Рішення
від 03.01.2014 по справі 579/2051/13-ц
КРОЛЕВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 579/2051/13

2/579/25/14

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

03 січня 2014 року

Кролевецький районний суд Сумської області

у складі: судді - Бєгунової О.В.,

за участі секретаря - Писаренко О.М.,

з участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кролевці справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з указаним позовом, мотивуючи його тим, що він є сином ОСОБА_2, яка померла 9 жовтня 2011 року. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно, в т.ч. на земельну ділянку площею 3,05 га, розташовану на території Добротівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

ОСОБА_2 залишила заповітне розпорядження, згідно з яким земельну частку (пай), належну їй згідно з державним актом ІІІ-СМ 039891 від 15.09.1999 року, розміром 3,05 га, розташовану на території Добротівської сільської ради, заповіла йому - ОСОБА_1

Він (позивач) у встановлений законом строк подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2, у зв'язку з чим була заведена відповідна спадкова справа.

У липні 2013 року він (ОСОБА_1М.) звернувся до Кролевецької районної державної нотаріальної контори з наявними документами з приводу оформлення спадкових прав після смерті матері шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку (пай), однак нотаріус, вивчивши документи, роз'яснив, що не може видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, оскільки належний спадкодавцю державний акт на право приватної власності на землю містить підчищення та виправлення у номері бланку, а документи з підчищеннями та незастереженими виправленнями не приймаються для вчинення нотаріальних дій, указаний державний акт вважається зіпсованим.

Для вирішення цих питань він (ОСОБА_1М.) звертався з письмовими заявами у Добротівську сільраду та відділ Держземагентства у Кролевецькому районі.

Виконком Добротівської сільської ради в якості відповіді надав довідку від 16.07.2013 року №236 про те, що бланк державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-СМ №039891, виданий Добротівською сільською радою на ім'я ОСОБА_2 заповнювався не посадовими особами сільської ради, бланки державних актів були передані на підпис до сільської ради вже заповненими; хто заповнював бланки - сільській раді невідомо. При отриманні бланків на підпис було виявлено значну кількість підчисток та виправлень. Сільська рада зверталась з даним питанням до територіального органу земельних ресурсів, але з районного відділу була надана відповідь, що дані акти слід вважати дійсними, зважаючи, що вони завірені підписами і печаттю.

Відділ Держземагентства у Кролевецькому районі надав письмову відповідь від 18.07.2013 року №642 про те, що помилку у державному акті допустив розробник технічної документації по передачі в натурі земельних часток (паїв) і видачі державних актів на право приватної власності на землю громадянам-власникам земельних сертифікатів КСП «Вперед» Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області, зокрема, землевпорядна фірма «Кадастр»; в архівному примірнику державного акта на право приватної власності на землю, який видано на ім'я ОСОБА_2, виправлення номера державного акта відсутнє; на момент видачі державного акта на право приватної власності на землю ні власник ОСОБА_2 не помітила виправлення в державному акті, ні Добротівська сільська рада, якою було видано державний акт, а якщо б власник земельної ділянки своєчасно помітила виправлення в державному акті і звернулась до землевпорядної фірми «Кадастр», було б видано новий державний акт. На сьогодні видати новий державний акт спадкоємцю неможливо у зв'язку з набранням чинності з 01.01.2013 року Закону України «Про Державний земельний кадастр», яким відмінені державні акти.

Посилаючись на викладене, зокрема на відсутність можливості позасудовим шляхом вирішити питання спадкування вищевказаної земельної ділянки, позивач просить:

- встановити факт належності ОСОБА_2, померлій 9 жовтня 2011 року, земельної ділянки площею 3,0527 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Добротівської сільської ради, кадастровий номер 5922683000:03:002:0142;

- визнати за ним (ОСОБА_1М.) право власності на земельну ділянку площею 3,0527 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Добротівської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 5922683000:03:002:0142, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач до суду свого представника не направив, надавши заяву про розгляд справи за відсутності представника сільради, не заперечує проти задоволення позову.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до свідоцтва про народження, виданого Добротівською сільрадою Кролевецького району Сумської області 7 жовтня 1951 року, ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 (а.с.12).

09 жовтня 2011 року ОСОБА_2 померла у с.Добротове Кролевецького району, про що виконкомом Добротівської сільради Кролевецького району Сумської області видано свідоцтво про смерть (а.с.10).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно, в т.ч. на земельну ділянку площею 3,05 га, розташовану на території Добротівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю, виданим 15 вересня 1999 року на підставі рішення сьомої сесії Добротівської сільської ради народних депутатів від 07.09.1999 року (а.с.15).

ОСОБА_2 залишила заповітне розпорядження, згідно з яким земельну частку (пай) - (Державний акт ІІІ-СМ 039891 від 15.09.1999 року) розміром 3,05 га, розташовану на території Добротівської сільської ради, заповіла ОСОБА_1, що підтверджується копією заповіту, посвідченого секретарем виконавчого комітету Добротівської сільської ради 16.01.2004 року, зареєстрованим в реєстрі за №4. Указаний заповіт не змінювався і не скасовувався, що підтверджується відповідною відміткою на заповіті, вчиненою секретарем виконкому Добротівської сільради, а також довідками виконкому Добротівської сільради від 02.08.2013 року №266, від 30.12.2013 року №495 (а.с.11, 16, 46).

На сьогодні ОСОБА_1 не може отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, оскільки належний спадкодавцю державний акт на право приватної власності на землю містить підчищення та виправлення у номері бланку, а документи з підчищеннями та незастереженими виправленнями не приймаються для вчинення нотаріальних дій, указаний державний акт вважається зіпсованим, і хоча відповідно до п.4.11 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою новий державний акт (на ім'я спадкодавця) взамін зіпсованого, втраченого (пошкодженого) видається спадкоємцю на запит нотаріуса щодо витребовування документів, необхідних для вчинення нотаріальних дій, фактично указана норма закону не діє і нові державні акти відділом Держкомзему не видаються через зміни в законодавстві і припинення видачі державних актів з 1 січня 2013 року. (Інструкція втратила чинність на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства №537 від 09.09.2013 року).

Виконком Добротівської сільської ради на звернення ОСОБА_1 надав довідку від 16.07.2013 року №236 про те, що бланк державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-СМ №039891, виданий Добротівською сільською радою на ім'я ОСОБА_2 заповнювався не посадовими особами сільської ради, бланки державних актів були передані на підпис до сільської ради вже заповненими; хто заповнював бланки - сільській раді невідомо. При отриманні бланків на підпис було виявлено значну кількість підчисток та виправлень. Сільська рада зверталась з даним питанням до територіального органу земельних ресурсів, але з районного відділу була надана відповідь, що дані акти слід вважати дійсними, оскільки вони завірені підписами і печаттю.

Відділ Держземагентства у Кролевецькому районі надав на заяву ОСОБА_1 письмову відповідь від 18.07.2013 року №642, з якої вбачається, що помилку у державному акті допустив розробник технічної документації по передачі в натурі земельних часток (паїв) і видачі державних актів на право приватної власності на землю громадянам-власникам земельних сертифікатів КСП «Вперед» Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області, зокрема, землевпорядна фірма «Кадастр»; в архівному примірнику державного акта на право приватної власності на землю, який видано на ім'я ОСОБА_2, виправлення номера державного акта відсутнє; на момент видачі державного акта на право приватної власності на землю ні власник ОСОБА_2 не помітила виправлення в державному акті, ні Добротівська сільська рада, якою було видано державний акт, а якщо б власник земельної ділянки своєчасно помітила виправлення в державному акті і звернулась до землевпорядної фірми «Кадастр», було б видано новий державний акт. На сьогодні видати новий державний акт спадкоємцю неможливо у зв'язку з набранням чинності з 01.01.2013 року Закону України «Про Державний земельний кадастр», яким відмінені державні акти.

Нотаріус Кролевецької районної державної нотаріальної контори роз'яснила ОСОБА_1, що згідно з пунктом 1 глави 8 розділу 1 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України нотаріуси не приймають для вчинення нотаріальних дій документи, які мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережені виправлення, указаний державний акт вважається зіпсованим/пошкодженим, і хоча відповідно до п.4.11 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою новий державний акт (на ім'я спадкодавця) взамін зіпсованого, втраченого (пошкодженого) видається спадкоємцю на запит нотаріуса щодо витребовування документів, необхідних для вчинення нотаріальних дій, фактично указана норма закону не діє і нові державні акти відділом Держкомзему не видаються з посиланням на зміни в законодавстві і припинення видачі державних актів з 1 січня 2013 року згідно з Законом України «Про Державний земельний кадастр», а тому вчинення нотаріусом відповідного запиту до відділу Держземагентства в Кролевецькому районі є недоцільним. Відповідно до пункту 1 глави 13 розділу І указаного Порядку нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії. У даному випадку правовстановлюючий документ на земельну ділянку є зіпсованим/пошкодженим, він не може бути прийнятим нотаріусом для вчинення нотаріальної дії, новий державний акт не може бути виданий спадкоємцю на запит нотаріуса, а тому є недоцільним збирання спадкоємцем усіх інших документів, необхідних для отримання свідоцтва про право на спадщину і внесення плати за її вчинення, що передбачено вказаним Порядком до вчинення нотаріальної дії.

Таким чином у ОСОБА_1 відсутня можливість позасудовим шляхом вирішити питання спадкування вищевказаної земельної ділянки.

Відповідно до ч.1 ст.1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст.125 чинного на сьогодні Земельного кодексу України (в редакції Закону №1066-VI від 05.03.2009 року, чинній на сьогодні) право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст.126 Земельного кодексу України (в редакції Закону №3613-VI від 07.07.2011 року, чинній на сьогодні) право власності на земельну ділянку оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Вищевказана земельна ділянка, належна ОСОБА_2, має кадастровий номер 5922683000:03:002:0142 та зареєстрована у Державному земельному кадастрі, що підтверджується витягом з ДЗК про земельну ділянку, сформованим 01.11.2013 року (площа земельної ділянки згідно з витягом - 3,0527 га), однак державний акт на право приватної власності на землю серії ІІІ-СМ №039891, виданий ОСОБА_2 Добротівською сільрадою 15 вересня 1999 року, містить підчищення та незастережене виправлення в останній цифрі номера бланка, яке не може бути усунене шляхом видачі нового державного акта чи іншим шляхом через відповідні зміни у земельному законодавстві.

На час отримання ОСОБА_2 державного акта на право приватної власності на землю (15.09.1999 року) був чинним Земельний кодекс України від 18.12.1990 року в редакції згідно з Законом №2196-XII від 13.03.1992 року. Вказаний Кодекс діяв до 01.01.2002 року та втратив чинність на підставі Кодексу №2768-III від 25.10.2001 року.

Згідно з частиною дев'ятою статті 5 ЗК України в редакції від 13.03.1992 року (далі - ЗК України) кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього мав право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначалася в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 22 ЗК України право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникало після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Згідно зі статтею 23 ЗК України право власності або право постійного користування землею посвідчувалося державними актами, які видавалися і реєструвалися сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Форми державних актів затверджувалися Верховною Радою України.

Відповідно до пункту 6 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 року №720/95 у разі виходу власника земельної частки (паю) з колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства за його заявою здійснювалося відведення земельної ділянки в натурі в установленому порядку і видавався державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку.

Таким чином, ОСОБА_2 на законних підставах відповідно до чинного на той час земельного законодавства отримала у власність земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право власності на яку було посвідчено державним актом на право приватної власності на землю та зареєстровано належним чином, але через те, що вказаний державний акт є зіпсованим (оскільки виданий з виправленням у останній цифрі номера бланка), він не приймається для вчинення нотаріальної дії, а отже нотаріусом фактично не визнається право власності на цю земельну ділянку за ОСОБА_2, тому є підстави для встановлення факту належності ОСОБА_2 вказаної земельної ділянки на праві власності за рішенням суду.

Враховуючи докази того, що ОСОБА_2, яка померла 9 жовтня 2011 року, на день смерті фактично володіла вказаною земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, про що мала державний акт на право приватної власності на землю, виданий Добротівською сільською радою 15 вересня 1999 року, зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №391, проте нею не було помічено у державному акті підчищення та виправлення в останній цифрі номера бланка та не було отримано новий державний акт, а на сьогодні відповідно до вимог чинного земельного законодавства видача нового державного акта про право власності на земельну ділянку спадкоємцю унеможливлена, що позбавляє нотаріуса можливості видати спадкоємцю свідоцтво про право на спадщину за заповітом, є підстави для визнання за позивачем, як за спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину, права власності на вказане нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_2 за рішенням суду.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до ст.ст.11, 15, 16, 316-319, 325, 328, 373-374, 1216-1218, 1220-1223, 1225, 1269-1270 ЦК України, ст.ст. 5, 22, 23 ЗК України в редакції від 13.03.1992 року, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 212-215, 218, ч.2 ст.256, 259 ЦПК України,-

в и р і ш и в:

позов задовольнити.

Встановити факт належності ОСОБА_2, померлій 9 жовтня 2011 року, земельної ділянки площею 3,0527 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Добротівської сільської ради, кадастровий номер 5922683000:03:002:0142.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 3,0527 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Добротівської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 5922683000:03:002:0142, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Сумської області через Кролевецький районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення; особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

ОСОБА_3

СудКролевецький районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення03.01.2014
Оприлюднено20.01.2014
Номер документу36591815
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —579/2051/13-ц

Рішення від 03.01.2014

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Бєгунова О. В.

Ухвала від 23.12.2013

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Бєгунова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні