Рішення
від 22.01.2014 по справі 916/3212/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" січня 2014 р.Справа № 916/3212/13

За позовом Публічного акціонерного товариства „ОДЕСАГАЗ"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю „ БОЛИВИЯ"

про стягнення 4966,83грн.

Суддя Погребна К.Ф.

В судових засіданнях приймали участь представники:

Від позивача: Саєнко Р.К. - довіреність;

Ткач О.С. - довіреність;

Від відповідача: не з'явився;

В судовому засіданні 22.01.2014р. приймали участь представники:

Від позивача: Ткач О.С. - довіреність;

Від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Публічне акціонерне товариство „ОДЕСАГАЗ" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю „ БОЛИВИЯ" про стягнення заборгованості в розмірі 4966,83грн., яка складається з основного боргу в сумі 1824,18грн., 3% річних в розмірі 40.78грн, пені в сумі 132,24грн., та штрафу в розмірі 2969,63грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 22.11.2013р. було порушено провадження по справі 916/3212/13.

Розпорядженням голови господарського суду Одеської області від 19.12.2013р. у зв'язку з перебуванням судді Погребної К.Ф. на лікарняному справа №916/3212/13 була передана на розгляд судді Літвінову С.В.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.12.2013р. справу №916/3212/13 було прийнято до свого провадження суддею Літвіновим С.В.

Розпорядженням голови господарського суду Одеської області від 23.12.2013р. у зв'язку з виходом судді Погребної К.Ф. з лікарняного, справа №916/3212/13 була передана на розгляд судді Погребної К.Ф.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.12.2013р. справу №916/3212/13 було прийнято до свого провадження суддею Погребною К.Ф.

Відповідач у засідання суду не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про місце та дату засідання.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю „ БОЛИВИЯ" є саме та адреса на яку судом здійснювалась відправка поштової кореспонденції, а саме: 65045, м. Одеси, вул. Єврейська, буд. 56

Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

Приймаючи до уваги, що судові відправлення були здійсненні саме за адресою зазначеною у витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

У судовому засіданні 22.01.2013р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив .

Згідно статуту публічного акціонерного товариства "Одесагаз" від 18 жовтня 2011 року реєстраційний номер №15561050027008373 вказане товариство є правонаступником за всіма правами та обов'язками відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Одесагаз".

01.12.2009 р. між Відкритим акціонерним товариством "Одесагаз" (надалі - Облгаз) та Товариства з обмеженою відповідальністю „ БОЛИВИЯ" (надалі - Споживач) було укладено договір на постачання, транспортування природного газу та технічне обслуговування газового обладнання госпрозрахункових комунально-побутових потреб № 005957 (далі договір), предметом договору є умови споживання, постачання транспортування природного газу та технічне обслуговування газового обладнання Споживача в пункт споживання, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Єврейська, 56

Даний договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2014 року, а в частині проведення розрахунків за послуги - до їх повного здійснення (п. 11.1 договору).

Умовами договору передбачена вартість природного газу та тарифи на постачання та на послуги по транспортуванню природного газу для споживачів України, що надаються підприємствам НАК „Нафтогаз України" визначені згідно з Постановами НКРЕ, Постановами Кабінету Міністрів України та наказами НАК "Нафтогаз України", вартість 1000 куб. м природного газу на момент укладення договору складає 2663,11 грн., у тому числі ПДВ 20%, п.5.1 та п.5.2 договору. Пунктом 5.3 передбачено, що ціна на газ вказана в даних договорах може змінюватись нормативними актами уповноважених органів, наказами НАК "Нафтогаз України" і приймається сторонами до виконання без додаткового попередження.

Пунктом 4.13 договору визначено, що прийом - передача газу у відповідному місяці оформлюється актами прийому -передачі між Облгазом та Споживачем. Акт прийому-передачі є підставою для остаточних розрахунків.

На виконання умов договору ПАТ „Одесагаз" було поставлено відповідачу газ в березні 2013р. 587м 3 за ціною 4713,7грн. за 1000 м 3 на загальну суму 2766,94грн.

Поставка газу в зазначеному місяці підтверджується актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2013р., який підписаний уповноваженими представниками сторін.

Розділом 6 договору передбачено, що оплата за споживання природного газу здійснюється відповідачем грошовими коштами шляхом поточного перерахування на розрахунковий рахунок позивачу 100% вартості газу, який запланований для поставки у наступному місяці, не пізніше ніж за 7(сім) календарних днів до початку поставки газу (п. 6.1 договору).

Звірка розрахунків за звітний місяць здійснюється сторонами до 25 числа наступного за звітним місяцем на підставі відомостей про фактичну оплату вартості послуг і актів прийому-передачі газу (п.6.3 договору).

Позивач вказує, що враховуючи умови договору відповідач повинен був сплатити вартість поставленого йому в березні 2013р. не пізніше 21.02.2013р.

Проте, свої зобов'язання щодо оплати вартості поставленого газу відповідачем було здійснено не в повному обсязі. Так, за поставлений газ відповідачем загалом було сплачено ПАТ „Одесагаз" лише 942,76грн., в зв'язку з чим заборгованість відповідача перед позивачем складає 1824,18 грн.

Посилаючись на той факт що відповідач до теперішнього часу заборгованість за поставлений газ не погасив, ПАТ „Одесагаз" змушено було звернутись до суду з відповідним позовом за захистом свого порушеного права.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України, однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з вимогами ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.

Із встановлених обставин справи вбачається, між сторонами у справі було укладено постачання, транспортування природного газу та технічне обслуговування газового обладнання госпрозрахункових комунально-побутових потреб № 005957, згідно з яким ПАТ "Одесагаз" зобов`язалось здійснювати постачання та транспортування природного газу в пунктах споживання Відповідача, а Відповідач, в свою чергу, зобов'язався проводити оплати в порядку та на умовах, встановлених договорами.

Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ч. 2 ст. 901 Цивільного Кодексу України положення глави 63 цього Кодексу "Послуги" можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Із встановлених обставин справи вбачається, що за поставлений позивачем в березні 2013р. природний газ на суму 2766,94грн. ТОВ „БОЛИВИЯ" розрахувалось частково, залишок заборгованості складає 1824,18грн.

При цьому, жодних заперечень щодо наявності цього боргу, а тим більш доказів, які спростовують його наявність, відповідачем до суду не надано.

Приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що позовні вимоги ПАТ "Одесагаз" в частині стягнення суми основного боргу у розмірі 1824,18грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи документами, суд вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з вимогами ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання зобов'язання. Вимогами п.3 ч.1 ст.611 ЦК України також передбачено, що одним із наслідків порушення зобов'язання є сплата неустойки, а в силу вимог ч.2 ст.551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Пунктом 7.2 договору передбачено, що за несвоєчасну оплату послуг по постачанню, транспортуванню природного газу та обслуговуванню газового обладнання у розділі 6 даного договору, споживач сплачує на користь Облгазу, крім суми заборгованості, пеню за кожен день прострочення платежу, в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня.

На підставі зазначених норм, позивачем нараховано відповідачу пеню на в сумі 132,24грн., розрахунок якої перевірено господарським судом та встановлено його відповідність обставинам справи щодо прострочення відповідача, а також вимогам чинного законодавства та умовам договору.

Частиною 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок позивача щодо сплати відповідачем 3% річних у розмірі 40,78 грн. суд вважає відповідний розрахунок позивача вірними та такими, що підлягає задоволенню.

Пунктом 7.4 даних договорів передбачено, що у разі відхилення фактичного обсягу споживання газу від планового обсягу, узгодженого сторонами в п. 2.1 Договору обсягу поставки у бік збільшення, Споживач зобов'язується до 10 числа місяця, наступного за місяцем поставки, сплатити вартість спожитого газу понад узгоджений обсяг. В іншому разі Споживач сплачує на користь Облгазу штраф у розмірі 200% різниці вартості фактичного обсягу споживання і узгодженого обсягу поставки.

Як встановлено наявними в матеріалах справи доказами, а саме, актом приймання-передачі природного газу, ТОВ „БОЛИВИЯ" спожило в лютому 2012р. газу з перевищенням обсягів споживання газу, встановленого даними договорами, у зв'язку з чим позивачем нараховано відповідачу штраф у розмірі 200% різниці вартості фактичного обсягу споживання і узгодженого обсягу поставки.

Перевіривши розрахунок позивача щодо сплати відповідачем штрафу у розмірі 200% різниці вартості фактичного обсягу споживання і узгодженого обсягу поставки у розмірі 2969,63 грн., суд вважає розрахунок позивача вірними та такими, що підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства „Одесагаз" є обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „БОЛИВИЯ" (65045, м. Одеса, вул. Єврейська, 56, код 36611290) на користь Публічного акціонерного товариства „Одесагаз" (65003, м. Одеса, пров. Одарія, 1, код. 03351208) 1824 (одну тисячу вісімсот двадцять чотири) грн. 18коп. - основного боргу, 132 (сто тридцять дві) грн. 24коп. - пені, 40 (сорок) грн. 78коп. - 3% річних, 2969 (дві тисячі дев'ятсот шістдесят дев'ять)грн. 63коп. - штрафу та 1720 (одну тисячу сімсот двадцять)грн.. 50 коп. - судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 27.01.2014р.

Суддя Погребна К.Ф.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення22.01.2014
Оприлюднено28.01.2014
Номер документу36819673
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3212/13

Рішення від 22.01.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 19.12.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 09.12.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 22.11.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні