20/562
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
25.05.09 р. Справа № 20/562
Справу розглянуто у відкритому судовому засіданні колегією суддів
Головуючий суддя Донець О.Є.
Суддя Приходько І.В.
Суддя Сгара Е.В.
за позовом Дочірньої компанії „Укртарнсгаз” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України”, м.Київ, в особі Макіївського лінійного виробничого управління газопроводів філії УМГ „Донбастрансгаз”, м.Макіївка
до відповідача Державного обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго”, м.Донецьк
про стягнення 203048,38 грн.
За участю представників сторін:
від позивача Зубко Л.В. – за довіреністю
від відповідача Антофій М.О. – за довіреністю
СУТЬ СПОРУ:
До господарського суду Донецької області звернулась Дочірня компанія “Укртрансгаз” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, м.Київ, в особі Макіївського лінійного виробничого управління газопроводів філії УМ “Донбастрансгаз”, м.Макіївка, із позовом до Державного обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго”, м.Донецьк, про стягнення 203048,38 грн. – суми заборгованості за транспортування природного газу за договором № 12-123/б на транспортування природного газу від 05.05.1999р., з яких 183328,58 грн. – сума основного боргу, 19719,80 грн. – сума пені.
В обргунтування своїх позовних вимог позивач посилається на договір № 12-123/б на транспортування природного газу від 05.05.1999р. із додатковою угодою; листи про пролонгацію; розширені акт звірки; довідку № 489-1 від 01.07.2002р.; акти прийому – передачі.
15 жовтня 2002р. відповідач звернувся до суду із клопотанням про зупинення провадження по справі до вирішення Кабінетом Міністрів України питання про реструктуризацію боргів комунальних підприємств за транспортування газу за рахунок різниці в ціні.
Ухвалою суду від 15.10.2002р. провадження у справі № 20/562 за позовом Дочірньої компанії “Укртрансгаз” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, м.Київ, в особі Макіївського лінійного виробничого управління газопроводів філії УМ “Донбастрансгаз”, м.Макіївка, до Державного обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго”, м.Донецьк, про стягнення 203048,38 грн. було зупинено.
У зв'язку із усуненням обставин, що зумовили зупинення провадження по справі № 20/562 суд ухвалою від 24.03.2009р. поновив провадження у справі та призначив розгляд справи.
Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 30.03.2009р. у справі № 20/562 призначений колегіальний розгляд у складі суддів: головуючого судді – Донця О.Є., судді – Приходько І.В., судді – Сгара Е.В.
Ухвалою суду від 30.03.2009р. справу прийнято до провадження та призначений розгляд.
14.05.2009р. позивач надав суду клопотання, у якому просить суд припинити провадження по справі в частині стягнення суми основного боргу в розмірі 183328,58 грн. Проти задоволення позовних вимог в частині стягнення суми пені за прострочення платежу в розмірі 19719,80 грн., державного мита в розмірі 1700,00 грн. та витрат на судово-інформаційні послуги в розмірі 118,00 грн. не заперечує. В обґрунтування свого клопотання надав суду розширені акти звірки.
25.05.2009р. відповідач надав суду клопотання, у якому посилається на скрутне фінансове становище підприємства, дебіторську заборгованість, сезонний режим роботи, невідповідність тарифів, щомісячне збільшення цін на природний газ, у зв'язку з чим просить суд зменшити розмір заявленої до стягнення суми пені до 100 грн.
Позивач заперечив проти задоволення клопотання відповідача щодо зменшення розміру пені.
Дослідивши матеріали справи, та вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
05.05.1999р. між Дочірньою компанією „Укртарнсгаз” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України”, м.Київ, в особі Макіївського лінійного виробничого управління газопроводів філії УМГ „Донбастрансгаз”, м.Макіївка (Замовник), та Державним обласним комунальним підприємством „Донецьктеплокомуненерго”, м.Донецьк (Виконавець), був укладений договір на транспортування природного газу № 12-123/б із додатковою угодою (далі – договір).
Пунктом 1.1 договору передбачено, що предметом договору є надання послуг з транспортування по мережах Виконавця природного газу Замовника, який зобов'язався у 1999р. прийняти природний газ та сплатити послуги його транспортування, в тому числі по місяцях.
Пунктами 6.1, 6.2, 6.3 договору передбачено, що оплата вартості послуг здійснюється в гривнях згідно тарифу, вказаному в п. 5.1, на рахунок Виконавця. Оплата здійснюється до 15 числа місяця, наступного за звітним, на основі двосторонніх актів на послуги з транспортування природного газу. Помісячно Виконавець та Замовник проводять звірку обсягів про транспортованого газу, розрахунків за нього та складають акти звірки за підписом сторін.
Пунктом 7.1 договору передбачено, що за несвоєчасну оплату послуг по транспортуванню газу у строки, зазначені у пункті 6.2 даного договору, Замовник сплачує на користь Виконавця, крім суми заборгованості, пеню в розмірі 0,1% від суми заборгованості.
Позивач належним чином виконав свої зобов'язання за договором, транспортував природний газ по своїм мережам, що підтверджується наявними у матеріалах справи документами, зокрема актом прийому – передачі.
Відповідач свого обов'язку з повної та своєчасної сплати за транспортування природного газу мережами позивача у встановлені строки не виконав, чим порушив умови договору.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Посилаючись на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором, позивач звернувся до суду із позовом, та просив суд стягнути з відповідача 183328,58 грн. – суми основного боргу, 19719,80 грн. – суми пені.
Згідно із ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно із ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог та заперечень.
Під час розгляду справи позивач надав суду для залучення до матеріалів справи розширені акти звірки та повідомив про сплату відповідачем 183328,58 грн. – суми основного боргу за транспортування природного газу, у зв'язку з чим суд припиняє провадження по справі в цій частині відповідно до п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України за відсутністю предмету спору.
Відповідно до ст. 233 Господарського кодексу України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Під час розгляду справи відповідач посилався на важке фінансове становище, дебіторську заборгованість, сезонний режим роботи, невідповідність тарифів, щомісячне збільшення цін на природний газ.
Відповідно до п. 3 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, приймаючи рішення, має право: зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Зважаючи на вищевикладене, а також на те, що Державне обласне комунальне підприємство „Донецьктеплокомуненерго”, м.Донецьк знаходиться у скрутному фінансовому становище, суд вважає за необхідне зменшити суму стягуваної з відповідача на користь позивача пені, скориставшись правом, наданим суду п. 3 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України.
Отже клопотання відповідача про зменшення розміру суми пені підлягає частковому задоволенню. Враховуючи заперечення та майнові інтереси позивача, суд зменшує стягувану з відповідача суму пені, заявлену позивачем в розмірі 19719,80 грн. до 200,00 грн.
Решта позовних вимог підтверджуються наявним в матеріалах справи договором № 12-123/б на транспортування природного газу від 05.05.1999р. із додатковою угодою; листами про пролонгацію, розширеними актами звірки, довідкою № 489-1 від 01.07.2002р., актами прийому – передачі.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 200 грн. – суми пені є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідач проти позовних вимог не заперечив, клопотав про зменшення розміру стягуваної пені до 100,00 грн., обставин, викладених у позові не спростував, доказів сплати суми заборгованості у повному обсязі на користь позивача суду не надав.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 43, 44, 49, п. 1-1 ст. 80, ст. ст. 82 – 85 Господарського процесуального кодексу України, ст. 193, 233 Господарського кодексу України, ст. ст. 509, 525, 526, 530, 625 Цивільного кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Дочірньої компанії „Укртарнсгаз” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України”, м.Київ, в особі Макіївського лінійного виробничого управління газопроводів філії УМГ „Донбастрансгаз”, м.Макіївка, до Державного обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго”, м.Донецьк, - задовольнити частково.
Розмір стягуваної пені – зменшити до 200,00 грн.
Стягнути з Державного обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” (83086, м.Донецьк, вул. Донецька, 38, поточний рахунок № 26006150059331 у АКБ „Укрсоцбанк” ДОФ, МФО 334011, код за ЄДРПОУ 0333719) на користь Дочірньої компанії „Укртарнсгаз” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” (01021, м.Київ, вул. Кловський узвіз, 9/1, рахунок № 26007301301684 в Старокиївському відділенні ПІБ м.Київ, МФО 322227, код за ЄДРПОУ 30019801), в особі Макіївського лінійного виробничого управління газопроводів філії УМГ „Донбастрансгаз” (86115, м.Макіївка, Донецька область, вул. Антропова, 5а, рахунок 26004301525354 у ЦМВ ПІБ м.Макіївка, МФО 334516, код за ЄДРПОУ 22005972) 200,00 грн. – суму пені, 1700,00 грн. – витрати по сплаті державного мита, 118,00 грн. – витрати на інформаційно – технічне забезпечення судового процесу.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Провадження у справі щодо стягнення з відповідача 183328,58 грн. - припинити.
Видати наказ у встановленому порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів або в касаційному порядку через місцевий чи апеляційний господарський суд протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Вступну та резолютивну частини рішення оголошено 25.05.2009р.
Повний текст рішення підписано 28.05.2009р.
Головуючий суддя
Суддя Приходько І.В
Суддя Сгара Е.В
Надруковано 3 прим.
1. позивачу
2. відповідачу
3. у справу
Вик. Марченко Ю.О.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2009 |
Оприлюднено | 01.06.2009 |
Номер документу | 3709037 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Донець О.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні