АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/3252/13Головуючий по 1 інстанції Категорія : 23 Чебану М.М. Доповідач в апеляційній інстанції Трюхан Г. М. УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2013 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Трюхан Г. М. суддів Міщенко С. В. , Сіренко Ю. В. при секретаріПосипайко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 - ОСОБА_7 на рішення Кам'янського районного суду Черкаської області від 29 серпня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_6 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімп» про вилучення безпідставно набутої земельної ділянки та повернення її власнику,
Вивчивши матеріали справи, колегія суддів, -
в с т а н о в и л а :
Позивачка звернулась до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що на підставі державного акту на право приватної власності на землю, виданого Лузанівською сільською радою 03.11.2004 року він є власником земельної ділянки площею 2,50 га, що розташована в адмінмежах Лузанівської сільської ради Кам'янського району. 21.07.2006 року між ОСОБА_6 та ПП «Старлайт-Агро» був укладений договір оренди землі № 98 строком на 10 років, за умовами якого позивач передав відповідачу в оренду вищевказану земельну ділянку. Однак, позивач вважає, що даний договір э неукладеним, оскільки між сторонами не було досягнуто згоди з усіх істотних умов договору оренди, зокрема, не складені, не підписані сторонами договору та не додані до нього невід'ємні документи за вимогою ст. 15 ЗУ «Про оренду землі».
Просила суд вилучити в ТОВ «Олімп», як правонаступника права та обов'язки ПП «Старлайт-Агро», яке використовує його земельну ділянку, повернути йому безпідставно набуту земельну ділянку площею 2,50 га, розташовану в адміністративних межах Лузанівської сільської ради Кам'янського району Черкаської області.
Рішенням Кам'янського районного суду Черкаської області від 29 серпня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду ОСОБА_7 від імені ОСОБА_6 оскаржила його в апеляційному порядку та просила таке рішення суду скасувати як незаконне, необґрунтоване та винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення по суті позовних вимог.
Заслухавши осіб, які з'явилися в судове засідання, дослідивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до відхилення з сілуючих підстав.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, що з'явилися, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до відхилення з наступних підстав.
Статтями 213, 214 ЦПК України передбачено, що рішення повинно бути законним і обгрунтованим та відповідати на питання: чи мали місце обставини, якими обґрунтовувались вимоги і заперечення, якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Рішення суду першої інстанції відповідає зазначеним вимогам, оскільки ґрунтується на повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в сукупності.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в договорі оренди земельної ділянки наявні всі необхідні істотні умови, визначені Законом України "Про оренду землі", а тому такий договори оренди є чинними і обов'язковими для виконання.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції.
Згідно із ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 210 ЦК України та ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі підлягає державній реєстрації й на підставі ч. 1 ст. 210, ч. 3 ст. 640 ЦК України та ст. 18 Закону України "Про оренду землі" є укладеним із моменту його державної реєстрації.
Порядок державної реєстрації договорів оренди землі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року N 2073, а відповідно до Указу Президента України від 17 лютого 2003 року "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" на Державний комітет України по земельних ресурсах покладено обов'язок щодо здійснення у складі державного земельного кадастру державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, а також договорів оренди земельних ділянок.
Під час розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_6 є власником земельної ділянки площею 2,50 га, що розташована в адмінмежах Лузанівської сільської ради Кам'янського району, з кадастровим номером 7121883500:02:000:0627, що посвідчується Державним актом на право власності на земельну ділянку бланк серії ЯБ№175587, виданим Кам'янською райдержадміністрацією Черкаської області 3 листопада 2004 року.
Відповідно до положень п.1.5. статуту ТОВ «ОЛІМП» являється правонаступником прав та обов'язків приватного підприємства «Старлайт-Агро».
21 липня 2006 року ОСОБА_6 був підписаний договір оренди землі № 98, за яким відбулась передача земельної ділянки площею 2,50 га в строкове користування ТОВ «Олімп».
Договір оренди землі був зареєстрований у Кам'янському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Державному Комітеті України по земельних ресурсах».
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Невід'ємною частиною договору оренди землі на підставі ч. 4 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
Суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що не є порушенням Закону відсутність плану або схеми земельної ділянки, яка передається в оренду, її кадастрового плану та акта визначення меж земельної ділянки у натурі (на місцевості), що відповідно до приписів ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» є істотними умовами, а відповідно до ч. 4 даної норми закону є невід'ємною частиною договору оренди землі.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що всі необхідні дані про земельну ділянку містяться в Державному акті на право приватної власності на землю.
Відповідно до п. 2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.
Згідно з п. 5 зазначеного Порядку для державної реєстрації договорів оренди юридична або фізична особа (заявник) подає до відповідного державного органу земельних ресурсів: заяву про державну реєстрацію договору оренди; договір оренди; план (схему) земельної ділянки, яка надається в оренду; копію державного акта на право власності на землю, що перебуває у власності фізичних або юридичних осіб. Крім зазначених документів до заяви додаються: акт перенесення меж земельної ділянки, яка надається в оренду, на місцевість у разі не визначення їх у натурі; проект відведення земельної ділянки у разі надання її в оренду зі зміною цільового призначення.
Таким чином, подання акта перенесення меж земельної ділянки, яка надається в оренду, є обов'язковою тільки в разі, якщо межі земельної ділянки не були визначені в натурі.
Оскільки до вказаного договору оренди землі було додано копії державного акту на право власності на земельну ділянку, які містять план-схему належної кожному з позивачів земельної ділянки, не можна вважати обґрунтованими висновки суду першої інстанції про те, що сторонами не була погоджена така істотна умова договору як об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки).
Згідно зі ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, та порушення вимог ст. ст. 4-6, 11, 17, 19 Закону України "Про оренду землі" є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Статтею 16 Закону України "Про оренду землі" передбачений порядок укладення договору оренди землі, зокрема, передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст. 18 Закону).
Укладений сторонами по справі договір оренди відповідає типовому договору і містить дані про умови збереження стану об'єкта оренди.
За вказаних обставин, колегія суддів судової палати вважає, що судове рішення є законним, оскільки суд всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин та на підставі закону, що регулює їх.
У судовому рішенні повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні. Доводи апеляційної скарги були предметом перевірки суду першої інстанції, правильності висновків суду не спростовують, оскільки з цього приводу відповідачами не надано належних та допустимих доказів. Зазначені доводи скарги носять суб'єктивний характер, ґрунтуються на неправильному трактуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини та не містять ознак порушення норм процесуального права, що призвели чи могли призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
З огляду на це підстав для задоволення апеляційної скарги за наведеними в ній доводами колегія суддів судової палати не вбачає.
Керуючись ст.ст. 218, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів судової палати,-
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 - ОСОБА_7 - відхилити.
Рішення Кам'янського районного суду Черкаської області від 29 серпня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_6 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімп» про вилучення безпідставно набутої земельної ділянки та повернення її власнику - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає чинності негайно після її проголошення але може бути оскаржена до суду касаційної інстанції на протязі двадцяти днів, починаючи з часу проголошення ухвали.
Головуючий :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2013 |
Оприлюднено | 10.02.2014 |
Номер документу | 37045768 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Черкаської області
Трюхан Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні