Рішення
від 26.12.2013 по справі 125/3696/13-ц
БАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

125/3696/13-ц

2/125/1861/13

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.12.2013 року м. Бар

Барський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого, судді Хитрука В.М.

при секретарі Грабчак І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бар Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання нікчемного правочину договору купівлі-продажу нерухомого майна дійсним, визнання права власності на нерухоме майно, -

ВСТАНОВИВ:

В заяві до суду позивачка вказала, що 04 листопада 2013 року вона купила у відповідачки 3/20 частини житлового будинку з належними до нього будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 а також земельну ділянку площею 0,0152 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, розташовану за адресою: АДРЕСА_2. Після зміни назв вулиць і нумерації, адреса відчужуваного майна: АДРЕСА_2. Одразу після укладення договору відбулась передача грошей продавцю та відповідно позивачці було передано правовстановлюючі документи та ключі від будинку, документи на землю. 04.11.2013 року сторонами був укладений попередній договір. Однак, даний договір повинен бути посвідчений в нотаріальній конторі. Відповідачка зобов'язалася посвідчити даний договір в нотаріальній конторі на протязі місяця з моменту передачі грошей, що підтверджується розпискою. Після укладення договору позивачка неодноразово зверталася до відповідачки про належне оформлення придбаного майна, але та не бажає все це належним чином оформити. Фактично договір купівлі - продажу майна між позивачкою та відповідачкою відбувся, але не оформлено в нотаріальному порядку. Як наслідок позивачка не може провести державну реєстрацію нерухомого майна та стати його власницею. Вона на день купівлі вказаного нерухомого майна перебувала та перебуває на даний час в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3. А тому позивачка змушена звертатися до суду з позовом та просив постановити рішення, яким визнати нікчемний правочин купівлі-продажу житлового будинку укладений між нею та відповідачкою дійсним, визнати за нею право приватної власності на 3/20 частини житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та земельну ділянку, площею 0,0152 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, розташовану за адресою: АДРЕСА_2.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надала суду письмову заяву, в якій зазначила, що свої позовні вимоги підтримує повністю та наполягає на їх задоволенні, просила справу розглянути без її участі.

Третя особа без самостійних вимог ОСОБА_3 проти позову не заперечував, просив справу розглядати без його участі, про що зазначив в письмовій заяві до суду.

Відповідачка по справі ОСОБА_2 позов визнала повністю, не заперечувала проти його задоволення, просила справу розглядати без її участі, про що зазначила в письмовій заяві до суду.

Відповідно до ст. 197 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки сторони не з'явилися у судове засідання.

Суд, дослідивши та оцінивши матеріали справи, вважає, що позов доведений та обґрунтований і його необхідно задовольнити повністю. До такого висновку суд дійшов з наступного.

Так, згідно ухвали Барського районного суду Вінницької області від 20.03.1996 року, зареєстрованої в КП «Барське бюро технічної інвентаризації» м.Бар Вінницької області 25.02.1996 року власником 3/20 житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, є ОСОБА_2. Адреса була змінена в зв'язку із зміною назв вулиць та нумерації згідно рішення 32 сесії 6 скликання Барської міської ради Вінницької області від 30.11.2012 року. Стара адреса: АДРЕСА_1.

ОСОБА_2 є власницею земельної ділянки площею 0,0152 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, кадастровий номер 0520210100:01:108:0046, розташованої за адресою: АДРЕСА_2.

Наявність та вартість нерухомого майна підтверджується звітом про незалежну оцінку, виданим 08.10.2013 року ФОП ОСОБА_4, свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 15.07.2013 року, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 6199701, сформованим 15.07.2013 року, а також Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ - 0500027432013, сформованим 07.02.2013 року.

Позивачка 04.11.2013 року купила у відповідачки вказане нерухоме майно, що підтверджується попереднім договором, підписаним сторонами 04.11.2013 року. На день купівлі вказаного нерухомого майна перебувала та перебуває на даний час в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3. Про отримання грошей відповідачка написала власноручно розписку. Після купівлі будинку позивачка отримала від неї ключі, правовстановлюючі документи на частину будинку та земельну ділянку, почала користуватися будинком, проживати в ньому разом із членами своєї сім'ї.

Сторонами у справі вказані обставини не заперечуються і вони підтверджуються належними та допустимими доказами, що є у матеріалах справи. Крім того, відповідачка визнала позов і таке визнання не суперечить вимогам закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі - продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно у власність другої сторони (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.

Однак, відповідачка не виконала умов договору, отримавши гроші вона ухиляється від оформлення договору купівлі - продажу в нотаріальній конторі. За таких обставин юридично оформити договір купівлі - продажу позивачка не має можливості. Як наслідок, вона позбавлена можливості вільно володіти, розпоряджатися та користуватися придбаним майном.

Згідно зі ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Враховуючи те, що придбані позивачем об'єкти є нерухомим майном, до нього застосовуються положення ст. 657 ЦК України щодо форми договору купівлі - продажу, тобто при укладанні даного договору не може бути застосована проста письмова форма, а обов'язкове нотаріальне посвідчення.

Статтею 662 ЦК України передбачено, що продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Правова норма, а саме частина 3 статті 640 ЦК України, на час розгляду справи та на час звернення позивача до суду була змінена і положення щодо моменту укладення договору який підлягає нотаріальному посвідченню і державній реєстрації - з моменту державної реєстрації, втратило силу з 1 січня 2012 року, згідно із Законом від 11 лютого 2010 року №1878- VІ, а в силу змін внесених Законом від 9 грудня 2011 року - з 1 січня 2013 року.

Після внесених змін до частини 3 статті 640 ЦК України її положенням встановлено, що договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення, а тому позов про визнання дійсним договору купівлі-продажу за правилами частини 2 статті 220 ЦК України не суперечить цій нормі.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою. Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України.

Відповідно до ст.220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимог закону про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

В силу ст.215 ч.2 ЦПК України у разі, якщо недійсність правочину встановлена законом, такий правочин є нікчемним, однак нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України 06.11.2009 № 9 „Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» у зв'язку з недодержанням вимог закону про нотаріальне посвідчення правочину договір може бути визнано дійсним лише з підстав, встановлених статтями 218 та 220 ЦК України.

Відповідно до ч.2 ст. 218 ЦК України якщо правочин, для якого законом встановлена його недійсність у разі недодержання вимоги щодо письмової форми, укладений усно і одна із сторін вчинила дію, а друга сторона підтвердила її вчинення, зокрема шляхом прийняття виконання, такий правочин у разі спору може бути визнаний судом дійсним.

Судом встановлено, що волевиявлення учасників правочину було вільним і відповідало їх внутрішній волі. Правочин був спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, як вимагає ст. 203 п. 3 ЦК України. Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Позивачкою виконано всі, передбачені законом, умови договору.

За таких обставин суд, керуючись ст.ст. 130, 174 ЦПК України, ст. 655, 657, 662, 629, 392, 203, 204, 215, 218,220, 331 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України 06.11.2009 № 9 „Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними».

В И Р I Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Визнати нікчемний правочин купівлі-продажу 3/20 частини житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, та земельної ділянки площею 0,0152 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дійсним.

Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на:

3/20 частини житлового будинку (літера "А"), загальною площею 107,14 кв.м., житловою площею 85,84 кв.м., що складається з житлової кімнати "1-2" площею 13,59 кв.м., коридору "1-1" площею 4,07 кв.м., кладової "1-3" площею 3,27 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_2;

земельну ділянку, площею 0,0152 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, кадастровий номер 0520210100:01:108:0046, розташовану за адресою: АДРЕСА_2.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня його проголошення, а неприсутніми особами в той же строк з дня отримання копії рішення, шляхом подачі апеляційної скарги в Апеляційний суд Вінницької області через Барський районний суд Вінницької області.

Суддя: Хитрук В.М.

СудБарський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення26.12.2013
Оприлюднено26.02.2014
Номер документу36492472
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —125/3696/13-ц

Рішення від 26.12.2013

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Хитрук В. М.

Ухвала від 20.12.2013

Цивільне

Барський районний суд Вінницької області

Хитрук В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні