61/51-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" грудня 2008 р. Справа № 61/51-08
вх. № 8105/4-61
Суддя господарського суду Рильова В.В.
при секретарі судового засідання Овдієнко Л.М.
за участю представників сторін:
прокурора - Семинякін І.В., посв. № 54 від 04.04.2008 р.;
позивача – не з'явився;;
третьої особи – не з'явився;;
відповідача - не з'явився;
розглянувши справу за позовом Перший заступник прокурора м. Харкова в інтересах держави, в особі Харківська міська рада, м. Харків 3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ДПІ у Київському районі м. Харкова
до ПП "Женева - сервіс", м. Харків
про стягнення 26812,61 грн.
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник прокурора м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради (позивач) звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з відповідача – Приватного підприємства "Женева-сервіс", заборгованості з орендної плати в сумі 26812,61 грн.; також прокурор просить суд покласти на відповідача судові витрати. Свої вимоги прокурор мотивує порушенням відповідачем своїх зобов'язань по договору оренди землі від 19.12.2007 року, укладеного між позивачем та відповідачем.
Присутній в судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити.
Представники позивача та третьої особи в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи, про причини нез'явлення суд не повідомили.
Відповідач в судові засідання 24.11.2008 року, 15.12.08р. та 24.12.2008 року не з'явився, вимоги ухвал суду не виконав, витребувані судом документи не надав.
Ухвала суду про порушення провадження у справі від 07.11.2008р., яку було направлено на адресу відповідача, зазначену в позовній заяві (61178, м. Харків, вул. Салтівське шосе, 262-а, кв.172), повернулась до суду, з довідкою поштового відділення за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до наявного в матеріалах справи витягу з ЄДРПОУ станом на 13.11.08р. відповідач зареєстрований за адресою: 61178, м.Харків, Салтівське шосе, 262-а, кв.172.
Інші ухвали суду про відкладення розгляду справи від відповідача на адресу суду не повертались, а отже, є такими, що отримані адресатом.
Оскільки Господарським процесуальним кодексом України на господарський суд не покладено обов'язок з'ясування адреси фактичного місцезнаходження сторін у справі та надсилання сторонам копій процесуальних документів за цими адресами, суд вважає, що відповідач належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Присутній в судовому засіданні 24.12.2008р. прокурор вважає за можливе розглянути справу по суті в даному судовому засіданні без участі представників позивача, третьої особи та відповідача.
Суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі представників позивача, третьої особи та відповідача за наявними в ній матеріалами, відповідно до приписів ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, вислухавши пояснення прокурора, судом встановлено наступне.
19 грудня 2007 року між Харківською міською радою (далі - позивач) та ПП «Женева-сервіс» (далі - відповідач) укладено договір оренди землі (далі договір), що зареєстрований в Харківській регіональній філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах в Державному реєстрі земель від 06.06.2008 року за № 340867100086.
У відповідності до умов вказаного договору позивач на підставі рішення ХІІІ сесії Харківської міської ради V скликання від 25 квітня 2007 року № 73/07 “Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва об'єктів” надав в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 1,9869 га, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська , 109
Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено строком до 01.05.2012 року (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації).
Відповідно до пунктів 9, 10, 11 договору, орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно, протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця, у грошовій формі на рахунок державного казначейства у Харківській області, розмір її становить 14155,83 грн.; обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Проте, Орендар систематично порушував умови Договору щодо своєчасного внесення орендної плати за оренду землі, внаслідок чого станом на 06.10.2008 року за період з 02.07.2008 року по 01.10.2008 року виникла заборгованість відповідача з орендної плати за землю у сумі 26812,61 грн.
За загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язку, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
У відповідності із ст.173 Господарського кодексу України та ст. 509 Цивільного кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконати її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 статті 16 Цивільного кодексу України, частиною 2 статті 20 Господарського суду України, одним із способів захисту права є примусове виконання обов'язку в натурі (присудження до виконання обов'язку в натурі).
Відповідно до ст. 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом та припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених законом або договором, а згідно статті 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Згідно з ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 792 Цивільного кодексу України та ст. 93 Земельного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 21 цього Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю".
Згідно ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про плату за землю" платежі за землю у вигляді земельного податку чи орендної плати зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки.
Відповідно до ст.ст. 14, 27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.
Крім того, згідно п.8 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належить плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки комунальної власності).
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Статтями 24, 35 Закону України "Про оренду землі" передбачено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати; спори пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Ст. 525 Цивільного кодексу України встановлює, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено законом або договором.
За правилами частини 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання.
Станом на момент розгляду справи, відповідач 26812,61 грн. заборгованості не сплатив та не надав суду жодних доказів, які б спростовували суму заявленого боргу. В матеріалах справи такі докази відсутні.
Отже, враховуючи вищевикладене, відповідач визнається судом таким, що прострочив виконання зобов'язання з оплати орендної плати за договором оренди землі від 19 грудня 2007 року, який укладено між позивачем та відповідачем по справі.
Відповідно статей 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи, що відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 198 Господарського кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до умов і порядку укладеного між сторонами договору та згідно з вимогами закону, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, приймаючи до уваги викладені обставини, та те, що відповідач не надав суду жодного документу, який би підтверджував сплату заборгованості за договором оренди землі 19.12.2007 року та документів, що спростовували викладене у позові, хоча мав можливість скористуватись своїми процесуальними правами та надати документи в обґрунтування своєї позиції по справі, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи в суді , суд дійшов висновку про те, що позовна вимога прокурора про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у сумі 26812,61 грн. правомірна та обґрунтована, така, що не спростована відповідачем та підтверджена належними доказами, тому підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача належить стягнути до Державного бюджету України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” – 268,15 грн., та згідно зі статтею 44 Господарського процесуального кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. № 411 стягнути на користь державного підприємства “Судовий інформаційний центр ” судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118,00 гривень.
На підставі викладеного та керуючись ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 526, 530 Цивільного кодексу України, ст.ст. 14, 27 Закону України "Про плату за землю", п.8 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування", ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 47-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства «Женева-сервіс» (61178 м. Харків, вул. Салтівське шосе, 262-а, кв. 172, р/р 26008801733101 в ХФ КБ „Експобанк”, МФО 351964, код ЄДРПОУ 33121490) на користь Харківської міської ради (61200, м. Харків, вул. Сумська, 64 , р/р № 33213812800002 в УДК у Харківській обл., МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134490, код оплати 13050200;01, одержувач: ВДК у м. Харкові) заборгованості з орендної плати у сумі 26812,61 грн.
Стягнути з Приватного підприємства «Женева-сервіс» (61178 м. Харків, вул. Салтівське шосе, 262-а, кв. 172, р/р 26008801733101 в ХФ КБ „Експобанк”, МФО 351964, код ЄДРПОУ 33121490) на користь Державного бюджету України (одержувач управління Державного казначейства у м. Харкові Головного управління Державного казначейства України у Харківській області, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок № 31110095700002, код бюдж. класифікації доходів 22090200, символ звітності банку 095, банк Головне управління Державного казначейства України у Харківській області, МФО 851011) 268,15 грн. державного мита.
Стягнути з Приватного підприємства «Женева-сервіс» (61178 м. Харків, вул. Салтівське шосе, 262-а, кв. 172, р/р 26008801733101 в ХФ КБ „Експобанк”, МФО 351964, код ЄДРПОУ 33121490) на користь держбюджету України ,одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011 - 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання судовим рішення законної сили.
Повний текст рішення підписано 24.12.2008 року.
Суддя Рильова В.В.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2008 |
Оприлюднено | 28.05.2009 |
Номер документу | 3679254 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Рильова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні