cpg1251
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
20.01.2014 р. справа №905/291/13-г
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівМ'ясищева А.М. Будко Н.В., Москальової І.В. при секретарі: за участю представників сторін: від скаржника: від ТОВ "МЕДСТАЙЛ": від боржника: арбітражний керуючий Орлов В.О.: розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу на постанову господарського суду від у справіЛебеденко В.В. Мускатіньєва О.В., довіреність №1649 від11.06.2013р. Чернік С.І., довіреність №б/н від 20.01.2014р. не з'явився не з'явився Товариства з обмеженою відповідальністю "ОТП Факторинг Україна" м.Київ Донецької області 09.07.2013р. №905/291/13-г (суддя Лейба М.О.) за заявою до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Медстайл" м.Донецьк Товариства з обмеженою відповідальністю "Торакс" м.Донецьк про банкрутство В С Т А Н О В И В:
Постановою господарського суду Донецької області від 09.07.2013р. у справі №905/291/13-г клопотання голови комітету кредиторів та розпорядника майна задоволено. Визнано ТОВ "Торакс" (код ЄДРПОУ 20341370), що зареєстровано за адресою: 83052, Донецька область, м.Донецьк, бул.Шевченка, буд.97 банкрутом внаслідок його фінансової неспроможності. Відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 09.07.2014р.
Призначено ліквідатором ТОВ "Торакс" м.Донецьк арбітражного керуючого - Орлова В. О. (ліцензія на право провадження господарської діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) серії АВ №456447, видана Державним департаментом з питань банкрутства 03.04.2009р.; ідентифікаційний номер 3001106594; адреса місця проживання згідно ліцензії: Донецька область, м.Селидове, смт.Курахівка, вул.Дружби, буд.44).
Постанова господарського суду мотивована приписами ст.1, ч.1 ст.5, ст.3 1 ,ст.16, ст.ст.22-25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 30.06.1999р. №784-XIV, матеріалами справи та згідно наданого розпорядником майна звіту за результатами проведення аналізу фінансово-господарського стану, значення балансових збитків боржника за період, що аналізується, свідчить про те, що підприємство накопичує борги та зменшує власні активи, погіршуючи свій фінансовий стан та інвестиційну привабливість. Наведені в аналізі показники свідчать про негативну динаміку по збільшенню розміру збитків.
Господарський суд проаналізувавши фінансовий стан ТОВ "Торакс", враховуючи недостатність власних фінансових коштів та відсутність інвестиційних пропозицій поновити платоспроможність боржника неможливо. Крім того, за підсумками попередніх років коефіцієнт покриття витрат менший за нормативне значення і підприємство отримало збитки, такий стан характеризується ознаками надкритичної неплатоспроможності.
Оскаржуючи ухвалу господарського суду ТОВ "ОТП Факторинг Україна" м.Київ просить суд скасувати постанову господарського суду Донецької області від 09.07.2013р. у справі про банкрутство. При цьому посилається на порушення господарським судом норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст.1, 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 30.06.1999р. №784-XIV.
Суд помилково встановив факт спливу строку для виконання вимог ініціюючого кредитора, який подав заяву про порушення справи про банкрутство 11.01.2013р. тобто до спливу трьох місяців з моменту відкриття виконавчого провадження, відповідно до постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 22.11.2012р. Також до заяви не залучені документи виконавчого провадження, які б свідчили про неможливість виконання виконавчого напису нотаріуса, через відсутність майна та грошових коштів відповідно до ст.47 п.2 ч.1 Закону України "Про виконавче провадження".
Виконавче проваджене завершено 29.12.2012р., однак до постанови про повернення виконавчого документа не додано відповідного акту державного виконавця щодо перевірки майнових активі боржника за місцем його розташування.
Господарський суд не врахував положення ч.3 ст.6 та 7 Закону про банкрутство - щодо безспірності кредиторської заборгованості, яка не була задоволена боржником протягом трьох місяців після встановленого для її погашення строку та яка за вказаними нормами може бути покладена в основу заяви про порушення справи про банкрутство ТОВ "Торакс".
ТОВ "Медстайл" м.Донецьк просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову без змін.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін судова колегія встановила.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 14.01.2013р. за заявою ТОВ "Медстайл" м.Донецьк порушена справа про банкрутство ТОВ "Торакс" м.Донецьк у зв'язку з його фінансовою неспроможністю, введений мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введена процедура розпорядження майном боржника строком на 4 місяці до 14.05.2013р. та розпорядником майна призначений арбітражний керуючий Орлов В.В.
В газеті "Урядовий кур'єр" №31 від 15.02.2013р. опубліковано оголошення про порушення справи про банкрутство ТОВ "Торакс" м.Донецьк.
Ухвалою суду від 24.04.2013р. за результатами попереднього засідання затверджений реєстр вимог кредиторів та дата засідання суду для вирішення питання щодо подальшої процедури (санація, ліквідація) встановлена на 07.05.2013р.
30.04.2013р. проведені перші загальні збори кредиторів у справі на яких обраний комітет кредиторів у складі 1 кредитора.
Згідно протоколу №1 від 30.04.2013р. комітетом кредиторів одноголосно прийнято рішення про визнання ТОВ "Торакс" банкрутом, відкриття процедури ліквідації та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Орлова В. О.
Тому голова комітету кредиторів звернувся до господарського суду з клопотанням про відкриття ліквідаційної процедури, визнання боржника ТОВ "Торакс" банкрутом та призначення ліквідатором по справі арбітражного керуючого Орлова В.О.
За результатами аналізу фінансово-господарської діяльності неплатоспроможності підприємства боржника, проведеного розпорядником майна на підставі первинної документації боржника встановлено, що ТОВ "Торакс" має ознаки надкритичної неплатоспроможності; у підприємства відсутні економічні ознаки дій, які можна кваліфікувати як фіктивне банкрутство; відсутні економічні ознаки дій щодо доведення до банкрутства чи приховуваного банкрутства; показники ліквідності знаходяться за межею нормативного значення; зменшення показника ліквідності свідчить про зниження фінансової стійкості, стабільності; підприємство не має достатньої кількості власних ліквідних коштів для подальшого розвитку та функціонування; аналіз показників фінансового стану підприємства боржника свідчить, що підприємство протягом періоду, що аналізувався носить збиткову діяльність.
За таких обставин, господарський суд визнав боржника банкрутом та відкрив ліквідаційну процедуру.
Ч.1 ст.5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно п.8 ст.7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" при зверненні до суду з заявою про порушення справи про банкрутство відносно боржника, кредитор зобов'язаний додати рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника; копію неоплаченого розрахункового документа, за яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, з підтвердженням банківською установою боржника про прийняття цього документа до виконання із зазначенням дати прийняття, виконавчі документи (виконавчий лист, виконавчий напис нотаріуса тощо) чи інші документи, які підтверджують визнання боржником вимог кредиторів.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" неплатоспроможністю в розумінні зазначеного Закону визнається неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
Згідно ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" безспірними вимогами визнаються вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджені відповідними документами, зокрема виконавчими, оскільки відповідно до чинного законодавства списання коштів з рахунків боржника в безспірному порядку здійснюється державною виконавчою службою.
Відлік тримісячного терміну, по закінченні якого може бути порушено справу про банкрутство боржника, починається з дати відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, порушення справи про банкрутство можливе лише після спливу тримісячного терміну після відкриття виконавчого провадження державною виконавчою службою.
Як вбачається із матеріалів справи, грошові вимоги ТОВ "Медстайл" м.Донецьк до боржника ґрунтуються на заборгованості за простим векселем від 13.08.2010 р. №АА 2301517 в сумі 1500000,00 грн. (т.1, а.с.12). Даний вексель опротестовано приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Михайловою Н.П. 18.10.2012 р. та вчинено виконавчий напис.
Постановою ВДВС Калінінського РУЮ від 27.11.2012р. відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого напису від 18.10.2012р. про стягнення з ТОВ "Торакс" на користь ТОВ "Медстайл" м.Донецьк боргу в сумі 1500000,00 грн.
Із заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "Торакс" ініціюючий кредитор звернувся 11.01.2013р. тобто до спливу трьох місяців з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (т.1, а.с.2).
Таким чином, кредитором - ТОВ "Медстайл" м.Донецьк подана заява про порушення справи про банкрутство ТОВ "ЛТД Юнітрейд" без дотримання, визначеного ч.3 ст.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", тримісячного строку, встановленого для погашення боргу, а отже, за відсутності безспірних кредиторських вимог до ТОВ "Торакс" м.Донецьк.
Крім того, ініціюючий кредитор при зверненні із заявою про порушення справи про банкрутство, повинен надати господарському суду постанову про відкриття виконавчого провадження та довідку про хід виконання наказу на рішення суду органом державної виконавчої служби, або відповідний документ, який би свідчив про стан виконавчого провадження на день звернення із заявою про порушення справи про банкрутство.
Вищезазначені документи не можуть бути надані суду після порушення справи, оскільки на відміну від позовного провадження, порушення справи про банкрутство тягне за собою ряд правових наслідків.
В порушення вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в матеріалах справи до постанови державного виконавця про повернення виконавчого документа від 29.12.2012р. не доданий акт державного виконавця відповідно до вимог ст.47 ч.2 Закону України "Про виконавче провадження" про неможливість або часткову можливість здійснити виконання виконавчого документа за відсутністю майна боржника.
З огляду на наведене постанова господарського суду є такою, що не відповідає матеріалам справи, приписам чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Пунктом 36 постанови Пленуму Верховного Суду України №15 від 18.12.2009р. визначено, що законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника, або коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору).
Оскільки законні підстави для провадження справи про банкрутство ТОВ "Торакс" м.Донецьк на підставі ст.6,7,8,11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відсутні, тому воно підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ч.1 статті 80 ГПК України.
Керуючись ст.ст.103, 104, 105, 106, ГПК України, судова колегія,
ПОСТАНОВИЛА:
Постанову господарського суду Донецької області від 09.07.2013р. у справі №905/291/13-г скасувати,
Провадження у справі №905/291/13-г припинити.
Копію постанови направити державному реєстратору Донецької міської ради.
Головуючий А.М. М'ясищев
Судді: Н.В. Будко
І.В. Москальова
Надруковано 8 примірників
1. скаржнику
2-3. кредиторам
4. боржнику
5. арб. керуючому Орлову В.О.
6. у справу
7. апеляційному суду
8. ГСДО
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2014 |
Оприлюднено | 24.01.2014 |
Номер документу | 36777207 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні