ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" січня 2014 р.Справа № 916/2869/13
Позивач: Підприємство об'єднання громадян "Управління майном художників Одещини"
Відповідач: Фізична особа - підприємець ОСОБА_1
Про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від позивача: Шевченко О.М. - директор.
Від відповідача: не з'явився.
Суть спору: Позивач, Підприємство об'єднання громадян "Управління майном художників Одещини" (далі - ПОГ «УМХО»), звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - підприємець ОСОБА_1) про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 28 364 грн. 49 коп., пені у сумі 1 790 грн.., 3% річних у сумі 359 грн.
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на задоволенні позову.
Відповідач про місце та дату судових засідань був повідомлений за юридичною адресою, але ухвали суду повернуто поштою у зв'язку із закінченням терміну зберігання. За таких обставин суд вважає відповідача належним чином повідомленим про дату та місце судових засідань та розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
Згідно Свідоцтва про право власності на Одеський художньо-виробничий комбінат Художнього фонду УРСР (адміністративне приміщення, творчі майстерні та виставковий зал Одеської організації спілки художників України), виданого 22.12.2000р. Фондом державного майна України, адміністративне приміщення, творчі майстерні та виставковий зал Одеської організації спілки художників України, що розташовані в АДРЕСА_1, дійсно належать Національній спілці художників України на праві власності громадської організації.
30 грудня 2008р. Національна Спілка Художників України передала в оперативне управління Одеській обласній організації Спілки Художників України майно згідно переліку, у тому числі нежитлові приміщення загальною площею 1191,8 кв.м, розташовані за адресою : АДРЕСА_1.
Наказом Національної Спілки Художників України №26 від 05.01.2009р. наказано Одеській обласній організації Спілки Художників України передати ПОГ «УМХО» по акту приймання-передачі майно в оперативне управління, у тому числі, нежитлові приміщення, розташовані за адресою: АДРЕСА_1. При цьому, ПОГ «УМХО» надано право укладання договорів найму приміщень, строком на 1 рік. Згідно Акту прийому-передачі нерухомого майна, складеного 05.01.2009р., Одеська обласна організація Спілки Художників України, яка є володільцем та розпорядником нерухомого майна, що перебуває у власності Національної Спілки Художників України , на підставі рішення та наказу від 30.12.2008р., передала у розпорядження, оперативне управління та користування ПОГ « УМХО» нерухоме майно згідно переліку, зокрема, нежитлові приміщення за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 1191,8 кв.м (окрім творчих майстерень загальною площею 637,5 кв.м), фактичною площею 554,3 кв.м (літ. А).
01 травня 2011р. між ПОГ «УМХО» (Наймодавець) та підприємцем ОСОБА_1 (Наймач) був укладений Договір № 2а найму нежитлового приміщення, згідно якого Наймодавець передає, а Наймач приймає у користування без права викупу нежитлове приміщення корисною площею 86,7 кв.м, що є власністю НСХУ, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, з метою здійснення статутної чи зареєстрованої діяльності та офісу. Строк дії Договору з 01.05.2011р. по 31.05.2012р.
У той же день, 01.05.2011р. сторонами був складений Акт приймання-здачі нежитлового приміщення від Наймодавця до Наймача.
Відповідно до п. 1.5 Договору плата за найм приміщення по цьому Договору визначена домовленістю сторін , становить 47 грн. за 1 кв.м і складає 4 074 грн. 90 коп. в місяць, а також 547 грн. 69 коп. - експлуатаційні витрати (послуги опалення, водопостачання, електропостачання). По закінченню терміну дії Договору складається Акт звірки експлуатаційних витрат та донараховується сума по сплаті (згідно діючим тарифам) . Додатком №2 до Договору є графік розрахунку погашення орендної плати, боргу та експлуатаційних витрат, з зазначенням граничної дати оплати.
Додатковою угодою від 01.05.2012р. сторони продовжили дію Договору №2а від 01.05.2011р. до 01.10.2012р. Крім того, цією угодою сторони домовилися, що Договір може бути розірвано в односторонньому порядку на вимогу Наймодавця з попередженням Наймача про це за один тиждень. Плата за найм приміщення складає 4 074 грн. 90 коп. Додатково оплачуються комунальні послуги.
Позивач зазначає, що він належним чином виконав умови Договору - надав приміщення у найм, надавав послуги з оренди та ПЕВ, що підтверджується актами здачі-приймання робіт (надання послуг), але підприємець ОСОБА_1 свої зобов'язання щодо оплати за найм та експлуатаційні витрати належним чином не виконує, у зв'язку з чим за нею станом на 01.10.2012р. утворилася заборгованість у сумі 28 364 грн. 49 коп.
Відповідно до п. 3.3. Договору у разі затримки грошових надходжень на рахунок Наймодавця по цьому Договору Наймач сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від плати, яка вказана в Договорі, за цілий місяць, по якому припущено затримку оплати. На підставі зазначеного пункту Договору позивач нарахував відповідачу пеню у сумі 1 790 грн. за період з 01.05.2012р. по 01.10.2012р.
Крім того, позивач зазначає, що відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи прострочення Наймачем виконання грошового зобов'язання, на підставі ст.625 Цивільного кодексу України, позивач також нарахував відповідачу 3% річних у сумі 359 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:
Згідно ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до ст.. 16 цього ж Кодексу, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 2 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст.627 Цивільного кодексу України , відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається з матеріалів справи, 01 травня 2011р. між ПОГ «УМХО» (Наймодавець) та підприємцем ОСОБА_1 (Наймач) був укладений Договір № 2а найму нежитлового приміщення, згідно якого Наймодавець передає, а Наймач приймає у користування без права викупу нежитлове приміщення корисною площею 86,7 кв.м, що є власністю НСХУ, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, з метою здійснення статутної чи зареєстрованої діяльності та офісу.
01 травня 2011р. сторонами був складений Акт приймання-здачі нежитлового приміщення від Наймодавця до Наймача.
Строк дії Договору з урахуванням Додаткової угоди від 01.05.2012р. - до 01.10.2012р. За приписами ч.2 ст.291 Господарського кодексу України договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до п.1.5 Договору плата за найм приміщення по цьому Договору визначена домовленістю сторін , становить 47 грн. за 1 кв.м і складає 4 074 грн. 90 коп. в місяць, а також 547 грн. 69 коп. - експлуатаційні витрати (послуги опалення, водопостачання, електропостачання). По закінченню терміну дії Договору складається Акт звірки експлуатаційних витрат та донараховується сума по сплаті (згідно діючим тарифам). Додатком №2 до Договору є графік розрахунку погашення орендної плати, боргу та експлуатаційних витрат, з зазначенням граничної дати оплати.
Додатковою угодою від 01.05.2012р. сторони домовилися, що Договір може бути розірвано в односторонньому порядку на вимогу Наймодавця з попередженням Наймача про це за один тиждень. Плата за найм приміщення складає 4 074 грн. 90 коп. Додатково оплачуються комунальні послуги.
За приписами ст.286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Згідно ст.. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
За таких обставин, ПОГ „УМХО" правомірно просить суд стягнути з підприємця ОСОБА_1 заборгованість у сумі 28 364 грн. 49 коп.
Відповідно до п. 3.3. Договору у разі затримки грошових надходжень на рахунок Наймодавця по цьому Договору Наймач сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від плати , яка вказана в Договорі, за цілий місяць, по якому припущено затримку оплати. На підставі зазначеного пункту Договору позивач правомірно нарахував відповідачу пеню у сумі 1 790 грн. за період з 01.05.2012р. по 01.10.2012р.
Крім того, відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення , а також три проценти річних від простроченої суми , якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи прострочення Наймачем виконання грошового зобов'язання , на підставі ст.625 Цивільного кодексу України, позивач правомірно нарахував відповідачу 3% річних у сумі 359 грн.
У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.
Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За таких обставин, враховуючи відсутність доказів належного виконання відповідачем своїх зобов'язань за Договором №2а найму не житлового приміщення від 01.05.2011р., позов ПОГ „УМХО" є обґрунтованим, підтверджений матеріалами справи, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.ст.44, 49 ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Підприємства об'єднання громадян "Управління майном художників Одещини" задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код НОМЕР_1) на користь Підприємства об'єднання громадян "Управління майном художників Одещини" (м.Одеса, вул. Торгова, 2, код ЄДРПОУ 35302143) заборгованість у сумі 28 364 грн. 49 коп., пеню у сумі 1790 грн., 3% річних у сумі 359 грн. та витрати по сплаті судового збору у сумі 1 720 грн. 50 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 14 січня 2014р.
Суддя Рога Н. В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2014 |
Оприлюднено | 15.01.2014 |
Номер документу | 36602963 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні