Рішення
від 23.01.2014 по справі 925/2074/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2014 року Справа № 925/2074/13

За позовом публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі структурного підрозділу Канівського району електричних мереж

до комунального підприємства "Комбінат громадського харчування Канівської міської ради"

про стягнення 1544 грн. 67 коп.

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Сиволовська О.І.

Представники сторін:

від позивача: Штих Ю.І. за довіреністю від 13.06.2013р.;

від відповідача: не з'явилися.

Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" в особі структурного підрозділу Канівського району електричних мереж звернулося до господарського суду Черкаської області з позовом до комунального підприємства "Комбінат громадського харчування Канівської міської ради" про стягнення 1544 грн. 67 коп., у тому числі 1295 грн. 56 коп. основного боргу за використану електричну енергію, 7 грн. 77 коп. інфляційних нарахувань, 7 грн. 01 коп. три проценти річних та 234 грн. 33 коп. пені за прострочення оплати використаної електричної енергії.

Також позивач просить відшкодувати йому за рахунок відповідача 1720 грн. 50 коп. витрат на сплату судового збору.

В обґрунтування позову позивач вказав на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором про постачання електричної енергії від 12.09.2013р. №171 щодо оплати використаної відповідачем активної та реактивної електричної енергії.

Ухвалою від 19.12.2013р. господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі структурного підрозділу Канівського району електричних мереж до розгляду, порушив провадження у даній справі і призначив її розгляд у судовому засіданні на 9 годину 09.01.2014р. у приміщенні господарського суду Черкаської області.

Ухвалою від 09.01.2014р. господарський суд Черкаської області у зв'язку з нез'явленням представника відповідача у судове засідання, призначене на 09.01.2014р., відклав розгляд справи на 12 годину 23.01.2014р.

У засіданні суду, яке відбулося 23.01.2014, представник позивача позов підтримав з викладених у ньому підстав.

Відповідачу за вказаною у позовній заяві та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців господарським судом Черкаської області надсилалися рекомендованими листами з повідомленням про вручення вказані вище ухвали від 19.02.2013р. та від 09.01.2014р., проте поштові повідомлення про вручення цих поштових відправлень адресату до господарського суду не надійшли. За таких обставин в силу ч. 1 ст. 64 Господарського процесуального кодексу України вважається, що ухвали господарського суду Черкаської області від 19.02.2013р. і від 09.01.2014р. вручені відповідачу належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився і про причини нез'явлення господарський суд не повідомив. Відзив на позов до господарського суду не надійшов.

Нез'явлення представника відповідача у судове засідання не перешкоджає вирішенню спору за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши наявні у справі письмову докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

12 вересня 2013р. публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" в особі Канівського району електричних мереж, як постачальник, і комунальне підприємство "Комбінат громадського харчування Канівської міської ради", як споживач, уклали договір про постачання електричної енергії №171 (далі - договір №171). Згідно з цим договором постачальник зобов'язався продавати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача в межах дозволеної потужності (кВт), а споживач - оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору.

Згідно п. 4.2.1 договору №171 за внесення платежів, передбачених цим договором, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу. Сума пені, 3% річних та сума індексу інфляції зазначаються у розрахунковому документами окремим рядком.

У додатку №3 "Порядок розрахунків" до договору №171 його сторони передбачили, що розрахунковим періодом для визначення обсягу спожитої електричної енергії та інші платежі вважається період часу з 20 числа попереднього місяця до такого ж числа розрахункового місяця. Споживач зобов'язаний протягом перших п'яти днів поточного календарного місяця здійснювати, на підставі самостійно отриманих у постачальника рахунків, повну попередню оплату вартості договірної величини споживання електричної енергії, заявленої на розрахунковий період, згідно з додатком до договору "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу" одним платежем за діючим тарифом. Остаточний розрахунок споживач здійснює на підставі викладених постачальником рахунків відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначених за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених ПКЕЕ, на протязі 5 операційних днів після закінчення розрахункового періоду.

За результатами проведеної сторонами звірки розрахунків станом на 01.11.2013р. заборгованість відповідача перед позивачем за поставлену останнім і використану відповідачем на підставі договору №171 електричну енергію становить 1295 грн. 56 коп., у тому числі: 1184 грн. 02 коп. за активну електричну енергію та 111 грн. 54 коп. за реактивну електричну енергію, що підтверджується актами звірки (а.с. 25 - 26), розрахунком суми боргу (а.с. 23).

Несплата відповідачем позивачу в установлений договором №171 строк 1295 грн. 56 коп. боргу за використану ним електричну енергію й спричинила даний спір.

За прострочення оплати поставленої електричної енергії позивач нарахував відповідачу до сплати передбачені ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України інфляційні нарахування у сумі 7 грн. 77 коп. за період прострочення з 01.10.2013р. по 30.11.2013р. та три проценти річних у сумі 7 грн. 01 коп. за період прострочення з 26.09.2013р. по 30.11.2013р., а також передбачену п. п.4.2.1 договору №171 пеню у сумі 234 грн. 33 коп. за період прострочення з 26.05.2013р. по 30.11.2013р.

Право Канівського району електричних мереж, як відокремленого структурного підрозділу публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" без прав юридичної особи, на подання позову від імені публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" підтверджується відповідною довіреністю від 20.05.2013р. (а.с. 30).

Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконане належним чином.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.

Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У ст. 629 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є обов'язковим для виконання.

Відповідно до ч. 2 ст. 193, ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором; учасники господарських правовідносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Стаття 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у розумінні цього Кодексу визнає господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Частина 2 ст. 20 Господарського кодексу України передбачає право кожного суб'єкта господарювання на захист своїх прав і законних інтересів шляхом, зокрема, присудження до виконання обов'язку в натурі та застосування штрафних санкцій.

З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до висновку, що відповідач не виконав грошові зобов'язання перед позивачем щодо оплати поставленої останнім за договором №171 та використаної відповідачем електричної енергії у сумі 1295 грн. 56 коп. і тим самим порушив право позивача на своєчасне і повне одержання відповідних сум коштів за поставлену електричну енергію.

Відтак позивач в порядку захисту свого порушеного права вправі вимагати примусового виконання відповідачем грошових зобов'язань в натурі шляхом стягнення з відповідача на свою користь боргу у сумі 1295грн. 56 коп., а також передбачених п. 4.2.1 договору №171 та ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України пені, інфляційних нарахувань і трьох процентів річних.

Стягувані суми пені, інфляційних нарахувань та трьох процентів річних нараховані позивачем у відповідності з фактичними обставинами виконання відповідачем зобов'язання щодо оплати отриманої та використаної електричної енергії, вимогами законодавства та умовами договору №171.

За таких обставин позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України позивачу за рахунок відповідача підлягають відшкодуванню витрати на сплату судового збору у сумі 1720 грн. 50 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. 49, ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства "Комбінат громадського харчування Канівської міської ради" (вул. Леніна, 130, м. Канів, Черкаська область, 19000, ідентифікаційний код 30065004) на користь публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі структурного підрозділу Канівського району електричних мереж (вул. вул. Леніна, 178, м. Канів, Черкаська область, 19000, ідентифікаційний код 25204620) - 1295 грн. 56 коп. боргу, 234 грн. 33 коп. пені, 7 грн. 77 коп. інфляційних нарахувань, 7 грн. 01 коп. три проценти річних та 1720 грн. 50 коп. витрати на сплату судового збору

Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено і підписано 24.01.2014р.

СУДДЯ М.В. Дорошенко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення23.01.2014
Оприлюднено25.01.2014
Номер документу36784375
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/2074/13

Рішення від 23.01.2014

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Дорошенко М.В.

Ухвала від 19.12.2013

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Дорошенко М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні