Рішення
від 23.12.2013 по справі 594/1816/13-ц
БОРЩІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 594/1816/13-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2013 року

Борщівський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді Денисової Т.С.

з участю секретаря Козар Т.І.

представника позивача - адвоката ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Борщеві цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Борщівського району, ОСОБА_5 про визнання шлюбу неукладеним,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до відповідачів ОСОБА_4 сільської ради Борщівського району, ОСОБА_5, в якому просить визнати неукладеним шлюб між ОСОБА_5 та нею, ОСОБА_3, зареєстрований 25 травня 2011 року ОСОБА_4 сільською радою Борщівського району Тернопільської області, актовий запис № 04, анулювати такий актовий запис, посилаючись на те, що така реєстрація шлюбу проведена без її, нареченої присутності.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав, просить задовольнити позов з підстав, наведених в позовній заяві, а також пояснив, що позивач не подавала 23 квітня 2011 року до ОСОБА_4 сільської ради заяви про реєстрацію шлюбу, а також не була присутньою при реєстрації шлюбу в ОСОБА_4 сільській раді 25 травня 2011 року, натомість позивач перебувала за межами України в Португалії. Також пояснив, що паспорт громадянина України на ім»я позивача на час реєстрації шлюбу знаходився за волею позивача у відповідача ОСОБА_5

Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнала та пояснила, що на неї, секретаря Гермаківської сільської ради, покладені обов»язки проведення державної реєстрації актів цивільного стану. В квітні 2011 року до неї підходив житель села Гермаківка ОСОБА_6, запитував про порядок укладення шлюбу, а згодом подав письмову заяву, в якій просив зареєструвати шлюб між ним та ОСОБА_3 Таку заяву вона прийняла, однак не реєструвала через відсутність в сільській раді журналу реєстрації таких заяв. Така заява необхідна лише для відліку місячного строку від дати подання заяви до дати реєстрації шлюбу. Ким була написана заява від імені нареченої їй не відомо. 25 травня 2011 року до сільської ради прийшли обоє наречених, вона перевірила їх паспортні дані та зареєструвала шлюб між ними. Їй нічого не відомо про те, що при реєстрації шлюбу була не ОСОБА_3 З огляду на наявні докази, а саме те, що наречена ОСОБА_3 на час реєстрації шлюбу була за межами України, позов визнає і вважає, що такий шлюб слід визнати неукладеним.

Відповідач ОСОБА_7, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з»явився, причин неявки не повідомив, заяви про відкладення судового засідання не подав.

Суд вирішив розгляд справи провести у відсутності відповідача ОСОБА_5

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ст.47 Сімейного кодексу України, шлюб, зареєстрований у відсутності нареченої і (або) нареченого, вважається неукладеним. Запис про такий шлюб у органі державної реєстрації актів цивільного стану анулюється за рішенням суду за заявою заінтересованої особи, а також за заявою прокурора.

За сімейним законодавством шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається. (ч.1 ст.24 СК України).

Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства (ч.1 ст.27 СК України).

Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто. Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену, можуть подати їх представники. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені. (ст.28 СК України).

Орган державної реєстрації актів цивільного стану зобов'язаний ознайомити наречених з їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і батьків та попередити про відповідальність за приховання перешкод до реєстрації шлюбу.

Відповідно до вимог ст.34 СК України присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов'язковою. Реєстрація шлюбу через представника не допускається.

За даними свідоцтва про шлюб серії І-ИД №094173, 25 травня 2011 року Гермакіською сільською радою Борщівського району Тернопільської області зареєстровано шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_3, актовий запис №4.

Позивач в заяві та представник позивача адвокат ОСОБА_1 в судовому засіданні стверджують, що реєстрація шлюбу між позивачем та ОСОБА_6 проведена без участі позивача, заяву про реєстрацію шлюбу позивач не подавала, оскільки і 23 квітня 2011 року, день подачі заяви про реєстрацію шлюбу, і 25 травня 2011 року, день реєстрації шлюбу, позивач на території України не перебувала. Відповідно, позивач не підписувала жодного документа в ОСОБА_4 сільській раді.

В судовому засіданні встановлено, що в день подачі заяви до ОСОБА_4 сільської ради Борщівського району 23 квітня 2011 року та в день реєстрації шлюбу 25 травня 2011 року позивач ОСОБА_3 на території України не перебувала.

Даний факт підтверджує повідомлення головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 11 листопада 2013 року № 15564, про те, що громадянка України ОСОБА_3 14 січня 2011 року виїхала з України в Португалію і її повернення в Україну відмічено лише 8 червня 2012 року.

Окрім того, як вбачається з висновку проведеної у межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 14 жовтня 2013 року № 1201321005000039, судової почеркознавчої експертизи від 14 грудня 2013 року № 13/87/13, дослідженню підлягали підписи, виконані за даними документів нареченою ОСОБА_3 та текст заяви про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_6 та ОСОБА_3

За висновком експерта рукописний текст у заяві про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_6 та ОСОБА_3 від 23 квітня 2011 року, що виконаний у третьому стовпчику таблиці із назвою «вона» - виконаний ОСОБА_2. Підпис, виконаний в заяві про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_6 та ОСОБА_3 від 23 квітня 2011 року, навпроти друкованого тексту «вона», підпис, виконаний в актовому записі про шлюб № 4 від 25 травня 2011 року між ОСОБА_6 та ОСОБА_3, навпроти друкованого тексту «Підписи осіб, які зареєстрували шлюб», що стоїть у третьому стовпчику таблиці із назвою «Наречена», підпис, виконаний в актовому записі про шлюб № 4 від 25 травня 2011 року між ОСОБА_6 та ОСОБА_3, навпроти друкованого тексту «Для відміток», що стоїть у третьому стовпчику таблиці із назвою «Наречена», підпис, виконаний в Книзі обліку оприбуткування і витрачання бланків свідоцтв поро народження, смерть, напроти рукописного тесту «Білокерницька 1992», що стоїть у правому нижньому куті 11 стовпчика з назвою «Розписка про одержання свідоцтва або назва відділу реєстрації актів цивільного стану, в який надіслано свідоцтво» на 31 аркуші - виконані не ОСОБА_3.

Відповідно до частини 3 статті 212 ЦПК України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Аналізуючи зібрані у справі докази, враховуючи характер спірних правовідносин, обставини встановлені при розгляді судом зазначеної справи, суд дійшов висновку, що шлюб від 25 травня 2011 року між громадянами ОСОБА_6 та ОСОБА_3 зареєстрований за особистої відсутності нареченої ОСОБА_3, а тому на виконання вимог статті 48 СК України підлягає визнанню неукладеним.

Шлюб, неукладеність якого встановлена у рішенні суду, ніяких правових наслідків для осіб, які у «ньому перебували», не породжує, оскільки шлюб, який є неукладеним, вважається таким, що не існував як юридичний факт.

На підставі наведеного, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст.21,24,27-37,48 СК України, керуючись ст.ст.10,11,60,212,218 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Визнати неукладеним шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_3, зареєстрований 25 травня 2011 року ОСОБА_4 сільською радою Борщівського району Тернопільської області, актовий запис № 04.

Стягнути з ОСОБА_4 сільської ради Борщівського району, код 04395395, в користь позивача ОСОБА_3 судовий збір у сумі 229,40 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення через Борщівський районний суд до апеляційного суду Тернопільської області, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми в судовому засідання, в той же строк та порядок з часу отримання копії рішення.

Головуючий: підпис

З оригіналом згідно.

Суддя Борщівського районного суду Денисова Т. С.

СудБорщівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення23.12.2013
Оприлюднено20.01.2014
Номер документу36524687
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —594/1816/13-ц

Рішення від 23.12.2013

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Денисова Т. С.

Ухвала від 22.11.2013

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Денисова Т. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні