Справа № 145/128/14-ц
Провадження №2/145/176/2014
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"06" лютого 2014 р. Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого Ратушняка І. О.
при секретарі Тихої О.Н.
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Пилявської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_3, який до дня смерті проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1.
Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка кадастровий номер 0524584800:01:001:0107, площею 1, 6480 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пилявської сільської ради Тиврівського району Вінницької області, яка належала померлому на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ЯА № 322894.
За життя ОСОБА_3 належним йому майном не розпорядився. Він є спадкоємцем першої черги спадкування за законом після нього. Інших спадкоємців першої черги спадкування за законом немає.
Він має намір оформити свої права на спадщину, однак одержати свідоцтво про право на спадщину за заповітом в нотаріальній конторі немає можливості, так як на протязі шести місяців після смерті матері він не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Вважає, що має право на спадщину, оскільки не відмовлявся від неї, а строк для прийняття спадщини пропустив з поважних причин.
Так, після смерті батька він певний час знаходився в пригніченому стані, пов'язаному з тим, що дуже болісно пережив його втрату.
В грудні 2011 року він звертався до Тиврівської держнотконотри з метою оформлення права на спадщину, на що йому було надано перелік документів, які необхідно подати до нотаріальної контори.
Строк подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори закінчувався 01.04.2012 року, однак він з 16.03.2012 року по 03.04.2012 року перебував на стаціонарному лікуванні в Гніванській районній лікарні з приводу неврологічної хвороби.
Оскільки він інтерес до прийняття спадщини не втрачав та вчиняв необхідні дії, спрямовані на реалізацію його спадкових прав, при цьому на момент закінчення шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини 01 квітня 2012 перебував на стаціонарному лікуванні, у нього були перешкоди для подання такої заяви і ці обставини були поважними. Тому він змушений звернутись до суду з даним позовом.
Так як інших спадкоємців, які б прийняли спадщину і могли надати йому згоду на подання заяви про прийняття спадщини немає, позов пред'являю до територіальної громади в особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Вважає, що йому буде достатньо двомісячного терміну для подання заяви про прийняття спадщину.
Просить надати йому додатковий двохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Пилява Тиврівського району Вінницької області.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просить позов задоволити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Пилявська сільська рада подала заяву, в якій просить справу розглянути у відсутності її представника, позов визнає.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 ЦК. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3, який до дня смерті проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1.
Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка кадастровий номер 0524584800:01:001:0107, площею 1, 6480 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пилявської сільської ради Тиврівського району Вінницької області, яка належала померлому на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ЯА № 322894.
Позивач - спадкоємець першої черги в порядку спадкування за законом, однак він спадщину протягом шести місяців з часу її відкриття не прийняв.
Позивач вважає, що строк для подання заяви про прийняття спадщини ним пропущено із поважних причин, а саме: після смерті батька він певний час знаходився в пригніченому стані, пов'язаному з тим, що дуже болісно пережив його втрату, а з 16.03.2012 року по 03.04.2012 року перебував на стаціонарному лікуванні в Гніванській районній лікарні з приводу неврологічної хвороби.
Згідно із абзацом 6 пункту 24 роз'яснень у постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 „Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" (пункт 2) судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік. непрацездатність, незнання про існування заповіт, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзд до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови, фактичне користування і володіння майном спадкодавця або ж проживанням із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Враховуючи викладене, суд не визнає поважними зазначені позивачем причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, а тому підстав для задоволення позову немає.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, ст.ст.1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», -
вирішив:
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до апеляційного суду Вінницької області через Тиврівський районний суд протягом десяти діб з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засідання під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.О.Ратушняк
Суд | Тиврівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2014 |
Оприлюднено | 14.02.2014 |
Номер документу | 37140496 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тиврівський районний суд Вінницької області
Ратушняк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні