35/441-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" травня 2009 р. Справа № 35/441-08
вх. № 8381/5-35
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Ткаченко В.В. - генеральний директор
першого відповідача - НовіковаО.М., дов. №01-28/421 від 16.03.09р.
другого відповідача - не з`явилась
розглянувши справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Харківське автотранспортне підприємство 16355" м. Харків
до 1.Зміївської районної державної адміністрації м. Зміїв
2.Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", м.Харків
про спонукання до укладення договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Позивач (Відкрите акціонерне товариство „Харківське автотранспортне підприємство 16355”) звернувся до суду з позовом до відповідача (Зміївської районної державної адміністрації), після уточнення якої просив:
- визнати укладеним договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,2054 га, у тому числі 0,2054 га – забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради між позивачем та відповідачем в редакції, запропонованій відповідачу позивачем;
- визнати укладеним договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,1975 га., в тому числі 0,1975 га. – забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради між позивачем та відповідачем в редакції, запропонованій відповідачу позивачем;
- зобов'язати Харківську регіональну філію Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» зареєструвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,2054 га, у тому числі 0,2054 га – забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради, з усіма додатками, що є його невід"ємними частинами між позивачем та відповідачем в редакції, запропонованій відповідачу позивачем;
- зобов'язати Харківську регіональну філію Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» зареєструвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,1975 га., в тому числі 0,1975 га. – забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради з усіма додатками, що є його невід"ємними частинами між позивачем і відповідачем в редакції, запропонованій відповідачу позивачем.
Ухвалою суду від 19.12.2008р. уточнена позовна заява була прийнята до розгляду і залучено до участі у справі другого відповідача Харківську регіональну філію Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах».
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі його звернення відповідач Розпорядженням № 539 від 15.10.2004р. надав позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,4029 га., в т.ч. забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради для обслуговування бази відпочинку „Автомобіліст” і зобов'язав позивача замовити розробку проекту та розроблену технічну документацію подати на розгляд до райдержадміністрації. Позивач забезпечив виготовлення вказаної технічної документації, а також технічної документації з нормативно грошової оцінки вищезазначеної земельної ділянки. Відповідач Розпорядженням № 382 від 19.05.2006р. затвердив позивачу вказану технічну документацію і зобов'язав позивача підготувати та зареєструвати договір оренди земельної ділянки. Рішенням Зміївської Районної Ради (V сесія V скликання) № 77- V від 27.10.2006р. було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. На виконання Розпорядження № 382 позивач розробив проекти договорів оренди земельної ділянки і направив їх відповідачу. Однак, до цього моменту договори оренди земельної ділянки відповідачем не підписані, вмотивованої відповіді щодо укладення договорів оренди відповідачем не надано.
Відповідач проти позовних вимог заперечує. При цьому відповідач в письмовому відзиві на позов визнав можливість укладення договорів оренди із позивачем на підставі розпорядження № 382, але відзначив, що воно є скасованим розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації № 24 від 29.01.2009р. Пізніше відповідач доповнив свої заперечення посиланням на підстави, з яких було прийняте розпорядження № 24 від 29.01.2009р.
Харківська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» подала до суду заяву, в якій повідомила про відсутність у неї статусу юридичної особи і, відтак, - можливості виступати у судовому процесі як стороні. У зв'язку із цим позивач подав заяву про уточнення найменування другого відповідача, просив притягнути до участі у справі як другого відповідача Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» (надалі – другий відповідач). Заява позивача була задоволена ухвалою суду від 22.04.2009р.
Другий відповідач проти позовних вимог заперечує, посилається на те, що позивач не звертався до нього з проханням здійснити реєстрацію договорів, а відтак відсутнє порушення прав позивача і, відповідно, його право на звернення до суду.
У судовому засіданні позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі на підставах, викладених у позовній заяві та доданих до неї пояснень.
Представник першого відповідача заперечує проти позову, просить суд відмовити в його задоволенні на підставах, викладених у відзиві на позовну заяву.
Другий відповідач у призначене судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши наявні у справі матеріали на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши докази у їх сукупності, судом встановлено наступне, що позивач звернуся до першого відповідача з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,4029 га., в т.ч. забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради для обслуговування бази відпочинку „Автомобіліст”.
База відпочинку „Автомобіліст” належить позивачу на праві власності, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно. Копія витягу залучена до матеріалів справи. Відповідачі факт належності бази відпочинку позивачеві не заперечують і не спростовують.
Позивач також є законним орендарем частини земельної ділянки, необхідної для обслуговування бази відпочинку «Автомобіліст» на підставі договору оренди земельної ділянки від 16.10.2006р. Копія договору залучена до матеріалів справи. Відповідачі факт існування цього договору та його зміст не заперечують і не спростовують.
Відповідач Розпорядженням № 539 від 15.10.2004р. розглянув заяву позивача і дав йому дозвіл на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування бази відпочинку „Автомобіліст” із земель Зміївського держлісгоспу Задонського лісництва (виділ 5, квартал 183) та запасу на території Задонецької сільської ради та зобов'язав Позивача замовити розробку проекту та розроблену технічну документацію подати на розгляд до райдержадміністрації. Копія розпорядження залучена до матеріалів справи, заперечень щодо факту його видачі або змісту від відповідачів немає.
Позивач доручив виконати вказану у розпорядження № 539 документацію фірмі „Промінь” та СПД-ФО Солдатенкову В.В. Фактично були виготовлені:
- технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди позивача на земельну ділянку для обслуговування бази відпочинку „Автомобіліст” на території Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області;
- технічна документацію з нормативно грошової оцінки вказаної земельної ділянки, яка наявна у матеріалах справи.
Розпорядженням № 382 від 19.05.2006р. перший відповідач: затвердив позивачу технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку загальною площею 0,4029 га, в т.ч. 0,4029 га забудовані землі, із земель рекреаційного призначення та території Задонецької сільської ради для обслуговування бази відпочинку „Автомобіліст”; надав в оренду вказану земельну ділянку терміном на 25 років; зобов'язав позивача підготувати та зареєструвати договір оренди земельної ділянки.
Рішенням Зміївської районної Ради V сесії V скликання № 77-V від 27.10.2006р. було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка підлягала передачі позивачеві.
На виконання розпорядження від 19.05.06 за № 382 позивач розробив проекти договорів оренди земельної ділянки і направив їх першому відповідачу.
Як вбачається іщ даних договорів, їх основними умовами є:
1. Перший договір: (а) предмет договору - земельна ділянка загальною площею 0,2054Га, у тому числі 0,2054Га забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради; (б) строк дії договору – 25 років; (в) орендна плата - 660 грн. 88 коп. на рік, вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рахунок Задонецької сільської ради. В розмір орендної плати входить податок на землю;
2. Другий договір: (а) предмет договору - земельна ділянка загальною площею 0,1975Га, в тому числі 0,1975Га забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради; (б) строк дії договору оренди – 25 років; (в) орендна плата - 635 грн. 46 коп. на рік, вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рахунок Задонецької сільської ради. В розмір орендної плати входить податок на землю.
Суд встановив, що розроблені позивачем проекти договорів відповідають Типовій формі договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3.03.04. № 220, містять всі необхідні суттєві умови договору оренди земельної ділянки та відповідають чинному законодавству України.
Станом на день розгляду справи договори оренди не підписані першим відповідачем і, відповідно, не зареєстровані другим відповідачем.
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області Державного комітету України по земельних ресурсах були складені: протокол № 340316 від 03.04.2006, припис № 340353 від 03.10.2006р., акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.11.2006р., протокол про адміністративне правопорушення № 4796 від 17.11.2006р. припис № 340513 від 17.11.2006р. За змістом цих документів посадові особи позивача притягалися до адміністративної відповідальності, а сам позивач зобов'язувався укласти договори оренди земельної ділянки, які є предметом спору.
Розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації № 24 від 20 січня 2009 року було прийняте рішення скасувати розпорядження голови Зміївської районної державної адміністрації від 19 травня 2006 року № 382 з наступних підстав:
- у порушення вимог чинного земельного законодавства України та вимог розпорядження голови райдержадміністрації від 15 жовтня 2004 року № 539 позивач самовільно розробив, а перший відповідач замість проекту відведення земельної ділянки затвердив технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди позивача на земельну ділянку для обслуговування бази відпочинку «Автомобіліст», та надання її в оренду строком на 25 років;
- земельна ділянка, на якій розташована база відпочинку «Автомобіліст», відноситься до земель лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні держлісгоспу Задонецького лісництва , а тому в даному випадку слід було провадити процедуру вилучення земельної ділянки в порядку, встановленому статтями 149, 151 Земельного кодексу України. Крім того, слід було провести зміну цільового призначення земельної ділянки, здійснити нарахування втрат лісогосподарського виробництва;
- надання земельної ділянки із земель лісогосподарського призначення (лісового фонду) із зміною цільового призначення на землі рекреаційного призначення або без такої не відноситься до компетенції районної державної адміністрації. Тому, видаючи розпорядження від 19 травня 2006 року № 382, голова Зміївської райдержадміністрації перевищив повноваження, надані йому законом.
При оцінці даного письмового доказу суд враховує наступне.
Рішенням господарського суду Харківської області по справі № 35/395-08 було визнано недійсним розпорядження Зміївської державної адміністрації № 598 від 10.07.2007р. про скасування розпорядження № 382 від 19.05.2006р., а саме розпорядження № 382 від 19.05.2006р. визнано правомірним та таким, що відповідає вимогам діючого на той час законодавства України.
При розгляді справи № 35/395-08 судом вже були досліджені усі фактичні обставини і надана оцінка тим з них, на які посилається Харківська обласна державна адміністрація у Розпорядженні від 29.01.2009р. № 24. Так, в рішенні суду вказане, що:
- жодна норма чинного законодавства України не передбачає обов'язок зацікавленої особи одержувати дозвіл на розробку технічної документації щодо земельної ділянки;
- судом встановлені такі обставини справи, як фактичне володіння позивачем спірною земельною ділянкою 0,4029Га, фактичне визначення меж цієї земельної ділянки в натурі (на місцевості), відсутність необхідності зміни цільового призначення земельної ділянки.
Рішення Господарського суду Харківської області по справі № 35/395-08 набрало законної сили з 29.12.2009р та є чинним станом на день розгляду справи. Враховуючи це суд погоджується із ствердженнями позивача про можливість та необхідність застосування наступних норм чинного законодавства України. Відповідно до ч.5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Згідно ст. 45 ГПК України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України. Розпорядження Харківської обласної державної адміністрації № 24 від 20.01.2009р. видане в порушення ст. 45 ГПК України, оскільки суперечить рішенню суду, що набуло законної сили. Згідно ст. 4 ГПК України Господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
За таких умов суд на підставі ст. 4 ГПК України не має можливості застосувати Розпорядження Харківської обласної державної адміністрації № 24 від 20.01.2009р. при вирішенні спору як таке, що суперечить ст. 124 Конституції України та ст. 45 ГПК України.
Крім того, згідно ст.35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Тому позивач позбавлений необхідності повторно доводити факти володіння ним спірною земельною ділянкою 0,4029Га, фактичне визначення меж цієї земельної ділянки в натурі (на місцевості), відсутність необхідності зміни цільового призначення земельної ділянки.
Встановивши перелічені вище фактичні обставини справи суд при прийняття рішення враховує наступні положення чинного законодавства України.
Згідно ст. 18, 20 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі підлягає державній реєстрації і саме після її здійснення набирає чинності. Тому, позивач обґрунтовано об'єднав позовні вимоги про державну реєстрацію договорів оренди землі з позовними вимогами про визнання їх укладеними, оскільки без державної реєстрації договорів оренди права позивача не могло б вважатися поновленим та захищеним належним чином.
Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом. Так, відповідно до пп.11 п. 4 Положення про Державний комітет України по земельних ресурсах, затвердженого Указом Президента України № 970/2000 від 14.08.2000р. Держкомзем України відповідно до покладених на нього завдань серед іншого здійснює у складі державного земельного кадастру реєстрацію земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди земельних ділянок. Наказом Держкомзему України № 135 від 23.05.2003р. встановлено, що реєстрацію земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди землі здійснює державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах". Таким чином, позивач правомірно визначив другого відповідача. При цьому, притягнення другого відповідача в даному разі не свідчить про порушення ним прав позивача, а викликано лише необхідністю вчинити на користь позивача певні дії, направлені на захист прав позивача .
За таких умов заперечення другого відповідача суд визнає безпідставними та такими, що суперечать чинному законодавству України.
Також суд, виходячи із встановлених рішенням господарського суду Харківської області по справі № 35/395-08 фактичних обставин, що не підлягають повторному доведенню при розгляді цієї справи, вважає безпідставними посилання першого відповідача на порушення норм ст.118, 123, 124, 149, 151 Земельного кодексу України при виданні розпорядження голови Зміївської районної державної адміністрації № 382 від 19.05.2006р.
Статтею 6 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ст. 16 Закону України „Про оренду землі” особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд цієї заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Згідно ст.124 п.1. Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, з моменту видання розпорядження № 382 від 19.05.2006р. у першого відповідача виник обов'язок укласти з позивачем спірні договори оренди землі.
Згідно ст. 180 Господарського кодексу України, господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Перелік істотних умов договору оренди землі міститься в ст. 15 Закону України «Про оренду землі». Істотними умовами договору оренди землі є:
об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);
строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
умови збереження стану об'єкта оренди;
умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
відповідальність сторін;
умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Згідно ст. 179 ч.4 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови. Відповідно до ст. 14 Закону України «Про оренду землі» типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
За правилами ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Суд враховує, що направлені позивачем відповідачу проекти договорів оренди містять всі суттєві умови, передбачені чинним законодавством України та типовою формою даного виду договорів. Перший відповідач відтак був зобов'язаний їх підписати і передати для державної реєстрації. Порушення цього обов'язку тягне виникнення у позивача права на звернення до суд з позовом про визнання цих договорів укладеними.
Виходячи з викладеного суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі. Витрати по оплаті держмита та за інформаційно - технічне забезпечення судового процесу слід віднести на позивача.
Керуючись ст.44,49,82-85 ГПК України, суд:
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Визнати укладеним, з дня набраннямсудовим рішенням законної сили, договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,2054 га, у тому числі 0,2054 га – забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради між Відкритим акціонерним товариством „Харківське автотранспортне підприємство 16355” (адреса: 61052, м. Харків, вул. Ізмайлівська, 11-А, ідентифікаційний код 03118995) та Зміївською районною державною адміністрацію (адреса: 63400, м. Зміїв, вул. Леніна, 9, ідентифікаційний код 04059639) в редакції, запропонованій Зміївській районній державній адміністрації Відкритим акціонерним товариством „Харківське автотранспортне підприємство 16355” (код 03118995), яка відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі"та Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04. № 220, на умовах визначених цим договором:
«ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
м. Зміїв «____»
Орендодавець Зміївська районна державна адміністрація в особі голови Гацька Анатолія Федоровича, діючого на підставі ст. 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та п. 12 Перехідних Положень Земельного кодексу України, з одного боку, та орендар Відкрите акціонерне товариство "Харківське автотранспортне підприємство 16355" в особі генерального директора Ткаченка Василя Романовича, яке діє на підставі Статуту, з другого боку, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування бази відпочинку "Автомобіліст", яка знаходиться на території Задонецької сільської ради.
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2054 га, у тому числі 0,2054 га - забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради.
3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, які належать орендарю на праві власності.
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6608,75 грн., затверджена рішенням № 77- V Зміївської районної ради від 27 жовтня 2006 року V сесії V скликання.
5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
6. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини відсутні.
Строк дії договору
7. Договір укладено на 25 років. Після закінчення строку договору орендар має
переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 660 грн 88 копійок на рік за 0,2054 га на рахунок Задонецької сільської ради.
9. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. В розмір орендної плати входить податок на землю.
10. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
11. Розмір орендної плати переглядається один раз в два роки у разі:
• зміни умов господарювання, передбачених договором;
• зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
• погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
• в інших випадках, передбачених законом.
12. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної ставки НБУ за кожний день прострочення.
Умови використання земельної ділянки
13. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування бази відпочинку
"Автомобіліст".
14. Цільове призначення земельної ділянки - землі рекреаційного призначення.
15. Умови збереження стану об'єкта оренди:
• недопустимість виконання будівельних робіт без відповідного на те дозволу;
• використання земельної ділянки за цільовим призначенням;
• додержання вимог законодавства про охорону довкілля.
У разі погіршення орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, орендодавець має право на відшкодування збитків.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
16. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розробляння проекту її відведення.
17. Організація розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і витрати, пов'язані з цим, покладаються на орендаря.
18. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом приймання - передачі.
Умови повернення земельної ділянки
19. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
20. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
21. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій земельній ділянці, не підлягають відшкодуванню.
22. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодуванню орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
23. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
фактичні виграти, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
24. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально
підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
25. Встановлено обмеження: в водоохоронних зонах та прибережних смугах малих річок та водойм:
• скидання забруднених стічних вод;
• будівництво тваринницьких комплексів та господарських дворів;
• застосування засобів хімізації сільського господарства;
• корчування деревно-чагарникової рослинності та дрібнолісся ґрунтозахисного водоохоронного значення;
• будівництво баз відпочинку, стоянок автомашин, тощо;
• розміщення звалищ сміття, відходів виробництва;
• замивання та засипки заплавних озер і стариць;
• обробку землі на відстані ближче 3-х метрів від бровки русла.
26. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень).
Інші права та обов'язки сторін
27. Орендодавець має право вимагати від орендаря:
використання земельної ділянки за цільовим призначення згідно з договором оренди;
дотримання екологічної безпеки землекористування;
дотримання зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;
вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю додержання орендарем умов договору;
дотримуватись вимог земельного законодавства України;
своєчасного внесення орендної плати.
28. Орендодавець зобов'язаний:
передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
29. Орендар земельної ділянки мас право:
вимагати надання орендодавцем земельної ділянки для використання після державної реєстрації договору оренди;
самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.
30. Орендар земельної ділянки зобов'язаний:
приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби;
в належному стані повернути орендодавцю земельну ділянку після закінчення терміну оренди.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
31. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його часини несе орендар.
Страхування об'єкта оренди
32. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
Зміна умов договору і припинення його дії
33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
34. Дія договору припиняється у разі:
• закінчення строку, на який його було укладено;
• придбання орендарем земельної ділянки у власність;
• викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
• ліквідація юридичної особи – орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках передбачених законом.
35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
• взаємною згодою сторін;
• рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
37. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
38. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
39. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється віл відповідальності якщо вона
доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
40. Цей договір набирає чинності після його державної реєстрації.
Цей договір укладено у п'ятьох примірниках, що мають однакову юридичну силу. Один із них знаходиться у орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію, четвертий - в Зміївському районному відділі земельних ресурсів, п'ятий - в Задонецькій сільській раді.
Невід'ємними частинами договору є :
• акт встановлення та погодження меж земельної ділянки;
• акт приймання - передачі об'єкта оренди;
• схема розташування земельної ділянки;
• кадастровий план землекористування.»
3. Визнати укладеним, з дня набранням судовим рішенням законної сили, договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,1975 га., в тому числі 0,1975 га. – забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради між Відкритим акціонерним товариством „Харківське автотранспортне підприємство 16355” (адреса: 61052, м. Харків, вул. Ізмайлівська, 11-А, ідентифікаційний код 03118995) та Зміївською районною державною адміністрацію (адреса: 63400, м. Зміїв, вул. Леніна, 9, ідентифікаційний код 04059639) в редакції, запропонованій Зміївській районній державній адміністрації Відкритим акціонерним товариством „Харківське автотранспортне підприємство 16355” (код 03118995), яка відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі"та Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04. № 220, на умовах визначених цим договором:
«ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
м. Зміїв «____»
Орендодавець Зміївська районна державна адміністрація в особі голови Гацька Анатолія Федоровича, діючого на підставі ст. 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та п. 12 Перехідних Положень Земельного кодексу України, з одного боку, та орендар Відкрите акціонерне товариство "Харківське автотранспортне підприємство 16355" в особі генерального директора Ткаченка Василя Романовича, яке діє на підставі Статуту, з другого боку, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування бази відпочинку "Автомобіліст", яка знаходиться на території Задонецької сільської ради.
Об'єкт оренди
5. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1975 га, у тому числі 0,1975 га - забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради.
6. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, які належать орендарю на праві власності.
7. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6354,56 грн., затверджена рішенням № 77- V Зміївської районної ради від 27 жовтня 2006 року V сесії V скликання.
7. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
8. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини відсутні.
Строк дії договору
7. Договір укладено на 25 років. Після закінчення строку договору орендар має
переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 635 грн 46 копійок на рік за 0,1975 га на рахунок Задонецької сільської ради.
9. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. В розмір орендної плати входить податок на землю.
10. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
11. Розмір орендної плати переглядається один раз в два роки у разі:
• зміни умов господарювання, передбачених договором;
• зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
• погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
• в інших випадках, передбачених законом.
12. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної ставки НБУ за кожний день прострочення.
Умови використання земельної ділянки
13. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування бази відпочинку
"Автомобіліст".
16. Цільове призначення земельної ділянки - землі рекреаційного призначення.
17. Умови збереження стану об'єкта оренди:
• недопустимість виконання будівельних робіт без відповідного на те дозволу;
• використання земельної ділянки за цільовим призначенням;
• додержання вимог законодавства про охорону довкілля.
У разі погіршення орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, орендодавець має право на відшкодування збитків.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
16. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розробляння проекту її відведення.
19. Організація розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і витрати, пов'язані з цим, покладаються на орендаря.
20. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом приймання - передачі.
Умови повернення земельної ділянки
19. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
23. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
24. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій земельній ділянці, не підлягають відшкодуванню.
25. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодуванню орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
23. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
фактичні виграти, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
24. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально
підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
25. Встановлено обмеження: в водоохоронних зонах та прибережних смугах малих річок та водойм:
• скидання забруднених стічних вод;
• будівництво тваринницьких комплексів та господарських дворів;
• застосування засобів хімізації сільського господарства;
• корчування деревно-чагарникової рослинності та дрібнолісся ґрунтозахисного водоохоронного значення;
• будівництво баз відпочинку, стоянок автомашин, тощо;
• розміщення звалищ сміття, відходів виробництва;
• замивання та засипки заплавних озер і стариць;
• обробку землі на відстані ближче 3-х метрів від бровки русла.
26. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень).
Інші права та обов'язки сторін
27. Орендодавець має право вимагати від орендаря:
використання земельної ділянки за цільовим призначення згідно з договором оренди;
дотримання екологічної безпеки землекористування;
дотримання зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;
вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю додержання орендарем умов договору;
дотримуватись вимог земельного законодавства України;
своєчасного внесення орендної плати.
28. Орендодавець зобов'язаний:
передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
29. Орендар земельної ділянки мас право:
вимагати надання орендодавцем земельної ділянки для використання після державної реєстрації договору оренди;
самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.
30. Орендар земельної ділянки зобов'язаний:
приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби;
в належному стані повернути орендодавцю земельну ділянку після закінчення терміну оренди.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
31. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його часини несе орендар.
Страхування об'єкта оренди
32. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
Зміна умов договору і припинення його дії
33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
34. Дія договору припиняється у разі:
• закінчення строку, на який його було укладено;
• придбання орендарем земельної ділянки у власність;
• викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
• ліквідація юридичної особи – орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках передбачених законом.
35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
• взаємною згодою сторін;
• рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
37. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
38. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
39. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється віл відповідальності якщо вона
доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
40. Цей договір набирає чинності після його державної реєстрації.
Цей договір укладено у п'ятьох примірниках, що мають однакову юридичну силу. Один із них знаходиться у орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію, четвертий - в Зміївському районному відділі земельних ресурсів, п'ятий - в Задонецькій сільській раді.
Невід'ємними частинами договору є :
• акт встановлення та погодження меж земельної ділянки;
• акт приймання - передачі об'єкта оренди;
• схема розташування земельної ділянки;
• кадастровий план землекористування.»
4. Зобов'язати Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» зареєструвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,2054 га, у тому числі 0,2054 га – забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради, з усіма додатками, що є його невід"ємними частинами між Відкритим акціонерним товариством „Харківське автотранспортне підприємство 16355” (адреса: 61052, м. Харків, вул. Ізмайлівська, 11-А, ідентифікаційний код 03118995) та Зміївською районною державною адміністрацію (адреса: 63400, м. Зміїв, вул. Леніна, 9, ідентифікаційний код 04059639) у встановленому порядку.
5. Зобов'язати Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»зареєструвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,1975 га., в тому числі 0,1975 га. – забудовані землі, із земель рекреаційного призначення на території Задонецької сільської ради з усіма додатками, що є його невід"ємними частинами між Відкритим акціонерним товариством „Харківське автотранспортне підприємство 16355” (адреса: 61052, м. Харків, вул. Ізмайлівська, 11-А, ідентифікаційний код 03118995) та Зміївською районною державною адміністрацію (адреса: 63400, м. Зміїв, вул. Леніна, 9, ідентифікаційний код 04059639) у встановленому порядку.
6.Видати наказ після набрання рішення законної сили.
Суддя
Рішення підписано 12.05.2009р.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2009 |
Оприлюднено | 01.06.2009 |
Номер документу | 3711917 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Швед Е.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні