ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 лютого 2014 року Справа №801/551/14
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Тоскіної Г.Л. за участю секретаря судового засідання Марчевської К.В.,
представника позивача - Коргун Г.В.;
представника відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК
до Публічного акціонерного товариства "Ордена Леніна птахофабрика "Южная"
про стягнення заборгованості у розмірі 53720,66 грн.,
Обставини справи: до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з позовом Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК до Публічного акціонерного товариства "Ордена Леніна птахофабрика "Южная" про стягнення заборгованості у розмірі 53720,66 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на нормах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та мотивовані тим, що відповідачем не сплачуються у встановлені законодавством строки та розмірі фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій. Крім того, Управлінням призначаються та виплачуються колишнім працівникам ПАТ "Ордена Леніна птахофабрика "Южная" пенсії відповідно до Закону України «Про науково-технічну діяльність», проте відповідачем не сплачуються відповідні кошти, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії.
Позивач у судовому засіданні, яке відбулося 11.02.2014, підтримав позовні вимоги у повному обсязі, з підстав, викладених у позовній заяві, надав довідку про заборгованість станом на день розгляду справи.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином за адресою реєстрації юридичної особи.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників позивача та відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року (що діяв в період виникнення спірних правовідносин) всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Ордена Леніна птахофабрика "Южная" являється юридичною особою (код ЄДРПОУ 00852520), зареєстровано як платник внесків в Управлінні Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК.
Таким чином, Приватне акціонерне товариство "Ордена Леніна птахофабрика "Южная" являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно п.б ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"
Розділом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з пунктом 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:
а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
б) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах, зокрема, 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до пункту 6.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Судом встановлено, що позивачем на адресу страхувальника були спрямовані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню відповідачем, а саме:
- з вересня 2013 року у розмірі 6523,29 грн. (зазначений розрахунок отриманий 24.09.2013, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення);
- з жовтня 2013 року у розмірі 19932,74 грн. (зазначений розрахунок отриманий 12.10.2013, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення);
- з листопада 2013 року у розмірі 7753,89 грн. (зазначений розрахунок отриманий 13.11.2013, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення).
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідач зобов'язаний відшкодувати УПФУ в Сімферопольському районі АРК фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 34209,92 грн.(6523,29+19932,74+7753,89)
Відповідно до заявлених позовних вимог та розрахунку суми позову з відшкодування пільгових пенсій заборгованість перед Пенсійним фондом, яка уторилася за вересень-листопад 2013 року, не погашена та становить 34209,92 грн.
Відповідачем не надані докази погашення заборгованості з відшкодування пільгових пенсій та витрат на їх доставку за вересень-листопад 2013 року.
Отже, в порушення п. 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, відповідач не перерахував в належні строки зобов'язання з відшкодування пільгових пенсій та витрат на їх доставку, тому сума відшкодування за вересень-листопад 2013 року в розмірі 34209,92 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з Публічного акціонерного товариства "Ордена Леніна птахофабрика "Южная" на користь Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК заборгованість з витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", суд зазначає наступне.
Стаття 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII зі змінами та доповненнями передбачає, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою призначеної пенсії по цьому Закону і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Згідно з ч.24 ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється на всіх осіб, які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті. Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частин третьої - сьомої цієї статті з дня звернення за призначенням пенсії та за умови звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, за винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), що укладений після досягнення пенсійного віку.
Таким чином, механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам інших державних (небюджетних) наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації здійснюється за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Так, Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року (надалі - Порядок № 372).
Відповідно до п. 2 Порядку № 372 за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Крім того, Порядком № 372 передбачено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації (п. 3 Порядку № 372).
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається .
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках (п. 5 Порядку № 372).
У разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин (п. 6 Порядку № 372).
Різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3 - 8 Порядку № 372. У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (п. 8-9 Порядку № 372).
Таким чином, законодавчо визначено обов'язок відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК були направлені відповідачу повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, щодо виплати наукової пенсії ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в розмірі 6503,58 грн.(3848,02+2655,56):
- за вересень 2013 на суму 6503,58 грн. (зазначене повідомленням отримано відповідачем 05.09.2013, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення);
- за жовтень 2013 на суму 6503,58 грн. (зазначене повідомленням отримано відповідачем 17.10.2013, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення);
- за листопад 2013 на суму 6503,58 грн.(зазначене повідомленням отримано відповідачем 12.11.2013, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення).
Станом на день розгляду справи заборгованість відповідача перед Управлінням Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК у зв'язку з невідшкодуванням різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за вересень-листопад 2013 року в загальній сумі 19510,74 грн. не погашена.
Враховуючи вищевикладене, відповідач повинен відшкодувати понесені позивачем витрати на виплату наукової пенсії ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а саме: відшкодувати різницю між сумою пенсії, призначеної цьому науковому працівнику відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за вересень-листопад 2013 року в загальній сумі 19510,74 грн.
Таким чином, позовні вимоги Управлінням Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК про стягнення з відповідача заборгованості з відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам та пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за вересень-листопад 2013 року в загальній сумі 19510,74 грн. обґрунтовані та підтверджені матеріалами справи.
У зв'язку з чим, адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
В судовому засіданні 11.02.2014 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено та підписано 17.02.2014.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Ордена Леніна птахофабрика "Южная" (код ЄДРПОУ 00852520) на користь Управлінням Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК (код ЄДРПОУ 22259661) заборгованість з відшкодування фактичних витрат, пов'язаних доставкою та виплатою пільгових пенсій за період вересень-листопад 2013 року у сумі 34209,92 грн. (тридцять чотири тисячі двісті дев'ять гривень, дев'яноста дві копійки).
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Ордена Леніна птахофабрика "Южная" (код ЄДРПОУ 00852520) на користь Управлінням Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК (код ЄДРПОУ 22259661) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за період вересень-листопад 2013р. у загальній сумі 19510,74 грн. (дев'ятнадцять тисяч п'ятсот десять гривень, сімдесят чотири копійки).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Г.Л.Тоскіна
Суд | Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2014 |
Оприлюднено | 14.02.2014 |
Номер документу | 37141029 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Тоскіна Г.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні