cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.02.2014Справа №901/4142/13
За позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" (вул. Дорогожицька, 1, м. Київ, 04119)
до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Перший стандарт" (вул. Фрунзе, 52-А, кв.86, м. Бахчисарай, АР Крим, 98400)
про стягнення 11 281,60 грн.
Суддя І.І.Дворний.
Представники від сторін:
від позивача - Потапенко Б.П., довіреність №1002-02 від 10.02.2013, представник;
від відповідача - не з'явився.
Суть спору : 10 грудня 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим із позовною заявою про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Перший стандарт" на свою користь 11281,60 грн. Судові витрати позивач просив покласти на відповідача.
Позовні вимоги ґрунтуються на приписах статей 193, 265 Господарського кодексу України, статей 212, 526, 530, 610, 612, 663, 664, 693, 849 Цивільного кодексу України, положеннях Господарського процесуального кодексу України та мотивовані порушенням з боку відповідача умов договору №16012013 від 16 січня 2013 року, укладеного між сторонами, в частині виготовлення та передання позивачу у власність продукції, визначеної додатками до цього договору та здійснення технічного супроводження продукції.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 16 грудня 2013 року позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 14 січня 2014 року через неявку у судове засідання представників сторін, розгляд справи відкладався.
У судове засідання, що відбулось 04 лютого 2014 року, з'явився представник позивача, який підтримав вимоги заявленого позову та наполягав на його задоволенні. Представник відповідача, у свою чергу, заявлені позовні вимоги не спростував, представник відповідача в судове засідання за викликом повторно не з'явився, правом надати відзив на позов не скористався.
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб учасників судового процесу. Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю "Перший стандарт" є адреса: вул. Фрунзе, 52-А, кв.86, м. Бахчисарай, АР Крим, 98400. Відповідні процесуальні документи надіслані згідно з поштовими реквізитами учасників процесу. Відповідно до положень інформаційного листа Вищого господарського суду України №01-8/675 від 14.08.07 р. в разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Згідно постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18 «Про деякі питання практики застосування Господарським процесуальним кодексом України судами першої інстанції» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України. В разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
При цьому, лист на ім'я товариства з обмеженою відповідальністю "Перший стандарт" з ухвалою суду про порушення провадження у справі був залишений в абонентській поштовій скриньці одержувача. По закінченні терміну зберігання та неявки адресата за одержанням, вищезазначений лист повернувся на адресу відправника з відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 28-31). Тобто, відповідач ухилився від отримання ухвали суду. При цьому, неотримання відповідачем зазначеного листа з ухвалою, обумовлено виключно ігноруванням листа останнім.
Враховуючи вищевикладене, сторони належним чином були сповіщенні судом про дату, час і місце судового засідання.
Згідно з пунктом 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Відповідно до приписів статті 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.
Судовий процес фіксувався за допомогою звукозаписувального пристрою в порядку статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
16 січня 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю "Перший стандарт" (за договором виконавець) та товариство з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" (за договором замовник) уклали договір №16012013, відповідно до пункту 1.1 якого, виконавець зобов'язується за завданням замовника виготовляти та передавати йому у власність продукцію, що визначена додатками до цього договору (надалі - продукція), а замовник зобов'язується приймати та оплачувати продукцію на умовах, передбачених цим договором, за завданням замовника виконавець також зобов'язується здійснювати технічне супроводження продукції (виготовляти/переозвучувати/адаптувати аудіо- та/або відео-контент (надалі - контент) для використання разом з продукцією, тощо) (а.с. 9-16).
Згідно пункту 1.2 договору, технічні характеристики, оригінал-макети, кількість та асортимент продукції, розміри партій, ціни, строки поставки та інші умови, визначаються сторонами у відповідних додатках до цього договору.
У пункті 1.3 договору сторони домовились, що відповідно до частини 2 статті 628 Цивільного кодексу України цей договір містить елементи різних договорів, а саме: договору поставки, договору про виконання робіт, авторського договору. До відносин у цьому договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у цьому договорі, з урахуванням положень цього договору.
Права та обов'язки сторін узгоджені у розділі 3 договору. Так, виконавець зобов'язався виготовляти та передавати у власність замовника продукцію, що визначена додатками до цього договору, здійснити кастинг акторів, підготовку та обладнання місця запису для виготовлення контенту та письмово погодити їх із замовником, виготовити/переозвучити/адаптувати відповідно до вимог цього договору та відповідного додатку до нього повністю придатний для використання разом з продукцією контент, та передати його замовнику на матеріальному носії, або іншим способом, погодженим сторонами у відповідному додатку, а також протягом п'яти робочих днів з моменту закінчення виконання робіт, передбачених цим договором, надати замовнику акт виконаних робіт.
Замовник, у свою чергу, зобов'язався прийняти продукцію та належним чином виконані роботи, що повністю відповідають вимогам, зазначеним у відповідному додатку, здійснити оплату продукції та робіт, в порядку передбаченому цим договором та підписати акт виконаних робіт, наданий виконавцем, протягом семи робочих днів з моменту його надання виконавцем.
Відповідно до пунктів 4.1-4.3 договору, виконавець зобов'язаний поставити продукцію у строк, передбачений у відповідному додатку до договору. Обов'язки виконавця вважаються виконаними в момент передачі продукції в розпорядження замовника за видатковою накладною (момент поставки). Місцем поставки продукції є місто Київ. Сторони можуть погодити інше місце поставки у відповідних додатках до цього договору. Доставка та розвантаження продукції здійснюється силами і за рахунок виконавця.
Приймання-передача продукції, відповідно до пункту 5.1 договору, здійснюється в обумовленому місці поставки шляхом підписання накладної. Приймання продукції замовником здійснюється: за кількістю - під час поставки та за відповідністю продукції характеристикам, зазначеним у відповідному додатку - протягом 15 (п'ятнадцяти) робочих днів з моменту поставки продукції.
Досліджуючи умови укладеного між сторонами договору, судом встановлено, що ціни на продукцію та роботи по її технічному супроводженню, затверджуються сторонами в додатках до цього договору. При цьому, ціна продукції включає в себе ціну робіт по її виготовленню.
Ціна цього договору визначається як сума вартості всієї продукції, виготовленої та поставленої за цим договором та сума вартості усіх робіт по її технічному супроводженню. Ціна договору також включає винагороду за передачу виключних майнових авторських та суміжних прав, обумовлених у цьому договорі.
Замовник зобов'язався сплатити вартість кожної замовленої партії продукції та/або робіт по її технічному супроводженню наступним чином: 80 % вартості продукції/робіт сплачується авансом протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання замовником рахунку-фактури, а 20% вартості продукції/робіт сплачується протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту настання останньої з таких подій: підписання сторонами видаткової накладної на поставку продукції; підписання сторонами акту виконаних робіт.
Оплата за цим договором здійснюється за рахунками виконавця, шляхом безготівкового перерахування коштів з банківського рахунка замовника на банківський рахунок виконавця (розділ 6 договору).
За невиконання або неналежне виконання умов договору сторони передбачили відповідальність. Так, згідно пункту 10.1 у випадку недотримання виконавцем строків поставки продукції він зобов'язався сплатити замовнику штраф у розмірі 10 % від вартості продукції, поставка якої прострочена.
В разі недотримання виконавцем строків виконання робіт по технічному супроводженню, він також зобов'язався оплатити замовнику штраф у розмірі 10% від вартості робіт, передбачених відповідним додатком до цього договору (пункт 10.2).
Відповідно до пункту 12.1 цей договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін і діє протягом одного року з моменту його укладання, тобто до 16 січня 2014 року.
У додатку №1 до вказаного вище договору сторони узгодили перелік продукції, яку виконавець зобов'язався поставити замовнику.
Серед іншого, замовник зобов'язався виконати роботи по створенню (обробці/адаптації) контенту, а саме: виробництво відеоконтенту з умовною назвою «Відео контент Фокстрот» хронометражем секунд для ТМ «Фокстрот техніка для дому» (надалі - контент). Виконавець прийняв на себе зобов'язання передати замовнику результати робіт - по одному примірнику контенту - на цифрових носіях формату СD (всього 2 (два) СD диски з записаним на них контентом), а також, відповідно до розділу 8 договору, передати виключні майнові авторські та суміжні права на використання контенту згідно з умовами договору, перелічені в статтях 15, 39 та 40 Закону України «Про авторське право та суміжні права».
Строк поставки продукції, що зазначена в пункті 1.1 цього додатку - не пізніше 10 лютого 2013 року. Місце поставки продукції - згідно пункту 4.2 договору.
Строк виконання робіт, передбачених пунктом 1.2 цього додатку - не пізніше 10 лютого 2013 року.
Загальна вартість продукції, що зазначена в пункті 1.1 цього додатку, складає 11560 грн. (у тому числі ПДВ). Загальна вартість робіт, передбачених пунктом 1.2 цього додатку (включає винагороду за відступлення виключних майнових авторських та суміжних прав на використання контенту) складає 1260,00 грн. (у т.ч. ПДВ). Всього до сплати за цим додатком - 12820,00 грн.
У досудовому порядку товариство з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" намагалось врегулювати спірні правовідносини та 18 жовтня 2013 року зверталось до відповідача з вимогою в якій вимагало від товариства з обмеженою відповідальністю "Перший стандарт" у семиденний термін від дня пред'явлення вимоги повернути суму попередньої оплати за замовлені додатком №1 до договору товар та послуги в розмірі 10256,00 грн., а також штраф за порушення строків поставки продукції та виконання робіт в розмірі 1025,60 грн.
Втім, відповідь на вказану претензію від відповідача не надійшла, заборгованість не погашена, що і послугувало підставою для звернення позивача з позовними вимогами про стягнення заборгованості у розмірі 10256,00 грн. з нарахованими на неї штрафними санкціями у сумі 1025,60 грн. у примусовому порядку.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Основні засади господарювання в Україні визначає Господарський кодекс України, який регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Згідно статті 2 Господарського кодексу України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Оскільки спірні правовідносини виниклі у зв'язку з неналежним виконанням зобов'язань за договором про надання послуг, вони регулюються положеннями глав 48, 63 Цивільного кодексу України з урахуванням загальних положень Господарського кодексу України, що регулюють виконання господарських зобов'язань.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення міститься в частині 1 статті 193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Умови договору позивачем виконані у повному обсязі, грошові кошти за продукцію, яка мала бути виготовлена відповідачем згідно додатків до цього договору, перерахував на умовах передбачених цим договором. Заперечення з боку відповідача щодо строків та повноти оплати за продукцію, яка мала бути передана позивачу, відсутні, докази зворотного на момент розгляду спору відповідачем представлені не були.
Так, відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості в розмірі 10256,00 грн., у той час як відповідно до приписів статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення фактів такого роду. Таким чином, матеріалами справи підтверджується факт порушення відповідачем умов договору №16012013 від 16 січня 2013 року, укладеного між сторонами, в частині виготовлення та передання позивачу у власність продукції, визначеної додатками до цього договору та здійснення технічного супроводження продукції. За таких обставин, сума боргу у розмірі 10256,00 грн. є підтвердженою та підлягає стягненню з відповідача в примусовому порядку.
З огляду на порушення відповідачем умов договору в частині повної та своєчасної поставки продукції, правомірним є і нарахування позивачем відповідачу, у відповідності до пункту 10.1 договору, штрафу у розмірі 10% від вартості продукції, поставка якої прострочена.
Так, відповідно до розрахунку позивача розмір штрафу становить 1025,60 грн., що відповідає 10% від 10256,00 грн. - вартості продукції, строк поставки якої прострочено, з огляду на що, сума штрафу, яка підлягає стягненню з відповідача, нарахована правомірно та складає 1025,60 грн.
Враховуючи вищевикладені обставини справи та норми чинного законодавства, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Господарські витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у сумі 1720,50 грн. (мінімальна ставка судового збору, що підлягає сплати за цим позовом) суд покладає на відповідача згідно з положеннями статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно зі статтею 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 04 лютого 2014 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Повне рішення складено 10 лютого 2014 року.
Керуючись ч. 3 ст. 50, ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Перший стандарт" (вул. Фрунзе, 52-А, кв.86, м. Бахчисарай, АР Крим, 98400, код 36886045) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" (вул. Дорогожицька, 1, м. Київ, 04119, код 35625082) основний борг у розмірі 10256,00 грн., штраф у розмірі 1025,60 та 1720,50 грн. судового збору.
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя І.І. Дворний
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2014 |
Оприлюднено | 11.02.2014 |
Номер документу | 37069577 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
І.І. Дворний
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні