cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" січня 2014 р.Справа № 916/2878/13
За позовом: Приватне підприємство "ЮЛАНА"
До відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Арт-Клуб Олімп"
Про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від позивача: Кручек Т.М. - згідно довіреності від 03.01.2014р.,
Мандрикін А.Л. - згідно довіреності від 07.08.2013р.
Від відповідача: не з'явився.
В засіданні брали участь:
Від позивача: Кручек Т.М. - згідно довіреності від 03.01.2014р.
Від відповідача: не з'явився.
Суть спору: Позивач, Приватне підприємство (далі - ПП) "ЮЛАНА", звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Арт-Клуб Олімп" про стягнення заборгованості у сумі 7 453 грн. 68 коп., пені у сумі 430 грн. та 3% річних у сумі 88 грн. 94 коп.
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягають на задоволенні позову.
Відповідач про дату та місце судових засідань був повідомлений за юридичною адресою, але, згідно повідомлення пошти, за зазначеною адресою відповідач не знаходиться. До повноважень суду не відноситься розшук сторін у справі, у зв'язку з чим суд вважає відповідача належним чином повідомленим та розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
31 жовтня 2011р. між ПП "ЮЛАНА" (Постачальник) та ТОВ "Арт-Клуб Олімп" (Покупець) була укладена Угода поставки № ЮК 160, згідно якої Постачальник постачає і передає у власність Покупцю, а Покупець приймає та оплачує товари згідно з замовленнями Покупця та товаросупровідною документацією. Ця Угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами і діє до 31.12.2012р. Строк дії цієї Угоди автоматично продовжується на додаткові однорічні терміни у випадку, якщо не менше ніж на 30 днів до закінчення його строку дії будь-яка сторона не повідомить іншу сторону у письмовій формі про свій намір змінити його чи припинити його дію.
Відповідно до п. 2.1. Угоди Постачальник повинен постачати товари вчасно, за адресою, яка вказана у Замовленні, у відповідній кількості та належної якості, а також у відповідності до усіх інших вимог згідно з Замовленням. Кількість товару, який було поставлено, ціна за одиницю, асортимент вказуються в товарно-транспортній накладній, яка складена у відповідності до заявки Покупця, що є невід'ємною частиною цієї Угоди.
Згідно п. 3.2. Угоди Покупець здійснює власний розрахунок за кожну партію товару. Оплата виконується шляхом банківського переказу на рахунок Постачальника, зазначений у статті 8 цієї Угоди протягом 14 календарних днів з моменту отримання товару Покупцем, або шляхом внесення коштів в касу Постачальника. Платіжне зобов'язання вважається виконаним Покупцем після зарахування коштів на банківський рахунок Постачальника або внесення в касу.
Позивач зазначає, що на виконання умов Угоди за замовленням Покупця ним було поставлено відповідачу товар на загальну суму 7 453 грн. 68 коп., що підтверджується видатковими накладними № ЮК000000322 від 31.01.2013р. на суму 4 759 грн. 56 коп., № ЮК000000690 від 27.02.2013р. на суму 3 885 грн. 06 коп., № ЮК000000798 від 06.03.2013р. на суму 1 614 грн. 84 коп., № ЮК000000904 від 13.03.2013р. на суму 1 889 грн. 40 коп. Але, відповідач за поставлений Товар повністю не розрахувався.
З метою досудового врегулювання спору позивач 03 червня 2013р. направив на адресу відповідача претензію № 362 з проханням здійснити оплату Товару протягом 7 днів з моменту отримання претензії. У випадку несплати, позивач буде звертатись до господарського суду з позовом про примусове стягнення заборгованості. Однак, зазначена претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Несплату відповідачем наявної заборгованості позивач вважає порушенням своїх прав та охоронюваних законом інтересів, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 7 453 грн. 68 коп.
Відповідно до п. 3.6. Угоди у випадку прострочення оплати за товар, Покупець зобов'язаний оплатити пеню в розмірі 0,3% від вартості несплаченого товару за кожен день прострочки.
Згідно ч. 2 ст. 343 Господарського кодексу України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
На підставі зазначеного пункту Угоди та норм законодавства позивач нарахував відповідачу пеню у сумі 430 грн., яку також просить суд стягнути з відповідача.
Крім того, позивач зазначає, що відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України Покупець, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу Постачальника зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі зазначеної норми законодавства позивач нарахував відповідачу 3% річних у сумі 88 грн. 94 коп., які також просить стягнути з відповідача.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За приписами ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається з матеріалів справи, 31 жовтня 2011р. між ПП "ЮЛАНА" (Постачальник) та ТОВ "Арт-Клуб Олімп" (Покупець) була укладена Угода поставки № ЮК 160, згідно якої Постачальник постачає і передає у власність Покупцю, а Покупець приймає та оплачує товари згідно з замовленнями Покупця та товаросупровідною документацією.
Згідно п. 3.2. Угоди Покупець здійснює власний розрахунок за кожну партію товару. Оплата виконується шляхом банківського переказу на рахунок Постачальника, зазначений у статті 8 цієї Угоди протягом 14 календарних днів з моменту отримання товару Покупцем, або шляхом внесення коштів в касу Постачальника. Платіжне зобов'язання вважається виконаним Покупцем після зарахування коштів на банківський рахунок Постачальника або внесення в касу.
За наявними у справі матеріалами, позивачем було поставлено відповідачу товар на загальну суму 7 453 грн. 68 коп. Але, відповідач за поставлений Товар повністю не розрахувався.
За приписами ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Згідно ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. При цьому, покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
За таких обставин, правомірною є вимога позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості у сумі 7 453 грн. 68 коп.
За умовами п. 3.6. Угоди у випадку прострочення оплати за товар, Покупець зобов'язаний оплатити пеню в розмірі 0,3% від вартості за несплачений товар за кожен день прострочки.
Відповідно до ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно ч. 2 ст. 343 Господарського кодексу України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
На підставі зазначеного пункту Угоди та норм законодавства позивач правомірно нарахував відповідачу пеню у сумі 430 грн., яка також підлягає стягненню.
Крім того, відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України Покупець, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу Постачальника зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За таких обставин, позивач правомірно нарахував відповідачу 3% річних у сумі 88 грн. 94 коп., які також підлягають стягненню.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Приватного підприємства "ЮЛАНА" - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Арт-Клуб Олімп" (65069, м. Одеса, вул.. Малиновського, 17, офіс 5, код ЄДРПОУ 36483822) на користь Приватного підприємства "ЮЛАНА" (95034, АР Крим, м. Сімферополь, пр.. Кірова, 66, кв. 38, код ЄДРПОУ 31470096, р/р 26004005653602 в Відділенні № 12 (м. Сімферополь) ПАТ "Банк Фінанси та Кредит", МФО 300131) заборгованість у сумі 7 453 грн. 68 коп., пеню у сумі 430 грн., 3% річних у сумі 88 грн. 94 коп. та витрати по сплаті судового збору у сумі 1 720 грн. 50 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 20 січня 2014р.
Суддя Рога Н. В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2014 |
Оприлюднено | 21.01.2014 |
Номер документу | 36705617 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні