Рішення
від 23.12.2013 по справі 921/1152/13-г/1
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" грудня 2013 р.Справа № 921/1152/13-г/1 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Чопко Ю.О.

Розглянув справу:

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бережанський квартал" вул. Бережанська, 9, м. Київ, Київська область, 04074

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1, 46005

про cтягнення заборгованості в сумі 33 104,51 грн.

За участю представників сторін:

позивача: не з'явився;

відповідача: не з'явився

В попередніх судових засіданнях учасникам судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України.

Технічна фіксація судового процесу не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Бережанський квартал" вул. Бережанська, 9, м. Київ, Київська область звернулось до господарського суду Тернопільської області із позовом про стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 - 33 104,51 грн., з яких 31 235,45 грн. - борг, 1 534,69 грн. - пеня, 334,37 грн. - 3% річних.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 12.11.2013 року порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 02 грудня 2013р., на 14 год. 30 хв., який ухвалою від 02.12.2013р. перенесено на 23.12.2013р.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак у поданому клопотанні № 27 від 17.12.2013р. повністю підтримав викладені в позовній заяві вимоги та просить суд розглянути спір у його відсутності.

Відповідач явку повноважного представника в жодне судове засідання не забезпечив. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог статті 64 Господарського процесуального кодексу України за змістом якої ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою, а у разі ненадання такої інформації - за адресою їх місцезнаходження, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження вручена їм належним чином.

Відповідно до роз'яснень Вищого господарського суду України, вкладених в інформаційному листі № 01-8/482 від 13.08.2008 року, до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб-учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

За змістом підпункту 3.9.1. п. 3.9. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 (із змін. і доп.) "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. У разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

За таких обставин, а також беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за відсутності відповідача за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності господарський суд встановив:

Згідно ст. 1 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Майново - господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько - договірними зобов'язаннями (ч. 1 ст. 179 ГК України).

Як слідує з матеріалів справи, 03 січня 2012р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Бережанський квартал" (Орендодавець) в особі директора Гапчук І.В., яка діє на підставі Статуту з однієї сторони та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (Орендар), що діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію, укладено договір оренди приміщення №0301-3, у відповідності до умов якого Орендодавець зобов'язався передати Орендареві у строкове платне користування, а Орендар зобов'язався прийняти у строкове платне користування нежитлові приміщення та розміщене в них майно відповідно до переліку, зазначеному в акті прийому-передачі, та зобов'язався сплачувати Орендареві орендну плату (п. 1.1. договору).

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є Договори та інші правочини.

Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договору не вимагалася.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Адреса, за якою знаходяться приміщення, що орендуються: АДРЕСА_2. Загальна площа приміщень, що орендуються -139,70 кв.м., розташованих на першому поверсі (п.п. 1.2., 1.3. договору).

У відповідності до п. 3.1. договору, приміщення та майно, що орендується, повинні бути передані Оренодавцем та прийняті Орендарем протягом 3 днів з дня набрання чинності договору. Перелік майна, яке передається в оренду, остаточно визначається підписаним сторонами актом прийому-передачі, що є невід'ємною частиною договору.

Сторони погодили, що розмір орендної плати за повний календарний місяць складає 3213,10 грн. без ПДВ (п. 5.1. договору).

Орендна плата сплачується на підставі виставлених Орендодавцеві рахунків (п. 5.2. договору).

Згідно п. 5.3. договору, орендна плата за місяць сплачується Орендарем у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Орендодавця не пізніше 5 числа поточного місяця.

Розмір орендної плати щомісячно може збільшуватися відповідно до індексу інфляції, визначеного державними органами України. У разі змін цін і тарифів на послуги, пов'язані з обслуговуванням та утриманням орендованого майна, подорожчання комунальних послуг, збільшення податків, плати за землю (в тому числі орендної плати), а також в інших випадках передбачених законодавством, сума орендної плати підлягає перегляду (п.п. 5.5., 5.6. договору).

Також сторони погодили, що Орендар відшкодовує Орендодавцю комунальні витрати шляхом перерахування суми коштів на поточний рахунок Орендодавця згідно виставлених рахунків не пізніше 5 числа наступного за звітним місяця.

У відповідності до п.п. 10.2., 10.3. договору, останній вважається укладеним та набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та закінчується 31.12.2012р.

Закінчення строку договору, не звільняє Сторони від взятих на себе зобов'язань по договору.

Як вбачається з Договору, між позивачем і відповідачем по справі виникли зобов'язання з договору оренди (найму), за яким згідно ст. 759 ЦК України наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст. 761 ЦК України, право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на кладення договору найму. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ст. 762 ЦК України).

Відповідно до положень статей 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цього кодексу, інших активів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

01.09.2012р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Бережанський квартал" (Орендодавець) в особі заступника директора Рудь Н.М., яка діє на підставі довіреності, з однієї сторони та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (Орендар), укладено Додаткову угоду № 1 до договору оренди приміщення № 0301-3 у відповідності до якої, сторони погодили, що розмір орендної плати за календарний місяць складає 3855,72 грн., в т. ч. ПДВ 20% - 642,62 грн..

Додатковою угодою № 2 від 29.12.2012р. сторони погодили, що договір закінчується 31.12.2013р.

Як вбачається з матеріалів справи, та про що стверджує позивач, взяті на себе договірні зобов'язання ним виконані належним чином, шляхом надання орендарю визначеного в договорі оренди приміщення площею 139,70 кв.м. за адресою АДРЕСА_2, що підтверджується актом прийому-передачі майна від 03.01.2012р., рахунками фактурами та актами здачі - приймання робіт, однак Відповідачем були порушені договірні зобов'язання щодо здійснення своєчасних орендних та комунальних платежів, в результаті виникла заборгованість в сумі 31235 грн. 45 коп.

Відповідач листом від 04.04.2013р. зобов'язався кожного місяця перераховувати на розрахунковий рахунок позивача не менше 10000 грн.

Листом від 15.07.2013р. відповідач просив розірвати договір оренди у зв'язку з припиненням господарської діяльності.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (ч. 2 ст. 193 ГК України).

Доказів погашення заборгованості, станом на день розгляду справи, відповідач не надав, відтак позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми боргу по орендній платі в сумі 31235 грн. 45 коп. підлягають до задоволення як такі, що підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем.

Згідно ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. 229 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.

Частиною 1 ст. 230 Господарського кодексу України визначено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ст. 526, ст.530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк. Відповідачем дані строки порушені, в зв'язку з чим він повинен нести відповідальність, передбачену п. 8.2. - Договору та відповідно до Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", у вигляді сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення, яка нарахована позивачем та становить 1534 грн. 69 коп. за період 06.06.2013р. по 06.11.2013р..

Також, у відповідності до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За підрахунками позивача розмір 3 % річних становить 334 грн. 37 коп.

За таких обставин справи та у відповідності до вимог ст.ст. 11, 509, 526, 530 ЦК України, ст.ст. 230-232 ГК України та ст.ст.33,34 ГПК України позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовані матеріалами справи, підтверджені позивачем та не заперечені відповідачем.

У відповідності до вимог ст. ст. 44 - 49 ГПК України, витрати по сплаті судовому збору покладаються на відповідача.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 4 2 -4 7 , 22, 32, 34, 36, 44, 48, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бережанський квартал" вул. Бережанська, 9, м. Київ, Київська область (код 36024974) - 31 235 (тридцять одну тисячу двісті тридцять п'ять) грн. 45 коп. боргу, 1 534 (одну тисячу п'ятсот тридцять чотири) грн. 69 коп. пені, 334 (триста тридцять чотири) грн. 37 коп. 3% річних та 1720 (одну тисячу сімсот двадцять) грн.50 коп. судового збору.

3.Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони вправі оскаржити це рішення до Львівського апеляційного господарського суду через цей суд протягом десяти днів з дня підписання рішення.

Повний текст рішення виготовлений ___ грудня 2013р.

Суддя Ю.О. Чопко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення23.12.2013
Оприлюднено30.12.2013
Номер документу36416338
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/1152/13-г/1

Ухвала від 02.12.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Судовий наказ від 13.01.2014

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Рішення від 23.12.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 12.11.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні