Справа № 752/10119/13-ц
Провадження №: 2/752/3351/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.12.2013 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Плахотнюк К.Г.
при секретарі Макогонюк Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Страхове товариство «Стройполіс» про визнання події страховим випадком та стягнення страхового відшкодування,
встановив:
07.06.2013 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ПрАТ «СТ «Стройполіс» про визнання події страховим випадком та стягнення страхового відшкодування.
В обгрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що 30.11.2011 року між ПрАТ «СТ «Стройполіс» та його сином ОСОБА_2 було укладено договір добровільного страхування медичних витрат №522366 М, предметом якого було страхування майнових інтересів страхувальника, що не суперечать чинному законодавству України, пов'язані з життям, здоров'ям та працездатністю, а саме необхідністю надання медичної та медико-транспортної допомоги внаслідок настання страхового випадку. ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Бедлно Лодзького воєводства Республіки Польща стався нещасний випадок , раптово помер його син ОСОБА_2, про страхування медичних витрат якого було укладено зазначений договір. На виконання умов договору він повідомив страховика і асистента про настання страхового випадку, надав повну інформацію та узгодив всі дії щодо транспортування тіла померлого з Республіки Польща в Україну, однак зазначені витрати з цього приводу в розмірі 1 195, 00 євро поніс самостійно. 08.11.2012 року ним було надано до ПрАТ «СТ «Стройполіс» всі необхідні документи для визнання нещасного випадку, що стався з його сином, страховим випадком та виплату страхового відшкодування. Однак, порушуючи умови договору, відповідач не вжив будь-яких заходів для перевірки наданої ним інформації щодо події, яка має ознаки страхового випадку та визначення розміру страхової виплати, не повідомив про прийняте рішення щодо його заяви про нещасний випадок, а тільки 11.03.2013 року ним отримано запит про отримання документів, що підтверджують про настання страхового випадку.
Посилаючись на те, що всі необхідні матеріали для прийняття рішення про визнання події, що мала місце 24.10.2012 року зі страхувальником ОСОБА_2, страховим випадком були надані ним страховику 08.11.2012 року, то не пізніше 08.02.2013 року ПрАТ «СТ «Стройполіс» мало б прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування та виплатити його.
Оскільки, відповідач не виконав умови договору добровільного страхування медичних витрат №522366 М, просить визнати подію, що мала місце в м. Бедлно Лодзького воєводства Республіки Польща 24.10.2012 року з його сином ОСОБА_2, страховим випадком, стягнути з ПрАТ «СТ «Стройполіс» на його користь страхове відшкодування у розмірі 12 762, 60 грн. та пеню за прострочення страхового платежу у розмірі 627, 92 грн., а також відшкодувати судові витрати по сплаті судового збору.
У судовому засіданні сторони відсутні.
Будучи присутнім у судовому засіданні представник відповідача надав суду письмові заперечення з приводу позовних вимог ОСОБА_1. та підтвердження направлення запиту про час перебування за кордоном ОСОБА_2. Відповідно до змісту заперечень ПрАТ «СТ «Стройполіс», останнє не визнає позов ОСОБА_1 з тих підстав, що в документах наданих останнім до ПрАТ «СТ «Стройполіс» були присутні лише копії двох сторінок закордонного паспорту громадянина ОСОБА_2, що позбавило страховика можливості з'ясувати період перебування померлого за межами України з моменту укладення договору і до дня його смерті. Після отримання повідомлення про смерть страхувальника ОСОБА_2, ПрАТ «СТ «Стройполіс» звернулося з запитом до Консульського відділу Посольства України в Польщі щодо надання копії закордонного паспортна громадянина ОСОБА_2. Також про необхідність надання страховику копії паспорта ОСОБА_2 було повідомлено і позивача. Однак копію зазначеного паспорту страховиком не отримано. Крім того, відповідач послався на те, що йому не було надано жодних документів, що давали б змогу встановити причини смерті застрахованої особи, відповідно вирішити питання чиє зазначена подія страховим випадком. З огляду на зазначені обставини у ПрАТ «СТ «Стройполіс» відсутні дані для прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 щодо події, яка сталася зі страхувальником ОСОБА_2 та має ознаки страхового випадку.
Представник позивача, просила розглянути справу за її відсутності, повідомила суд, що позов ОСОБА_1 підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим, у судове засідання не з'явився повторно, про причини неявки представника відповідач суд не повідомив, з будь-якими клопотаннями до суду не звертався.
З огляду на викладене, врахувавши думку представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін, ухвалити рішення на підставі наявних у ній даних.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ПрАТ «СТ «Стройполіс» підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
За правилами ст..ст. 10,11 ЦПК України: цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.; суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності), в інтересах яких заявлено вимоги.
Судом встановлено, що 30.11.2011 року між ПрАТ «СТ «Стройполіс» та його сином ОСОБА_2 було укладено договір добровільного страхування медичних витрат №522366 М (а.с.7-13).
Відповідно до умов договір добровільного страхування медичних витрат №522366 М від 30.11.2011 року, укладеного між ПрАТ «СТ «Стройполіс» та ОСОБА_2: предметом страхування були майнові інтереси ОСОБА_2, на період з 01.12.2011 року по 30.11.2012 року, кількістю діб - 091, страховою сумою на одну особу - 30 000, 00 євро, територія страхування - Європа (крім України). -, що не суперечать чинному законодавству України, пов'язані з життям, здоров»ям та працездатністю, а саме необхідністю надання медичної та медико-транспортної допомоги внаслідок настання страхового випадку; страховим випадком є смерть застрахованої особи внаслідок раптового захворювання, нещасного випадку; у випадку смерті застрахованої особи витрати, попередньо узгоджені з асистантом або страховиком, на транспортування тіла або попелу до кордону країни постійного проживання (за винятком вартості поховання або похорону); у випадку транспортування тіла або попелу до кордону країни постійного проживання встановлено у розмірі 5 000, 00 євро.; страховик зобов'язаний протягом двох робочих днів , як тільки стане відомо про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення виплати страхового відшкодування.; при настанні страхового випадку здійснити виплату страхового відшкодування у передбачений договором страхування строк.; у разі настання події, що може бути кваліфікована як страховий випадок страхувальник зобов'язаний без затримки, але у будь-якому разі не пізніше 24 годин повідомити про це страховика або асистанта який забезпечує цілодобовий телефонний зв'язок; якщо страхувальник самостійно не може повідомити про те, що сталося асистента чи страховика, це може зробити інша особа.; рішення про виплату або про відмову у виплаті страхового відшкодування приймається страховиком у строк , що не перевищує 15 робочих днів з моменту надання страхувальником або вигодонабувачем (спадкоємцем застрахованої особи) всіх необхідних документів і відомостей про факт настання події, що має ознаки страхового випадку.; Страховик несе майнову відповідальність за несвоєчасну виплату страхового відшкодування шляхом сплати страхувальнику пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення..
Звертаючись в суд з позовом, позивач стверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Бедлно Лодзького воєводства Республіки Польща стався нещасний випадок, раптово помер його син ОСОБА_2, на підтвердження чого суду надано довідку консульського відділу Посольства України в Республіці Польща про смерть ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Бедлно Лодзького воєводства Республіки Польща; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2; копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 за даними якого його батьком є ОСОБА_1 - позивач у справі.
Судом також встановлено, що 08.11.2012 року ОСОБА_1 подав до ПрАТ «СТ «Стройполіс» установленого зразка письмову заяву про настання події, що має ознаки страхової, за договором страхування медичних витрат з застрахованою особою ОСОБА_2 відповідно до договору добровільного страхування медичних витрат №522366 М від 30.11.2011 року, а також надав необхідні документи для прийняття рішення про визнання події страховим випадком та виплату страхового відшкодування. (а.с.14).
За даними квитанцій про оплату послуг транспортування тіла померлого ОСОБА_2 з Республіки Польща в Україну їх вартість складає 1 195 євро, про оплату яких стверджує позивач (а.с.18,19).
За правилами ст. 979,988,989,990,992 ЦК України, за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язана у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.; страховик зобов'язаний протягом двох робочих днів, як тільки стане відомо про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення страхової виплати страхувальникові, у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату у строк, встановлений договором.; страхувальник зобов'язаний повідомити страховика про настання страхового випадку у строк, встановлений договором.; страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника (його правонаступника) або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката).;у разі несплати страховиком страхувальникові або іншій особі страхової виплати страховик зобов'язаний сплатити неустойку в розмірі, встановленому договором або законом.
Наразі судом встановлено, що позивач виконав умови, укладеного 30.11.2011 року ПрАТ «СТ «Стройполіс» з ОСОБА_2 договору добровільного страхування медичних витрат №522366 М у частині, що стосується повідомлення про подію, що сталася з страхувальником ОСОБА_2 та мала ознаки страхового випадку, надав свідоцтво про смерть страхувальника ОСОБА_2 та довідку про місце і час настання смерті, а також документально підтвердив понесені ним витрати на транспортування тіла померлого до кордону держави постійного проживання останнього.
В свою чергу ПрАТ «СТ «Стройполіс» не виконало умови зазначеного вище договору страхування та чинного законодавства, що регулює правовідносини сторін за договором з приводу якого заявлено спір.
Так, ПрАТ «СТ «Стройполіс», порушило умови укладеного 30.11.2011 року з ОСОБА_2 договору добровільного страхування медичних витрат №522366 М , оскільки не вжило заходів щодо: оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення страхового відшкодування у строк встановлений договором; узгодження з особою, що звернулася з заявою про виплату страхового відшкодування переліку документів необхідних для отримання страхового відшкодування.
Крім того, ПрАТ «СТ «Стройполіс», заперечуючи проти заявлених ОСОБА_1 позовних вимог з підстав ненадання копії закордонного паспорту померлого та медичного висновку щодо причин смерті ОСОБА_2 не скористалося своїм правом перевірити інформацію щодо події яка сталася з застрахованою особою, за наявності сумнівів не зроблено запитів про відомості пов'язані зі страховим випадком до медичних установ, правоохоронних органів та інших органів які мають інформацію про обставини страхового випадку.
Між тим, представником відповідача не виконано взяте у судовому засіданні зобов'язання щодо встановлення строку перебування застрахованої особи за кордоном для вирішення питання щодо дії договору добровільного страхування медичних витрат з огляду на те, що зазначений договір був укладений відповідачем зі страхувальником ОСОБА_2 зі строком перебування за межами України - 91 доба.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем не виконано умови договору, укладеного зі страхувальником ОСОБА_2, не надано суду доказів на підтвердження обставин за яких можна було б зробити висновки, що подія яка мала місце 24.10.2011 року в м. Бедлно Лодзького воєводства Республіки Польща зі страхувальником ОСОБА_2 не є страховим випадком та відсутність підстав для відшкодування позивачу витрат понесених у зв'язку з транспортуванням тіла померлого до кордону України, де постійно проживав останній.
За даними Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 30.11.2011 року по 24.10.2012 року перебував за межами України протягом 51 доби (а.с.51).
Відтак, суд приходить до висновку про необхідність визнання зазначеної вище події страховим випадком за укладеним 30.11.2011 року ПрАТ «СТ «Стройполіс» з ОСОБА_2 договором добровільного страхування медичних витрат №522366 М договором та стягнення з ПрАТ «СТ «Стройполіс» на користь ОСОБА_1 витрат щодо транспортування тіла померлого у розмірі 12 762, 60 грн..
Зазначені обставини, також є підставою для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо стягнення з відповідача пені з підстав порушення строків виплати страхового відшкодування.
За встановлених судом обставин щодо подання позивачем заяви про виплату страхового відшкодування відповідачу 08.11.2012 року та відсутністю будь-яких вимог з боку страхувальника щодо надання додаткових документів для прийняття рішення про виплату страхового відшкодування протягом строку встановленого для прийняття рішення щодо виплати страхового відшкодування, суд приходить до висновку, що остаточний строк для виплати страхового відшкодування є 07.02.2013 року.
Отже, строк протягом якого ПрАТ «СТ «Стройполіс» порушило строки виплати страхового відшкодування з 07.02.2013 року по час вирішення справи судом складає 318 днів.
За поведеним судом розрахунком розмір пені за кожен день прострочки виплати страхового відшкодування позивачу відповідачем складає (12 762, 60/100х15/356х318 = 1 710,04) 1 710, 04 грн.
Понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору за розгляд справи судом відшкодувати за рахунок відповідача у відповідності до вимог ст. 88 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про страхування», ст.ст. 15,16, 979,988,989,990,992 ЦК України, ст.ст. 10,11,60,61,147,212,213-215,218 ЦПК України, суд -
вирішив:
позовні вимоги ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Страхове товариство «Стройполіс» про визнання події страховим випадком та стягнення страхового відшкодування, задовольнити.
Стягнути з приватного акціонерного товариства «Страхове товариство «Стройполіс (ідентифікаційний код - 25401697, адреса - 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 5-Б, офіс 2) на користь ОСОБА_1 (індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1) страхове відшкодування за договором добровільного страхування медичних витрат №522366 М від 30.11.2011 року у розмірі 12 762, 60 грн., пеню у розмірі 1 710, 04 грн., судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 229, 40 грн., що разом складає належну до стягненню суму у розмірі 14 702 (чотирнадцять тисяч сімсот дві) грн. 04 коп..
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Плахотнюк К.Г.
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2013 |
Оприлюднено | 31.01.2014 |
Номер документу | 36885542 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Плахотнюк К. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні