Справа № 629/359/14-ц
Номер провадження 2/629/276/14
Р I Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.02.2014 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Попова О.Г.,
за участю секретаря - Назарової В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лозова Харківської області цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до територіальної громади Катеринівської сільської ради про визнання дійсним договору купівлі-продажу житлового будинку, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача ОСОБА_2 звернулась до суду із зазначеним позовом, в обґрунтування вимог якого вказала, що 10 листопада 1999 року у Лозівській товарній біржі між позивачем та ОСОБА_3 був укладений договір купівлі-продажу житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, після чого будинок 16 листопада 1999 року був зареєстрований у Лозівському БТІ. Договір не був нотаріально засвідчений. На теперішній час позивач має намір реалізувати свої права щодо зазначеного будинку, але за роз'ясненням нотаріусу посвідчити договір купівлі-продажу даного будинку нотаріально неможливо, необхідно звернутись до суду для вирішення питання щодо визнання договору дійсним. Посилаючись на ці обставини, представник позивача просила визнати дійсним укладений договір купівлі-продажу, судові витрати не просила стягнути з відповідача.
У заяві до суду представник позивача ОСОБА_2 просила розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала.
Від представника відповідача Лихно І.С. надійшла заява, в якій вона позовні вимоги визнає, просить розглянути справу без її участі.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правовідносини між сторонами по справі є цивільно-правовими та урегульовані положеннями ЦК України у редакції 1963 року, який діяв на момент укладання договору купівлі-продажу вказаного житлового будинку.
По справі встановлені наступні фактичні обставини.
10 листопада 1999 року у Лозівській товарній біржі між позивачем та ОСОБА_3 був укладений договір купівлі-продажу № 1-303 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1. за яким позивач сплатив ОСОБА_3 вартість будинку. Відповідач передав позивачу спірний будинок. Позивачем 16 листопада 1999 року будинок зареєстрований у Лозівському БТІ, номер запису 457 в книзі 22 (а.с. 10).
Відповідно довідки КП «Житлова управляюча компанія» № 188 від 25 грудня 2013 року, згідно архівних даних на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1. оформлено та зареєстровано право власності за ОСОБА_1 (а.с.11).
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АВ №629757 вбачається, що державну реєстрацію Лозівської товарної біржи, код ЄДРПОУ: 30034290 припинено на підставі рішення суду (а.с.16-18).
При укладанні в договорі біржею було вказано, що договір нотаріальному посвідченню не підлягає.
Разом з тим, у відповідності зі ст. 227 ЦК України в редакції 1963 року, що діяла на момент виникнення правовідносин, при укладені договорів купівлі продажу була потрібна нотаріальна форма договору, якщо хоча б однієї зі сторін договору є громадянин.
Згідно до ч. 2 ст. 47 ЦК України (у редакції 1963 року) та ст. 220 ЦК України (у редакції 2003 року), якщо одна зі сторін повністю або частково виконала договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, а інша ухиляється від нотаріального посвідчення, суд вправі на вимогу однієї зі сторін визнати угоду дійсною. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Як вбачається з матеріалів справи, сторони дійшли згоди по всіх істотних умовах договору купівлі-продажу й виконали умови договору.
Одночасно, судом приймаються до уваги й положення ЦК України у редакції 2003 року, що діє на момент ухвалення рішення по справі, а саме ст. 204 ЦК України, згідно з якою правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом, або якщо він не визнаний судом недійсним та ст. 321 ЦК України, згідно до якої право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання, або оспорювання, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
При таких обставинах суд дійшов висновку, що договір купівлі-продажу спірної квартири підлягає визнати дійсним.
Суд вважає можливим не стягувати з відповідача понесені представником позивача при зверненні до суду судові витрати, так як на цьому не наполягає представник позивача.
На підставі викладеного й керуючись ст. ст. 7, 8, 10, 11, 15, 209, 212-215, 223-226, 294 ЦПК України, ст. 47 , ст. 227 ЦК Україна у редакції 1963 року, ст. ст. 15, 16, 204, 220, 321, 392 ЦК України у редакції 2003 року, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву представника позивача ОСОБА_2, в інтересах позивача ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу № 1-303 житлового будинку житловою площею 33,2 кв.м . з надвірними будівлями: сарай літ. «Б», льох літ. «Г», колодязь ? ч. літ «к», розташованого за адресою: АДРЕСА_1, укладений 10 листопада 1999 року у Лозівській товарній біржі між ОСОБА_1 та ОСОБА_3.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харкiвської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.Г. Попов
Суд | Лозівський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2014 |
Оприлюднено | 07.02.2014 |
Номер документу | 37005524 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лозівський міськрайонний суд Харківської області
Попов О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні