Номер провадження 2/228/74/2014
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2014 року м. Докучаєвськ
Докучаєвський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Єпішина Ю.М.,
при секретарі - Кириченко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Докучаєвську, в залі суду цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «ПриватБанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вище вказаним позовом до ОСОБА_1, в яком просить стягнути із відповідача заборгованість за кредитним договором б/н від 27.12.2007 року в сумі 18609,80 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явися, надавши письмову заяву, де просить справу розглянути в його відсутності, на позовних вимогах наполягає (а.с. 38).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадженню у справі підлягає закриттю з таких підстав.
З копії актового запису № 346 від 13.11.2008 року вбачається, що відповідач ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 37-37 зв.)
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом 09.12.2013 року, тобто після смерті відповідача.
З відповіді Докучаєвської державної нотаріальної контори вбачається, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_1 не заводилась, коло спадкоємців не відомо, заповіти від імені померлої ОСОБА_1 не посвідчувались (а. с. 26-35).
Згідно з ч. 4 ст. 25 ЦК України в момент смерті фізичної особи припиняється її цивільна правоздатність, а відповідно припиняється і цивільна процесуальна дієздатність.
Відповідно до ч. 1 ст. 608 ЦК України зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою і у зв'язку з цим не може бути виконане іншою особою.
Таким чином, в зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 боржника ОСОБА_1 зобов'язання за кредитним договором припинилися.
Проте, в зв'язку зі смертю боржника в кредитних правовідносинах має місце перехід обов'язків боржника до його спадкоємців, а нормами матеріального права визначено порядок пред'явлення вимоги кредитора до спадкоємців та обов'язки останніх.
Так, статтею 1281 ЦК України встановлено, що кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги. Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.
Згідно із ст. 1282 ЦК України спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.
Крім того, виходячи з аналізу ст. 37 ЦПК України, передумовою процесуального правонаступництва є перехід суб'єктивного права від однієї особи до іншої в матеріальному праві, а одним із суб'єктів такої заміни у матеріальному праві має бути особа, яка за життя була стороною або третьою особою в цивільному процесі, оскільки до правонаступника переходять всі процесуальні права та обов'язки його попередника.
За таких обставин, виходячи з характеру спірних правовідносин, оскільки позов пред'явлено до боржника після його смерті, то за життя боржник не набув процесуальних прав і обов'язків, в зв'язку з чим такі права і обов'язки не можуть перейти до інших осіб, що випливає також і з положень статей 1218, 1219 ЦК України, оскільки нормами цивільного права передбачено право кредитора на пред'явлення вимоги про стягнення боргу безпосередньо до спадкоємців боржника, які несуть відповідальність за зобов'язанням спадкодавця лише в межах вартості майна, одержаного у спадщину.
Цивільна справа, сторонами якої на час пред'явлення позову є померлі особи розглядатися не може
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, суд вважає можливим закрити провадження по справі, оскільки це не суперечить вимогам закону і не порушує будь-чиїх прав і охоронюваних законом інтересів.
На підставі викладеного, керуючись ст. 205-206, 209-210 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - закрити.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Докучаєвський міський суд.
Апеляційна скарга на увалу суду подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя
Суд | Докучаєвський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2014 |
Оприлюднено | 03.02.2014 |
Номер документу | 36933991 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Докучаєвський міський суд Донецької області
Єпішин Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні