Рішення
від 22.01.2014 по справі 910/24228/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/24228/13 22.01.14

за позовомРегіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву до Товариства з обмеженою відповідальністю "Союзпобутсервіс-2007" простягнення 536 284,61 грн

Суддя Пукшин Л.Г.

Представники сторін:

позивач Гармашов Б.С. - представник за довіреністю № 15 від 06.03.13 від відповідача не з'явились

В судовому засіданні 22.01.14. в порядку ст. 85 ГПК України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини справи:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Союзпобутсервіс-2007" на користь Державного бюджету України суму основної заборгованості по орендній платі в розмірі 489558,28 грн., 33646,85 грн. пені та 13079,48 грн. збитків від інфляції.

Ухвалою суду від 16.12.13 порушено провадження у справі № 910/24228/13 та призначено до розгляду в судовому засіданні на 22.01.14.

У судове засідання, призначене на 22.01.14 представник позивача з'явився, надав документи на виконання вимог ухвали суду, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час проведення судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим конвертом, який було повернуто підприємством зв'язку із посиланням на відмову адресата від одержання поштового відправлення.

При цьому, судом враховано, що відповідно до п. 3.9. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Зважаючи на те, що неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон) об'єктом оренди є цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць) (п. 1 ст. 4 Закону), орендодавцями є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів (ст. 5 Закону).

24.06.2008 між Регіональним відділенням фонду державного майна України по місту Києву (далі - орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Союзпобутсервіс-2007" (далі - орендар, відповідач) було укладено договір оренди № 4058ЦМК цілісного майнового комплексу відокремленого структурного підрозділу Укрсоюзсервісу "Виробнича філія Укрсоюзсервісу" (далі - договір).

Відповідно до п. 1.1. договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс відокремленого структурного підрозділу Укрсоюзсервісу "Виробнича філія Укрсоюзсервісу", склад і вартість якого, визначено відповідно з актом оцінки, зведеним актом інвентаризації та передавальним балансом підприємства, складеним станом на 31.05.2008 і становить 4508773 грн. у тому числі:

- основні засоби за вирахуванням зносу - 4508426 грн.;

- грошові кошти - 347 грн.

Пунктом 7.1. договору встановлено, що орендодавець зобов'язаний передати орендарю в оренду підприємство згідно з цим договором по акту приймання-передачі майна, який підписується одночасно з цим договором.

Відповідно до п. 2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування підприємством у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання -передачі майна.

Згідно акту приймання-передачі в оренду нерухомого майна від 24.06.2008 орендодавець передав, а орендар прийняв підприємство, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ямська, 72-А.

У відповідності до приписів ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" термін, на який укладається договір оренди є істотною умовою договору оренди.

Відповідно до ч.1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Пунктом 10.1. договору сторонами встановлено, що договір укладено на 2 роки 11 місяців і діє з 24.06.2008 до 24.05.2011.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 25.03.2010 у справі № 40/35, яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 01.06.2010 та постановою Вищого господарського суду України від 05.10.2010, договір № 4058ЦМК від 24.06.2008 розірвано та зобов'язано орендаря повернути підприємство, що знаходиться за адресою м. Київ, вул. Ямська, 72-А орендодавцю.

25.04.12 було складено акт опису майна, яким державне майно - цілісний майновий комплекс відокремленого структурного підрозділу «Укрсоюзсервісу» Виробнича філія Укрсоюзсервісу» передане на відповідальне зберігання фізичній особі Заставленко О.І. та передане органу управління Українського союзу об'єднань, підприємств та організацій побутового обслуговування населення 03.07.12 згідно з актом приймання-передачі.

Відповідно до п. 2.4 договору підприємство вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.

Вважаючи на те, що відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами, а тому підтвердженням передачі та відповідно звільнення об'єкта є підписаний обома сторонами акт приймання-передачі орендованого приміщення. Також підтвердженням може бути акт або постанова державного виконавця про примусове виконання рішення суду у справі № 40/35. В матеріалах справи такі документи відсутні.

Згідно ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата розрахунок якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до п. 5.12. договору в разі закінчення терміну дії договору оренди (його розірвання), орендар зобов'язаний сплатити до державного бюджету орендну плату, заборгованість з орендної плати, пені та штрафні санкції за весь період оренди включаючи день фактичної передачі підприємства орендодавцю (ля передачі до сфери управління уповноваженого органу) на підставі акту передачі-приймання.

Згідно п. 5.2. договору орендар зобов'язався своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Пунктом 3.1. договору встановлено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць по якому є інформація про індекс інфляції травень 2008 року) - 22 542,13 грн.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Орендна плата за перший місяць оренди червень 2008 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (травень) на індекс інфляції за червень.

Згідно п. 3.2 договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Пунктом 3.3. договору встановлено, що орендна плата перераховується орендарем до державного бюджету до 10 числа місяця, наступного за звітним з урахуванням щомісячного індексу інфляції.

Однак, відповідач в порушення умов договору не виконав основного обов'язку орендаря, орендну плату повністю не вніс, в результаті чого виникла заборгованість за період з грудня 2010 року по квітень 2012 року, яка становить 489 558,28 грн.

Згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до п. 3. ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 489 558,28 грн. боргу по орендній платі до державного бюджету обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Пунктом 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено що, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Згідно п.1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до ст. 29 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" за невиконання зобов'язань за договором оренди, сторони несуть відповідальність, встановлену законодавчими актами України та договором.

Пунктом 3.5 договору передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі підлягає індексації і стягується до бюджету відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частина 2 ст. 551 Цивільного кодексу України визначає, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Сторони можуть домовитись про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків передбачених законом.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом зокрема сплата неустойки.

При укладанні договору № 4058ЦМК від 24.06.2008 сторони визначили розмір відповідальності за порушення зобов'язання щодо оплати орендної плати.

Згідно ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Стаття 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлює, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

В зв'язку з тим, що взяті на себе зобов'язання по сплаті орендної плати відповідач не виконав, він повинен сплатити до бюджету, крім суми основного боргу, пеню відповідно до п. 3.5. договору оренди та Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", розмір якої, за обґрунтованими розрахунками позивача, становить 33646,85 грн.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача в частині стягнення з відповідача пені в розмірі 33646,85 грн., обґрунтовані і підлягають задоволенню.

В зв'язку з тим, що відповідач припустився прострочення по сплаті орендної плати, орендодавець на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України просить суд стягнути до бюджету інфляційні збитки в сумі 13079,48 грн.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Як вбачається з розрахунку позову наданого позивачем, з яким погоджується суд, розмір збитків від зміни індексу інфляції становить 13079,48 грн. Вимоги позивача в частині стягнення збитків від зміни індексу інфляції у розмірі 13079,48 грн. обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем не надав.

Таким чином, позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49 , 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України , суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Союзпобутсервіс-2007"(03680, м. Київ, вул. Ямська, 72-А, ідентифікаційний код 35380970) на користь Державного бюджету України суму основної заборгованості по орендній платі в розмірі 489 558 (чотириста вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім) грн. 28 коп., 33646 (тридцять три тисячі шістсот сорок шість) грн. 85 коп. пені, 13079 (тринадцять тисяч сімдесят дев'ять) грн. 48 коп. збитків від інфляції, перерахувавши їх за наступними реквізитами: одержувач ВДК у Шевченківському районі м. Києва, код одержувача 37995466, банк одержувача ГУ ДКСУ в м. Києві, р/р 31113092700011, МФО 820019, КЕКД 22080100, призначення платежу - плата за оренду цілісних майнових комплексів.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Союзпобутсервіс-2007" (03680 м. Київ, вул. Ямська, 72-А, ідентифікаційний код 35380970) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву (01032 м. Київ, бульв. Т.Шевченка, 50-Г, ідентифікаційний код 19030825) 10725 (десять тисяч сімсот двадцять пять) грн. 69 коп. судового збору.

4. Після набрання рішенням законної сили видати накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 23.01.2014 р.

Суддя Пукшин Л.Г.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення22.01.2014
Оприлюднено23.01.2014
Номер документу36760915
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/24228/13

Рішення від 22.01.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пукшин Л.Г.

Ухвала від 16.12.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пукшин Л.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні