ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/22333/13 23.01.14
до Міжнародної спілки громадських організацій постраждалих "Союз робочих Чорнобиля"
про розірвання договору оренди майна комунальної власності та зобов'язання відповідача звільнити приміщення
Суддя Ярмак О.М.
Представники :
Від позивача: Колісниченко А.О. за дов.
Від відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Пред'явлені вимоги про розірвання договору оренди комунальної власності (будівель, споруд, приміщень) та надання комунальних послуг № 0301, укладеного між КП по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва та МСГОП "Союз робочих Чорнобиля" від 01.01.2006р., зобов'язання відповідача звільнити нежитлове приміщення, загальною площею 95,00 кв.м. в будинку № 27 по вулиці Жукова в місті Києві та передати його балансоутримувачу - КП по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва.
Позовні вимоги мотивовані тим, що систематична несплата відповідачем орендної плати та комунальних послуг є істотним порушенням орендарем умов пп. 3.1-3.6. договору, підставою для розірвання договору в судовому порядку відповідно до умов пп.. 9.7, 9.9 договору, положень ч. 2 ст. 651, ч. 1 ст. 785 ЦК України, норм Закону України "Про орендну державного та комунального майна" та зобов'язання орендаря повернути займане приміщення.
Відповідач позов не визнає, у своїх запереченнях на позовну заяву стверджує, що КП по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва є неналежним позивачем щодо предмету спору, договір оренди № 0301 від 01.01.2006р. є нікчемним, в.о. директора КП по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва Слободянюку О.М. на надано повноважень на представництво інтересів позивача, видачу довіреності, підписання договорів оренди. У задоволенні позову просить відмовити.
Відповідач свого представника у засідання суду 23.01.2014р. не направив, про дату та час судового розгляду повідомлявся належним чином, жодних клопотань не надходило.
За таких обставин, справа розглядається за наявними у ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
01.01.2006р. між КП "Житлорембудсервіс" (орендодавець за договором) та Міжнародною спілкою громадських організацій постраждалих "Союз робочих Чорнобиля" (орендар) було укладено договір № 0301 оренди комунальної власності (будівель, споруд, приміщень) та надання комунальних послуг, відповідно до якого орендодавець на підставі розпорядження Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації від 30.12.2005 № 1540, додаток № 2, пункт 8 передав, а орендар прийняв в оренду нежитлове приміщення (будівлю, споруду) за адресою: м. Київ, вул. Жукова, 27, загальною площею 95,00 кв.м. для статутної діяльності, про що сторонами було підписано акт прийому-передачі нежитлового приміщення від 01.01.2006р. (додаток № 4 до договору).
Відповідно до п.3.1 договору, за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Методики розрахунку орендної плати та порядку використання орендної плати, затвердженої рішенням Деснянської райради від 30.12.2004р. № 23, місячний розмір якої згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною до цього договору, на дату підписання договору становить 137,69 грн. (без ПДВ).
Відповідно до п.3.5. договору, орендна плата сплачується орендарем починаючи з дати підписання акту приймання-передачі об'єкта оренди. При поверненні об'єкта оренди орендодавцеві останнім днем сплати орендної плати є дата підписання сторонами акту приймання-передачі.
Згідно п.3.6. договору, орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця на рахунок орендодавця.
Спір виник в зв'язку з тим, що відповідач не вніс орендну плату та комунальні платежі у період з вересня 2011р. по грудень 2011р., з червня 2012р. по грудень 2012р., з лютого 2013р. по квітень 2013р. з червня 2013р. по серпень 2013р., у зв'язку з чим позивач на підставі умов договору, ч. 2 ст. 651 ЦК України просить розірвати договір № 0301 оренди комунальної власності (будівель, споруд, приміщень) та надання комунальних послуг від 01.01.2006р. у судовому порядку та зобов'язати відповідача звільнити орендоване майно та повернути його балансоутримувачу.
Відповідно до умов п.9.1 договору, встановлено, що договір діє з 01.01.2006р. до 30.12.2006р.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 22.01.2013р. у справі № 5011-4/13233-2012, яке залишене без змін постановою Київсьокого апеляційного господарського суду від 23.04.2013р., задоволені позовні вимоги Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва до Міжнародної спілки громадських організацій постраждалих "Союз робочих Чорнобиля" в частині стягнення 47 840,49 грн. боргу за договором № 0301 від 01.01.2006р., у задоволенні вимог в частині зобов'язання відповідача звільнити нежитлове приміщення та передати його балансоутримувачу відмовлено.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 22.01.2013р. у справі № 5011-4/13233-2012 встановлено, що договір закінчив свою дію 30.12.2006р. і у відповідності до ч. 4 ст. 284 ГК України, був пролонгований на той самий строк, а саме до 30.12.2011р.
Відповідно до ч.2 ст. 35 ГПК України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Порядок продовження договорів комунального та державного майна встановлено ч. 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", який регулює майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває у комунальній власності (в редакції станом на час укладення договору), та відповідно до умов якої, продовженим на той самий строк та на тих самих умовах може бути договір оренди, якщо протягом одного місяця після закінчення якого, жодна із сторін цього договору не звернулася до іншої сторони із заявою про припинення або зміну умов договору оренди.
Відповідно до ст. 764 ЦК України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Таким чином, з положень статті 764 ЦК України, частини другої статті 17 та частини другої статті 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ч.4 ст. 284 Господарського кодексу України вбачається, що після закінчення строку договору оренди він може бути продовжений на такий самий строк, на який цей договір укладався, за умови, якщо проти цього не заперечує орендодавець.
В пункті 4.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29 травня 2013 року за N 12 "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" роз'яснено, якщо на дату закінчення строку договору оренди і протягом місяця після закінчення цього строку мали місце заперечення орендодавця щодо поновлення договору на новий строк, то такий договір припиняється. Оскільки зазначеними нормами визначено умови, за яких договір оренди вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений, і на тих самих умовах, що були передбачені договором, то для продовження дії договору не вимагається обов'язкового укладення нового договору або внесення змін до нього.
У матеріалах справи відсутні і сторонами в судових засіданнях не надані заперечення ні орендодавця, ні власника майна щодо продовження договірних відносин з відповідачем, таким чином, належить визначити, що договірні відносини сторін в подальшому були пролонговані на тих самих умовах на той самий строк.
Пунктом 4.1.2 договору передбачено обов'язок орендаря вносити орендні платежі своєчасно та в повному обсязі.
У позовній заяві позивач вказує, що відповідно до довідки про стан розрахунків по договору № 0301, відповідач не виконав свої зобов'язання щодо внесення у визначеному розмірі орендної плати за періоди: з вересня 2011р. по грудень 2011р., з червня 2012р. по грудень 2012р., з лютого 2013р. по квітень 2013р. з червня 2013р. по серпень 2013р.
Пунктом 8.1 договору визначено право орендодавця у разі порушення умови договору, ініціювати розірвання договору в установленому порядку.
Відповідно до пп. 9.7, 9.9 договору, на вимогу однієї із сторін, договір може бути достроково розірвано за рішенням господарського суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених чинним законодавством. Договір припиняється в разі несплати орендарем боргу протягом 3 місяців (п.9.9).
Відповідно до ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Згідно з ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадку істотного порушення договору іншою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Частиною 1 статті 782 ЦК України визначено, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Таким чином, статтею 782 ЦК України передбачено спеціальний спосіб розірвання договору шляхом вчинення наймодавцем односторонньої відмови від нього, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Визначена статтею 782 ЦК України можливість розірвати договір найму шляхом відмови від договору в позасудовому порядку є правом, а не обов'язком наймодавця.
Право наймодавця на відмову від договору найму, передбачене частиною першою статті 782 ЦК України, не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою розірвати договір у разі несплати наймачем (орендарем) платежів, якщо вбачається істотне порушення умов договору.
Пунктом 4.2.5 договору передбачено, що орендар зобов'язаний при несплаті орендарем орендної плати протягом 3 місяців з дня закінчення строку платежу, порушити справу в господарському суді про дострокове розірвання договору та примусове виселення орендаря.
Згідно ч. 3 ст. 26 Закону України Про оренду державного та комунального майна", який регулює майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває у комунальній власності, договір оренди може бути достроково розірваний на вимогу однієї із сторін за рішенням суду у випадку невиконання або неналежного виконання сторонами своїх обов'язків.
Таким чином, істотне порушення орендарем такої умови договору оренди комунального майна, як не внесення орендної плати, є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання вказаного договору оренди в судовому порядку. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 08 травня 2012 року № 3-26гс12.
Право наймодавця вимагати повернення речі у разі припинення договору найму передбачено статтею 785 ЦК України.
Згідно ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Відповідно до умов п. 7.4 договору, у разі закінчення строку дії договору або при його розірванні, орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути об'єкт оренди орендодавцю у стані, в якому перебув об'єкт оренди на момент передачі його в оренду, з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта оренди або заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період стоку дії договору оренди.
Враховуючи викладене, та той факт, що договором № 0301 оренди комунальної власності (будівель, споруд, приміщень) та надання комунальних послуг від 01.01.2006р. та нормами чинного законодавства, передбачено, що орендодавець має право вимагати дострокового розірвання договору, а також враховуючи те, що відповідачем не виконуються належним чином зобов'язання за спірним договором щодо сплати орендної плати більше, ніж за три місяці підряд, суд дійшов висновку про наявність підстав для розірвання договору оренди комунальної власності (будівель, споруд, приміщень) та надання комунальних послуг № 0301, укладеного між КП по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва та МСГОП "Союз робочих Чорнобиля" від 01.01.2006р., та зобов'язання відповідача звільнити нежитлове приміщення, загальною площею 95,00 кв.м. в будинку № 27 по вулиці Жукова в місті Києві та передачу його балансоутримувачу - КП по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва.
Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, не приймаються судом до уваги, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Згідно зі ст. 18 цього Закону одним із основних обов'язків орендаря є внесення своєчасно і у повному обсязі орендної плати.
Відповідно до положень ст. 276 ГК України, та ч.1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар сплачує орендодавцю орендну плату незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Відповідач в порушення ст. 33 ГПК України, не надав належних доказів на підтвердження обставин, що звільняють його від виконання своїх зобов'язань за договором в частині оплати орендних та інших платежів.
Твердження відповідача про те, що позивач не є належним позивачем у даній справі, не приймається судом до уваги, оскільки судом встановлено, рішенням Київської міської ради № 183/4995 від 28.10.2010р. "Про окремі питання організації управління районами в м. Києві" було вирішено віднести до сфери управління районних в м. Києві державних адміністрацій, утворених відповідно до пункту 1 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 30.09.2010 N 787 "Про організаційно-правові заходи, пов'язані з виконанням рішення Київської міської ради від 09.09.2010 N 7/4819 "Про питання організації управління районами в місті Києві", майно підприємств, організацій та установ, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад районів у місті Києві та забезпечують життєдіяльність відповідної адміністративно-територіальної одиниці у сферах житлово-комунального господарства, освіти і науки, культури, фізичної культури і спорту, охорони здоров'я.
За розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради № 1112 від 10.12.2010р. «Про питання організації управління районами в місті Києві» затверджено перелік підприємств, організацій та установ, майно яких передано до сфери управління Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації. Відповідно до додатків до розпорядження № 1112 від 10.12.2010р., нежитлове приміщення, загальною площею 95,00 кв.м. в будинку № 27 по вулиці Жукова в місті Києві віднесено до сфери управління Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації. Вказане майно закріплене за позивачем - Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва на праві господарського відання.
Наявність договірних відносин між позивачем та відповідачем встановлена рішенням Господарського суду міста Києва від 22.01.2013р. та постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.04.2013р. у справі № 5011-4/13233-2012.
Інші доводи відповідача про те, що КП по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва є неналежним позивачем у справі спростовуються матеріалами справи
Відповідачем суду не доведено та не надано доказів нікчемності договору № 0301 від 01.01.2006р.
Згідно витягу з ЄДРПОУ станом на час розгляду справи, керівником КП по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва є Слободянюк О.М., який видав довіреність на представлення інтересів підприємства представнику Колісниченко А.О.
Вимоги про звільнення приміщення у даній справі не є одними і тими ж вимогами, які були предметом розгляду Господарським судом міста Києва у справі № 5011-4/13233-2012, оскільки підстави позовів про звільнення приміщення є різними. У справі № 5011-4/13233-2012 підставою позову було звільнення відповідачем орендованого приміщення у зв'язку із закінченням строку дії договору оренди № 0301 від 01.01.2006р., а підставою звільнення приміщення у даній справі є припинення договірних відносин у зв'язку із розірванням договору.
Інших належним доказів щодо наявності правових підстав займання спірного приміщення відповідачем, суду не надано.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст.49, 75, 82-84 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
1. Розірвати договір оренди комунальної власності (будівель, споруд, приміщень) та надання комунальних послуг № 0301, укладений між Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва (02217, м.Київ, вул.Закревського, 15, код ЄДРПОУ 31776030) та Міжнародною спілкою громадських організацій постраждалих "Союз робочих Чорнобиля" (02156, м.Київ, вул. Жукова Маршала, 27, код ЄДРПОУ 20078760) від 01.01.2006р.
2. Зобов'язати Міжнародну спілку громадських організацій постраждалих "Союз робочих Чорнобиля" (02156, м.Київ, вул. Жукова Маршала, 27, код ЄДРПОУ 20078760) звільнити нежитлове приміщення, загальною площею 95,00 кв.м. в будинку № 27 по вулиці Жукова в місті Києві та передати його балансоутримувачу - Комунальному підприємству по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва (02217, м.Київ, вул.Закревського, 15, код ЄДРПОУ 31776030).
3.Стягнути з Міжнародної спілки громадських організацій постраждалих "Союз робочих Чорнобиля" (02156, м.Київ, вул. Жукова Маршала, 27, код ЄДРПОУ 20078760) на користь Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району м.Києва (02217, м.Київ, вул.Закревського, 15, код ЄДРПОУ 31776030) 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. 00 коп. судового збору.
Накази видати відповідно до ст.116 ГПК України.
Суддя О.М. Ярмак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2014 |
Оприлюднено | 29.01.2014 |
Номер документу | 36859830 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ярмак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні