Справа №613/1436/13-ц Провадження № 2/613/441/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2013 року. Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого-судді - Уварової Ю.В.
за участі секретаря - Братушкіної А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Богодухові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Богодухівської міської ради, треті особи - Сектор державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Богодухівського РУЮ, Богодухівська державна нотаріальна контора, Служба у справах дітей Червонозаводського району м.Харкова, ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати за нею право власності на ? частини житлового будинку з господарськими спорудами по АДРЕСА_1 та на ? частину земельної ділянки, площею 0.085 га, розташованої по АДРЕСА_1, кадастровий номер 6320810100:00:001:0024 - в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_2 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер її свекор ОСОБА_4 Спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 були його дружина - свекруха позивачки - ОСОБА_3 та син - чоловік позивачки - ОСОБА_5
Спадкове майно складалося з будинку з господарськими будівлями та земельної ділянки площею 0,085 га, розташованих по АДРЕСА_1. Відповідно до свідоцтва про право власності та свідоцтва про право на спадщину від 07 вересня 2007 року за ОСОБА_3 було посвідчено право власності на ? частину будинку та ? частину земельної ділянки, а по 1/8 частині домоволодіння і по ? частині земельної ділянки перейшло до ОСОБА_2 та ОСОБА_6 у зв'язку зі смертю батька - ОСОБА_5 /чоловіка позивачки/, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_3. Спадкоємцем після її смерті є позивачка - на підставі заповіту від 04 квітня 2011 року. В шестимісячний строк позивачка звернулась до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів на ім'я спадкодавця, так як ОСОБА_3 не зареєструвала своє право власності у встановленому законом порядку.
В судове засідання позивачка не з'явилась, надала заяву з проханням розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - Богодухівської міської ради в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про слухання справи за відсутності представника міської ради, проти задоволення позову не заперечує.
Представники третіх осіб - Сектору державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Богодухівського РУЮ, Богодухівської державної нотаріальної контори, Служби у справах дітей Червонозаводського району м.Харкова в судове засідання не з'явились, надали суду заяви про слухання справи за відсутності представників, проти задоволення позову не заперечували.
Третя особа - ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась з невідомих причин, про час розгляду справи повідомлялась належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.ст. 1216 - 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до положень ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають право власності на земельну ділянку внаслідок прийняття спадщини. Відповідно до положень ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ХР № 112181, виданого на підставі рішення Богодухівської міської ради від 28.01.2003 року, належала земельна ділянка, площею 0.085 га, розташована за адресою: АДРЕСА_1 а також будинок з господарськими будівлями за тією ж адресою - на підставі дублікату договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки, посвідченого Богодухівською державною нотаріальною конторою та зареєстрованого в КП «Богодухівське БТІ» /а.с.11,12/. 1266 за правом представлення
ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 помер /а.с.7/, спадкоємцем першої черги за законом після його смерті була його дружина - ОСОБА_3, а також спадкоємцями за правом представлення відповідно до ст.1266 ЦК України були його онуки - ОСОБА_2 та неповнолітня ОСОБА_6, так як їх батько - ОСОБА_5 /чоловік позивачки/ помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
ОСОБА_3 прийняла спадщину, так як після смерті чоловіка отримала свідоцтво про право власності на ? частину житлового будинку по АДРЕСА_1 як дружина померлого ОСОБА_4, а також отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на ? частину вказаного будинку з надвірними побудовами та на ? частину земельної ділянки за вказаною адресою /а.с.12, 14, 15/, однак не виготовила державний акт на земельну ділянку на своє ім'я та не зареєструвала зазначені свідоцтва у встановленому законом порядку у зв'язку зі смертю.
Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Таким чином, виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов'язується з її прийняттям, як майнового права, зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину або не здійснив його державної реєстрації. Тобто, враховуючи, що ОСОБА_3 прийняла спадщину після смерті чоловіка та незважаючи на неотримання нею державного акту на частину земельної ділянки на своє ім'я та на нездійснення державної реєстрації права власності на частину житлового будинку з господарськими побудовами, право на цю спадщину виникло як у неї, так і в свою чергу - у її спадкоємців.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_3, /а.с.7/, залишивши заповіт на ім'я позивачки/а.с.20/.
ОСОБА_1 звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, що підтверджується матеріалами спадкової справи, проте їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність правовстановлюючих документів на ім'я спадкодавця /а.с.21/.
Виходячи з викладеного та враховуючи, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3, позивач звернувся до нотаріальної контори, але не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину через відсутність правовстановлюючого документу, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 10,11,209,212,214-215 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 3/4 частини житлового будинку з господарськими побудовами, розташованого по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину земельної ділянки площею 0,085 га, яка знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ -
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2013 |
Оприлюднено | 17.02.2014 |
Номер документу | 37147741 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Уварова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні