Справа № 676/4401/13-ц
Номер провадження 2/676/28/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2014 року м. Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області в складі :
головуючого судді Лисюка А.І.,
з участю секретаря Сопрун С.В.,
прокурора - Михальчук О.Г., Кінасевич В.В.,
розглянувши позовну заяву прокурора Кам'янець-Подільського району в інтересах ОСОБА_1 до ТОВ "Агрохолдинг "Слов'янський", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Центр державного земельного кадастру України про розірвання договору оренди земельної ділянки, стягнення заборгованості по орендній платі, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Кам'янець-Подільського району в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» про розірвання договору оренди земельної ділянки, стягнення заборгованості по орендній платі.
В обґрунтування позову вказує, що 01.07.2009 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» (с.Гаврилівці Кам'янець-Подільського району) було укладено договір оренди землі б/н, відповідно до умов якого ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» прийняло в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Підпилип'янської сільської ради Кам'янець-Подільського району загальною площею 1,8638 га.
Відповідно до п.п.9,11 вказаного договору за користування вказаною земельною ділянкою ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» зобов'язаний сплачувати орендну плату у грошовій формі 950грн.71 коп. на рік, тобто3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в строк до 25 грудня поточного року.
Згідно ст.ст.21,24 ЗУ «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно ст.651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду
на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
В порушення вимог п.9 вказаного договору оренди відповідач протягом строку дії договору порушує свої зобов'язання щодо сплати орендної плати. На теперішній час існує заборгованість відповідача по орендній платі за 2012 рік в сумі 950 грн.71коп..
Крім того, відповідачем неналежно використовується вказана земельні ділянка, що призводить до погіршення її властивостей та їх втрати, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.04.2013 року, проведеної Державною інспекцією сільськогосподарського господарства в Хмельницькій області.
Так проведеною перевіркою встановлено порушення вимог ст.ст.22,124,125,126,156,211 ЗК
України, ст.ст52,53 КУпАП, а саме: земельна ділянка не використовується за цільовим призначенням, як це передбачено п.п.15-17 договору оренди землі - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що в свою чергу призводить до її забур'янення і як наслідок негативно впливає на стан землі.
Позов заявляється прокурором, оскільки порушується конституційне право власності на землю ОСОБА_1, яке має очевидний характер і спричиняє їй матеріальної та моральної шкоди, ОСОБА_1 похилого віку та не в змозі захистити свої права самостійно.
Під час розгляду справи прокурор та представник позивачки ОСОБА_2 позов підтримували, просили позов задоволити. Пояснюючи тим, що відповідач істотно порушив умови договору і за 2012 рік розрахунку за оренду землі не провів, тому з цих підстав позивач не бажає з відповідачем підтримувати договірні відносини.
В суді при завершені розгляду справи прокурор та представник позивачки ОСОБА_2 позов в частині розірвання договору оренди земельної ділянки№б/н від 01.07.2009, укладений між ОСОБА_3 (с.Підпилип'я Кам'янець-Подільського району) та ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» (с.Гаврилівці Кам'янець-Подільського району) - підтримали, просили задовольнити. Позов в частині стягнення з відповідача на користь позивачки заборгованості по орендній платі за 2012 рік в сумі 950 грн.17 коп. просили закрити, подавши відповідну заяву в якій від позову в цій частині відмовились, оскільки ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» виплатило заборгованість ОСОБА_1 за 2012 рік по орендній платі землі в сумі 2 003 грн.00 коп..
Представник відповідача подала заяву про розгляд справи в її відсутності. Позов заперечує.
В попередніх судових засіданнях представник відповідача просила у позові відмовити, мотивуючи тим, що будь-яких істотних порушень договору оренди землі не було, а орендована земля належним чином оброблялась, про що свідчать акт з Державної інспекції сільського господарства України №4/555 від 06.12.2013 року та акт №4/194-1 від 06.02.2013 року обстеження земельної ділянки ОСОБА_1 засіяна озимим ячменем. А відповідачка ОСОБА_1 тривалий час відмовлялась отримувати гроші за оренду землі.
У своїх письмових запереченнях представник відповідача зазначає, що прокурор та позивач не довели свої позовні вимоги і не має будь-яких підстав для розірвання договору оренди землі. Позивачами не доведено систематичну несплату орендної плати(п.д ст.141ЗК України). А подані позивачами акти перевірки вимог земельного законодавства від 22.04.2013 року не можуть бути належним доказом порушення ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» земельного законодавства.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ДП «Центр державного земельного кадастру" в судове засідання не з'явився, направив суду заяву в якій просить справу розглянути без його участі, при розгляді справи покладається на думку суду.
Свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5 суду пояснили, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, розташованої на території Підпилип'янської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Між ОСОБА_1 та ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» (с.Гаврилівці Кам'янець-Подільського району) було укладено договір оренди землі. Їм відомо, що ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» не виплачує ОСОБА_1 за оренду землі за 2012 рік.
Свідок ОСОБА_6 суду пояснив, що земельна ділянка ОСОБА_1 оброблялась, в даний час засіяна зерновими.Йому відомо, що ОСОБА_1 відмовлялась отримувати гроші за оренду землі за 2012 рік. Що всі земельні ділянки на території Підпилип'янської сільської ради засіяні і належним чином обробляються.
Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, заслухавши сторони, свідків, вважає, що позов в частині розірвання договору оренди земельної ділянки між сторонами не може бути задоволений з наступних підстав.
Як перевірено судом, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 1,8638 га, розташованої на території Підпилип'янської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, про що підтверджує державний акт серії ХМ №08413 від 22.10.2004 року.
01.07.2009 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» (с.Гаврилівці Кам'янець-Подільського району) було укладено договір оренди землі б/н, який був зареєстрований у Кам'янець-Подільському районному відділі регіональної філії ДП ЦДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 29.10.2009 року за №0409755620221.
Відповідно до умов договору оренди, ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» прийняло в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Підпилип'янської сільської ради Кам'янець-Подільського району загальною площею 1,8638 га.
Відповідно до п.п.9,11 вказаного договору за користування вказаною земельною ділянкою ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» зобов'язаний сплачувати орендну плату у грошовій формі 950 грн.71 коп. на рік, тобто 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в строк до 25 грудня поточного року.
Пунктом 11 зазначеного договору оренди землі визначено, що орендна плата вноситься орендарем у строк до 25 грудня поточного року.
На час звернення до суду з вказаним позовом ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» не виконав зобов'язання щодо сплати орендної плати за 2012 рік.
Згідно ст.ст.21,24 ЗУ «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно ст.651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду
на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
За змістом ст.ст. 93, 125 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності; право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Згідно п. 29 договору оренди орендодавець зобов'язаний: передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди; при передачі земельної ділянки в оренду/суборенду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої/суборендованої земельної ділянки; не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою; відшкодувати орендарю капітальні витрати, пов'язані з поліпшенням стану об'єкта оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця; попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди; не чинити перешкод щодо передачі земельної ділянки орендарем в суборенду без зміни цільового призначення, на умовах зазначених у даному договорі; повідомити в письмовій формі орендаря про намір продати(відчужити) земельну ділянку із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається(відчужується) за 3 (три місяці) до дати укладення договору продажу (відчуження) земельної ділянки.
За даним договором оренди (п.31.) орендар зобов'язаний: приступити до використання земельної ділянки в строки встановлені договором оренди землі, зареєстрованим у встановленому порядку; господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; дотримування режиму використання земель сільськогосподарського призначення відповідно до вимог чинного законодавства України; своєчасно вносити орендну плату за користування земельною ділянкою.
Відповідно до п.38 договору оренди землі, дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання іншою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
У відповідності зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору, вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно ч.2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору.
Пункт «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України встановлює, що підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
За змістом зазначених норм, договір оренди землі можливо розірвати лише в разі систематичної несплати орендної плати, разове порушення умов договору у цій частині не є підставою для його розірвання (постанова Верховного Суду України від 12 грудня 2012 р. у справі N 6-146цс12, яка відповідно до ст. 360-7 ЦПК України, є обов'язковою для всіх судів України).
Що стосується позовних вимог про розірвання договору оренди земельної ділянки, в даному випадку, у позові прокурора Кам'янець-Подільського району в інтересах ОСОБА_1, зазначаються лише обставини щодо несплати орендної плати за 2012 рік та неналежне використання земельної ділянки.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 119 ЦПК України, позовна заява має містити, зокрема зміст позовних вимог, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування.
Згідно з ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Доказування не може грунтуватись на припущеннях.
Тому, з урахуванням позовних вимог та обставин справи, суд приходить до переконання, що несплата орендної плати за 2012 рік не є підставою для розірвання договору оренди землі, оскільки не свідчить про систематичне порушення умов договору.
Отже, позивачами не надано, а судом не здобуто достатніх та належних доказів в обґрунтування позову, які б спростовували доводи відповідача.
Це стосується посилання позивачів щодо неналежного використання відповідачем земельної ділянки, яка належить ОСОБА_1 і на думку суду, прокурором, представником позивача не надано суду належних доказів, підтверджуючих, що земельна ділянка ОСОБА_1 використовується відповідачем неналежним чином.
Враховуючи наведене,позов в частині розірвання договору оренди земельної ділянки не може бути задоволений.
Наданий в заперечення вимог прокурора представником відповідача як доказ використання земельної ділянки позивачки за призначенням - акт перевірки(уніфікована форма акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства) від 06.12.2013 р. № 4/555 державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області, суд оцінює критично оскільки в п.III акту відсутнє посилання на кадастровий номер земельної ділянки позивачки, реквізити нормативно-правового акту.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, в позові про розірвання договору оренди земельної ділянки №б/н від 01.07.2009, укладений між ОСОБА_3 (с.Підпилип'я Кам'янець-Подільського району) та ТОВ «Агрохолдинг «Слов'янський» (с.Гаврилівці Кам'янець-Подільського району) слід відмовити.
Відповідно до ч.3 ст.88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Тому з відповідача слід стягнути в дохід держави 121 грн. 80 коп. судового збору.
На підставі Постанови Верховного Суду України від 12 грудня 2012 р. у справі N 6-146цс12,
ст.ст.92,93, ст.125, ч. 1 ст. 141 ЗК України,
ст.526,ст.651 ЦК України,
ст.ст.13,21,24,25,32 ЗУ «Про оренду землі»,
керуючись ст.ст.3,10,15,30,45,60,88,208 -210, 212 -214 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову в частині розірвання договору оренди земельної ділянки №б/н від 01.07.2009, укладений між ОСОБА_3 (с.Підпилип'я Кам'янець-Подільського району) та ТОВ "Агрохолдинг "Слов'янський" (с.Гаврилівці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 36236737, р/р 26003301000672 в ВАТ "НК Банк" м.Київ, МФО 322432) - відмовити.
Стягнути з ТОВ "Агрохолдинг "Слов'янський" (с.Гаврилівці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 36236737, р/р 26003301000672 в ВАТ "НК Банк" м.Київ, МФО 322432) на користь держави судовий збір 121 грн. 80 коп..
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення, а якщо особи не були присутні під час проголошення рішення, то протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду: Лисюк А.І.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2014 |
Оприлюднено | 14.02.2014 |
Номер документу | 37108826 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Лисюк А. І.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Лисюк А. І.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Лисюк А. І.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Лисюк А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні