Справа № 545/4861/13-ц
Провадження № 2/545/206/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" січня 2014 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі :
головуючого - судді Гальченко О.О.,
при секретарі Вітренко С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Микільської сільради Полтавського району про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну частку ( пай ) в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка 29.11.2013 року звернулася до суду з позовом до відповідача встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну частку ( пай ) в порядку спадкування, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її рідний брат - ОСОБА_3, батьком якого є ОСОБА_4 у відповідності з випискою про склад сім»ї виданою Микільською сільською радою Полтавського району. Вона також являється дочкою ОСОБА_4 згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 23.04.1957 року.
Проте, так склалося, що у них з рідним братом ОСОБА_3 один і той же батько, але різні матері, у неї - ОСОБА_1 в свідоцтві про народження зазначена ОСОБА_5, а у її брата матір»ю є ОСОБА_6.
Не задовго після її народження її рідна мати померла і її батько почав жити з ОСОБА_6, від їх спільного життя з»явився її брат ОСОБА_3 У виданій довідці Микільською сільською радою в графі «список членів сім»ї» з невідомих причин її - ОСОБА_1 не вписано як доньку ОСОБА_4 Внаслідок чого виникає необхідність у встановленні факту родинних відносин, а саме того, до ОСОБА_3 являється її рідним братом, так як в позасудовому порядку підтвердити даний факт неможливо у зв»язку з тим, що свідоцтво про народження брата ОСОБА_3, в якому зазначено хто являється його батьком не збереглося, а встановлення даного факту необхідне для прийняття нею спадщини.
ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті її рідного брата ОСОБА_3 відкрилася спадщина, факт смерті підтверджується виданою довідкою виконкомом Микільської сільської ради № 1128 від 21.06.2013 року, де зазначено, що ОСОБА_3 проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 по день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2. Свідоцтво про смерть на даний час не збереглося. Але, в той час вона не подала заяви до нотаріальної контори для прийняття спадщини у зв»язку з тим, що є юридично не обізнаною в сфері спадкового права. Інших спадкоємців у брата не має, тому вона користувалася та продовжує користуватися спадковим майном, яке складається з земельної частки ( паю ) на території Микільської сільської ради, внаслідок чого вважала, що спадщину прийняла. Нещодавно виникла необхідність у переоформленні необхідних документів на дане спадкове майно, у нотаріальному порядку прийняти спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину не має можливості, у зв»язку з тим що оригінал правовстановлюючого документу, який підтверджував би право ОСОБА_3 на земельну частку ( пай ) втрачено, а також, відсутнє свідоцтво про смерть.
Наявність земельної частки ( паю ) в померлого брата підтверджується наступними документами. Відповідно до довідки виданої виконкомом Микільської сільської ради № 998 від 24.05.2013 року, ОСОБА_3 мав у власності ельну частку ( пай ) на території Микільської сільської ради. Згідно збірного кадастрового плану даній земельній ділянці присвоєно № 684 та кадастровий № 5324083900:00:031:0079. Дана земельна ділянка використовується для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Також, наявність земельної частки ( паю ) в ОСОБА_3 підтверджується довідкою № 0319/847 від 18.11.2013 року виданою відділом Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області, згідно якої в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай ), що видаються Полтавською райдержадміністрацією по КСП ім. Шевченка реєстрований сертифікат на право на земельну частку ( пай ) серії ПЛ № 172636 від 28.12.1996 року за № 636 на ім»я ОСОБА_3.
Відповідно до довідки № 0314/177 від 02.09.2013 року виданої Відділом Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області вартість емельної частки ( паю ) на території Микільської сільської ради, з урахуванням зефіцієнту індексації 3,20 та коефіцієнту 1,756 станом на 01.01.2013 року, тановить 124 866,14 грн.
Згідно ч. 1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов»язків ( спадщини ) від фізичної «особи, яка померла ( спадкодавця ), до інших осіб ( спадкоємців ). До складу спадщини входять усі права та обов»язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які |є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя шадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Відповідно до вище зазначеної норми вона є спадкоємцем другої черги за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3, спадкоємці попередніх черг відсутні, а заповіт від його імені не посвідчувався.
Відповідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Ч. 1 ст. 1269 ЦК України, передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст. 3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щрдо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського т.робництва» право на земельну частку ( пай ) та право на земельну ділянку, яка Шділена в натурі (на місцевості), можуть бути об»єктом спадкування.
П. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року визначає, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку ( пай ) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку ( пай ).
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності зважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Щодо родинних відносин між нею за її рідним братом - ОСОБА_3 в п. 1 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, то суд гозглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Прохала встановити факт, що ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 являється рідним братом ОСОБА_1. Визнати за нею право власності на земельну частку ( пай ), площею 4,98 умовних кадастрових гектарів, що розташована в адміністративних межах Микільської сільської ради Полтавського району та області, у порядку спадкування після смерті спадкодавця ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.
В судове засідання сторони у справі не з»явилися, надавши суду заяви про розгляд справи у їх відсутності. Де позивачка та її представник - ОСОБА_7 ( а. с. 37 ) позов підтримали, надавши можливі докази на його підтвердження ( а. с. 35, 38, 50 ). Представники : відповідача Микільської сільради Полтавського району і третьої особи, що не заявляє самостійних вимог - Полтавської райдержнотконтори в засідання не з»явилися, надавши суду письмові заяви про розгляд справи у їх відсутності, де не мали заперечень щодо позову ( а. с. 33, 36 ). Тому, суд вважає за можливе розгляд справи по суті у відсутності належно повідомлених сторін та по наявним матеріалам справи за наявності від них відповідних заяв.
Судом встановлено всі обставини, на які послалася в позові позивачка і вони доводяться матеріалами справи на а. с. 6 - 15, 43, 45 - 49.
Суд, дослідивши докази, якими обґрунтовується позов, вважає, що позов підлягає задоволенню відповідно до ст. 256 ЦПК України та 392 ЦК України, так як встановлення даного факту заявниці необхідно для виникнення її майнових прав, заявниця довела даний факт і діючим законодавством не визначено іншого порядку їх встановлення і так як власник майна може пред»явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється.
Керуючись ст. 27, 31, 208, 214, 215, 218, 294 ЦПК України, ст. 392 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, являється рідним братом ОСОБА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 її брата ОСОБА_3 на земельну частку ( пай) площею 4,98 умовних кадастрових гектарів, що розташована в адміністративних межах Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення надруковано суддею в нарадчій кімнаті та є оригіналом.
Суддя Полтавського районного суду О.О. Гальченко
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2014 |
Оприлюднено | 10.02.2014 |
Номер документу | 37028635 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Гальченко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні