ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2014 рокуСправа № 912/2079/13 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у засіданні справу № 912/2079/13
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Рідний Дім Буд";
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Хронос";
про стягнення 60 000 грн.
Представники:
позивача - Петрик М.М., довіреність б/н від 01.07.13;
відповідача - не з'явився.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рідний Дім Буд" звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Хронос" 60 000 грн. збитків, завданих невиконанням зобов'язань за договором № 27/06-12 від 03.07.12, 1 720 грн. 50 коп. судового збору. За такою позовною заявою ухвалою від 18.12.13 порушено провадження у даній справі.
27.01.14 позивачем подана заява про зміну предмету позову із вимогами про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Хронос" 22800 грн. боргу, що є вартістю суми попередньої оплати робіт, здійсненої товариством з обмеженою відповідальністю "Рідний Дім Буд" платіжним дорученням № 12178 від 07.07.12, які не були виконані по договору № 27/06-12 від 03.07.12, 22 800 грн. штрафу, передбаченого п. 5.2 названого договору, 14 400 грн. збитків, завданих невиконанням зобов'язань по наданню послуг з отримання та оформлення дозвільної документації для виконання будівельно-ремонтних робіт.
Право позивача на подання заяви про зміну предмета позову до початку розгляду господарським судом справи по суті передбачено у частині четвертій ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідач не надав відзив на позов та витребувані господарським судом докази, його представник у судове засідання не з'явився.
Господарський суд вжив належних заходів щодо повідомлення сторін про дату, час і місце судового засідання. Відповідачеві процесуальні документи надсилалися за всіма відомими господарському суду адресами, які зазначені у позовній заяві, Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорі № 27/06-12 від 03.07.12.
Згідно з ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Господарським судом розглянутий спір за позовною заявою з урахуванням заяви про зміну предмету позову.
При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представника позивача у засіданні господарський суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рідний Дім Буд" - замовник та товариство з обмеженою відповідальністю "Хронос" - виконавець уклали договір "про надання послуг" № 27/06-12 від 03.07.12 (далі по тексту - Договір), за умовами якого виконавець зобов'язався надати послуги по одержанню і оформленню дозвільної та технічної документації для виконання будівельно-ремонтних робіт та експлуатації об'єкта замовника, розташованого у м. Кіровограді по вул. Куроп'ятникова, 23 у строки, зазначені в додатку № 1 до Договору - 21 календарний день з моменту оплати, а замовник зобов'язався здійснити 100-відсоткову оплату вартості послуг, вартість яких становить 22 800 грн. (в т. ч. 3 800 грн. ПДВ), протягом трьох банківських днів з моменту підписання договору. У п. 7 Договору сторони узгодили умову про те, що договір вступає в силу з моменту підписання його уповноваженими представниками сторін і діє протягом року з моменту його підписання сторонами, а в частині зобов'язань, до їх повного виконання сторонами.
Згідно з ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Платіжним дорученням № 12178 від 17.07.12 позивач перерахував відповідачу 17.07.12 за Договором 22 800 грн. Докази виконання товариством з обмеженою відповідальністю "Хронос" зобов'язань по наданню послуг з одержання і оформлення дозвільної та технічної документації для виконання будівельно-ремонтних робіт та експлуатації об'єкта замовника протягом 21 календарного дня з моменту оплати, зокрема оформлення акту приймання-передачі наданих послуг, підписаного сторонами, як то передбачено у п. 3.1 Договору, відсутні.
Відповідно до ст. 610, ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або невиконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання); боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За доводами і доказами позивача не спростованими відповідачем, останній є боржником, що прострочив, оскільки не виконав зобов'язання виконавця по Договору.
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема передбачені у ст. 611 Цивільного кодексу України: сплата неустойки, відшкодування збитків.
У п. 5.2 Договору його сторони передбачили, що в разі порушення строків надання послуг виконавець виплачує замовнику штрафні санкції у розмірі 5 процентів від вартості невиконаних зобов'язань за кожен день прострочення. Договір, як це передбачено ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами. Штрафними санкціями за ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання. Суб'єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у ст. 2 названого Кодексу. Сторони Договору є учасниками відносин у сфері господарювання і товариство з обмеженою відповідальністю "Хронос" зобов'язано сплатити товариству з обмеженою відповідальністю "Рідний Дім буд" штрафні санкції згідно п. 5.2 Договору, починаючи з 08.08.12, враховуючи дату перерахування коштів у сумі 22 800 грн. - 17.07.12, строку виконання робі по договору - 21 день календарний день з моменту оплати та ст. 253 Цивільного кодексу України, якою встановлено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Позивач просить стягнути з відповідача штрафну санкцію за період прострочення з 12.11.13 по 01.12.13.
Як встановлено ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Оскільки Договором і законом не встановлено інше, відповідач зобов'язаний сплатити обумовлені п. 5.2 договору штрафні санкції, періодом нарахування яких може бути термін - з 08.08.12 по 08.02.13. Заявник позову просить стягнути з відповідача штрафні санкції, розраховані за період з 12.11.13 по 01.12.12. Такий розрахунок не відповідає нормі ч. 6 ст. 232 Господарського процесуального кодексу України. Позов на суму 22 800 грн. визнаний господарським судом поданим без належних підстав.
Позивач просить стягнути з відповідача суму, перераховану на виконання умов Договору та 14 400 грн., які є річницею між сумою 37 200 грн., сплаченою по договору "про надання послуг № 08-2/2013 від 08.02.13 платіжними дорученнями № 17826 від 10.07.13 на суму 20 000 грн., № 18171 від 19.08.13 на суму 17 200 грн. Названий договір укладений товариством з обмеженою відповідальністю "Рідний Дім Буд" як замовником із товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Апекс-Харків" як виконавцем послуг, на виконання яких укладався Договір, і які не були виконані товариством з обмеженою відповідальністю "Хронос".
Під збитками, які учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати суб'єкту, права або законні інтереси якого порушені, за ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України розуміються витрати зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі неналежного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною. За ч. 1 ст. 232 Господарського кодексу України, якщо за невиконання або неналежне виконання зобов'язання встановлено штрафні санкції, то збитки відшкодовуються в частині, не покритій цими санкціям,
Відповідно до ч. 1 ст. 906 Цивільного кодексу України збитки, завдані замовнику невиконанням або неналежним виконанням договору про надання послуг за плату, підлягають відшкодуванню виконавцем, у разі наявності його вини, у повному обсязі, якщо інше не встановлено договором; виконавець, який порушив договір про надання послуг за плату при здійсненні ним підприємницької діяльності, відповідає за це порушення, якщо не доведе, що належне виконання виявилося неможливим внаслідок непереборної сили, якщо інше не встановлено договором або законом.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Хронос" не виклало та не довело, зокрема і з урахуванням умов п. 6.1 Договору, наявності обставин, які перешкоджали виконанню його зобов'язань по Договору.
Позов про стягнення з відповідача 22 800 грн. та 14 400 грн. з урахуванням вищевикладеного підлягає задоволенню господарським судом.
З тих причин, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, з нього на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, стягуються витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 1 720 грн. 50 коп. повністю.
Судове рішення виконується в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
У засіданні 10.02.14 господарським судом проголошені вступна і резолютивна частини рішення.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Хронос" (адреса: 25012, м. Кіровоград, пров. Спускний, буд. 15; і. к. 13750464) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Рідний Дім Буд" (адреса: 03039, м. Київ, вул. Саперно-Слободський проїзд, 3; і. к. 32553445) 37 200 грн. збитків, 1 720 грн. 50 коп. судового збору.
3. Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
4. У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
5. Належним чином засвідчений примірник рішення направити рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу (за адресами: 25012, м. Кіровоград, пров. Спускний, буд. 15).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 12.02.14.
Суддя Н. В. Болгар
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2014 |
Оприлюднено | 12.02.2014 |
Номер документу | 37103632 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Болгар Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні