ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" лютого 2014 р.Справа № 924/110/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
Суддя Шпак В.О., розглянувши матеріали за позовом Прокурора Дунаєвецького району в інтересах держави в особі Чечельницької сільської ради с.Чечельник Дунаєвецького району
до Фермерського господарства „Балинське ВПУ" с.Балин Дунаєвецького району
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області м. Хмельницький
про стягнення 19 289грн. шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки
Представники сторін
Позивача: Ромашина Т.І. - сільський голова
Відповідача: Осипчук М.Я. - директор
Третьої особи: не з'явився
За участю Олійник І.О. - прокурора відділу прокуратури м. Хмельницького
Суть спору:
Прокурор Дунаєвецького району звернувся з позовом в інтересах держави в особі Чечельницької сільської ради с.Чечельник Дунаєвецького району до Фермерського господарства „Балинське ВПУ" с.Балин Дунаєвецького району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області м. Хмельницький про стягнення 19 289грн. шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проведеною прокуратурою Дунаєвецького району перевіркою встановлено, що відповідач при відсутності прав на користування землею у 2013р. провело обробіток земель та посівів пшениці на самовільно зайнятій земельній ділянці, що відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Чечельницької сільської ради площею 17,5га за межами населеного пункту.
Відповідач письмового відзиву по справі не подав. Зазначив, що вказана земельна ділянка оброблялась відповідно до усної домовленості з керівництвом району.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, витребуваних судом документів не подав.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства у Хмельницькій області №4/99 від 21.05.2013р. встановлено, що ФГ „Балинське ВПУ" самовільно зайняло земельну ділянку під засів сільськогосподарської культури на території Чечельницької сільської ради Дунаєвецького району на площі 17,5га.
Також, 21.05.2013р. складено акт обстеження земельної ділянки №4/47.
Приписом Державної інспекції сільського господарства у Хмельницькій області №4/152 від 21.05.2013р. зобов'язано відповідача усунути у 30-ти денний строк до 21.06.2013р. порушення земельного законодавства України.
Крім того, 21.05.2013р. стосовно директора відповідача складались протоколи про адміністративне правопорушення за ст.211 Земельного кодексу та ст.53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Державної інспекції сільського господарства у Хмельницькій області від 22.05.2013р. №4/133 визнано директора ФГ „Балинське ВПУ" Осипчука М.Я. винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.53-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення та накладеного на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340грн.
Розмір шкоди, заподіяної ФГ „Балинське ВПУ" самовільним зайняттям земельної ділянки, обрахований згідно „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету міністрів України №963 від 25.07.2007 року, становить 19 289грн.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Стаття 116 Земельного кодексу України встановлює, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Стаття 125 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено поняття "самовільне зайняття земельної ділянки" - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Частинами 1, 2 ст.212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Згідно зі ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Крім того, як зазначено у постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 № 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. N 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності (п.3.9 вищезазначеної постанови Пленуму).
Судом встановлено, що, як вбачається зі змісту складених посадовою особою Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області акту обстеження земельної ділянки № 4/47 від 21.05.2013р., акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.05.2013 року № 4/99, встановлено факти використання відповідачем земельної ділянки (на території Чечельницької сільської ради площею 17,5га) не за цільовим призначенням, самовільного зайняття даної земельної ділянки під засів сільськогосподарської культури.
Окрім того, судом звертається увага на те, що керівнику Фермерського господарства „Бакинське ВПУ" вручено припис № 4/152 від 21.05.2013р. про усунення порушення в тридцятиденний термін, а також складено відповідний протокол про адміністративні правопорушення №000317 від 21.05.2013р. (за ст. 53-1 „Самовільне зайняття земельної ділянки" Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Постанова Державної інспекції сільського господарства у Хмельницькій області від 22.05.2013р. №4/133, якою визнано директора ФГ „Балинське ВПУ" Осипчука М.Я. винним у вчиненні адміністративного правопорушення відповідно до ст.53-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення на час прийняття рішення по справі не оскаржено і є чинною.
Таким чином, з огляду на те, що факт самовільного використання земельної ділянки є доведеним, наявні підстави для нарахування 19 289грн. шкоди на підставі „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 963 від 25.07.2007р.
Виходячи із вищенаведеного, позов є обґрунтованим, підтвердженим матеріалами справи і належними доказами та підлягає задоволенню.
У відповідності із ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у справі належить покласти на відповідача.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
Позов Прокурора Дунаєвецького району в інтересах держави в особі Чечельницької сільської ради с.Чечельник Дунаєвецького району до Фермерського господарства „Балинське ВПУ" с.Балин Дунаєвецького району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області м. Хмельницький про стягнення 19 289грн. шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки задоволити.
Стягнути з Фермерського господарства „Балинське ВПУ" с.Балин Дунаєвецького району Хмельницької області (код ЄДРПОУ 35108487) на користь Чечельницької сільської ради с.Чечельник Дунаєвецького району Хмельницької області (р/р 31415611700202, МФО 815013, ГУДКУ в Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 37993631 (одержувач УК у Дунаєвецькому районі с.Чечельник/24062200) - 19 289грн. (дев'ятнадцять тисяч двісті вісімдесят дев'ять гривень) шкоди, завданої самовільним використанням земельної ділянки.
Видати наказ.
Стягнути з Фермерського господарства „Балинське ВПУ" с.Балин Дунаєвецького району Хмельницької області (код ЄДРПОУ 35108487) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів - УДКСУ у м. Хмельницькому, рахунок отримувача № 31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 1 827грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім гривень).
Видати наказ.
Повне рішення складено 10.02.2014р.
Суддя В.О. Шпак
Віддрук. 6 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу, с.Чечельник, Дунаєвецького району
3 - відповідачу. с.Балин, Дунаєвецького району
4 - прокуратурі Дунаєвецького району - м.Дунаївці, вул. Горького, 8 - рекомендованим;
5 - прокуратурі м.Хмельницького;
6 - третій особі м. Хмельницький, вул. Примакова, 9 - рекомендованим.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2014 |
Оприлюднено | 14.02.2014 |
Номер документу | 37133390 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Шпак В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні