cpg1251
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" грудня 2013 р.Справа № 921/980/13-г/6
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
Розглянув справу
за позовом Прокурора Чортківського району Тернопільської області (вул. Горбачевського, 1, м. Чортків, Тернопільська область 48500) в особі Чортківської міської ради вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область 48500
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРА" (вул. Вигнанська, 1, м. Чортків, Тернопільська область 48500)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору №1 - Держземагенство в Чортківському районі (вул. В.Великого, 31А, м. Чортків, Тернопільська область 48500)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору №2 - Чортківський районний відділ ДП "Тернопільська регіональна філія Центру земельного кадастру" (вул. С. Бандери, 20, м. Чортків, Тернопільська область)
про внесення змін у договір оренди землі.
За участю представників:
прокурор: Антонюк О.Р.;
позивача: не з'явився;
відповідача: Плотніков О.М.;
третьої особи №1: не з'явився;
третьої особи №2: не з'явився.
Суть справи:
Прокурор Чортківського району Тернопільської області звернувся в господарський суд з позовом в інтересах держави в особі Чортківської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРА" про внесення змін у договір оренди землі.
Вимоги прокурора мотивовано проведенням визначення нової грошової оцінки землі у м. Чорткові.
У відзиві на позов та усних поясненнях представника, відповідач проти позову заперечив, посилаючись на часткове припинення дії договору.
Ухвалою суду від 27 вересня 2013 до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору залучено №1 - Держземагенство в Чортківському районі та №2 - Чортківський районний відділ ДП "Тернопільська регіональна філія Центру земельного кадастру".
Розгляд справи, призначений вперше на 24 жовтня 2013 року неодноразово відкладався, востаннє на 19 грудня 2013 року.
Ухвалою від 21 листопада 2013 року, в порядку ст. 69 ГПК України, термін розгляду справи було продовжено.
Уповноважені представники третіх осіб, участь яких не визнавалась обов'язковою, в судове засідання жодного разу не з'явились. З огляду на подання витребуваних документів та клопотання про можливість розгляду справи без участі представників, їх неявка не перешкоджає розгляду справи по суті.
В засіданнях учасникам процесу роз'яснювались належні їм права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20,22,27,29,81-1 ГПК України.
За відсутності відповідного клопотання аудіозапис судового засідання не здійснювався.
Розглянувши матеріали справи, беручи до уваги пояснення учасників процесу, у т.ч. дані ними у попередніх засіданнях, суд встановив наступне:
На підставі договору купівлі-продажу майна від 04 червня 2002 року, ТОВ "ТЕРА" придбало 93/100 частини цілісного майнового комплексу підприємства-банкрута ВАТ "Чортківська кондитерська фабрика" за адресою вул. Вигнанська, 1 у м. Чортків.
Рішенням дванадцятої сесії п'ятого скликання Чортківської міської ради №106 від 27 лютого 2007 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "ТЕРА" для обслуговування адміністративного будинку та виробничих приміщень по вул. Вигнанській, 1 у м. Чорткові та надання земельної ділянки загальною площею 22905 кв.м. в оренду.
02 квітня 2007 року між Чортківською міською радою та ТОВ "ТЕРА" укладено договір оренди землі терміном на 10 років, який зареєстровано у Чортківському реєстраційному відділі Тернопільської регіональної філії центру ДЗК 05 квітня 2007 року за №040765400158.
За змістом договору, ТОВ "ТЕРА" прийняло у строкове оплатне користування земельну ділянку загальною площею 22905 кв.м., яка знаходиться по вул. Вигнанській, 1 у м. Чортків.
З врахуванням підписаного сторонами 01 липня 2008 року додатку до договору оренди земельної ділянки від 02 квітня 2007 року, яким внесено зміни до п.п.9 та 10 договору, річний розмір орендної плати визначено в сумі 54152,08 грн., а орендна плата повинна вноситись щомісячно, не пізніше 20 числа, наступного за звітним місяця в розмірі 4512,67 грн.
Пунктом 11 договору передбачено, що розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Рішенням Чортківської міської ради №372 від 20 грудня 2011 року затверджено нову нормативну грошову оцінку земель м. Чорткова.
Вказане рішення оприлюднено, шляхом публікації в рубриці "Чортківська міська рада інформує" газети "Чортківський вісник" №02(206) від 20 січня 2012 року. В публікації також звернуто увагу орендарів земельних ділянок на необхідність в строк до 10 лютого 2012 звернутись до уповноважених органів для визначення нового розміру орендної плати.
Рішення №372 від 20 грудня 2011 року не оспорене і не скасоване, від-так є чинним.
У встановлений строк ТОВ "ТЕРА" для визначення нового розміру орендної плати до уповноважених органів не зверталось.
Направлені на його адресу листи і претензії №№2102 від 28.12.11р., 229 від 17.02.12р., 783 від 29.05.12р., залишені орендарем без відповіді та задоволення.
Невиконання орендарем в добровільному порядку вимог орендодавця щодо узгодження нового розміру орендної плати, стало підставою для звернення прокурора до суду з вимогою про приведення договору у відповідність до його умов та приписів закону.
Згідно з наданою відділом Держземагенства у Чортківському районі інформацією (витягом) з технічної документації від 16 вересня 2013 року №2231, довідкою виконавчого комітету Чортківської міської ради №1838 від 04 грудня 2013 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 22905 кв.м., що знаходиться в оренді ТОВ "ТЕРА" становить 2388304,35 грн., орендна плата за рік визначена в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки в сумі 191064,35 грн.
Як стверджує відповідач, за договором купівлі-продажу від 29 серпня 2011 року право власності на 9/100 частин приміщення, розміщеного на орендованій земельній ділянці перейшло до іншого власника, від-так, договір оренди земельної ділянки в частині площ необхідних для обслуговування відчуженого приміщення припинив свою дію.
Разом з тим, згідно представленої інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно, станом на 16 грудня 2013 року 91/100 майнового комплексу по вул. Вигнанській, 1 у м. Чортків належить на праві колективної власності ТОВ "ТЕРА". Відомості про інші речові права у зазначеному реєстрі відсутні.
Рішенням дванадцятої сесії шостого скликання Чортківської міської ради №274 від 30 вересня 2011 року, (термін дії якого визначено 1 рік з дати прийняття), ТОВ "ТЕРА" надано дозвіл на виготовлення проектної документації на земельну ділянку площею 17767 кв.м. по вул. Вигнанській, 1 у м. Чорткові.
Однак, доказів виконання зазначеного рішення відповідачем не представлено.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позову, з огляду на таке.
Відповідно до змісту пункту 4 частини 3 статті 129 Конституції України, ст.ст.4-3, 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Поданими суду доказами, прокурором доведено обґрунтованість підстав, з якими заявник пов'язує свої вимоги.
Так, земельні правовідносини, зокрема пов'язані із користуванням, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України „Про оренду землі", Цивільним кодексом України, іншими Законами України, постановами Кабінету Міністрів України у випадках, передбачених законом, а також договором оренди землі.
Стаття 13 Конституції України, серед іншого визначає, що земля, яка знаходяться в межах території України, є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
В силу приписів ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Стаття 1 Закону України "Про оренду землі" (161-14) визначає оренду землі як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст.206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
За правилами ч. 2 ст. 206 ЗК України, плата за землю справляється відповідно до закону.
Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, згідно з ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є істотними умовами договору оренди землі.
У відповідності до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, відповідно до ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" № 1378-IV від 11 грудня 2003 року в обов'язковому порядку проводиться нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ст. 15 Закону "Про оцінку земель").
Приписами ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів, в порядку ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
В силу ст.30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі, здійснюється за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За змістом ч.1 ст. 651 ЦК України, зміна договору, допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
У випадках, встановлених договором або законом, на вимогу однієї із сторін, договір може бути змінено за рішенням суду (ч.2 ст. 651 ЦК України).
У відповідності до п.2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17 травня 2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).
Згідно з п.11 договору, сторони у справі обумовили, що розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Правова позиція, за якою зміна нормативної грошової оцінки є підставою для внесення відповідних змін в укладені договори оренди землі, викладена також в Інформаційному листі Вищого господарського суду України від 19 листопада 2013 року №01-06/1657/2013, його постановах від 20 серпня 2013 року у справах №5017/781/2012, №5009/3430/12 та Узагальненні судової практики по розгляду господарським судом справ, пов'язаних з укладенням, зміною, розірванням договорів та визнання їх недійсними в окремих категоріях спорів за період з 2012 року по перше півріччя 2013 року, проведену Львівським апеляційним господарським судом.
Суд також приймає до уваги рекомендації Вищого господарського суду України, викладені в 2.18. постанови пленуму № 6 від 17 травня 2011 року, згідно з якими, вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.
При цьому, згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України, якщо договір змінюється в судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Враховуючи умови п. 11 договору від 02 квітня 2007 року, чинність рішення, яким затверджено нову нормативну грошову оцінку земель м. Чортків, враховуючи приписи перелічених норм, вимоги прокурора про внесення змін до договору в частині нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати є обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення.
В той же час, суд критично оцінює посилання відповідача на часткове припинення договору оренди з огляду на таке.
Згідно з ст.120 ЗК України та ст. 377 ЦК України при переході права на будівлю, споруду до їх власника переходить і право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
В разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці, договір оренди землі припиняється (ч.1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі").
Однак, (за відсутності згоди орендодавця) факт припинення договору на підставі ч.1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" потребує додаткового підтвердження рішенням суду про дострокове розірвання відповідного правочину (постанова Вищого господарського суду України від 02 липня 2013 року у справі №23/5005/11475/2012).
З таким позовом, станом на 19 грудня 2013 року ТОВ "ТЕРА" не зверталось і судового рішення з цього приводу немає.
Крім того, новий власник не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до чинного законодавства (п.2.10 постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17 травня 2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").
Нормами ст. 20 Закону України "Про землеустрій" ставиться вимога, відповідно до якої, у разі встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою, землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності.
Підставою здійснення землеустрою, стаття 22 Закону України "Про землеустрій" визначає рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, судові рішення та договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою.
Зміни до документації із землеустрою, згідно з вимогами ст. 31 Закону України "Про землеустрій" також вносяться за рішенням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування або власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, які затвердили проекти землеустрою.
В порядку ст. 123 ЗК України, без складення документації із землеустрою може бути надана у користування земельна ділянка, зареєстрована в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до ст. 56 Закону України "Про землеустрій", технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає:
а) пояснювальну записку;
б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації;
в) кадастрові плани земельних ділянок, які об'єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку;
г) матеріали польових геодезичних робіт;
ґ) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу;
д) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути;
е) нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні);
є) згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об'єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).
Доказів звернення до міської ради із оформленим у встановленому законом порядку пакетом документів про надання згоди на вилучення частини земельної ділянки та вирішення питання про надання в оренду земельної ділянки меншої площі, як цього вимагають приписи перелічених норм, відповідачем не представлено.
Не може бути таким доказом представлене рішення дванадцятої сесії шостого скликання Чортківської міської ради №274 від 30 вересня 2011 року, як таке, що втратило свою чинність (п. 3 рішення №274 від 30 вересня 2011 року).
Не подано відповідачем і документів, що підтверджують виникнення права власності на відчужені ТОВ "ТЕРА" об'єкти нерухомості в іншої особи в порядку, передбаченому ст. 334 ЦК України та Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а також оформлення новим власником у встановлений законом спосіб свого права на ділянку, що надана в оренду за договором від 02 квітня 2007 року.
Відповідно до ст.ст.44,49 ГПК України, судові витрати по справі покладаються на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 4-3, 22, 27, 29, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
1. Внести зміни в п.4 договору оренди землі від 02 квітня 2007 року, укладений між Чортківською міською радою (м. Чортків, вул.Шевченка, 21, код 24636045) та товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕРА" (вул. Вигнанська, 1, м. Чортків, Тернопільська область 48500, код 31952322), який зареєстровано у Чортківському реєстраційному відділі Тернопільської регіональної філії центру ДЗК 05 квітня 2007 року за №040765400258, виклавши його в наступній редакції:
- "п.4 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2388304,35 грн.";
2. Внести зміни в п.9 договору оренди землі від 02 квітня 2007 року, укладений між Чортківською міською радою (м. Чортків, вул.Шевченка, 21, код 24636045) та товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕРА" (вул. Вигнанська, 1, м. Чортків, Тернопільська область 48500, код 31952322), який зареєстровано у Чортківському реєстраційному відділі Тернопільської регіональної філії центру ДЗК 05 квітня 2007 року за №040765400258, виклавши його в наступній редакції:
- "п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки, що складає 191064.35 грн. в рік".
3. Внести зміни в п.10 договору оренди землі від 02 квітня 2007 року, укладений між Чортківською міською радою (м. Чортків, вул.Шевченка, 21, код 24636045) та товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕРА" (вул. Вигнанська, 1, м. Чортків, Тернопільська область 48500, код 31952322), який зареєстровано у Чортківському реєстраційному відділі Тернопільської регіональної філії центру ДЗК 05 квітня 2007 року за №040765400258, виклавши його в наступній редакції:
- " п.10 Орендна плата в сумі 15922,03 грн. вноситься орендарем щомісячно до 20-го числа місяця наступного за розрахунковим "
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРА" (вул. Вигнанська, 1, м. Чортків, Тернопільська область 48500, код 31952322)
- 1147 (одну тисячу сто сорок сім) грн. 00 коп. судового збору в дохід Держбюджету (Одержувач коштів: УДКСУ м. Тернопіль, код ЄДРПОУ одержувача: 37977726, номер рахунку: 31217206783002, МФО банку одержувача: 838012, назва банку одержувача: ГУДКСУ у Тернопільській області, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ суду: 03500022, призначення платежу: "Судовий збір", код 03500022, пункт 2. 2).
Видати наказ.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони, прокурор, треті особи та особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, через місцевий господарський суд.
Дата підписання: 25 грудня 2013 року.
Суддя І.П. Шумський
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2013 |
Оприлюднено | 30.12.2013 |
Номер документу | 36418339 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Шумський І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні