Рішення
від 31.12.2013 по справі 384/989/13-ц
ВІЛЬШАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

№ 384/989/13-ц

№пр. 2/384/197/2013

31 грудня 2013 року

Вільшанський районний суд

Кіровоградської області

в складі:

головуючого судді: Сорокіної О.О.

при секретарі: Чикрижову В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Вільшанка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Березовобалківської сільської ради про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2, після смерті якої відкрилася спадщина на належне їй право на земельну частку (пай) розміром 4.73 умовних кадастрових гектар, розташованої на території Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_3. Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому право на земельну частку (пай) розміром 4.73 умовних кадастрових гектар, розташованої на території Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області. Про існування у матері та батька права на земельну частку (пай) позивач дізнався лише 24 жовтня 2013 році у відділі Держземагенства у Вільшанському районі Кіровоградської області. У зв'язку з наведеним, позивач просить поновити йому строк для звернення до суду з даним позовом та визнати право спадкування за законом на земельну частку (пай) згідно сертифікату серії РН №398967 на право на земельну частку (пай), розміром 4.73 умовних кадастрових гектар, розташованої на території Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, виданого на ім'я ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області та право спадкування за законом на земельну частку (пай) згідно сертифікату серії КР №0188884 на право на земельну частку (пай), розміром 4.73 умовних кадастрових гектар, розташованої на території Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, виданого на ім'я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області.

Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує проти задоволення позову.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - начальник відділу Держземагенства у Вільшанському району Кіровоградської області, надав до суду заяву, в якій просить справу розглянути без участі представника, заперечень щодо задоволення даного позову не мають.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, виданого Березовобалківською сільською радою Вільшанського району Кіровоградської області 28 листопада 1996 року, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області (а.с.5).

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого Березовобалківською сільською радою Вільшанського району Кіровоградської області 28 жовтня 2003 року (а.с.6).

Відповідно до рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 15 листопада 2013 року встановлено факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області ОСОБА_3, який доводився йому батьком. Крім цього, вказаним рішенням встановлено факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області ОСОБА_2, яка доводилася йому матір'ю (а.с.7-8).

На день смерті матері позивача ОСОБА_2 належало право на земельну частку (пай) розміром 4.73 умовних кадастрових гектар, розташованої на території Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що підтверджується копією сертифікату серії РН №398967 (а.с.9).

Рішенням Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 19 грудня 2013 року встановлено факт належності ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області, сертифікату на право на земельну частку (пай) розміром 4.73 умовних кадастрових гектарів серії КР №0188884, виданого на ім'я ОСОБА_3, по Березовобалківській сільській раді Вільшанського району Кіровоградської області, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) по КСП «Березівське» за №637.

Приватним нотаріусом Вільшанського районного нотаріального округу головного управління юстиції у Кіровоградській області відмовлено позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину, що залишилась після смерті його батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно та запропоновано звернутися до суду для вирішення питання щодо спадкування.

Відповідно до повідомлень завідуючої Вільшанською державною нотаріальною конторою головного управління юстиції у Кіровоградській області, після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та проживала в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області та після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та проживав в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області, у Вільшанській державній нотаріальній конторі спадкові справи не заведені.

Відповідно до п.1 роз'яснень постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування": спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України , законами України від 2 вересня 1993 року № 3425-ХП "Про нотаріат", від 23 червня 2005 року № 2709-ІУ "Про міжнародне приватне право", іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами. Відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР , у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Крім цього, Пленум Верховного суду України у п.11 постанови №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» роз'яснив, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Згідно з пунктом 17 Перехідних положень Земельного Кодексу України від 25 жовтня 2001 року, сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до ст. 525 ЦК УРСР (в ред. 1963 року) часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, а тому до правовідносин необхідно застосовувати чинне на час відкриття спадщини законодавство - Цивільний Кодекс УРСР (в ред. 1963 року).

Згідно статті 71 ЦК Української РСР (в ред. 1963 року), що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, загальний строк позовної давності встановлений тривалістю у три роки.

Позовна давність, згідно приписів ст. ст. 75, 76 ЦК Української РСР (в ред.1963 року), застосовується судом незалежно від заяви сторін. Перебіг строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов. Право на позов виникає з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

Відповідно до статті 80 ЦК Української РСР (в ред. 1963 року), закінчення строку позовної давності до пред'явлення позову є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважною причину пропуску строку позовної давності, порушене право підлягає захистові.

Позивачем надано належні та допустимі докази на підтвердження того, що про своє право на спадщину він дізнався лише у жовтні 2013 року, після того, як до нього потрапила копія втраченого батьком оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай), що належало його покійній матері ОСОБА_2. З копією знайденого сертифікату він одразу звернувся до відділу Держземагенства у Вільшанському районі, де йому підтвердили право матері на земельну частку (пай), крім цього з'ясувалося те, що і його батьку належало право на земельну частку (пай) розміром 4.73 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, однак видати копію сертифікату не можливо, так як він видавався батьку в одному примірнику, а тому перебіг строку звернення до суду за захистом порушених прав позивача починається з цього часу.

Відповідно до ст. 548 ЦК Української РСР (в ред.1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженням. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно вимог ст.549 ЦК Української РСР (в ред. 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини після смерті спадкодавця, фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Матеріалами справи встановлено, що після смерті матері позивача ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області, в будинку проживав її чоловік, батько позивача, ОСОБА_3, який здійснював догляд за помешканням, і відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР (в ред.1963 року) фактично вступив в управління і володіння спадковим майном, а отже прийняв спадщину на належне їй право на земельну частку (пай), розміром 4.73 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, про що свідчить довідка Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.

Поряд з цим, судом встановлено, що відповідно до ст. 529 ЦК УРСР (в ред.1963 року), який діяв на момент відкриття спадщини, позивач є спадкоємцем першої черги спадкоємців за законом і має право на успадкування майна свого померлого батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області. Доказом вступу в управління або володіння спадковим майном є довідка Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області про те, що позивач після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснював догляд за помешканням та присадибною ділянкою, що належало покійному.

Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову, а тому суд приходить до переконливого висновку, що позивач прийняв спадщину, оскільки фактично вступив в управління або володіння спадковим майном свого батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області. Крім цього, суд визнає поважною причину пропуску позивачем строку позовної давності, оскільки позивач про наявність спадкового майна дізнався лише у жовтні 2013 року, а тому порушене право позивача на успадкування майна підлягає судовому захистові та поновленню строку звернення до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 80, 529, 548, 549 ЦК УРСР (в ред. 1963 року), ст. 10, 11, 88, 209, 211, 214-215, 218 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

Визнати за ОСОБА_1 право спадкування за законом на земельну частку (пай) згідно сертифікату серії РН №398967 на право на земельну частку (пай), розміром 4.73 умовних кадастрових гектар, розташованої на території Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, виданого на ім'я ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області.

Визнати за ОСОБА_1 право спадкування за законом на земельну частку (пай) згідно сертифікату серії КР №0188884 на право на земельну частку (пай), розміром 4.73 умовних кадастрових гектар, розташованої на території Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, виданого на ім'я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через Вільшанський районний суд Кіровоградської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя

СудВільшанський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення31.12.2013
Оприлюднено07.02.2014
Номер документу36616672
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —384/989/13-ц

Ухвала від 02.12.2013

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Сорокіна О. О.

Ухвала від 23.12.2013

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Сорокіна О. О.

Рішення від 31.12.2013

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Сорокіна О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні