Рішення
від 10.01.2014 по справі 908/3674/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 номер провадження справи 11/92/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.01.2014 Справа № 908/3674/13

Господарський суд Запорізької області у складі:

головуючий - суддя Гончаренко С.А., розглянувши в відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР» (вул.Чкалова, буд.12, оф.419, м. Дніпропетровськ, 49044)

до відповідача: Запорізька міська рада (пр. Леніна, буд.206, м. Запоріжжя, 69105)

відомості про представників сторін та учасників судового процесу:

від позивача: Устименко М.В. - дов. б/н від 02.12.2013р.;

від відповідача: Луцик Т.В. - дов. № 01-17/2440 від 09.06.2011р.;

про: розірвання договору оренди землі від 08.07.2010р., зареєстрованого 30.07.2010р. за №041026101870, -

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР» про розірвання договору оренди землі від 08.07.2010р., зареєстрованого 30.07.2010р. за №041026101870, укладеного з Запорізькою міською радою.

Ухвалою від 11.11.2013р. порушено провадження по справі, призначені час і дата судового засідання, сторони зобов'язані надати документи та вчинити дії, необхідні для повного та всебічного розгляду справи.

У зв'язку з неявкою повноважного представника відповідача розгляд справи відкладався. З метою витребування додаткових доказів, для надання можливості сторонам нормативно та документально обґрунтувати свої доводи і заперечення в судовому засіданні оголошувалась перерва.

Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог, з підстав, викладених у позовній заяві, при цьому підставою виникнення спору зазначає відмову позивача підписати додаткову угоду до договору про його припинення у зв'язку із зміною права власності на об'єкт нерухомості, розташований на орендованій земельній ділянці. Як зазначає відповідач, разом із продажею об'єкту 06.03.2012р. він припинив використовувати земельну ділянку, а право її використання перейшло до нового власника нерухомості. Крім того, договір містить умову, що зміна власника майна розташованого на земельній ділянці є підставою для припинення землекористування (дострокового розірвання договору оренди землі).

Відповідач у відзиві на позовну заяву повідомив, що припинення договору оренди земельної ділянки передбачає процедуру, аналогічну процедурі укладання договору оренди землі, а саме: прийняття рішення про припинення договору, підписання додаткової угоди про припинення договору, підписання акту приймання-передачі земельної ділянки та реєстрація припинення права користування в реєстраційній службі Головного управління юстиції у Запорізькій області.

Вивчивши матеріали справи і вислухавши пояснення представників сторін, встановив наступні обставини:

Статтею 11 Цивільного кодексу України закріплено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Відповідно до п. 2 цієї статті підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зобов'язанням, відповідно до п. п. 1, 2 ст. 509 цього Кодексу, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

На підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 28.09.2009 року, реєстровий номер 4086 ТОВ «ЛІДЕР» (позивач у справі) набув право власності на об'єкт нерухомого майна - будівлю магазину, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул.Руставі, буд. 1-г.

Відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

08 липня 2010 року на підставі рішення сорокової сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 113/19 від 19.05.2010р. між позивачем та Запорізькою міською радою (відповідач у справі) був укладений Договір оренди землі, площею 0,1497 га, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул.Руставі, 1-г для розташування магазину. Договір укладено строком до 28.07.2016р. та 30.07.2010р. зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у державному реєстрі земель вчинено запис за №041026101870. Разом із укладанням договору сторони підписали акт приймання-передачі земельної ділянки (кадастровий № 2310100000:04:001:0161).

Пунктами «а», «є», частини 1 статті 141 Земельного кодексу України визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою с, у тому числі, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на нерухоме майно, яке розташовано на земельній ділянці.

Договір оренди земельної ділянки припиняється у тому числі у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

На підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 06.03.2012р. зареєстрованого в реєстрі за №643, право власності на нерухоме майно (будівля магазину), розташоване за адресою: м. Запоріжжя, вул.Руставі, 1-г перейшло у власність товариству з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕННА РЕЄСТРАЦІЙНА КОМПАНІЯ».

Таким чином, позивач фактично припинив використовувати земельну ділянку 06.03.2012р.

Частинами 1, 2 ст. 652 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бумі змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами. які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, і підстав, встановлених частиною четвертою статті 652 Цивільного кодексу України, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

З урахуванням цих обставин можна дійти висновку, що перехід права власності на нерухоме майно, для експлуатації якого було укладено договір оренди земельної ділянки, і зміною таких істотних обставин, оскільки:

- в момент укладення договору оренди земельної ділянки, необхідної для експлуатації нерухомого майна, позивач не міг передбачити те, що в майбутньому, до моменту припинення терміну дії договору, у нього виникне необхідність продати вищевказані приміщення, про що свідчить сам факт укладення договору на тривалий строк;

- при всій турботливості та обачності позивач не може усунути юридичних наслідків, що виникають на підставі законодавства внаслідок переходу права власності на нерухоме майно, а саме автоматичний перехід права користування земельною ділянкою (ст. 120 Земельною кодексу України);

- з огляду на те, що автоматичний перехід права користування земельною ділянкою не тягне за собою припинення дії договору оренди земельної ділянки, сам факт переходу права користування земельною ділянкою до іншої особи, відсутність закріпленого законом автоматичного переходу до нового власника приміщень, який фактично здійснює користування земельною ділянкою, обов'язку зі здійснення орендної плати (як того вимагає ст. 206 Земельного кодексу України) - порушує співвідношення майнових інтересів сторін і позбавляє позивача того, на що останній розраховував, а саме - здійснювати право користування земельною ділянкою;

- із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни даних обставин повинен нести позивач.

Згідно ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України у випадку, якщо житловий будинок. будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Вказана вище норма кореспондується із частиною 1 статті 377 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землекористувача.

Таким чином, з переходом права власності на магазин, розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Руставі, буд. 1-г, до ТОВ «ПІВДЕННА РЕЄСТРАЦІЙНА КОМПАНІЯ» перейшли ті права на земельну ділянку, на яких вона належала позивачу - право користування. Фактичне користування земельною ділянкою та нерухомим майном розташованим на цій земельній ділянці здійснює її новий власник.

Статтею 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено такий спосіб припинення договору оренди землі як його дострокове розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору.

Саме скориставшись цим правом ТОВ «ЛІДЕР» звернулось до суду з даною позовною заявою.

Заперечення відповідача щодо необхідності при розірванні договору дотримання порядку, аналогічного порядку укладання договору оренди землі судом до уваги не приймаються, оскільки цей порядок позбавляє позивача реалізувати своє право на дострокове розірвання договору в судовому порядку, передбачене ст. 32 Закону України «Про оренду землі» та право на судовий захист своїх інтересів, гарантоване Конституцією України.

За таких обставин, враховуючи перехід права власності на об'єкт нерухомості, розташований на земельній ділянці та фактичне припинення користування позивачем земельною ділянкою, суд вважає правомірними та обґрунтованими позовні вимоги ТОВ «ЛІДЕР» про дострокове розірвання договору оренди землі від 08.07.2010р., укладений із Запорізькою міською радою.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Розірвати Договір оренди землі від 08.07.2010р., щодо земельної ділянки площею 0,1497 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул.Руставі, 1-г для розташування магазину, укладений між товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР» та Запорізькою міською радою, зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 30.07.2010р. за № 041026101870.

В засіданні 10.01.2014р. оголошена вступна і резолютивна частини рішення. Рішення в повному обсязі складено і підписане 15.01.2014р.

Суддя С.А.Гончаренко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення10.01.2014
Оприлюднено22.01.2014
Номер документу36718217
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/3674/13

Ухвала від 03.12.2013

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гончаренко С.А.

Рішення від 10.01.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гончаренко С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні