Постанова
від 23.01.2014 по справі 904/7584/13
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.01.2014 року Справа № 904/7584/13

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,

суддів: Бахмат Р.М., Кощеєва І.М.

при секретарі: Назаренко С.Г.

за участю представників:

позивача: Акуленко Є.О.- предст., дов.№12/1-31/14 від 11.01.2014 року

Слободюк А.В.- предст.,дов.№12/2-32/14 від 11.01.2014 року

відповідача: Вербова Е.В.- предст., дов.№34 від 07.11.2013 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-будівельної компанії «Валган» (м. Дніпропетровськ ) на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.12.2013р. у справі № 904/7584/13

за позовом: Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області)

до: товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-будівельної компанії «Валган» (м. Дніпропетровськ )

про: стягнення 59694 грн. 93 коп. збитків у вигляді недоотриманих бюджетом доходів за фактичне використання земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17 грудня 2013 року (підписано 23.12.2013р.) у справі №904/7584/13 (суддя Загинайко Т.В.) частково задоволені позовні вимоги Орджонікідзевської міської ради (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області) до товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-будівельної компанії «Валган» (м. Дніпропетровськ) про стягнення 59694 грн. 93 коп. збитків у вигляді недоотриманих бюджетом доходів за фактичне використання земельної ділянки площею 3500 кв.м. за адресою:м. Орджонікідзе, вул. Г. Середи, 11. Зазначеним рішенням з відповідача на користь позивача стягнуто 57294 грн. 93 коп. збитків та 1651 грн. 33 коп. витрат по сплаті судового збору. В решті позову відмовлено.

Відповідач - товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-будівельна компанія «Валган» (м. Дніпропетровськ ), не погодившись із рішенням суду подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.12.2013 року по справі №904/7584/13 та відмовити в позові. Скаржник зазначає, що рішення Орджонікідзевської міської ради від 15.04.2011 року №26 і рішення виконавчого комітету від 26.06.2013р. №236 «Про затвердження матеріалів засідання комісії для визначення розмірів збитків, заподіяних власнику землі» не були оприлюднені та доведені до відома осіб. Судом не зазначено норм закону, які були порушені з боку відповідача. Товариство вважає припущенням висновок суду, що відповідач мав знати про затвердження проекту відведення земельної ділянки, а висновок про зобов'язання укласти договір на умовах, визначених у проекті договору, таким, що суперечить вимогам ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст.ст. 15, 16 Закону України «Про оренду землі» щодо до порядку передачі в оренду земельних ділянок, ч. 2 ст. 11, ст.ст. 627, 628 ЦК України щодо поняття договору як двостороннього правочину та ст. 638 ЦК України, ст.ст. 181-188 ГК України щодо порядку узгодження умов та укладення цивільного (господарського) договору. На думку відповідача, суд вийшов за межі позову і визнав вину відповідача у неукладені договору оренди, що є договірним спором. Натомість суд не встановив наявності вини відповідача у заподіяній шкоді.

Позивач - Орджонікідзевська міська рада (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області) - відзив на апеляційну скаргу не надала, представник позивача у судовому засіданні зазначив, що заперечує проти апеляційної скарги відповідача з огляду на те, що спір між сторонами виник внаслідок заподіяння шкоди місцевому бюджету і відповідач повинен відшкодувати цю шкоду. Позивач вважає доводи апеляційної скарги такими, що не можуть бути підставою для скасування судового рішення по справі.

22.01.2014 року від відповідача надійшло клопотання про відвід судді постійної колегії Кощеєва І.М. від розгляду справи, яке судом не задоволено, у зв'язку з чим прийнята відповідна ухвала.

У судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частини постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Вислухавши представників сторін переглянувши матеріали справи, Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що за договором купівлі-продажу від 19.03.2007р., укладеного відповідачем з територіальною громадою в особі Орджонікідзевської міської ради, товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-будівельна компанія «Валган» прийняло у власність будівлю кінотеатру «Марс-1», яка знаходиться за адресою: 53300, м. Орджонікідзе, Дніпропетровська область, вул. Григорія Середи, 11, площею 1129,67 кв. м. Передача об'єкту підтверджена актом прийому-передачі від 22.03.2007р.

Зазначений договір 19.03.2007р. був посвідчений нотаріусом Орджонікідзевського міського нотаріального округу Бойко Л.П. та зареєстровано в реєстрі за №1026.

За умовами п. 5.1. договору сторони домовились, що покупець зобов'язаний, зокрема відповідно до цього договору та бізнес-плану будівлю по вул. Григорія Середи, 11 використовувати під торговий центр продовольчих та непродовольчих товарів постійно без зміни цільового призначення - безстроково; ввести в дію або розпочати роботу закладу торгівлі не пізніше ніж через 12 місяців від дати нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу; вирішити питання землекористування після укладення договору купівлі-продажу згідно з порядком, що встановлений чинним законодавством.

Як вбачається із матеріалів справи, рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 18.12.2008р. по справі №10/247-08 у задоволені позову товариства з обмеженою відповідальністю торгово-будівельної компанії «Валган» (Дніпропетровськ) до Орджонікідзевської міської ради (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області) про внесення змін до п. 5.1 договору купівлі-продажу нежитлової будівлі кінотеатру «Марс-1» від 19.03.2007р. було відмовлено. Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.03.2009р. рішення суду першої інстанції було скасовано та внесено зміни до договору шляхом укладення додаткової угоди. Так, пункт «ввести в дію або розпочати роботу закладу торгівлі не пізніше ніж через 12 місяців від дати нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу» був викладений наступним шляхом: «ввести в дію або розпочати роботу закладу торгівлі не пізніше ніж через 18 місяців від дати державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, на якій розташована придбана будівля».

За результатами розгляду клопотання ТОВ Торгово-будівельної компанії «Валган» рішенням Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області від 15.04.2011р. №26 «Про клопотання ТОВ «Торгово-будівельна компанія «Валган» щодо передачі в оренду земельної ділянки» затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду товариству з обмеженою відповідальністю торгово-будівельній компанії «Валган» для комерційного використання - обслуговування нежитлової будівлі по вул.. Г.Середи, 11 в м. Орджонікідзе (п.1); передано ТОВ ТБК «Валган» в оренду терміном на 3 (три) роки земельну ділянку площею 0,35 га для комерційного використання - обслуговування нежитлової будівлі по вул. Г.Середи, 11 в м. Орджонікідзе (п. 2); зобов'язано ТОВ ТБК «Валган» в місячний термін укласти договір оренди земельної ділянки з Орджонікідзевською міською радою.

В якості доказу повідомлення товариства про прийняте рішення міська рада надала реєстр розсилки рішення, в якому стоїть позначка про отримання його поштою 27.04.2011р. і підпис (а. с. 141).

Згідно статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документу, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

У відповідності зі статтею 126 Земельного кодексу України право власності на земельну

ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ст.ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Як вбачається з листа відповідача №06/07 від 06.06.2011р. проекти договору оренди земельної ділянки були повернуті без підписання у зв'язку із непогодженням строку дії договору у 3 роки, ставки 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та помилкою у п. 17, в якому зазначено: «земельна ділянка передається в оренду для обслуговування нежитлової будівлі по вул. Уральська, 5», що не відповідає дійсній адресі: м. Орджонікідзе, вул. Г.Середи, 11.

Листом №11/93-1317 від 16.06.2011 позивачем на адресу відповідача повторно були направлені на узгодження і підписання примірники договору оренди земельної ділянки з розрахунками розміру орендної плати.

Відповідно до пунктів 1-3 проекту договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення -землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться по вул. Г. Середи, 11 у м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області. В оренду передається земельна ділянка кадастровий номер 1212100000:01:002:0001 загальною площею 0,35 га (3500,0 кв.м.), згідно рішення №26 8 сесії Орджонікідзевської міської ради шостого скликання від 15.04.2011 року. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: які належать орендарю -нежитлова будівля, яка належить товариству на підставі договору купівлі-продажу від 19.03.2007 року зареєстрованого в реєстрі за №1026.

Проект договору був направлений в попередній редакції, без врахування зауважень відповідача. Отже, на день прийняття рішення суду відповідний договір оренди земельної ділянки між сторонами укладений не був.

Посилаючись на фактичне використання товариством спірної земельної ділянки без укладення договору оренди та неотримання доходу в розмірі орендної плати Орджонікідзевська міська рада просила стягнути 59694 грн. 93 коп. збитків, у вигляді недоотриманих бюджетом доходів за фактичне використання земельної ділянки.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Обов'язок вносити плату за землю передбачено ст. 1 Закону України «Про оренду землі», згідно якої оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно до норм чинного законодавства міська рада, як суб'єкт права на землі комунальної власності, використовує земельні ділянки шляхом передачі їх в оренду зацікавленим особам з метою отримання орендної плати. Підставою для сплати орендарем орендної плати є договір оренди, який набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації (ст.16 Закону України «Про оренду землі»).

В той же час, відсутність договору оренди землі позбавляє міську раду, як орендодавця, права отримувати від цієї земельної ділянки доход в розмірі встановленої чинним законодавством орендної плати.

За приписами ст. 156 Земельного кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема і внаслідок: неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Згідно ч. 2 ст. 22 ЦК України, збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки), а також доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 157 Земельного кодексу України).

Порядок визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок, регулюється постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам».

На підставі зазначеної Постанови власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Згідно з п. 2 Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольськими міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформлюються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Згідно п.4 Порядку розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).

Рішенням виконавчого комітету Орджонікідзевської міської ради № 236 від 26.06.2013 р. "Про затвердження матеріалів засідання Комісії для визначення розмірів збитків, заподіяних власнику землі - територіальній громаді м. Орджонікідзе від 18.06.2013р.» затверджені матеріали засідання Комісії від 18.06.2013 р. по визначенню розмірів збитків заподіяних власнику землі - територіальній громаді м. Орджонікідзе, заподіяних тимчасовим зайняттям і використанням товариством з обмеженою відповідальністю ТБК «Валган» земельної ділянки площею 3500,0 кв.м., розташованої по вул. Г. Середи, 11, яка використовується для обслуговування власної нежитлової будівлі.

Затверджено Акт з розрахунками визначення розміру збитків.

Твердження скаржника про неповідомлення його про засідання комісії з визначення розмірів збитків спростовується матеріалами справи. Позивачем надано докази про направлення за №11/144-1110/13 від 04.06.2012 відповідачу листа з повідомленням про засідання комісії для визначення розмірів збитків (а.с. 87-88).

Відповідно до розрахунку заборгованості по сплаті за користування спірною земельною ділянкою відповідачем за період з 01.05.2011р. по 01.06.2013р. заборгованість складає 59694,93 грн.

Втім, господарським судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що між сторонами у справі 20.06.2007р. була укладена угода про сплату за фактичне користування земельною ділянкою під об'єктами нерухомого майна та малими архітектурними формами. Угода стосується спірної земельної ділянки.

Відповідно до п 1.2. сторони домовились в зв'язку з довготривалою процедурою оформлення технічної документації на земельну ділянку, яка є підставою для укладення договору оренди, землекористувач ТзОВ ТБК «Валган» на підставі ст. 2 Закону України «Про плату за землю» та рішення №55 XVIII п'ятого скликання Орджонікідзевської міської ради від 25.04.2007р. «Про укладання угоди про плату за фактичне користування земельними ділянками під об'єктами нерухомого майна та малими архітектурними формами» на період оформлення правовстановлюючих документів на землю зобов'язується сплачувати плату за фактичне користування земельною ділянкою до укладення договору оренди та його державної реєстрації;

Плата за користування земельною ділянкою вноситься у грошовій формі та розраховується на підставі «Порядку нарахування орендної плати за користування земельними ділянками», затвердженого рішенням №15 XVI сесії п'ятого скликання Орджонікідзевської міської ради від 28.02.2007р. та згідно додатку, який є невід'ємною частиною цієї угоди. (п. 2.1. угоди).

ТОВ «Торгово-будівельна компанія «Валган» надано документальне підтвердження відшкодування збитків на суму 2400 грн., що підтверджується копіями платіжних квитанцій (а.с. 105-122).

Рішення виконавчого комітету, яким затверджений акт комісії, яка встановила розмір збитків, жодною зацікавленою особою у встановленому законом порядку не оскаржено, набуло законної сили і є чинним для усіх органів, у тому числі і для суду.

За таких обставин місцевий господарський суд правомірно задовольнив позовні вимоги і підстави для скасування судового рішення відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-будівельної компанії «Валган» (м. Дніпропетровськ ) залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17 грудня 2013 року у справі №904/7584/13 залишити без змін.

(постанова виготовлена у повному обсязі 27.01.2014 року)

Головуючий О.С.Євстигнеєв

Судді: Р.М.Бахмат

І.М.Кощеєв

СудДніпропетровський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення23.01.2014
Оприлюднено27.01.2014
Номер документу36812656
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/7584/13

Рішення від 17.12.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 29.01.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Постанова від 23.01.2014

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Євстигнеєв Олександр Сергійович

Ухвала від 09.01.2014

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Євстигнеєв Олександр Сергійович

Рішення від 17.12.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 04.12.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 21.11.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 13.11.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 06.11.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 01.10.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні