Постанова
від 27.01.2014 по справі 809/9/14
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" січня 2014 р. Справа № 809/9/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Черепія П.М.

при секретарі Данилюк І.М.

За участю представників сторін:

від позивача: Коземчук М.М., довіреність №1 від 06.01.2014 року

від відповідача: Скоматчук В.В., директор

від третьої особи: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі

до відповідача: Приватне виробничо-комерційне підприємство "Квадро"

третя особа , яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача ОСОБА_3

про стягнення заборгованості в сумі 19162,02 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

24.12.2013 року Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі (далі УПФ України у Верховинському районі) звернулося в суд з адміністративним позовом до Приватного виробничо-комерційного підприємства «Квадро» (далі ПВКП «Квадро») про стягнення суми надміру виплаченої пенсії в сумі 19162,02 грн.

Ухвалою суду від 16.01.2014 року до участі в судовому розгляді справи залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3, оскільки рішення у справі впливатиме на його права та обов'язки.(а.с.22-23)

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив, що відповідачем, протиправно, внаслідок допущеного зловживання, що виразилось у видачі пенсіонеру ОСОБА_3 недостовірної довідки про факт його роботи на підприємстві та призвело до виникнення переплати пенсійних виплат, в порушення вимог ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», завдано майнової шкоди на загальну суму 19162, 02 грн.

Просить позов задовольнити та стягнути з ПВКП «Квадро» суму надміру виплаченої пенсії у розмірі 19162, 02 грн.

Представник ПВКП «Квадро» в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив що вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, оскільки факту видачі довідки №16 від 19.03.2008 року ПВКП «Квадро» не доведено, підпис на довідці не є підписом керівника підприємства, видача довідки не підтверджується зустрічною перевіркою.

Просить в задоволенні адміністративного позову УПФ України у Верховинському районі про стягнення суми надміру виплаченої пенсії в розмірі 19162,02 грн. відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання про розгляд справи без його участі, у зв'язку з перебуванням на стаціонарному лікуванні.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представника позивача та директора ПВКП «Квадро», проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд приходить до висновку що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що УПФ України у Верховинському районі відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадянинові ОСОБА_3 за його заявою було призначено пенсію по інвалідності на підставі поданих документів.

14.04.2008 року пенсіонер ОСОБА_3 звернувся до УПФ України у Верховинському районі з заявою про здійснення йому перерахунку через зміну даних пенсії по інвалідності, при цьому подав як підтвердження своєї роботи довідку №16 від 19.03.2008 року, видану ПВКП «Квадро», про трудовий стаж за період роботи з 01.04.1998 року по 28.02.2002 року. (а.с.6).

З метою здійснення контролю за правильністю призначення нарахування та виплати пенсій пенсіонерам, УПФ України у Верховинському районі було проведено зустрічну перевірку достовірності виданої довідки про стаж №16 від 19.03.2008 року за період роботи з 01.04.1998 року по 28.02.2002 року у ПВКП «Квадро».

За наслідками проведеної перевірки,17.07.2013 року складено акт про те що, ОСОБА_3 з 01.04.1998 року по 28.02.2002 року у ПВКП «Квадро» не працював, а тому довідка №16 від 19.03.2008 року не є дійсною. (а.с.8-9).

В судовому засіданні також встановлено, що фактичний стаж роботи пенсіонера ОСОБА_3, згідно проведених зустрічних досліджень, становить 23 роки 8 місяців 19 днів, а не 25 років 3 місяці 16 днів, від так сума надміру сплаченої пенсії складає 19162, 02 грн.

Таким чином, факт переплати виник в результаті видачі відповідачем ПВКП «Квадро» довідки із недостовірними даними, внаслідок чого було збільшено строк трудового стажу пенсіонера ОСОБА_3.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Держава у відповідності до вимог Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Соціальну захищеність пенсіонерів гарантує також Закон України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно ст.1 даного Закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом, яке здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Виходячи із даної норми суми пенсії надміру виплачені пенсіонеру підлягають стягненню внаслідок зловживання з боку останнього.

Як вбачається з матеріалів справи зловживань з боку пенсіонера не встановлено.

Відповідно до норми ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», діючої на момент виникнення спірних правовідносин, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Окрім цього, згідно із нормою ч.1 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Зі змісту даної норми вбачається, що остання передбачає два випадки стягнення надміру виплачених пенсій: внаслідок зловживань пенсіонера та внаслідок подання страхувальником недостовірних даних.

В даному випадку зловживань пенсіонера судом не встановлено, натомість встановлено зловживання відповідача, що виразилось у видачі довідки з недостовірними даними, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками, актом перевірки, тощо.

Таким чином, твердження керівника ПВКП "Квадро" щодо відсутності обґрунтованих підстав для відшкодування ним надміру виплаченої пенсіонеру пенсії суд до уваги не приймає.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскільки надмірна виплата пенсії виникла у зв'язку з поданням відповідачем ПВКП «Квадро» недостовірних даних, зазначених у довідці про стаж роботи №16 від 19.03.2008 року, то ці суми переплати підлягають стягненню з відповідача в повному обсязі.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного виробничо-комерційного підприємства "Квадро" (код ЄДРПОУ -25595744) на користь Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі третя особа на стороні відповідача, якій не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 заборгованість в сумі 19162,02 грн. (дев'ятнадцять тисяч сто шістдесят дві грн. 02 коп. )

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Черепій П.М.

Постанова складена в повному обсязі 31.01.2014 року.

СудІвано-Франківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.01.2014
Оприлюднено05.02.2014
Номер документу36958056
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —809/9/14

Постанова від 27.01.2014

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Черепій П.М.

Ухвала від 16.01.2014

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Черепій П.М.

Ухвала від 18.04.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Горбатюк С.А.

Ухвала від 25.03.2014

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Гудим Л.Я.

Постанова від 27.01.2014

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Черепій П.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні