cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" січня 2014 р.Справа № 916/3242/13
За позовом : Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАГАЗ"
До відповідача : Партії пенсіонерів України
про стягнення 2062,05 грн.
Суддя Д'яченко Т.Г.
Представники:
Від позивача: Ткач О.С., представник за довіреністю
Від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ : Позивач - Публічне акціонерне товариство "ОДЕСАГАЗ" звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою, у якій просить суд стягнути з Партії пенсіонерів України заборгованість у сумі 2062,05 грн., з яких 1831,84 грн. сума основного боргу, 181,77 грн. пеня, 48,44 грн. 3% річних.
Представник відповідача у судові засідання не з'явився, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав, відповідач свого права на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судового засідання належним чином шляхом надсилання ухвал суду на адресу реєстрації, що вбачається з наявних у матеріалах справи поштових повідомлень про вручення ухвал суду, тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив.
01 січня 2010 року між Відкритим акціонерним товариством "ОДЕСАГАЗ" (Облгаз) та Партією пенсіонерів України (Споживач) укладено договір на постачання, транспортування природного газу та технічне обслуговування газового обладнання госпрозрахункових комунально-побутових об'єктів № 001840, предметом якого є умови споживання, постачання, транспортування природного газу та технічне обслуговування газового обладнання відповідача в пункті споживання, розташованому за адресою: вул. Балківська,14.
Згідно з умовами п.3.3.1. Договору Партія пенсіонерів України зобов'язалась щомісяця з 20 по 25 число з'явитись на газову дільницю Облгазуз журналом обліку для складання актів прийому-передачі природного газу.
За умовами п.4.3 Договору для визначення об'єму протранспортованого, поставленого та реалізованого Споживачу газу приймалися дані слідуючого комерційного вузла обліку газу, заводський номер лічильника 01342849, № таблиці корегую чого коефіцієнта 2, датою останньої повірки 01.07.2006р.
Згідно п.4.13. Договору прийом-передача газу у відповідному місяці оформляється актами прийому-передачі між позивачем та відповідачем. Акт прийому-передачі є підставою для остаточних розрахунків
За умовами п. 6.1 Договору, оплата за транспортування та постачання природного газу здійснюється грошовими коштами шляхом перерахування на рахунок позивача 100% вартості газу, який запланований для поставки у наступному місяці, не пізніше ніж за сім календарних днів до початку поставки газу.
Згідно п.6.3. Договору звірка розрахунків за звітний місяць здійснюється Відкритим акціонерним товариством "ОДЕСАГАЗ" та Партією пенсіонерів України до 25 числа наступного за звітним місяцем на підставі відомостей про фактичну оплату вартості послуг і актів прийому-передачі газу. Вказана звірка оформлюється актом звірки.
Згідно п.11.1. Договору його дія поширюється до 31.12.2014р.
Відповідно до даних преамбули статуту позивача, Публічне акціонерне товариство "ОДЕСАГАЗ" є правонаступником прав та обов'язків Відкритого акціонерного товариства "ОДЕСАГАЗ".
31.03.2013р. між сторонами Договору було складено та підписано акт приймання-передачі природного газу, згідно якого у березні 2013 року позивачем було передано відповідачу 1407 куб м газу (за ціною згідно до діючих тарифів у розмірі 4713,7 грн. за 1000 куб м) на загальну суму 6632,18 грн.
Виходячи з положень п. 6.1 Договору Партія пенсіонерів України повинна була передплати вартість очікуваної поставки газу за березень не пізніше 21.02.2013р., однак фактично Партією пенсіонерів України було оплачено вартість газу на суму 4800,32 грн., що підтверджується даними розрахунків позивача.
Згідно п. 7.2 Договору за несвоєчасну оплату послуг по постачанню, транспортуванню природного газу та обслуговування газового обладнання у строки, зазначені у розділі 6 даного договору, Споживач сплачує на користь Облгазу, крім суми заборгованості, пеню за кожний день прострочення платежу у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня.
У зв'язку з простроченням сплати вартості отриманого газу, позивачем здійснено розрахунок 3% річних та пені. Так, відповідно до даних такого розрахунку за відповідачем рахується основна заборгованість у розмірі 1831,84 грн., 181,77 грн. пені та 48,44 грн. 3% річних.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням прийнятих на себе договірних зобов'язань відповідачем та направлені на стягнення з відповідача суми боргу в загальному розмірі 2062,05 грн.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст. 193 ГК України).
Відповідно до п. 1 ст. 628 Цивільного Кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно вимог ст. 629 Цивільного Кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Приймаючи до уваги те, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАГАЗ" про стягнення заборгованості за спожитий газ у сумі 1831,84 грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, не спростовані відповідачем, суд вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню зі стягненням з відповідача 1831,84 грн.
Згідно з ч.2 ст. 218 Господарського Кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ст. 230 Господарського Кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст. 549 Цивільного Кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Статтею 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно формули розрахунку пені, наведеної в листі Національного банку України №25-011/388-1707 від 12.03.1997р. на виконання Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", сума простроченого платежу помножена на розмір пені за кожен день прострочення у відсотках, розділена на сто та помножена на кількість днів прострочення платежу буде дорівнювати сумі пені за прострочення платежу.
Згідно п. 7.2 Договору за несвоєчасну оплату послуг по постачанню, транспортуванню природного газу та обслуговування газового обладнання у строки, зазначені у розділі 6 даного договору, Споживач сплачує на користь Облгазу, крім суми заборгованості, пеню за кожний день прострочення платежу у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Частиною 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд, перевіривши розрахунок Позивача щодо сплати Відповідачем 181,77 грн. пені та 48,44 грн. 3% річних, вважає його вірним, а вимоги про їх стягнення правомірними.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог зі стягненням з відповідача заборгованості у сумі 2062,05грн., з яких 1831,84 грн. сума основного боргу, 181,77 грн. пеня, 48,44 грн. 3% річних.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Партії пенсіонерів України (65110, м. Одеса, вул. Балківська, 14, код 21710421; п/р 2600003290686 в АКБ Правекс Банк, МФО 321983) на користь Публічного акціонерного товариства "ОДЕСАГАЗ" (65003, м. Одеса, вул. Одарія, б.1, код 03351208) заборгованість у сумі 2062 (дві тисячі шістдесят дві) грн. 05 коп. та 1720 (тисяча сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору.
Повний текст рішення складено 23 січня 2014 року.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Д'яченко Т.Г.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2014 |
Оприлюднено | 27.01.2014 |
Номер документу | 36805141 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Д'яченко Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні