ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2014 року Справа № 925/1959/13
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., при секретарі Олексенко Т.В. за участю представників сторін: від позивача - Луговський О.С. за довіреністю, від відповідача - не з'явився, розглянувши справу за позовом Черкаської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд" про стягнення 53125,44 грн.
ВСТАНОВИВ :
Заявлено позов про стягнення з відповідача 53125,44 грн. заборгованості за оренду землі відповідно умов укладеного між сторонами договору від 13.09.2006р., з яких 46105,44 грн. основного боргу та 7020,00 грн. пені.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказав на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором оренди щодо оплати орендної плати за використання земельної ділянки.
Відповідач, був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, однак повторно свого представника в судове засідання не направив, про причини неявки суд не повідомив. Відзиву на позов суду не надав.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у ньому.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне:
Рішенням Черкаської міської ради від 17.08.2006 р. № 2-72 (далі - позивач) товариству з обмеженою відповідальністю „Євробуд" (далі - відповідач) надана в оренду на 49 років земельна ділянка площею 4088 кв. м., яка знаходиться у м. Черкаси по вул.. Червоноармійській, буд.. 153 під будівництво 3-секційного блоку 90-квартирного житлового будинку за рахунок землекористування „Черкасиобленерго".
13.09.2006р. між сторонами укладено договір оренди цієї земельної ділянки, який зареєстровано у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі України» 14.09.2006р. за №040677500377 відповідно до умов якого позивач передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, що за цільовим призначенням відноситься на період будівництва до земель рекреаційного призначення та інші відкриті землі, а після завершення будівництва до категорії земель житлової забудови.
Відповідно до п. 4.1 договору передбачено:
- грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом Черкаського міського управління земельних ресурсів від 28.08.2006р. №633-гр.-2006 на час укладання цього договору становить:
- на період будівництва терміном 20 місяців але н пізніше введення в експлуатацію 198759 грн.;
- після завершення будівництва - 397476 грн.
Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється:
- на період будівництва терміном 20 місяців, але не пізніше введення в експлуатацію у розмірі 1% від її грошової оцінки і на час укладання договору становить 1988,00 грн.
- після завершення будівництва - 3975 грн. (три тисячі дев'ятсот сімдесят п'ять гривень).
Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках, а також будь - яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору (п.4.2).
Пунктом 4.3 визначено, що орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним в міський бюджет м. Черкаси. Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях.
Умови цього договору про розмір орендної плати можуть переглядатися також у випадках і з моменту:
- зміни цільового призначення та (або) функціонального використання земельної ділянки або її частини;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря;
- невиконання орендодавцем обов'язків щодо повідомлення орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, якщо це спричинило перешкоди в користуванні орендованою земельною ділянкою;
- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Пунктом 4.6 договору визначено, що за несвоєчасне внесення орендної плати стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, але не більше визначеної законом ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
Згідно п. 13.5 орендар відшкодовує орендодавцю суму упущеної вигоди (не отриманого прибутку) в розмірі орендної плати за весь період з дати прийняття рішення до моменту набуття чинності договору оренди.
З 14.09.2006р. розмір орендної плати становив 165,67 грн. у місяць, що становить 1% від грошової оцінки землі земель будівництва.
За період з 01.01.2008 р. по 17.03.2008 р. розмір орендної плати становив 510,81 грн. щомісячно, що становить 3% від грошової оцінки землі для земель, що зайняті поточним будівництвом.
З 18.03.2008р. у зв'язку з закінченням 20-ти місячного терміну будівництва розмір орендної плати становив 340 грн. 53 коп. що становить 1% від грошової оцінки землі земель будівництва.
З 01.01.2009р. у зв'язку зі щорічною індексацією грошової оцінки землі розмір орендної плати становив 392,28 грн. у місяць (коефіцієнт індексації - 1,152).
З 01.01.2010р. у зв'язку зі щорічною індексацією грошової оцінки землі розмір орендної плати становив 415,43 грн. у місяць (коефіцієнт індексації - 1,059).
З 17.05.2011 р. розмір орендної плати становив 1262,44 грн. щомісячно, що становить 1% від нової грошової оцінки землі. Розмір орендної плати змінено у зв'язку з тим, що рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 р. №5-656 «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» змінено показники грошової оцінки земель в м. Черкаси, зокрема базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель м. Черкаси була встановлена в розмірі 127,48 грн., тоді як попередній розмір становив 39,32 грн.
Таким чином, з 14.09.2006 р. з дати державної реєстрації договору по 30.09.2013 р. відповідачу нараховано 54604,98 грн. орендної плати та 151,95 грн. не отриманого прибутку за період користування земельною ділянкою з 17.08.2006р. по 13.09.2006р. В порушення взятих на себе зобов'язань відповідач за користування земельною ділянкою сплатив лише 8651,49 грн.
Відповідно борг відповідача з орендної плати за землю становить 46105 , 44 грн.
Ст.ст. 173, 174, 193 ГК України, ст.ст. 525, 526, 530, 546, 549 651, 652 ЦК України містять такі положення:
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати:
- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК
України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
Виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Відповідно ст. ст. 13, 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
В статті 25 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.
Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані:
а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки;
б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;
в) своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату;
г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;
ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі;
д) своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;
е) дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;
є) зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.
Виходячи з фактичних обставин справи та приписів наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов'язання між сторонами виникли з моменту укладення договору оренди землі від 13.09.2006р. Позивач умови вказаного договору виконав належним чином передавши відповідачу в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 4088 кв.м., яка знаходиться у м. Черкаси по вулиці Червоноармійській, 153 під будівництво 3-секційного 90-квартирного житлового будинку за рахунок землекористування „Черкасиобленерго".
Розмір орендної, плати яку був зобов'язаний сплачувати відповідач змінювався на протязі дії договору у зв'язку із зміною грошової оціни землі та індексацією, що передбачено умовами договору.
Таким чином, у відповідача виникло зобов'язання щодо оплати за оренду земельної ділянки на умовах договору в сумі 54604,98 грн. та 151, 95 грн. неотриманого прибутку.
Проте за час фактичного використання орендованої земельної ділянки відповідач у повній мірі орендну плату за неї не сплачував. Відповідачем проведено частковий розрахунок в сумі 8651,49 грн., Таким чином, заборгованість відповідача на час розгляду справи становить 46105, 44 грн., які підлягають стягненню з відповідача. Доказів оплати вказаного боргу відповідач суду не подав.
Крім того, позивачем нараховано відповідачу пеню відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ в сумі 7020,00 грн. за період з червня 2009 по вересень 2013 р.
Однак у відповідності до п.4.6 договору відповідач зобов'язаний сплатити позивачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ.
Крім того відповідно до п.6 ст. 232 ГК нарахування штрафних санкцій за просторочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Судом здійснено перерахунок пені за період з квітня по вересень 2013р. у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка складає 3032,07 грн. та підлягає до стягнення.
Також, з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору пропорційно задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд", вул. Л.Українки, 6/2, м. Черкаси, код 25206567 на користь міського бюджету м. Черкаси, рахунок 33213812700002, банк отримувача - ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код ОКПО 38031150, код платежу 13050200, призначення платежу - орендна плата за землю з юридичних осіб - 46105,44 грн. заборгованості, 3032,07 грн. пені.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд", вул. Л.Українки, 6/2, м. Черкаси, код 25206567 на розрахунковий рахунок №354100010006750, банк отримувача: ГУДКУ у Черкаській області, МФО 854018, отримувач: Департамент фінансової політики Черкаської міської ради, код ОКПО 38764629 - 1591,34 грн. витрат на оплату судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 21.01.2014 р.
СУДДЯ К.І. Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2014 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 36719665 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні