cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23.12.2013 Справа № 905/8803/13
до відповідача: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Україна», с. Сидорове, Донецька область
про визнання права власності.
Суддя Говорун О.В.
Представники:
від позивача - Сєдова Н.В., довіреність №7 від 11.12.2013;
від відповідача - не з'явився
Дочірнє підприємство «Агрофірма «Шахтар» орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» (далі - позивач) звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» (далі - відповідач) про визнання права власності на будинок механізаторів, конюшню, зерносховищ, контору, вигрібну яму, корівник, майстерню, навіс, машинний двір, насосну, нафтосклад, колонку та овочесховище.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 03.05.2001 між сторонами був укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна №5. Зазначений договір не був нотаріально посвідчений, оскільки, нормами діючого на той час законодавства не передбачалось обов'язкового нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу, укладених між юридичними особами. Оплата вартості приміщень за вищевказаним договором була здійснена позивачем шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, однак, як зазначає позивач, до теперішнього часу відповідачем не передана позивачу технічна документація на майно, що позбавляє останнього можливості зареєструвати право власності на приміщення, які були придбані за вказаним договором.
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 23.12.2013 заперечив проти задоволення позовних вимог, с посиланням на те, що вказаний договір купівлі-продажу не був посвідчений нотаріально та, крім того, у відповідача відсутні будь-які документи, що підтверджують купівлю-продаж вказаного майна позивачем.
Крім того, у відзиві просить суд розглянути справу без участі відповідача.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази у судовому засіданні, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
03.05.2001 між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Україна» (далі-продавець) та Дочірнім підприємством «Агрофірма «Шахтар» орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» (далі-покупець) був укладений договір купівлі - продажу №5, за умовами якого продавець продав, а покупець купив наступні приміщення: будинок механізаторів, розташований за адресою: с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/21; конюшню, розташовану за адресою: с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/14; зерносховище, розташоване за адресою: с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/9; зерносховище, розташоване за адресою: с.Сидорове, вул. Першотравнева, 26/10; контору, розташовану за адресою: с.Сидорове, вул. Першотравнева, 22; корівник, розташований за адресою: с.Сидорове, вул. Першотравнева, 26/13; майстерню, розташовану за адресою: с.Сидорове, вул. Першотравнева, 26/22; машинний двір, розташований за адресою: с.Сидорове, вул. Першотравнева, 26/24; насосну, розташовану за адресою: с.Маяки, вул. Астраханців, 43; нафтосклад, розташований за адресою: с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/23; овочесховище, розташоване за адресою: с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/1а (а.с. 19-20).
Відповідно до п.2 договору, вказані приміщення продаються за ціною 67 880грн. 80коп., в тому числі ПДВ.
Вказані приміщення передаються у власність покупця на підставі акту прийому-передачі з переданням всієї технічної документації протягом п'яти робочих днів з моменту підписання цього договору (п. 4 договору).
Пунктом 6 вказаного сторони передбачили, що договір набирає законної сили з моменту його підписання та діє до закінчення розрахунків між сторонами.
На виконання умов вказаного договору між сторонами був підписаний акт прийому-передачі об'єктів нерухомості від 03.05.2001 (а.с.21).
Оплата вартості приміщень за договором купівлі-продажу № 5 від 03.05.2001 була здійснена покупцем шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, про що свідчить протокол про зарахування взаємних вимог від 04.05.2001 (а.с.22) та акт звірки взаємних розрахунків від 01.05.2005 (а.с.23).
В подальшому, вказане нерухоме майно було проінвентаризовано та за даними Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» у м. Слов'янську складається з: будинку механізаторів, літ. А-1, площею 171,6кв.м., навісу літ. Б, розташованого за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/21; конюшні, літ. А-1, площею 465,5кв.м., розташованої за адресою: Донецька область, Слов'янський район, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/14; зерносховища, літ. А-1, площею 1203,4кв.м., розташованого за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/9; зерносховища, літ. А-1, площею 619,4кв.м., розташованого за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/10; контори, літ. А-1, площею 282кв.м., ями вигрібної, літ. №1, що розташовані за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 22; корівнику, літ. А-1, площею 1962,1кв.м., розташованого за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/13; майстерні, літ. А-1, площею 152,8кв.м., навісу літ. Б, розташованих за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/22; машинного двору, літ. №1, розташованого за адресою: Донецька область, Слов'янський район, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/24; насосної, літ. А-1, площею 76,8кв.м., розташованої за адресою: Донецька область, с. Маяки, вул. Астраханців, 43; нафтоскладу, літ. А-1, площею 10,3кв.м., огорожі літ. №1, воріт літ. №2, замощення літ.№3, колонки літ. №4, які розташовані за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/23; овочесховища, літ. А-1, площею 80,1кв.м., розташованого за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/1а (а.с.15-99).
Відповідно до ст.ст. 316, 317 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Частиною 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до пункту 4 Перехідних положень ЦК України в редакції від 16.01.2003, який набрав чинності 01.01.2004, ЦК України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Враховуючи норми Перехідних положень ЦК України, при наданні оцінки договору купівлі-продажу від 15.08.2003р. слід застосовувати положення ЦК Української РСР від 18.07.1963 (далі - ЦК УРСР) в редакції, що діяла на момент укладання сторонами договору.
Статтею 4 ЦК УРСР передбачено, що цивільні права і обов'язки виникають, зокрема, з угод, передбачених законом, а також з угод, хоч і не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до приписів ст. 41 ЦК УРСР угодами визнаються дії громадян і організацій, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільних прав або обов'язків. Угоди можуть бути односторонніми і дво - або багатосторонніми (договори).
Згідно зі ст. 42 ЦК УРСР угоди можуть укладатися усно або в письмовій формі (простій чи нотаріальній).
Письмові угоди повинні бути підписані особами, які їх укладають (ч.2 ст.44 ЦК УРСР).
Статтею ст. 153 ЦК УРСР передбачено, що договір вважається укладеним, коли між сторонами в потрібній, у належних випадках формі досягнуто згоди по всіх істотних умовах. Істотними є ті умови договору, які визнані такими за законом або необхідні для договорів даного виду, а також всі ті умови, щодо яких за заявою однієї з сторін повинно бути досягнуто згоди.
У відповідності до положень ч.1 ст.47 ЦК УРСР нотаріальне посвідчення угод обов'язкове лише у випадках, зазначених у законі.
Відповідно до ст. 128 ЦК УРСР передбачено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.
Позивачем було отримано спірне майно від відповідача, що підтверджується актом приймання-передачі від 03.05.2001.
Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Договір купівлі-продажу № 5 від 03.05.2001, станом на час вирішення даної справи, недійсним судом не визнаний та не розірваний.
З огляду на вищевикладене, вказаний договір купівлі - продажу № 5 від 03.05.2001, на час його укладання не потребував обов'язкового нотаріального посвідчення, а отже, заперечення відповідача щодо обов'язкового нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу судом до уваги не приймаються.
Зважаючи на викладене, вимоги позивача про визнання права власності підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Водночас, судом зазначається, що, на підставі ст. 38 ГПК України, господарський суд витребовує докази за наявності відповідного клопотання, у разі неможливості самостійно надати докази сторонами.
Відповідно до ч.1 ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Господарські витрати розподілити відповідно до ст.49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати право власності за Дочірнім підприємством «Агрофірма «Шахтар» орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» (84168, Донецька область, с. Олександрівка, вул. Комсомольська, 17, код ЄДРПОУ 25330750) на: будинок механізаторів, літ. А-1, площею 171,6кв.м., навісу літ. Б, розташований за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/21; конюшню, літ. А-1, площею 465,5кв.м., розташованої за адресою: Донецька область, Слов'янський район, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/14; зерносховище, літ. А-1, площею 1203,4кв.м., розташованого за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/9; зерносховище, літ. А-1, площею 619,4кв.м., розташованого за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/10; контору, літ. А-1, площею 282кв.м., ями вигрібної, літ. №1, що розташовані за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 22; корівник, літ. А-1, площею 1962,1кв.м., розташований за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/13; майстерню, літ. А-1, площею 152,8кв.м., навіс літ. Б, розташованих за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/22; машинний двір, літ. №1, розташований за адресою: Донецька область, Слов'янський район, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/24; насосну, літ. А-1, площею 76,8кв.м., розташовану за адресою: Донецька область, с. Маяки, вул. Астраханців, 43; нафтосклад, літ. А-1, площею 10,3кв.м., огорожу літ. №1, воріт літ. №2, замощення літ.№3, колонки літ. №4, які розташовані за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/23; овочесховище, літ. А-1, площею 80,1кв.м., розташоване за адресою: Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 26/1а.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» (84141, Донецька область, с. Сидорове, вул. Першотравнева, 22, код ЄДРПОУ 00697343) на користь Дочірнього підприємства «Агрофірма «Шахтар» орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» (84168, Донецька область, с. Олександрівка, вул. Комсомольська, 17, код ЄДРПОУ 25330750) 13 823грн. 41коп. витрат з оплати судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, через господарський суд, який розглянув справу.
Повне рішення складено 25 грудня 2013 року.
Суддя О.В. Говорун
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2013 |
Оприлюднено | 30.12.2013 |
Номер документу | 36409877 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.В. Говорун
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні