Рішення
від 12.05.2009 по справі 15/108-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

15/108-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" травня 2009 р.                                                            Справа № 15/108-09

вх. № 2570/3-15

Суддя господарського суду  

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Головань В.І., довіреність від 01.07.2008 р. № 03-01-09/27-1641  відповідача - не з*явився

розглянувши справу за позовом Державної  екологічної  інспекції  в Харківській області, м. Харків  

до  Державного  підприємства  "Лозівський кінний завод № 124" с. Кінне  

про стягнення 623,61 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Державна  екологічна  інспекція  в Харківській області - просить суд стягнути з відповідача шкоду заподіяну державі внаслідок самовільного водокористування в розмірі 623,61 грн.  

Представник позивача в судовому засіданні підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить суд задовольнити позов, через канцелярію господарського суду надав додаткові документи (вх. 13098 від 12 травня 2009 року), які долучаються судом до матеріалів справи.

Представник відповідача в судове засідання не з*явився,  відзив на позов та документи, витребувані ухвалою суду не представив, в зв'язку з чим справа розглядається на підставі ст.75 ГПК України, за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, надані докази, вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив, що 05.09.2008 року Лозівською міжрайонною прокуратурою  Харківської області було направлено для подальшого розгляду постанову про порушення провадження  про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 48 КУпАП, відносно директора ДП  "Лозівський кінний завод № 124"- Пересади В.О.

За наслідками розгляду постанови  директора ДП  "Лозівський кінний завод № 124" було викликано до Державної  екологічної  інспекції  в Харківській області для надання пояснень  і складання адміністративного матеріалу.

19.09.2008 року директор ДП  "Лозівський кінний завод № 124" , замість надання поснень пред*явив довідку № 177 від 19.09.2008 р., згідно якої на балансі підприємства знаходиться одна артезіанська свердловина. Станом на 19.09.2008 р. дозвіл на спеціальне водокористування у підприємства відсутній, внаслідок чого підприємство протягом 2007- 2008 року здійснювало самовільний забір води з артезіанської свердловини загальним обсягом 3150 метрів кубічних (за 2007 рік -1150 метрів кубічних, за 2008 рік- 2000 метрів кубічних), чим було порушено вимоги ст. ст. 44,48,49 Водного кодексу України.

За наслідками виявлених  порушень  природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківській області, були складені протокол про адміністративне правопорушення № 001969 від 19 вересня 2008 року та постанова про накладення  адміністративного стягнення № 04-15-181 від 19.09.2008 року, згідно яких  допущення забору води з артезіанської свердловини в період з 2007-2008 року за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що в свою чергу призвело до порушення природоохоронного законодавства директора Державного підприємства Лозівський кінний завод № 124 - Пересаду Володимира Олексійовича, було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.48 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн., який ним було сплачено у добровільному порядку відповідно платіжного доручення № 191 від 19.12.2008 року.

У випадках накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальносіі, а не відшкодування шкоди. (Роз'яснення Вищого Господарського суду України № 02-5744 від 27.06.2001 року).

В зв'язку з виявленими порушенням посадовими особами державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм передбачених «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства щодо охорони та раціонального використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.1995р., було розраховано суму збитку та складено претензію № 192, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі в розмірі 623,61 грн., яку 22 вересня 2008 року, було направлено на адресу ДП Лозівського кінного заводу № 124 вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.

Згідно п.9 ст.44 Водного кодексу України - "Водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу".

Згідно ст.48 Водного кодексу України - "Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних та громадських потреб".

Відповідно до ст.49 Водного кодексу України - "Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. У разі використання води з водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами геології - в разі використання підземних вод. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюється ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин."

Відповідно до ст.109 Водного кодексу України - "позивачем у спорах про використання і охорону вод та відтворення водних ресурсів є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органи на місцях, які звільняються від спати державного мита у справах про стягнення коштів на відшкодування збитків, завданих порушенням водного законодавства".

Відповідно до ст.111 Водного кодексу України - "Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними в разі порушення водного законодавства."

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України "Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини".

Відповідно до ч 4,5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", - „Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів."

Згідно ст. 69 даного Закону "Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів."

Згідно п 1.6 Роз'яснень Вищого Господарського суду України - "Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Відповідно до п. „з" ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України 19.12.2006 року № 548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить „подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища".

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача та стягнути з Державного  підприємства  "Лозівський кінний завод № 124"  на користь державного бюджету України збитки заподіяні державі внаслідок самовільного водокористування у розмірі 623,61 грн.

Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України , у разі задоволення позову, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно - технічне  забезпечення судового процесу покладаються на відповідача пропорційно сумі задоволених вимог. За таких обставин, суд вважає за необхідне витрати по сплаті державного мита в розмірі 102,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118,00 грн. покласти на відповідача, з вини якого спір доведено до суду.

На  підставі вищевикладеного та керуючись ст.1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 44, 48, 49, 109, 111 Водного Кодексу України, ст.ст.1, 2, 44, 49, 61, 64, 75 Господарського процесуального кодексу України,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з  Державного  підприємства"Лозівський кінний завод № 124"  (64600, Харківська область, Лозівський район, с. Кінне,  вул.  Кравченко, 4, код ЄДРПОУ 00846412) на  користь  державного бюджету  України  (61022, м. Харків, пл. Свободи,5 , Держпром,1 під*їзд, у тому числі р/р 35229002004514 ГУДКУ в  Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 34861935, символ звітності 921 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 шкоду, заподіяну внаслідок самовільного водокористування з водного об'єкту загальнодержавного значення у розмірі 623,61  грн.

Стягнути з Державного  підприємства  "Лозівський кінний завод № 124"  (64600, Харківська область, Лозівський район, с. Кінне,  вул.  Кравченко, 4, код ЄДРПОУ 00846412) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) державне мито в сумі 102,00 грн.

Стягнути з Державного  підприємства  "Лозівський кінний завод № 124"  (64600, Харківська область, Лозівський район, с. Кінне,  вул.  Кравченко, 4, код ЄДРПОУ 00846412) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                            

Рішення підписано 13.05.2009 р.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення12.05.2009
Оприлюднено28.05.2009
Номер документу3683470
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/108-09

Ухвала від 05.08.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петров В.С.

Рішення від 11.08.2009

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Клепай З.В.

Рішення від 12.05.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 29.04.2009

Господарське

Господарський суд Сумської області

Резниченко О.Ю.

Ухвала від 15.04.2009

Господарське

Господарський суд Сумської області

Резниченко О.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні