359/11911/13-ц
2/359/296/2014
.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2014 року
Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
Головуючого судді Кабанячого Ю.В.
при секретарі Тоцькій К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління Держземагенства у Бориспільському районі у Київській області та Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання права власності,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з вказаним позовом яким просять зобов'язати Управляння Держкомзему у Бориспільському районі Київської області видати державний акт на право власності на земельну ділянку та визнати за ними право власності на земельну ділянку площею 0,0600 га, що знаходиться в АДРЕСА_1 на території Дударківської сільської ради.
В обґрунтування своїх вимог зазначили, що їх батько ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, склав заповіт від 05.03.2001 року, відповідно до якого належне йому майна заповідав позивачам.
Після смерті ОСОБА_4, позивачі звернулись до шістнадцятої нотаріальної кантори з проханням видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, що знаходиться за АДРЕСА_1 на території Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області. Проте видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, що належала померлому ОСОБА_4, немає можливості, оскільки згідно до п. 4.20 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України - видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку.
У своєму листі Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області повідомляє, що згідно Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Державний акт на право приватної власності на землю серії КВ № 114735 на ім'я гр. ОСОБА_4 реєструвався за № 16 від 24.03.2004 року. Згідно «Геодезичної інформації системи» обліковується кадастровий номер 3220883600:03:001:0014 на земельну ділянку площею 0,0600 га знаходиться в АДРЕСА_1 на території Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області за гр. ОСОБА_4.
Враховуючи все вищевикладене, вони як спадкоємці мають право на спадкування, однак не можуть отримати свідоцтво про право власності на вказану земельну ділянку, так як не можуть надати державний акт нотаріусу, виданого на ім'я їх батька в зв'язку з його втратою.
В судове засіданні позивачі не з'явилися, проте надали суду письмову заяву в якій просять розглядати справу за їх відсутності та наполягають на позовних вимогах.
Представник Управління Держземагенства у Бориспільському районі у Київській області подала до суду письмову заяву в якій просить розглядати справу за її відсутності. Позов визнає частково відповідно до поданого заперечення, з якого вбачається, що згідно Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, державний акт на право приватної власності на землю серії КВ № 114735 на ім'я ОСОБА_4 був зареєстрований та виданий за № 16 від 23.03.2004 року. Тобто, державний акт був виданий на руки власнику, про що свідчать записи у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю, та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
Як зрозуміло зі змісту позовної заяви, примірник виданого державного акта на право приватної власності на землю серії КВ № 114735 був втрачений його власником за його життя, в зв'язку з чим спадкоємці не мають змоги оформити право власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
Інструкція про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, що була затверджена наказом Держкомзему України від 22.06.2009 року № 325, та якою передбачалася можливість видачі територіальним органом Держземагентства України власнику дублікату державного акта взамін зіпсованого, проте вона втратила чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства №537 від 09.09.2013 року.
Крім того, з 1 січня 2013 р., з набуттям чинності законів України «Про державний земельний кадастр» та «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в новій редакції) були припинені повноваження територіальних органів Держземагентства України в частині державної реєстрації та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) земельних ділянок, земельного сервітуту, користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій). Відтак, територіальні органи Держземагентства з 01.01.2013 року не мають права видавати та реєструвати державні акти на право власності на земельні ділянки, втому числі, взамін втрачених.
Оскільки гр. ОСОБА_4 помер не реалізувавши за час життя своє право на отримання дублікату втраченого державного акта, об'єкт для спадкування в даному випадку відсутній.
Виходячи з вище наведеного, в Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області відсутні правові підстави для видачі, як другого примірника, так і дубліката державного акта на право приватної власності на землю КВ № 114735 на ім'я гр. ОСОБА_4, що був зареєстрований та виданий за № 16 від 23.03.2004 року.
В той же час, для встановлення права на оформлення права власності на земельну ділянку для ведення садівництва, площею 0,06 га, яка розташована в АДРЕСА_1 на території Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області в порядку спадкування, спадкоємці мають право звернутися до суду. Тому просять відмовити у задоволенні позову в частині зобов'язання Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області видати державний акт на право власності на земельну ділянку серії КВ № 114735 на ім'я гр. ОСОБА_4, який був зареєстрований та виданий за № 16 від 23.03.2004 року. Визнати за гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку, площею 0,06 га, яка розташована в АДРЕСА_1 на території Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Дударківська сільська рада Бориспільського району Київської області в судове засідання свого представника не направила, проте подала письмову заяву в якій при розгляді справи покладається на думку суду.
В зв'язку з неявкою всіх учасників судового засідання, фіксація судового процесу в даному випадку не проводиться, відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України.
Суд дослідив, оцінив та проаналізував всі зібрані по справі докази у їх сукупності і дійшов висновку, що позов обґрунтований але підлягає частковому задоволенню виходячи з наступних підстав.
Згідно ст.ст.10,60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.6).
При життю ОСОБА_4 склав заповіт, відповідно до якого все належне йому майно, крім ? квартири АДРЕСА_2 яку заповів лише ОСОБА_1, заповів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.7).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 0,0600 га, що знаходиться в АДРЕСА_1 на території Дударківської сільської ради, яка є предметом спору. Позивачі звернулися до нотаріуса протягом шести місяців з дня смерті та була заведена спадкова справа (а.с.38-56).
Листом Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області повідомляє нотаріуса, що згідно Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Державний акт на право приватної власності на землю серії КВ № 114735 на ім'я гр. ОСОБА_4 реєструвався за № 16 від 24.03.2004 року. Згідно «Геодезичної інформації системи» обліковується кадастровий номер 3220883600:03:001:0014 на земельну ділянку площею 0,0600 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 на території Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області за гр. ОСОБА_4 (а.с.10).
Згідно ст. 1299 ЦК України та ст.125 ЗК України, право власності на нерухоме майно у спадкоємця виникає з моменту державної реєстрації цього майна, а також відповідно до ст. 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до копії Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (а.с.64-65), ОСОБА_4 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку розміром 0,06 га 26.02.2004 р. за порядковим №147, але був втрачений.
Таким чином спадкодавець ОСОБА_4 за життя набув право власності на земельну ділянку площею 0,0600 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 на території Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області, що також визнається відповідачем Управління Держземагенства у Бориспільському районі у Київській області та не заперечують проти задоволення позовної вимоги щодо визнання на неї права власності за позивачами.
Відповідно до ч.1 ст.61 ЦПК України, обставини визнані сторонами доказуваню не підлягають.
Згідно ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Частина 1 статті 1225 ЦК України передбачає, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Згідно ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки в тому числі і на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до положень ч .1 ст.1223 ЦК України, з урахуванням положень заповіту у позивачів виникло право на спадкування за заповітом на вказану земельну ділянку. Визнаня відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свобод чи інтересів інших осіб. Тому дана позовна вимога підлягає задоволенню.
Щодо зобов'язання Управляння Держкомзему у Бориспільському районі Київської області видати державний акт на право власності на земельну ділянку, підстави для задоволення даної вимоги відсутні в зв'язку з тим, що Інструкція про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, що була затверджена наказом Держкомзему України від 22.06.2009 року № 325, та якою передбачалася можливість видачі територіальним органом Держземагентства України власнику дублікату державного акта взамін зіпсованого, втратила чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства №537 від 09.09.2013 року.
01 січня 2013р., з набуттям чинності законів України «Про державний земельний кадастр» та «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в новій редакції) були припинені повноваження територіальних органів Держземагентства України в частині державної реєстрації та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки. Відтак, територіальні органи Держземагентства з 01.01.2013 року не мають права видавати та реєструвати державні акти на право власності на земельні ділянки, втому числі, взамін втрачених.
Щодо судових витрат питання судом не розглядалося, так як відсутня вимога у позовній заяві.
На підставі ст.ст. 10,11,60,61, п.2 ч.1 та ч.3 ст.208, 213-215, 218 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління Держземагенства у Бориспільському районі у Київській області та Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання права власності, задовольнити частково.
Визнати право власності за ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_3 в рівних частинах на земельну ділянку площею 0,0600 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 на території Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Бориспільського
міськрайонного суду Ю.В.Кабанячий
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2014 |
Оприлюднено | 24.01.2014 |
Номер документу | 36773654 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Кабанячий Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні