cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23.01.2014 Справа № 31/113пн
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гриник М.М., суддів Соболєвої С.М, Фурсової С.М.
при секретарі судового засідання Новіковій В.Р.
розглянувши справу
за позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „НАШ ДОМ-2010", м. Донецьк
до відповідача : до товариства з обмеженою відповідальністю „Град.Строй", м. Донецьк
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «Готель «Централь», м. Донецьк
про зобов'язання ТОВ „Град.Строй" передати на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „НАШ ДОМ-2010" житловий будинок №17А по бул. Шевченка у Ворошиловському районі м. Донецька, технічну документацію на вказане майно та підписати акт приймання-передачі у формі та порядку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002р. № 1521 за участю представників сторін.
За участю представників сторін:
представник позивача: не з'явився;
представник відповідача: не з'явився;
представник третьої особи: не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „НАШ ДОМ-2010" звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Град.Строй"про зобов'язання ТОВ „Град.Строй" передати на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „НАШ ДОМ-2010" житловий будинок №17А по бул. Шевченка у Ворошиловському районі м. Донецька, технічну документацію на вказане майно та підписати акт приймання-передачі у формі та порядку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002р. № 1521.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 06.02.2010р. загальними зборами членів ОСББ "НАШ ДОМ-2010" прийнято рішення (протокол №1) про прийняття на власний баланс неподільне майно співвласників - житловий будинок №17А, розташований по бульвару Шевченко у Ворошиловському районі м.Донецька у зв'язку з чим, позивач неодноразово звертався до ТОВ «Град.Строй» з проханням в установленому законодавством порядку забезпечити передачу житлового будинку. Позивач вказує на те, що відповідач не забезпечив передачу вказаного житлового будинку на баланс ОСББ "НАШ ДОМ-2010".
Ухвалою господарського суду від 04.10.2011р. порушено провадження по справі №31/113пн, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому проти позову заперечує в повному обсязі та вважає вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У відзиві на позов міститься посилання відповідача на те, що будівництво житлового будинку здійснювалось разом з товариством з обмеженою відповідальністю «Готель «Централь».
В ході розгляду справи товариство з обмеженою відповідальністю «Готель «Централь» залучено ухвалою суду до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Третя особа, товариство з обмеженою відповідальністю «Готель «Централь», м. Донецьк своїм правом на участь в судовому засіданні не скористалась, відзив на позов не надала.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 28.11.2011р. провадження у справі зупинено до розгляду справи №2а/0570/22064/2011 Донецьким окружним адміністративним судом.
У зв'язку із обранням Постановою Верховної Ради України від 24.05.2012р. суддю Ушенко Л.В. на посаду судді Донецького апеляційного господарського суду справу передано на автоматичний розподіл, за результатами якого надійшла до провадження судді Морщагіної Н.С.
У зв'язку із обранням Постановою Верховної Ради України від 20.06.2013р. суддю Морщагіну Н.С. на посаду судді Одеського апеляційного господарського суду справу передано на повторний автоматичний розподіл, за результатами якого надійшла до провадження судді Гриник М.М.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 22.07.2013р. провадження по справі поновлено.
В додаткових поясненнях до позовної заяви позивач просить зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Град.Строй», (код ЄДРПОУ32281634) передати на баланс обєднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ДОМ - 2010» (код ЄДРПОУ 36982964) житловий будинок №17 по бульвару Шевченка в Ворошиловському районі міста Донецька; оригінали документів: план земельної ділянки; технічний паспорт та проект житлового будинку №17А по бульвару Шевченка в Ворошиловському районі м.Донецька, засвідчену нотаріально письмову згоду ТОВ «Град.Строй», як попереднього землекористувача про розірвання договору оренди нотаріально засвідчену копію договору оренди, який мається у ТОВ«Град.Строй», як попереднього землекористувача та оригінали відповідної технічної документації на зазначений будинок: інвентарну справу, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж, а також оригінали: технічної документації котельної будинку; технічний паспорт на прилади обліку холодного та гарячого водопостачання - загально будинкової холодної води та по квартирні з показниками по акту передавання; технічний паспорт на прилади обліку електроенергії - по акту передавання; технічний паспорт на прилади обліку споживання газу - газовий лічильник та газовий коректор; акт розмежування балансової приналежності інженерних мереж - водопровід, кабельні лінії електромереж та газопровід; картки прописки паспортного режиму на мешканців, при цьому, підписавши акт приймання-передачі в формі та в порядку, які затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002р. № 1521, за участю представників сторін. Зазначені вимоги прийнято як остаточні.
В подальшому позивач надав заяву з переліком (розшифровкою) документів, які мають бути передані відповідачем відповідно до Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521 (далі Порядок).
У порушення вимог ухвал суду відповідач в судові засідання після поновленя провадження у справі не з'явився без повідомлення про причину неявки, витребувані документи та відзив на позовну заяву до суду не надіслав.
Судом було вжито усі належні заходи для повідомлення відповідача та третю особу про місце, дату та час проведення судового засідання.
У постанові пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26 грудня 2011р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» зазначено, що якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позов та витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними у ній матеріалами.
Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 30.09.2013р. справу передано на колегіальний розгляд у складі суддів: головуючий - суддя Гриник М.М., суддів- Соболєвої С.М. та Сич Ю.В.
26.11.2013р. розпорядженням заступника голови господарського суду Донецької області у зв'язку з завантаженістю судді Сич Ю.В. змінено склад судової колегії. Замінено суддю Сич Ю.В. на суддю Фурсову С.М.
Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
06.02.2010 р. відбулись установчі збори об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, розташованого по бульвару Шевченка №17А, в Ворошиловському районі міста Донецька, на яких прийнято рішення створити об`єднання співвласників багатоквартирного будинку 83100, м.Донецьк, бульвар Шевченка буд.17А з назвою «НАШ ДОМ - 2010», обрано правління та його голову, а також доручено правлінню прийняти на баланс об`єднання співвласників багатоквартирного будинку житловий комплекс.
10.03.2010р. Ворошиловською районною у м. Донецьку радою зареєстровано об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ДОМ - 2010» (далі ОСББ).
Відповідно до п.2.2. статуту ОСББ створено з метою належного утримання будинку та прибудинкової території; забезпечення реалізації прав власників приміщень будинку на володіння та користування спільним майном членів об`єднання; забезпечення сприяння членам обєднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю обєднання; здійснення господарської діяльності для забезпечення власних потреб.
12.03.2010 р. позивачем ОСББ на адресу відповідача надіслано звернення за № 001-12 щодо передачі в строк до 16.03.2010р. неподільного майна житлового будинку та технічної документації, факт отримання якої підтверджено відміткою на копії звернення та не спростовано відповідачем по справі.
Позитивної відповіді позивачем не отримано.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Закон України № 2866-III «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку».
В розумінні даного Закону обєднанням співвласників багатоквартирного будинку є юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Таким чином, діяльність позивача є предметом регулювання Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Метою створення об`єднання є забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання (ст. 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
У звязку з цим ст. 11 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднанню надано право самостійно визначати порядок утримання житлового комплексу на балансі. Зокрема, в силу ч. 1 ст. 11 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання після набуття статусу юридичної особи може:
-прийняти на власний баланс весь житловий комплекс;
-за договором з попереднім власником залишити його балансоутримувачем усього житлового комплексу або його частини;
-укласти договір з будь-якою юридичною особою, статут якої передбачає можливість здійснення такої діяльності, про передачу їй на баланс усього житлового комплексу або його частини.
Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об'єднання (ч. 2 ст. 11 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» балансоутримувач забезпечує управління житловим комплексом
Передача майна з балансу на баланс відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ст. 11 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Передача на баланс майна (в тому числі земельної ділянки), яке входить до складу житлового комплексу, але не належить об'єднанню, не тягне за собою виникнення права власності на нього (ч. 7 ст. 11 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Спори щодо прийняття та передачі на баланс майна вирішуються у судовому порядку (ч. 9 ст. 11 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Процедура передачі житлового комплексу на баланс обєднання співвласників багатоквартирного будинку передбачена Порядком передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521 (далі Порядок).
Відповідно до Порядку загальними зборами ОСББ приймається рішення про прийняття житлового комплексу на баланс; або залишення житлового комплексу або його частини на балансі попереднього балансоутримувача (за умови укладення з ним відповідного договору); або передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, та укладення з цією юридичною особою відповідного договору.
Для приймання - передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс утворюється відповідна комісія у складі представників попереднього балансоутримувача та об'єднання, яка визначає технічний стан житлового комплексу або його частини відповідно до вимог законодавства та складає акт приймання-передачі.
Передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.
Таким чином, відповідно до законодавства України, реалізації обєднанням права на прийняття житлового комплексу на баланс кореспондується з обовязком попереднього балансоутримувача вчинити дії щодо його передачі, які передбачені вищезазначеним Порядком.
Як зазначено вище, позивач реалізував своє право на прийняття житлового будинку на баланс. Так, після реєстрації як юридичної особи (реєстрацію здійснено 10.03.2010 р.) позивач, на виконання рішення установчих зборів, оформлених протоколом № 1 від 06.02.2010 р., звернувся 12.03.2010 р. до ТОВ «Град.Строй» з проханням передати майно та технічну документацію.
В свою чергу, не вчинення вказаних дій, свідчить про порушення права об'єднання стати балансоутримувачем житлового комплексу.
Законом України від 24 червня 2004 року «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 876 ЦК України, власником об'єкта будівництва або результату інших будівельних робіт є замовник, якщо інше не передбачено договором.
Відповідно до інформації інспекції державного архітектурно- будівельного контролю в Донецькій області від 06.12.2013р. саме відповідачу, ТОВ «ГрадСтрой», як замовнику будівництва видано свідоцтво про відповідність об'єкту проектній документації вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил на Багатоповерховий житловий будинок з вбудованими гаражами на перехресті вул. 50річчя СРСР та бульвару Шевченка у Ворошиловському районі м.Донецька від 25.03.2009р. №0000000041.
Згідно ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», балансоутримувач зобов'язаний, крім іншого, утримувати на балансі майно, визначене договором з власником (співвласниками), вести бухгалтерську, статистичну та іншу, передбачену законодавством, звітність відповідно до законодавства, забезпечувати управління майном власними силами або укладати договір з юридичною особою на управління майном, забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил, забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.
За таких обставин, дії ТОВ «Град.Строй» щодо непередачі житлового комплексу на баланс позивачу є неправомірними, що дає право до спонукання їх вчинення у судовому порядку.
Баланс (звіт про фінансовий стан) - звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов'язання і власний капітал (Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 N 73).
Тобто, зміна балансоутримувача житлового комплексу не є відчуженням житлового комплексу, а стосується даних бухгалтерського обліку юридичної особи.
У звязку з цим, виходячи з вимог Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», єдиною необхідною умовою прийняття житлового комплексу на баланс є наявність відповідного рішення об'єднання, яке не потребує погодження іншими особами або згоди на передачу, у тому числі і забудовника.
У визначений Порядком строк ТОВ «Град.Сторй» не передало будинок на баланс ОСББ, чим порушило вимоги законодавства та права останнього.
Статтею 15 Цивільного Кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 16 вказаного Кодексу кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Позивачем доведено невиконання відповідачем-1 зобовязання щодо передачі йому на баланс Будинку, що є підставою для задоволення позову.
В розумінні Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» житловий комплекс це єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком або його частиною разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс.
Відповідно до Порядку передача житлового комплексу з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.
Виходячи з вищевикладеного позовні вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню частково, а саме: в частині передачі за актом приймання- передачі житлового комплексу на баланс та документів в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521 (далі Порядок): житловий будинок №17А по бульвару Шевченка в Ворошиловському районі міста Донецька; оригінали документів: план земельної ділянки; технічний паспорт та проект житлового будинку №17А по бульвару Шевченка в Ворошиловському районі м.Донецька, оригінали відповідної технічної документації на зазначений будинок: інвентарну справу, акт прийняття об'єкта в експлуатацію, плани зовнішніх мереж, а також оригінали: технічної документації котельної будинку; технічний паспорт на прилади обліку холодного та гарячого водопостачання - загальнобудинкової холодної води та поквартирні з показниками; технічний паспорт на прилади обліку електроенергії, технічний паспорт на прилади обліку споживання газу, - газовий лічильник та газовий коректор; акт розмежування балансової приналежності інженерних мереж - водопровід, кабельні лінії електромереж та газопровід; картки прописки паспортного режиму на мешканців будинку.
Що стосується вимог позивача про зобов'язання відповідача передати позивачу нотаріально посвідчену письмову згоду відповідача на розірвання договору оренди землі та нотаріально посвідчену копію договору оренди земельної ділянки, то вони задоволенню не підлягають з огляду на те, що по-перше, передача вказаних документів та вчинення відповідних дій відповідачем по справі не передбачена Порядком, а по-друге, згідно листа Управління держземагенства у м. Донецьку Донецької області від 29.10. 2113р. за № 01-17-3485/7701 станом на 01.01.2013р. правовстановлюючі документи на земельну ділянку за адресою м. Донецьк, бул. Шевченко, 17А не зареєстровано.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82, 85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „НАШ ДОМ-2010", м. Донецьк до відповідача: до товариства з обмеженою відповідальністю „Град.Строй", м. Донецьк про зобов'язання ТОВ „Град.Строй" вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Град.Строй», (83100, м.Донецьк, бул. Шевченко, 17А, код ЄДРПОУ32281634) передати на баланс об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ДОМ - 2010» (83001, м.Донецьк, вул..Артема, 87, код ЄДРПОУ 36982964) житловий будинок №17А по бульвару Шевченка в Ворошиловському районі міста Донецька; оригінали документів: план земельної ділянки; технічний паспорт та проект житлового будинку №17А по бульвару Шевченка в Ворошиловському районі м.Донецька, оригінали відповідної технічної документації на зазначений будинок: інвентарну справу, акт прийняття об'єкта в експлуатацію, плани зовнішніх мереж, а також оригінали: технічної документації котельної будинку; технічний паспорт на прилади обліку холодного та гарячого водопостачання - загальнобудинкової холодної води та поквартирні з показниками; технічний паспорт на прилади обліку електроенергії, технічний паспорт на прилади обліку споживання газу, - газовий лічильник та газовий коректор; акт розмежування балансової приналежності інженерних мереж - водопровід, кабельні лінії електромереж та газопровід; картки прописки паспортного режиму на мешканців будинку, підписавши акт приймання-передачі в порядку, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002р. № 1521.
В іншій частині позову стосовно передачі засвідченої нотаріальної письмової згоди ТОВ «Град.Строй», як попереднього землекористувача про розірвання договору оренди, нотаріально засвідченої копії договору оренди, який мається у ТОВ«Град.Строй», як попереднього землекористувача - відмовити.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі, якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Головуючий суддя М.М. Гриник
Суддя С.М. Соболєва
Суддя С.М. Фурсова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2014 |
Оприлюднено | 08.02.2014 |
Номер документу | 37027299 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні