Рішення
від 20.01.2014 по справі 904/9455/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20.01.14р. Справа № 904/9455/13 За позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ

до Комунального підприємства "Світоч", с. Піщанка, Новомосковський район, Дніпропетровська область

про стягнення 9 321,78 грн. за договором постачання

Суддя Назаренко Н.Г.

Секретар судового засідання Бондик Є.В.

Представники:

Від позивача: Козак Т.В., довіреність № 226/1001 від 18.05.2013 р.

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" звернулось до господарського суду з позовом до Комунального підприємства "Світоч" про стягнення з останнього за договором про постачання електричної енергії № 532 від 16.12.2010р. заборгованості у розмірі 9 321,78 грн., у тому числі: заборгованість за спожиту активну електроенергію у сумі 8 683,11 грн., 3 % річних у сумі 238,14 грн., пеню у сумі 400,53 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань по оплаті поставленої позивачем електроенергії за договором про постачання електричної енергії № 532 від 16.12.2010р.

Позивач позовні вимоги, викладені в позовній заяві, підтримав у повному обсязі.

Відповідач відзив на позов не надав, явку повноважного представника в судове засідання, призначене для розгляду справи, не забезпечив, про дату, час і місце проведення судових засідань відповідач повідомлений належним чином за його місцезнаходженням згідно матеріалів справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови).

Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Суд вважає за необхідне розглянути справу за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України, за відсутності представника відповідача, оскільки про час та місце розгляду справи останній повідомлений належним чином, про що свідчить підпис представника відповідача в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 60).

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не подавалось.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні 20.01.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", яке 31.03.2011р. перейменувалось у Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", 26.06.2012р. перейменувалось у Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" (далі - позивач, постачальник) та Комунальним підприємством "Cвіточ" (далі - відповідач, споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 532 від 16.12.2010р. (далі - Договір).

Розділом 1 Договору встановлено, що постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 173,0 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені Додатком «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» та «Загальна схема електропостачання», які є невід'ємною частиною даного договору.

Постачальник зобов'язаний виконувати умови цього договору. Постачати споживачу в точку продажу електроенергію як різновид товару:

1) в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору за договором «Обсяги постачання електричної енергії Споживачу» або «Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та субспоживачам»;

2) згідно з категорією струмоприймачів споживача відповідно до Правил улаштування електроустаткування (далі - ПУЕ) та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених Додатком «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»;

3) із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами;

4) забезпечити отримання споживачем електричної енергії в межах дозволеної потужності 173,0 кВт (п. 2.52., п.п. 2.2.1., 2.2.2. Договору).

Споживач зобов'язаний виконувати умови цього договору. Дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки: цілодобово, без вихідних (п. 2.3., п.п. 2.3.1., 2.3.2. Договору).

Відповідно до п. 2.3.5. Договору споживач зобов'язаний оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатку «Порядок розрахунків» та додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії».

Згідно п.п. 3.1., 3.1.1. Договору постачальник має право отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені цим договором.

У відповідності до абзацу 1 пункту 7.1. Договору облік електроенергії, спожитої споживачем та/або субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ.

Пунктом 7.6. Договору встановлено, що на підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» оформлюються такі документи:

Акт про використання електричну енергію (форма наведена в додатку до договору);

Акт результатів замірів електричної потужності.

За наявності вводів на різних ступенях напруги та різних системах обліку покази надаються окремо за кожною точкою обліку.

Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2011р. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць, до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.п. 9.8., 9.8.1. Договору).

Порядок розрахунків встановлено в Додатку № 3 до Договору № 532 від 16.12.2010р.

Так, відповідно до п. 1 Додатку 3 до Договору, розрахунковм періодом для визначення обсягу спожитої електричної енергії приймається місяць з 21 числа попереднього місяця до такого ж числа розрахункового місяця.

При розрахунках за фактично спожиту електроенергію поняття "розрахунковий період" та "календарний місяць" вважати прирівняними.

Відповідно до п. 2 Додатку 3 до Договору, Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії за розрахунковий період один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії згідно з виписаним та самостійно отриманим у Постачальника рахунком.

Згідно із п. 2.1 Додатку 3 до Договору, оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, індекс інфляції та інші платежі згідно з умовами цього Договору, здійснюється на підставі самостійно отриманого у Постачальника рахунка протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку.

Споживач протягом 30 календарних днів з дати отримання рахунку Постачальника здійснює повну оплату вартості електричної енергії, недорахованої внаслідок використання електричної енергії з порушенням ПКЕЕ.

Споживач зобов'язаний вносити плату за споживання активної електричної енергії виключно коштами (п. 3 Додатку 3 до Договору).

Позивач належним чином виконав свої зобов'язання за договором та поставив відповідачу теплову енергію в період з червня 2012р. по квітень 2013р., що підтверджується Актами про використану електричну енергію (а.с. 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57), які підписані повноважними представниками сторін без заперечень.

Позивачем Відповідачеві виставлені рахунки на оплату (а.с. 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56), Відповідачем рахунки отримані, що підтверджується корінцями рахунків електроенергії на яких міститься підпис повноважного представника відповідача.

Проте, Відповідач виставлені рахунки за спожиту електроенергію оплатив частково, внаслідок чого утворилась заборгованість Відповідача перед Позивачем у сумі 8 683,11 грн., що і є причиною спору.

Позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі наступного.

Вищевказаний договір за своїм змістом є договором про надання послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, Договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Аналогічну норму містить і ст. 526 ЦК України.

Згідно із ч. 2 ст. 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором". За ч. 7 ст. 193 ГК України не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язання.

Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 526 ЦК України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст.530 Цивільного кодексу України).

Статтею 610 ЦК України передбачено, порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами

За умовами ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Також заборгованість Відповідача перед Позивачем підтверджується актом звіряння від 20.11.2013р.(а.с. 58-59), який підписаний повноважними представниками сторін без заперечень та скріплений печатками підприємств сторін.

Враховуючи викладене, вимоги позивача в частині стягнення заборгованості за активну електроенергію у сумі 8 683,11 грн. є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.

Крім основного боргу позивач просить стягнути з відповідача пеню у сумі 400,53 грн. за період з 01.01.2013р. по 10.11.2013р., 3 % річних - 238,14 грн. за період з 29.06.2012р. по 02.12.2013р.

Пунктом 4.2.1. Договору передбачено, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.5.-2.3.6. цього Договору з порушенням термінів, визначених додатком „Порядок розрахунків", Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі 0,1% від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ яка діяла в той період, враховуючи день фактичної оплати.

Відповідно до частини першої статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Частиною першою статті 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Під неустойкою (штрафом, пенею), відповідно до статті 549 цього Кодексу, розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Перевіривши розрахунок пені, судом встановлено, що пеня за період з 01.01.2013р. по 10.11.2013р. нарахована позивачем вірно, та підлягає стягненню у сумі 400,53 грн.

Згідно з ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних з простроченої суми.

3% за період з 29.06.2012р. по 02.12.2013р. становлять 236,14 грн. та підлягають до стягнення.

Отже, з врахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, а саме: сума за активну електричну енергію - 8 683,11 грн., пені - 400,53 грн., 3% річних - 238,14 грн.

Відповідно до приписів ст. 49 ГПК України, приймаючи до уваги, що спір доведено до розгляду в суді з вини відповідача, суд вважає за можливе покласти на нього судові витрати у справі в повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 526, 530, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85, 87, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства "Світоч" (51283, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Піщанка, вул. Леніна, 14/1, код ЄДРПОУ 32062089) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, буд. 22, код ЄДРПОУ 23359034) 8 683,11 грн. (вісім тисяч шістсот вісімдесят три грн. 11 коп.) - заборгованості за спожиту активну електроенергію, 400,53 грн. (чотириста грн. 53 коп.) - пені, 238,14 грн. (двісті тридцять вісім грн. 14 коп.) - 3 % річних, 1 720,50 грн. (одна тисяча сімсот двадцять грн. 50 коп.) - витрат по сплаті судового збору, про що видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Н.Г. Назаренко Дата підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 21.01.2014р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення20.01.2014
Оприлюднено22.01.2014
Номер документу36723363
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/9455/13

Ухвала від 02.02.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Ухвала від 28.01.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Ухвала від 13.01.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Рішення від 20.01.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Ухвала від 05.12.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні