cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06.02.2014 Справа № 907/38/14
Розглянувши матеріали
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Цегельний завод №1", м. Ужгород
до відповідача Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради, м. Ужгород
про визнання договору оренди поновленим та зобов'язання укласти додатковий договір.
Суддя Русняк В.С.
Представники:
від позивача - Ламбрух О.С., представник по довіреності від 30.01.2014р.,
від відповідача - Зеленяк С.С., представник по довіреності № 24-12/700 від 05.06.2013р.,
Суть спору: Товариством з обмеженою відповідальністю "Цегельний завод №1", м. Ужгород заявлено позов до Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради, м. Ужгород про визнання договору оренди поновленим та зобов'язання укласти додатковий договір.
В судовому засіданні 06.02.2014 оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 ГПК України.
Представник позивача просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві, посилаючись на їх обґрунтованість матеріалами справи. Вважає, що вимоги підтверджені належними доказами.
Представником відповідача в судовому засіданні подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого в задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі. Вважає, що позовні вимоги є безпідставними оскільки строк дії договору закінчився і Ужгородська міська рада не ухвалювала рішення про його продовження.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
10 грудня 2001 року, між Ужгородською міською радою (надалі - Орендодавець) та ТОВ «Цегельний завод № 1», на підставі рішення XXXIX сесії III скликання III від 04 грудня 2001 року (дані - Орендар), укладено договір на право тимчасового користування землею (на умовах оренди) (надалі - Договір), яким Орендодавець передав в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 1,45 га, що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Закарпатська, 33.
Згідно п. 1.2. Договору, земельна ділянка надається на умовах тимчасового користування строком на 10 років.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 4 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Порядок укладення договору оренди землі встановлюється ст. 16 Закону України «Про оренду землі», у відповідності до якої, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України або за результатами аукціону.
У відповідності до ч. 1 ст. 19 ЗУ «Про оренду землі», строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Згідно ст. 33 ЗУ «Про оренду землі», по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
За твердженням позивача, за місяць до закінчення дії договору, в порядку передбаченому ст. 33 ЗУ «Про оренду землі», Позивач звернувся до Орендодавця із заявою від 03 листопада 2011 року про продовження дії договору на тих самих умовах і на той самий строк, до якого додано проект додаткової угоди.
Статтею 33 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і. за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Позивач зазначає, що орендодавець у відповідь на лист - повідомлення про продовження дії договору жодних листів - повідомлень про заперечення у поновленні договору оренди землі протягом одного місяця після закінчення дії договору на адресу Позивача не надсилав, що на його думку вказує на продовження дії договору від 10 грудня 2001 року на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, тобто до 10 грудня 2021 року.
Крім того, на даний час, Позивач справно сплачує плату за користування земельною ділянкою, без заперечень та зі згоди Відповідача. Дана обставина підтверджує існування договірних, орендних правовідносин, оскільки Відповідачем в повному обсязі приймається плата за користування землею.
Зважаючи на вищевикладене, Позивача слід визнати таким, що продовжує правомірно, добросовісно і безперешкодно користуватися земельною ділянкою, отриману за договором від 10.12.2001 року.
Статтею 33 ЗУ «Про оренду землі» встановлено, то у цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відповідно до Положення про Департамент міського господарства Ужгородської міської ради, затвердженого рішенням XI сесії міської ради VI скликання від 16.12.2011 № 386, останній виступає орендодавцем майна, що перебувають у власності міста, укладає від імені міської ради договори оренди та купівлі-продажу земель, що перебувають у комунальній власності міста.
Однак, всупереч наведеним положенням чинного законодавства Відповідач не уклав з позивачем додаткової угоди в редакції, наданій Позивачем.
У відповідності до ст. 33 ЗУ «Про оренду землі», відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Враховуючи вищевикладене та те, що Відповідач ухиляється від укладення додаткового договору про продовження дії договору оренди, що порушує вимоги чинного законодавства та права Позивача, Відповідача слід зобов'язати укласти даний договір.
Згідно п. 2.17. Постанови Пленуму ВГСУ № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17 травня 2011 року, у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України "Про оренду землі" ( 161-14 ) (в редакції Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" ( 3038-17 ), який набрав чинності з 12.03.2011). Частиною шостою зазначеної статті передбачено, що договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі. Відтак господарським судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, зокрема, чи повідомляв орендар орендодавця у встановленому порядку про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та чи заперечував орендодавець у строк, визначений законом, проти поновлення договору. Разом з тим судам слід враховувати, що до спірних правовідносин має застосовуватися саме та редакція закону, яка була чинною на дату, з якої виникло переважне право на поновлення договору оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі ст. 792 Цивільного кодексу України відносини по найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, що регулює суспільні відносини на Україні з питання оренди землі, є Закон України "Про оренду землі".
Так, згідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі", в новій редакції Закону України N 3038-VI від 17.02.2011р. передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: - власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); - уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди (стаття 33 в редакції Закону N 3038-VI від 17.02.2011р.)
Таким чином, новою редакцією ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону N 3038-VI від 17.02.2011р.), регулюючої суспільні відносини з приводу відновлення (продовження) - пролонгації, договорів оренди землі на той же термін дії і на тих же умовах, встановлений новий порядок поновлення (продовження) терміну дії, раніше укладених і діючих договорів оренди землі - без прийняття рішення органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі, за умови: належного виконання орендарем зобов'язань за договором оренди, його бажанням на продовження (поновлення) договору оренди землі на новий строк, і відсутності заперечень з боку орендодавця на поновлення договору оренди землі на той самий строк дії і на тих же умовах.
Отже зазначена норма права, передбачає обов'язковість пролонгації договору оренди земельної ділянки (відновлення на той самий строк і на тих самих умовах) за відсутності заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору, і не вимагає наявності рішення орендодавця на поновлення договору оренди землі (в якості обов'язкового підстави для його продовження).
Необхідна згода орендодавця, як сторони за договором, вважається отриманим за відсутності його письмових заперечень протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору оренди землі, тобто шляхом вчинення ним дій - бездіяльності, відповідно до ч. 3 ст. 205 Цивільного кодексу України.
Дана норма права, кореспондується і не суперечать загальній нормі цивільного законодавства України, безпосередньо регулює відносини щодо питання зміни договорів - ст. 651 Цивільного кодексу України, згідно з якою зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Враховуючи наявність діючих рішень органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в оренду, укладеного на їх основі договору оренди землі, а також наявності прямої вказівки закону щодо обов'язковості укладення угоди про поновлення та продовження договору оренди землі без прийняття рішення колегіального органу, при обставинах, що склалися, суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту своїх прав, як орендаря земельної ділянки, шляхом подання позову про визнання поновленого права на оренду земельної ділянки, а також припинення без договірного використання земельної ділянки, є обґрунтованим і правомірним.
З огляду на вищевказане позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у розмірі 2436 грн. слід віднести на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ :
1. Позов задоволити повністю.
2. Визнати поновленим і продовженим термін дії «Договору оренди земельної ділянки від 10.12.2001р.» укладений між Ужгородською міською радою та ТОВ «Цегельний завод № 1» на підставі рішення XXXIV сесії III скликання III від 04 грудня 2001 року, яким Ужгородська міська рада передала в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 1,45 га, що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Закарпатська, 33 на такий самий строк і на тих самих умовах, а саме до 10 грудня 2021 року.
3. Зобов'язати Департамент міського господарства Ужгородської міської ради укласти з ТОВ «Цегельний завод № 1» додатковий договір до договору оренди земельної ділянки від 10 грудня 2001 року, укладеного між Ужгородською міською радою та ТОВ «Цегельний завод № 1». на підставі рішення XXXIV сесії III скликання III від 04 грудня 2001 року, яким Ужгородська міська рада передала в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 1,45 га, що знаходиться за адресою: м. Ужгород, вул. Закарпатська, 33, за умовами передбаченими проектом додаткової угоди наданим 03 листопада 2011 року.
4. Стягнути з Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради (м.Ужгород, вул. Поштова, 3, код ЄДРПОУ 36541721) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Цегельний завод №1" (м. Ужгород, вул. Закарпатська, 33, код ЄДРПОУ 31402817) суму 2436 грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень) судового збору.
Видати наказ на окрему вимогу позивача.
5. Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 10.02.2014р.
Суддя В.С. Русняк
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2014 |
Оприлюднено | 11.02.2014 |
Номер документу | 37063689 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Русняк В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні