Рішення
від 23.01.2014 по справі 919/1403/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2014 року справа № 919/1403/13

Господарський суд міста Севастополя у складі судді Грицай О.С. при секретарі Григор'євій К.Д. , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом

ОСОБА_1

(АДРЕСА_1),

ОСОБА_2

(АДРЕСА_2),

ОСОБА_3

(АДРЕСА_3)

до товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора"

(99011, м. Севастополь, пр. Нахімова, буд. 15, кім. 1),

про визнання рішення загальних зборів недійсним та скасування державної реєстрації

за участю представників сторін:

позивача (ОСОБА_1) - ОСОБА_4 - свідоцтво №1402, договір про надання правововї допомоги та представництва інтересів № б/н від 05.12.2013;

позивача (ОСОБА_2) - ОСОБА_4 - свідоцтво №1402, договір про надання правововї допомоги та представництва інтересів № б/н від 05.12.2013;

позивача (ОСОБА_3) - ОСОБА_4 - свідоцтво №1402, договір про надання правововї допомоги та представництва інтересів № б/н від 05.12.2013;

відповідача - не прибув.

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2013 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулись до господарського суду міста Севастополя з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора" про визнання рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора", оформленого протоколом №2 від 05.08.2013 недійсним та скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи відповідача, проведених на підставі вищенаведеного рішення загальних зборів.

Позовні вимоги мотивовані порушенням порядку скликання загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора" та фактичною відсутністю учасників загальних зборів товариства, тобто відсутністю кворуму.

Ухвалою суду від 06.12.2013 порушено провадження у справі №919/1403/13, розгляд справи призначено на 19.12.2013.

06.12.2013 на адресу господарського суду міста Севастополя надійшла заява від представника позивачів про забезпечення позову (а.с 27-30).

У судове засіданні 19.12.2013 представник позивачів надав заяву, якою відмовився від раніше наданої заяви про забезпечення позову, суд заяву представника позивачів задовольнив та у зв'язку з неявкою представника відповідача у судове засідання 19.12.2013 та неповідомлення ним про причини неявки, невиконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі, суд був змушений відкласти розгляд справи до 23.01.2014.

Представник позивачів у судовому засіданні 23.01.2014 надав суду заяву про зміну предмету позовних вимог з якої вбачається, що на даний час немає необхідності у задоволенні пункту 2 позовної заяви, а саме вимоги, щодо скасування державної реєстрації.

Зазначена заява відповідає вимогам ст.22 ГПК України, тому вона приймається судом, у зв'язку з чим суд розглядає позовні вимоги в частині визнання недійсним рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора", оформленого протоколом загальних зборів №2 від 05.08.2013.

У судове засідання 23.01.2014 представник відповідача повторно не прибув, вимоги ухвал суду від 06.12.2013 та від 19.12.2013 не виконав.

Так, товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора" не знаходиться за своїм місцезнаходженням: 99011, м. Севастополь, пр. Нахімова, буд. 15, кім. 1, що вказано у всіх наявних матеріалах справи (в тому числі у Витягу з ЄДР від 25.12.2013 р. (а.с 77-78), а тому і ухвала про призначення справи до розгляду була повернута до суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008 року №01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "адресат вибув", "адресат відсутній" і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Таким чином, коли фактичне місцезнаходження учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 64 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону України № 2453-VI від 07.07.2010 року), ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

За таких підстав, оскільки клопотання про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило, про причини неявки суд не було повідомлено, справа відповідно до статті 75 ГПК України розглядається без участі представника відповідача, за наявними в справі доказами, яких достатньо для вирішення спору по суті, оскільки подальше відкладення розгляду справи призведе до затягування судового процесу і є порушенням приписів статті 22 ГПК України, зокрема, стосовно обов'язку сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони.

Крім викладеного судом встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 є одними із засновників товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора" (далі товариство), що підтверджується відповідним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с 77-78).

Відповідно до п.6.1 статуту кількість належної частки ОСОБА_1 становить - 20 625,00 грн., що відповідає 33% статутного капіталу товариства, ОСОБА_2 становить - 6 250,00 грн., що відповідає 10% статутного капіталу товариства та ОСОБА_3 становить - 5 000,00 грн., що відповідає 8% статутного капіталу товариства, які в сукупності володіють 51% від загального числа голосів.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора" 05.08.2013 року було проведено загальні збори учасників товариства, з протоколу загальних зборів вбачається, що були присутні наступні учасники товариства: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3.

На вищезазначених загальних зборах на порядок денний були поставлені наступні питання:

- вибори голови зборів й секретаря зборів;

- звільнення з посади директора ТОВ «ВБК «ОПОРА» ОСОБА_7, обрання та затвердження посадової особи товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "ОПОРА".

На підставі проведення загальних зборів товариства було прийняте рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "ОПОРА" та усі питання, які виносились на порядок денний були прийняті та оформлені протоколом загальних зборів від 05.08.2013. Було вирішено: задовольнити заяву ОСОБА_7 та звільнити його 05.08.2013 з посади директора товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "ОПОРА", на посаду директора товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "ОПОРА" обрати ОСОБА_5 з 06 серпня 2013 року з правом першого підпису і розпорядження коштами і майном.

Проте, як вбачається з позовної заяви та підтверджено представником позивачів, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 ні особисто, ні їх представники у зазначених зборах участі не приймали та всупереч пункту 9.19 статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора" не були повідомлені про проведення загальних зборів у відповідності до норм чинного законодавства та статуту товариства.

Відповідно до ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" (чинний на час прийняття рішення загальних зборів) учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.

Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Проте з позовної заяви та з пояснень представника позивача вбачається, що товариством не було повідомлено з зазначенням часу і місця проведення зборів та його порядку про скликання, що суперечить вимогам Закону України "Про господарські товариства" та зокрема вимогам статуту товариства.

Ст. 116 ЦК України, ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" встановлюють право учасника господарського товариства брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчому документі товариства.

Відповідно, спосіб повідомлення учасників господарського товариства про дату, час та місце проведення загальних зборів учасників товариства, їх порядок денний повинен забезпечувати реалізацію права учасника господарського товариства.

Матеріали справи містять статут товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора", затверджений загальними зборами учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора" протоколом №1/10 від 12 лютого 2010 р. (а.с. 13-19).

Згідно з пунктами 9.7, 9.11, 9.13, 9.17, 9.21 статуту передбачено, що з питань, зазначених у пунктах 9.6.1, 9.6.14, рішення вражаються прийнятими, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. З питань, зазначених у пунктах 9.6.15, 9.6.16, рішення вважаються прийнятими, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності не менше ніж як ѕ загальної вартості голосів. Рішення по п. 9.6.2 приймаються тільки одноголосно.

Голова зборів підписує від імені товариства трудовий договір (контракт) з директором.

Збори вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більше, як 60 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.

Про проведення зборів учасників голова зборів повідомляє учасників письмово із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного.

Учасники, які беруть участь у зборах, реєструються в зазначеній кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.

Пунктом 9.23 статуту передбачено, що голова зборів товариства організовує ведення протоколу. Протокол загальних зборів підписується головою і секретарем зборів і не пізніше як через три робочих дні після закінчення зборів передається виконавчому органу товариства.

Книга протоколів має бути у будь-який час надана учасникам товариства. На їх вимогу повинні видаватися засвідчені витяги з книги протоколів.

Пунктом 9.19 статуту передбачено, що повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання зборів. Будь-хто з учасників вправі вимагати розгляду питання на зборах за умови, що воно було ним поставлене не пізніше як за 25 днів до початку зборів.

У судовому засіданні представник позивачів наголошував на тому, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 не отримували жодної інформації стосовно скликання загальних зборів, не були на них присутні.

Пунктом 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" передбачено, що при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень. Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства).

При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.

Згідно з пунктом 21 Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону про господарські товариства.

Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

При вирішенні спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства з підстав недопущення до участі в них акціонерів (учасників) товариства судам необхідно з'ясувати, чи могла їх відсутність (або наявність) істотно вплинути на прийняття рішення, яке оскаржується.

Пунктом 25 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" визначено, що згідно зі статтями 41, 60 Закону про господарські товариства загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери (учасники), що мають відповідно до статуту товариства більш як 60% голосів. У зв'язку з цим положення установчих документів товариства, які встановлюють інші правила щодо визначення кворуму, є такими, що суперечать закону і не підлягають застосуванню.

Відсутність кворуму на загальних зборах є безумовною підставою для визнання в судовому порядку прийнятих загальними зборами рішень недійсними.

Загальні збори є неправомочними, якщо реєстрація акціонерів у день проведення загальних зборів не здійснювалась (стаття 159 ЦК, стаття 41 Закону про господарські товариства), у зв'язку з неможливістю визначення кворуму на загальних зборах. Рішення, прийняті на таких загальних зборах, у судовому порядку визнаються недійсними.

Правомочність загальних зборів визначається на підставі реєстру акціонерів у день проведення загальних зборів (частина перша статті 41 Закону про господарські товариства), а не фактичної участі акціонерів у прийнятті загальними зборами рішень.

Пунктом 2.11 рекомендації Президії ВГСУ від 28.12.207 №04-5/14 також визначено підстави недійсності рішень загальних зборів.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів повідомлення всіх учасників товариства (а саме позивачів) про скликання загальних зборів, або доказів проведення реєстрації учасників загальних зборів, наявності кворуму для прийняття рішення.

Оскільки ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які є засновниками товариства та володіють 51% від загального числа голосів жодним чином не були повідомлені про засідання загальних зборів, не були присутні та не голосували за перелік питань, які були винесені до порядку денного, а протокол загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора" від 05.08.2013 мав юридичні наслідки, оскільки на його підставі було змінено директора товариства та внесено відомості про керівника товариства у Державний реєстр підприємств та організацій України, суд вважає, що ці порушення є підставою для визнання недійсними рішення загальних зборів.

З протоколу загальних зборів вбачається, що на загальних зборах учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора" присутні учасники, що у сукупності володіють 100 відсотками голосів, на підставі чого загальні збори учасників є повноважними, однак вищенаведене спростовується поясненнями представника позивачів та дослідженими доказами у справі.

Згідно з вимогами ст. 4-3, ст. 33 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Крім того, відповідно до ст. 38 ГПК України, забезпечення судового процесу доказами покладено виключно на сторони у справі.

Таким чином доводи позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Понесені позивачем витрати зі сплати судового збору відшкодовуються йому за рахунок відповідача з вини якого спір доведено до врегулювання в судовому порядку.

На підставі вказаних правових норм і керуючись статтями 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора", оформлене протоколом загальних зборів №2 від 05.08.2013.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-Будівельна Компанія "Опора" (99011, м. Севастополь, пр. Нахімова, буд. 15, кім. 1, ідентифікаційний код 37251075) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1), ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_2), ОСОБА_3 (АДРЕСА_3, ІПН НОМЕР_3) компенсацію по сплаті судового збору у розмірі 1 147,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 24.01.2014

Суддя О.С. Грицай

СудГосподарський суд м. Севастополя
Дата ухвалення рішення23.01.2014
Оприлюднено25.01.2014
Номер документу36782165
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —919/1403/13

Рішення від 23.01.2014

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Грицай Оксана Сергіївна

Ухвала від 06.12.2013

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Грицай Оксана Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні