Рішення
від 16.01.2014 по справі 22-ц/796/762/2014
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 22-ц/796/762/2014

Головуючий у 1 інстанції: Букіна О.М.

Доповідач: Гаращенко Д.Р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2014 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду м. Києва у складі:

головуючого - судді Гаращенка Д.Р.

суддів Ратнікової В.М., Борисової О.В.

при секретарі - Мурга М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1, до якої приєдналася приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, на рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 10 жовтня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІМАР", треті особи: ОСОБА_3, Головне управління юстиції у м. Києві, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, ОСОБА_4, про визнання права власності на частку у статутному капіталі, -

ВСТАНОВИЛА:

20 червня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ТОВ «ЛІМАР», у якому з урахуванням уточнень просила визнати за нею право власності на частку у статутному капіталі ТОВ «ЛІМАР» у розмірі 50 %, що складає 25 000,00 грн. та судові витрати.

Свої вимоги обґрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_5

За своє за життя ОСОБА_5 склав заповіт, відповідно до якого, усе своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, взагалі все те, що йому належать на день смерті, і на що він за законом матиме право, а саме: все нерухоме майно, все рухоме майно, акції, цінні папери, частки та долі у підприємствах, поточні, карткові та інші рахунки у банківських установах, заповів ОСОБА_1 Також позивач зазначила, що після смерті свого чоловіка ОСОБА_5 вона звернулась до приватного нотаріуса Київського міського округу ОСОБА_2 з заявою про прийняття спадщини, за якою 06 травня 2011 року було відкрито спадкову справу № 08/2011.

ОСОБА_5 був учасником ТОВ «ЛІМАР» і його частка в статутному капіталі товариства складала 50%. Нотаріусом було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на частку у статутному фонді зазначеного вище товариства без надання довідки про розмір статутного фонду та частки у ньому померлого ОСОБА_5, а ТОВ «ЛІМАР» в свою чергу не надає відповідну довідку щодо розміру в процентному виразі частки у статутному капіталі товариства померлого учасника ОСОБА_5

Рішенням Солом'янського районного суду м. Києва від 10 жовтня 2013 року у задоволенні позову ОСОБА_1 було відмовлено.

18 жовтня 2013 року ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу на вказане рішення, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з'ясування обставин у справі, просила його скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову. В обґрунтування заявлених вимог апелянт вказала, що ТОВ «ЛІМАР» надіслало нотаріусу не засвідчені належним чином копії статутних документів, які не були нотаріально посвідчені, а тому правомірно не були взяті нотаріусом ОСОБА_2 до уваги. Також апелянт зазначила, що не заявляла вимог про прийняття в учасники ТОВ «ЛІМАР», виплату частки і розподіл прибутку.

Апелянт вказала, що ОСОБА_3 взагалі не залучався до участі у страві в якості третьої особи, суд першої інстанції видалився до нарадчої кімнати 09 жовтня 2013 року, а рішення оголошено лише 10 жовтня 2013 року.

28 листопада 2013 року до апеляційної скарги ОСОБА_1 приєдналася приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2

У судовому засіданні апелянт підтримала свою апеляційну скаргу та просила її задовольнити.

Представник приватного нотаріуса ОСОБА_2 підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити.

Представники ТОВ «Лімар» заперечували проти задоволення апеляційної скарги та просили її відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

ОСОБА_3 та його представник заперечували проти задоволення апеляційної скарги та просили її відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Вислухавши доповідь судді Гаращенка Д.Р., пояснення учасників процесу, які з'явились у судове засідання, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до наступного.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Відділом реєстрації смерті у місті Києві, про що в книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за № 7152 від 22 квітня 2011 року (а.с.5).

Встановлено, що за життя ОСОБА_5 склав заповіт від 11.04.2007 року, відповідно до якого, усе своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, взагалі все те, що йому належать на день смерті, і на що він за законом матиме право, а саме: все нерухоме майно, все рухоме майно, акції, цінні папери, частки та долі у підприємствах, поточні, карткові та інші рахунки у банківських установах, заповів ОСОБА_1 (а.с.6).

Також встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1, 06.05.2011 року приватним нотаріусом Київського міського округу ОСОБА_2 було відкрито спадкову справу № 08/2011 після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.76-168).

З матеріалів спадкової справи вбачається, що єдиною спадкоємицею, яка подала заяву про прийняття спадщини в порядку спадкування після смерті ОСОБА_5, є позивач по справі, як дружина померлого по заповіту.

Згідно матеріалів спадкової справи № 08/2011 вбачається, що до спадкового майна, яке залишилося після смерті ОСОБА_5, зокрема, відноситься частка у розмірі 50 % у статутному капіталі ТОВ «ЛІМАР».

Як вбачається з матеріалів спадкової справи, 22.06.2011 року та 28.09.2011 року, ОСОБА_6 було направлено приватному нотаріусу ОСОБА_2 заяву, в якій остання просила при видачі спадкоємцям спадщини на майно, що залишилося після смерті ОСОБА_5, врахувати її інтереси як кредитора на суму 995 061,00 грн. (а.с.101,112).

Встановлено, що на час розгляду справи приватним нотаріусом Київського міського округу ОСОБА_2 свідоцтва про право на спадщину в порядку спадкування за заповітом на частку в розмірі 50% статутного капіталу ТОВ «ЛІМАР» позивачу не видано.

Згідно листа приватного нотаріуса вбачаться, що питання щодо видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на частку у статутному фонді зазначеного вище товариства неможливо, оскільки не надано довідки про розмір статутного фонду та частки у ньому померлого ОСОБА_5, не надано згоди Зборів засновників (учасників) на прийняття правонаступника (спадкоємця) ОСОБА_1 на вступ учасником до Товариства в порядку п.5.6 Статуту (а.с.29).

Відповідно до Установчого Договору про продовження діяльності ТОВ «ЛІМАР» (нова редакція від 04.12.2001 року) засновниками товариства є ОСОБА_6 та ОСОБА_5. Розмір внеску засновників до статутного фонду становить 50% кожний.

ІНФОРМАЦІЯ_2 співзасновник ТОВ «ЛІМАР» та кредитор спадкодавця ОСОБА_5 - ОСОБА_6 померла. Спадкоємцем за законом, на спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_6, є її син - ОСОБА_3 Спадкова справа знаходиться в провадженні приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_8

В судовому засіданні позивач пояснила, що оскільки ОСОБА_6 як один із засновників ТОВ «ЛІМАР» померла, частка якої у Статутному капіталі Товариства становила 50 % , а тому у ТОВ «ЛІМАР» відсутній уповноважений орган, який має вирішувати питання щодо поточної діяльності товариства, директор підприємства та спадкоємець майна після смерті ОСОБА_6 - ОСОБА_3 не зацікавлений у отриманні позивачем права на спадщину на частку у статному капіталі ТОВ «ЛІМАР».

Встановлено та сторонами не оспорюється, що засновниками ТОВ «ЛІМАР» є ОСОБА_6 та ОСОБА_5. Розмір внеску засновників до статутного фонду становить 50% кожний (а.с.8-16).

Пунктом 5.6 Статуту передбачено, що при реорганізації юридичної особи, засновника (учасника) товариства, або із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства за згодою зборів засновників. При відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства або відмові Товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) Засновника (учасника)».

Відповідно до п.11.2 Статуту ТОВ «ЛІМАР» вищим органом управління Товариства є Збори засновників. Кількість голосів кожного з засновників у зборах визначається пропорційно розміру частки Засновника у статутному фонді.

П.11.5 Статуту передбачено вирішення питань, які відносяться до виключної компетенції загальних зборів і не можуть бути передані на вирішення іншим органам Товариства.

Підпунктом п) зазначеного розділу встановлено, що до виключної компетенції загальних зборів відноситься питання про прийняття та виключення Засновника товариства. В цьому ж розділі зазначено, що рішення з цього питання приймається виключно одноголосно.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що позивач просила визнати право власності на частку у статутному капіталі ТОВ «ЛІМАР» з підстав, передбачених ст.ст. 147, 148 ЦК України, що не ґрунтується вимогах закону, оскільки відсутнє рішення загальних зборів товариства.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 5 ст. 147 ЦК України частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства. Розрахунки із спадкоємцями (правонаступниками) учасника, які не вступили до товариства, здійснюються відповідно до положень ст. 148 ЦК України.

Статтею 148 ЦК України передбачено, що порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці у статутному фонді, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом. Спори, що виникають у зв'язку з виходом учасника із товариства з обмеженою відповідальністю, у тому числі спори щодо порядку визначення частки у статутному капіталі, її розміру і строків виплати, вирішуються судом.

Статтею 55 Закону України «Про господарські товариства» № 1576-XII від 19 вересня 1991 року передбачено, що при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства. При відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника. У цих випадках розмір статутного капіталу товариства підлягає зменшенню.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до суду з позовом про визнання права власності на частку в статутному капіталі ТОВ «ЛІМАР» в порядку спадкування за заповітом мотивуючи це тим, що частка у статутному капіталі є об'єктом спадкування, свідоцтво про право на спадщину на неї в нотаріальної конторі не може отримати.

З огляду на викладене висновки суду першої інстанції про те, що позивач звернулась до суду в порядку ст.ст. 147, 148 ЦК України, є помилковими, а тому рішення суду першої інстанції не може вважатися законним і обґрунтованим.

Згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» п. 23 встановлено, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством.

За наявності умов для одержання в нотаріальної конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають.

У разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

Колегія суддів встановила, що позивач звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини у 6 травня 2011 р.

Приватним нотаріусом на запити від 08 грудня 2011 року, від 14 лютого 2012 року, від 18 червня 2012 року до ТОВ «Лімар» не було отримано довідки про розмір статутного фонду та частки у ньому померлого ОСОБА_5, згоди Зборів засновників (учасників) на прийняття правонаступника (спадкоємця) ОСОБА_1 на вступ учасником до Товариства в порядку п.5.6 Статуту (а.с.29).

З листа приватного нотаріуса вбачаться, що питання щодо видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на частку у статутному фонді зазначеного вище товариства неможливо.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що умови для одержання ОСОБА_1 в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину відсутні, оскільки ОСОБА_3, який одночасно є директором ТОВ «ЛІМАР» і спадкоємцем другого учасника товариства - померлої ОСОБА_6, не надає нотаріусу належних документів.

Враховуючи викладене колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову .

Керуючись ст.ст. 208, 303-305, п. 2 ч. 1 ст. 307, ст.ст. 313-314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1, до якої приєдналася приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, - задовольнити.

Рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 10 жовтня 2013 року - скасувати і ухвалити нове рішення наступного змісту:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІМАР", треті особи: ОСОБА_3, Головне управління юстиції у м. Києві, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, ОСОБА_4, про визнання права власності на частку у статутному капіталі - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової карки платника податків НОМЕР_1) право власності на частку статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІМАР» (код ЄДРПОУ 21473062, знаходиться за адресою: м. Київ вул. Солом'янська, 1А), вартістю 25 000 грн., що складає 50 % розміру статутного капіталу, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІМАР» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 250 грн.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення однак може бути оскаржена протягом 20 днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий

Судді

СудАпеляційний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення16.01.2014
Оприлюднено25.01.2014
Номер документу36794562
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —22-ц/796/762/2014

Рішення від 16.01.2014

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Гаращенко Дмитро Русланович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні