cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" грудня 2013 р. Справа № 911/4219/13
Господарський суд Київської області у складі судді А.Ф. Черногуза розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» до Відкритого акціонерного товариства «ГЕМ» про укладення договору на спільне використання технологічних електричних мереж на умовах поданого проекту договору та зобов'язання вчинити дії,
за участю представників:
позивача: Грабовий О.С. (дов. №87 від 20.05.2013);
відповідача: не з'явилися.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
В провадженні господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» до Відкритого акціонерного товариства «ГЕМ» про укладення договору на спільне використання технологічних електричних мереж на умовах поданого проекту договору та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що відповідач є власником електричних мереж на закріпленій за позивачем, як електропередавальною організацією, території. До мереж відповідача приєднані споживачі, з якими у позивача укладені договори на постачання електричної енергії, яке здійснюється відповідно через мережі відповідача. Оскільки використання електричних мереж без договору не допускається, позивач, у відповідності до вимог чинного законодавства та Правил користування електричною енергією, направив відповідачу проект договору, проте відповідач договір, у строки, встановлені законом, не підписав та не повернув, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з вимогою про визнання вказаного договору укладеним на умовах надісланого відповідачу проекту та зобов'язання відповідача погодити у Київському територіальному представництві Національної комісії регулювання електроенергетики кошторис обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж.
Ухвалою від 12.11.2013 господарського суду Київської області порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 26.11.2013.
У зв'язку з неявкою в судове засідання 26.11.2013 представника відповідача та неподанням сторонами витребуваних судом доказів розгляд справи було відкладено на 10.12.2013.
Ухвалою від 10.12.2013 розгляд справи було відкладено на 24.12.2013.
В судовому засіданні 24.12.2013 суд заслухав пояснення представника позивача, він підтримав позовні вимоги у повному обсязі. Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої ст. 64 та ст. 87 Господарського процесуального кодексу України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. (Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»)
Враховуючи, що сторони були належним чином повідомленими про судове засідання та те, що реалізація норми статті 38 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування господарським судом у сторін документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору, безпосередньо залежить від суб'єктивної реалізації сторонами їх диспозитивного права подавати та витребовувати через суд докази, а також враховуючи положення п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, який визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що судом в межах наданих повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі документами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
Установив:
21.07.1997 між Публічним акціонерним товариством "Київобенерго" (електропостачальна організація) та Відкритим акціонерним товариством "ГЕМ" (споживач) було укладено договір № 88 на користування електричною енергією (для споживачів з приєднаною потужністю до 750 кВА), відповідно до п. 1 якого електропостачальна організація зобов'язується постачати електричну енергію у відповідності з умовами договору, а споживач своєчасно проводити сплату за використану електричну енергію та виконувати інші умови, визначені даним договором.
При виконанні умов договору № 88 від 21.07.1997, а також при вирішенні питань, що не обумовлені вказаним договором, сторони зобов'язались керуватися Правилами користування електричною енергією.
Позивач - Публічне акціонерне товариство «Київобленерго» є суб'єктом господарювання, що здійснює свою діяльність згідно отриманих ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами регулюються Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (далі - ПКЕЕ).
Відповідач - Відкрите акціонерне товариство «ГЕМ» є суб'єктом підприємницької діяльності та споживачем електричної енергії згідно договору № 88 від 21.07.1997 на користування електричною енергією (для споживачів з приєднаною потужністю до 750 кВА).
Статтями 174 Господарського кодексу України та 11, 509 Цивільного кодексу України визначено, що господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, а також з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно до частини 6 ст. 179 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів електроенергією, зв'язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг).
Відповідно до підпункту 8.2 пункту 8 ПКЕЕ, затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996р. № 28, постачальник електричної енергії за регульованим тарифом зобов'язаний укладати договори про постачання електричної енергії з усіма споживачами, які заявили про бажання купувати електричну енергію та об'єкти яких розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом.
З матеріалів справи вбачається, що з метою постачання електричної енергії до споживача, електричні мережі якого приєднані до мереж відповідача, між позивачем та субспоживачем, а саме Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОГО» укладено договір про постачання електричної енергії № 429 від 05.12.2007.
Порядок укладання договорів, що породжують майново-господарські зобов'язання між суб'єктами господарювання, регулюються Господарським кодексом України. Зокрема, ст. 179 Господарського кодексу України визначає загальні умови укладання договорів, які породжують господарські зобов'язання. Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язковим для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до абз. 3 п. 1.7 ПКЕЕ у разі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією відносини між власником цих мереж та електропередавальною організацією, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, що укладається між ними на основі типового договору.
Відповідно до п. 5.15 ПКЕЕ відносини сторін у разі передачі (транзиту) електропередавальною організацією електричної енергії технологічними електричними мережами власника електричних мереж (споживача, основного споживача) регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, який електропередавальна організація зобов'язана укласти з відповідним власником технологічних електричних мереж.
Основний споживач не має права відмовити електропередавальній організації, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, в укладенні (переукладенні) договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а субспоживачу у разі дотримання ним вимог цих Правил в укладенні (переукладенні) договору про технічне забезпечення електропостачання споживача в передбачених цими Правилами випадках. (п. 1.7. ПКЕЕ).
Відповідно до пункт 1.10 ПКЕЕ електропередавальна організація не має права відмовити в передачі електричної енергії постачальникам електричної енергії, у приєднанні до її мереж інших електропередавальних організацій або замовників за умови дотримання ними вимог законодавства України, зокрема цих Правил та нормативно-технічних документів. Електропередавальна організація, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не мають ліцензій на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами. Для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається договір щодо спільного використання електричних мереж.
За таких обставин, укладення між позивачем та відповідачем договору про спільне використання технологічних електричних мереж в силу прямої вказівки закону є обов'язковим для обох сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
У зв'язку з тим, що електричні мережі субспоживача ТОВ «ТОГО» приєднані до електричних мереж, що належать ВАТ «ГЕМ», позивач звернувся до відповідача з листом від 06.03.2012 № 20-1-118 з пропозицією укласти договір про спільне використання технологічних електричних мереж. Разом з даним листом позивачем було направлено підписаний з боку ПАТ «Київобленерго» проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж. Вказані документи були отримані відповідачем 20.03.2012, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (копії вищевказаних документів містяться в матеріалах справи).
Вказаний договір є типовим, що передбачено п. 1.7 ПКЕЕ, його форма наведена в Додатку № 2 до Правил користування електричною енергією.
Згідно ч. 3 ст. 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених ст. 179 Господарського кодексу України, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 Господарського кодексу України та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 ГК України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформлює договір у формі єдиного документу, підписаного та скріпленого печатками, і повертає один примірник договору другій стороні у двадцятиденний строк після одержання договору. Пункт 4 зазначеної статті встановлює, що за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач, в порушення вимог чинного законодавства, не надав позивачу заперечень, протоколу розбіжностей, а також не повернув підписаний примірник договору з додатками у встановлений термін.
Перевіривши текст запропонованого позивачем до укладення договору, в тому числі і умови про відповідальність сторін та інші умови договору, суд дійшов висновку, що запропонований позивачем проект договору відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема, положенням п. 5.17 ПКЕЕ, яким визначено істотні умови для такого типу договорів, та не порушує прав та інтересів відповідача чи третіх осіб.
Крім того, позивачем разом із проектом договору було надано відповідачу додатки до даного договору, а саме: Додаток №1 «Загальна однолінійна схема електричних мереж спільного використання» (а.с. 28); Додаток №2 «Перелік об'єктів Власника мереж та об'єктів Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація, що живляться від мереж Власника мереж» (а.с. 29); Додаток №3 «Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж» (а.с. 29-30); Додаток №4 «Форма Акту прийому-передачі наданих послуг» (а.с. 30), які є невід'ємними частинами цього Договору та відповідають вимогам чинного законодавства.
При прийнятті рішення суд також враховує, що позивачем було дотримано загальний порядок укладення господарських договорів визначений ст. 181 Господарського кодексу України, зокрема, щодо направлення пропозиції укласти договір, а також його проекту. А також, суд враховує, що відповідач не надав суду своїх обґрунтованих заперечень проти позовних вимог або відзиву на позов.
Згідно із ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Згідно зі ст. 187 Господарського кодексу України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір -умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
Відповідно до п. 36 Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-8/211 від 07.04.2008 р. «Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України» в резолютивній частині рішення, яким задовольняється позов про спонукання укласти договір, слід вказувати на те, що спірний договір є укладеним.
Виходячи із викладеного вище, суд вважає позовну вимогу щодо визнання укладеним договору обґрунтованою, доведеною належними та допустимими доказами, відповідачем не спростованою, а тому такою, що підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідача погодити у Київському територіальному представництві Національної комісії регулювання електроенергетики кошторис обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж суд зазначає наступне.
Розділом 6 ПКЕЕ встановлено, що відшкодування обґрунтованих, витрат з утримання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача) оплачується відповідно до договору про спільне використання технологічних електричних мереж і враховує фактичні обґрунтовані витрати основного споживача на утримання цих електричних мереж. Порядок та розмір плати за спільне використання технологічних електричних мереж, умови спільного використання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача) з електропередавальною організацією зазначаються в договорі про спільне використання технологічних електричних мереж.
Електропередавальні організації, які використовують технологічні електричні мережі інших власників електричних мереж, сплачують останнім плату за спільне використання технологічних електричних мереж, яка визначається відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики від 12.06.2008р. №691, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.08.2008р. за №732/15423 (пункт 6.29 ПКЕЕ).
Відповідно до пункту 6.32 ПКЕЕ фактичні обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відшкодовуються власнику електричних мереж відповідно до його кошторису витрат на здійснення цієї діяльності. Кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж складається на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати на здійснення цієї діяльності впродовж попереднього (базового) періоду.
У разі використання технологічних електричних мереж власника електричних мереж (споживача, основного споживача) для електрозабезпечення електроустановок декількох суб'єктів господарювання величина витрат на утримання цих технологічних електричних мереж розподіляється пропорційно обсягам електричної енергії, що надійшла в мережі відповідних суб'єктів господарювання, та обсягу електричної енергії, використаної власником електричних мереж (споживачем, основним споживачем), відповідно до складеного балансу електричної енергії.
У разі використання електропередавальною організацією, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, мереж споживача (основного споживача) останній погоджує кошторис обґрунтованих витрат у відповідному територіальному представництві Національної комісії з питань регулювання електроенергетики.
Узгоджений з територіальним представництвом Національної комісії з питань регулювання електроенергетики кошторис витрат є невід'ємним додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж. За таких обставин погодження відповідачем кошторису обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж у Київському територіальному представництві Національної комісії регулювання електроенергетики України є законодавчо визначеним обов'язком відповідача як власника мереж, який випливає з обов'язку укласти сам договір про спільне використання технологічних електричних мереж, оскільки погоджений кошторис є його невід'ємною частиною, а порядок його погодження врегульований законодавством.
Враховуючи вищенаведене, оскільки існує пряма вказівка закону про обов'язковість укладання договору про спільне використання технологічних електричних мереж між позивачем ПАТ «Київобленерго» та відповідачем ВАТ «ГЕМ» та те, що відповідач тривалий час ухиляється від вчинення вказаних дій, вимога позивача про зобов'язання відповідача погодити у Київському територіальному представництві Національної комісії регулювання електроенергетики кошторис обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відтак, сторони, звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд. Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 38 Господарського процесуального кодексу України сторонами доказів.
В порядку ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати укладеним договір про спільне використання технологічних електричних мереж між Публічним акціонерним товариством «Київобленерго» (код ЄДРПОУ 23243188) та Відкритим акціонерним товариством «ГЕМ» (код 13723817) на умовах поданого Публічним акціонерним товариством «Київобленерго» проекту у такій редакції:
«ДОГОВІР
про спільне використання технологічних електричних мереж
м. Київ
(місце укладення)
(найменування власника мереж)
що здійснює діяльність на підставі
в особі
(посада, прізвище, ім'я та по батькові)
що діє на підставі
(довіреність або установчі документи Власника мереж)
та Публічне акціонерне товариство «Київобленерго» ,
(найменування, організаційно-правова форма електропередавальної організації)
що здійснює діяльність на підставі Ліцензії АГ №578471 на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та Ліцензії АГ №578470 на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (далі - Електропостачальна організація), в особі комерційного директора Демського Дмитра Юрійовича, що діє на підставі довіреності № 61 від 10 травня 2011 року, (далі - Сторони), уклали цей договір про спільне використання технологічних електричних мереж (далі - Договір).
Під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони керуються чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
1. Предмет Договору
1.1.Власник мереж зобов'язується забезпечити технічну можливість передачі (транзиту) електричної енергії власними технологічними електричними мережами в точки приєднання електроустановок Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація, а Електропостачальна організація - своєчасно сплачувати вартість послуг Власника мереж з утримання технологічних електричних мереж спільного використання та інші послуги відповідно до умов цього Договору.
Сторони зобов'язуються виконувати інші умови, визначені цим Договором та додатками до нього, які є його невід'ємними частинами.
1.2.Власник мереж забезпечує надійну передачу електричної енергії від межі розподілу електричних мереж з електропередавальною організацією до межі розподілу електричних мереж з Електропостачальною організацією або іншими суб'єктами господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація.
Передача електричної енергії забезпечується відповідно до однолінійної схеми, наведеної в Додатку № 1 «Загальна однолінійна схема електричних мереж спільного використання».
1.3.Перелік об'єктів Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація, що живляться від технологічних електричних мереж Власника мереж, та їх технічні характеристики наведені в Додатку № 2 «Перелік об'єктів Власника мереж та об'єктів Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація, що живляться від мереж Власника мереж».
2. Обов'язки Сторін
2.1. Власник мереж зобов'язується:
2.1.1.Утримувати технологічні електричні мережі спільного використання у належному технічному стані, формувати електричну схему цих мереж відповідної пропускної здатності та забезпечувати технічну можливість для передачі електричної енергії до межі балансової належності електроустановок Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація.
2.1.2.Забезпечувати на межі балансової належності електромереж підтримання параметрів якості електроенергії відповідно до Державних стандартів та узгодженого рівня надійності електропостачання відповідно до категорії струмоприймачів Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація, згідно з ПУЕ.
У разі, якщо Власник мереж є основним споживачем, рівень надійності електропостачання відповідно до категорії струмоприймачів електроустановок Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація, не може бути вищим, ніж існуюча категорія надійності електропостачання Власника мереж.
2.1.3. Забезпечувати виконання графіка попереджувальних ремонтів та обсягів робіт, визначених технологічними картами ремонту елементів обладнання, збереження встановлених на території Власника мереж електроустановок, засобів обліку та пломб на них.
2.1.4.Щомісяця до 10 числа місяця наступного за розрахунковим надавати Електропостачальній організації рахунок на оплату послуг за спільне використання технологічних електричних мереж та два примірники Акта прийому-передачі наданих послуг, оформлених з боку Власника мереж. Форма акту наведена в Додатку № 4 «Форма акту прийому-передачі наданих послуг».
2.1.5. Протягом трьох робочих днів з дати переходу права власності (права господарського відання) на технологічні електричні мережі до іншої особи, повідомити про це Електропостачальну організацію із заявою про розірвання договору.
2.1.6. Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Електропостачальної організації до власних електричних установок для проведення технічної перевірки, контролю за рівнем споживання електричної енергії.
2.1.7.Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Електропостачальної організації для виконання Електропостачальною організацією відключення або обмеження споживання електричної енергії субспоживачам відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку або припиняти чи обмежувати обсяг передачі електричної енергії за обґрунтованою письмовою вимогою Електропостачальної організації.
2.1.8.У разі передачі електричної енергії в електричні мережі інших суб'єктів господарювання забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків.
2.1.9.Оперативно повідомляти Електропостачальну організацію та інших суб'єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Власника мереж, про порушення, що пов'язані з перериванням електропостачання, їх причини і терміни відновлення режиму електропостачання, про виведення в ремонт, а також введення в дію після ремонту технологічних електричних мереж, якими передається електроенергія.
2.1.10.За необхідності, укласти договори про технічне забезпечення електропостачання споживача з іншими суб'єктами господарювання, приєднаними безпосередньо до електричних мереж Власника мереж, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація.
2.1.11. Забезпечувати присутність представника Електропостачальної організації під час робіт на розрахункових засобах обліку електричної енергії, встановлених на території Власника мереж.
2.1.12.Надавати Електропостачальній організації узгоджений територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат на утримання та експлуатацію електричних мереж спільного використання (технологічних електричних мереж Власника мереж, якими здійснюється передача електричної енергії Електропостачальній організації або іншим суб'єктам господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація) у наступному році не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення поточного року.
2.1.13.Надавати Електропостачальній організації узгоджений територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат на виконання аварійно-відновлювальних робіт в мережах спільного використання (якщо такі роботи мали місце).
2.1.14.Не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж Власника мереж, а також відшкодовувати збитки, завдані Електропостачальній організації, у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж Власника мереж.
2.2. Електропостачальна організація зобов'язується:
2.2.1. Здійснювати оплату за використання технологічних електричних мереж Власника мереж за розрахунковий період, а також оплату за виконання аварійно-відновлювальних робіт в мережах спільного використання згідно з Додатком №3 «Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж».
Плата за використання електричних мереж спільного користування вноситься Електропостачальною організацією на підставі рахунка, оформленого Власником мереж згідно Акту прийому - передачі наданих послуг, протягом 10 банківських днів після його отримання.
За час, протягом якого Власником мереж припинялась передача електричної енергії не з вини Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація, плата за використання електричних мереж Власника мереж корегується відповідно до вимог ПКЕЕ.
2.2.2.Забезпечувати доступ уповноважених осіб Власника мереж до систем та засобів комерційного обліку, що розташовані на об'єктах Електропостачальної організації для зняття показів.
2.2.3.У разі припинення споживання електричної енергії внаслідок звільнення споживачем Електропостачальної організації, який приєднаний до технологічних електричних мереж Власника мереж, займаного об'єкта, Електропостачальна організація повідомляє про це Власника мереж за 20 днів і здійснює повний розрахунок за використання технологічних електричних мереж до дня виїзду включно. Власник мереж припиняє передачу електричної енергії в день звільнення об'єкта.
3. Права Сторін
3.1.Власник мереж має право:
3.1.1. На отримання від Електропостачальної організації плати за спільне використання технологічних електричних мереж, визначеної відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕ від 12.06.2008 № 691, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.08.2008 за № 732/15423, згідно з порядком, наведеним у Додатку № 3 «Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж».
3.1.2.На доступ до систем та засобів комерційного обліку, що розташовані на об'єктах Електропостачальної організації та інших суб'єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Власника мереж для зняття показів.
3.1.3. Вимагати від Електропостачальної організації дотримання на належному рівні показників якості електричної енергії на межі балансового розподілу електромереж відповідно до умов цього Договору.
3.1.4.На припинення спільного використання технологічних електричних мереж Власника мереж у випадках та порядку, передбачених розділом 4 цього Договору.
3.2. Електропостачальна організація має право:
3.2.1.Не сплачувати за використання електричних мереж Власника мереж за час перерви в електропостачанні, якщо перерва відбулася не з вини Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація і електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Власника мереж.
3.2.2. На отримання від Власника мереж інформації щодо якості електричної енергії, порядку визначення плати за використання електричних мереж Власника мереж, умов та режимів передачі електричної енергії.
3.2.3. На відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення Власником мереж умов даного договору, в порядку, встановленому згідно чинного законодавства України.
3.2.4.Здійснювати контроль і нагляд за технічним станом та якістю технічного обслуговування електричних мереж Власника мереж, якими виконується передача електричної енергії на об'єкти Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Власника мереж.
3.2.5. На доступ до електроустановок, розрахункових засобів та систем обліку електричної енергії, що розташовані на об'єктах Власника мереж і враховують обсяг електричної енергії, для зняття показів. Перевіряти схеми приєднання струмоприймачів Власника мереж, які беруть участь у регулюванні навантаження в електромережі, а також перевіряти працездатність установлених у Власника мереж пристроїв протиаварійної автоматики та інших пристроїв, що забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі.
4. Порядок обмеження та припинення спільного використання технологічних електричних мереж
Спільне використання технологічних електричних мереж може бути припинено або обмежено Власником мереж:
4.1.Без попередження у разі виникнення аварійних ситуацій в електроустановках Власника мереж на час, що не перевищує визначеного ПУЕ для струмоприймачів відповідної категорії надійності об'єктів Електропостачальної організації та інших суб'єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Власника мереж.
4.2.З повідомленням Електропостачальної організації не пізніше ніж за 10 хвилин у разі перевищення суб'єктами господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Власника мереж, договірної граничної величини електричної потужності в години максимуму навантаження протягом 30 хвилин і більше.
4.3.З повідомленням Електропостачальної організації не пізніше ніж за три робочих дні у разі: несплати Електропостачальною організацією за використання електричних мереж Власника мереж у встановлений термін з дотриманням процедури, передбаченої ПКЕЕ;
використання технологічних електричних мереж Власника мереж Електропостачальною організацією після закінчення строку дії цього Договору.
4.4. На виконання припису державних органів, на які покладені відповідні обов'язки згідно з законодавством, у зазначені в приписі терміни.
4.5.У разі відсутності резервного живлення з повідомленням Електропостачальної організації не пізніше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках електропередавальної організації (постачальника електричної енергії), Власника мереж або для приєднання нових споживачів.
4.6.На вимогу постачальника електричної енергії у зазначені в цій вимозі терміни.
5. Порядок розрахунків за спільне використання технологічних електричних мереж
5.1.Розрахунковим вважається період з 1-го числа розрахункового місяця до останнього числа того ж місяця.
5.2.Вартість послуг Власника мереж з утримання технологічних електричних мереж спільного використання зазначена в Додатку №3 «Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж».
5.3.Оплата Електропостачальною організацією послуг з утримання технологічних електричних мереж спільного використання здійснюється платіжним дорученням на підставі оформленого Акта прийому-передачі наданих послуг та виставленого Власником мереж рахунка, в термін десяти банківських днів з дати отримання рахунка.
5.4. У разі, якщо Власник мереж у термін визначений п. 2.1.12 даного Договору не надав погоджений територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж, Електропостачальна організація оплачує Власнику мереж послуги з утримання електричних мереж спільного використання починаючи з дати подання зазначеного кошторису.
6. Відповідальність Сторін
6.1. Відповідальність Власника мереж:
6.1.1. Власник мереж несе відповідальність за передачу електричної енергії технологічними електричними мережами спільного використання:
із забезпеченням рівня договірних величин, визначених згідно з вимогами розділу 1 цього Договору;
із дотриманням вимог щодо категорії струмоприймачів суб'єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Власника мереж, та гарантовані рівнем надійності електропостачання;
із дотриманням граничнодопустимих показників якості електричної енергії на межі балансової належності Сторін.
У разі погіршення якості електричної енергії з вини Власника мереж останній відшкодовує Електропостачальній організації завдані збитки.
6.1.2.Власник мереж не несе відповідальності перед Електропостачальною організацією за порушення вимог пункту 6.1. цього Договору у разі порушення Електропостачальною організацією вимог пункту 2.2 цього Договору.
6.1.3. Власник мереж не несе матеріальної відповідальності перед Електропостачальною
організацією за обмеження (припинення) передачі електричної енергії, яке викликане:
1) некваліфікованими діями персоналу суб'єкту господарювання, передачу електричної енергії якому забезпечує Електропостачальна організація і електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж Власника мереж;
2) умовами обмеження або припинення постачання електроенергії у випадках, передбачених ПКЕЕ;
3) автоматичним відключенням лінії живлення внаслідок пошкодження устаткування або дій споживача Електропостачальної організації, які викликали спрацювання автоматики за умови справності системи автоматичного відключення;
4) діями постачальника електричної енергії.
6.1.4.У разі невиконання обґрунтованих вимог Електропостачальної організації щодо відключення субспоживачів, Власник мереж відшкодовує завдані ним збитки іншим суб'єктам відповідно до законодавства України.
6.1.5.Власник мереж несе відповідальність за збереження розташованих на його об'єктах засобів обліку, які належать Електропостачальній організації або іншим суб'єктам, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація, а також за збереження відповідних пломб, встановлених на розрахункових приладах обліку в розмірі витрат на придбання (або ремонт), повірку, встановлення (або заміну), підключення та опломбування розрахункових засобів обліку.
6.2. Відповідальність Електропостачальної організації:
6.2.1. Електропостачальна організація несе відповідальність за неналежне виконання умов цього Договору, або невиконання даного Договору, згідно з чинним законодавством України.
6.3. Обставини непереборної сили
6.3.1. Сторони не несуть відповідальності за повне або часткове невиконання своїх зобов'язань за цим Договором, якщо воно є результатом дії обставин надзвичайної і непереборної сили (форс-мажорні обставини). До форс-мажорних обставин відносяться: надзвичайна і непереборна за наявних умов сила захист від дії якої не передбачено в проектній та іншій нормативній документації, дію якої неможливо попередити застосуванням високопрофесійної практики персоналу, дія якої може бути викликана:
винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту);
непередбаченими ситуаціями, викликаними діями сторони, що не є стороною відповідного договору (страйк, локаут, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух);
умовами, регламентованими відповідними органами виконавчої влади, а також пов'язаними з ліквідацією наслідків, викликаних винятковими погодними умовами і непередбаченими ситуаціями, що перешкоджають виконанню договірних зобов'язань у цілому або частково.
Термін виконання зобов'язань за цим Договором у такому разі відкладається на строк дії обставин непереборної сили.
6.3.2.Сторона, для якої виконання зобов'язань стало неможливим внаслідок дії обставин непереборної сили, має письмово повідомити іншу сторону про початок, тривалість та ймовірну дату припинення дії обставин непереборної сили та підтвердити це довідкою відповідного органу.
7. Інші умови
7.1.Межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок визначається «Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін».
7.2. Строки проведення ремонтів в електромережах Власника мереж під час яких електроустановки Електропостачальної організації або інших суб'єктів передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація, будуть відключені або буде знижена надійність електропостачання інших споживачів, доводяться до відома заінтересованих сторін письмовим повідомленням Власника мереж, узгодженим з Електропостачальною організацією.
7.3. Усі майнові суперечки з питань цього Договору вирішуються відповідно до законодавства України.
7.4. Цей Договір укладається на строк до 31.12.2012 року, набирає чинності з дня його підписання та вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення цього терміну не буде заявлено однією із Сторін про відмову від цього Договору або його перегляд. Договір може бути розірвано і в іншій термін за ініціативою будь-якої із Сторін у порядку, визначеному законодавством. У разі переходу права власності (права господарського відання) на технологічні електричні мережі до іншої особи цей Договір втрачає чинність.
7.5. Додатки до цього Договору:
Додаток №1 «Загальна однолінійна схема електричних мереж спільного використання»;
Додаток №2 «Перелік об'єктів Власника мереж та об'єктів Електропостачальної організації або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Електропостачальна організація, що живляться від мереж Власника мереж»;
Додаток №3 «Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж»;
Додаток №4 «Форма Акту прийому-передачі наданих послуг»
та «Кошторис обґрунтованих витрат Власника мереж на утримання технологічних електричних мереж спільного використання» є невід'ємними частинами цього Договору.
Усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими особами та скріплюються печатками обох Сторін.
7.6. Сторони зобов'язуються письмово повідомляти про зміну реквізитів (місцезнаходження, найменування, організаційно-правової форми, банківських реквізитів тощо) не пізніше ніж через 10 днів після настання таких змін.
7.7. Цей Договір укладений у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з них зберігається у Власника мереж, другий - у Електропостачальної організації.
8. Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін
Власник мережЕлектропостачальна організація Назва організації ВАТ «ГЕМ»Назва організації ПАТ «Київобленерго» Адреса 08720, Київська обл, Обухівський район, м. Українка, вул. Промислова, буд. 35Адреса 08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Київська, 2б Пошт. адреса 04136, м. Київ, вул. Стеценка, 1а Банк ПАТ «КІБ Креді Агріколь» Поточ.р. 26000002744000 МФО 300379 Код 13723817Код 23243188 Свідоцтво 200020942 М.П.
3. Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство «ГЕМ» (код 13723817) звернутися до Київського територіального представництва Національної комісії з питань регулювання електроенергетики з метою погодження кошторису обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж.
4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «ГЕМ» (код 13723817) на користь Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» (код ЄДРПОУ 23243188) 2294,00 грн судового збору.
5. Видати накази.
Суддя А.Ф. Черногуз
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 36723438 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Черногуз А.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні