Рішення
від 07.02.2014 по справі 921/25/14-г/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" лютого 2014 р.Справа № 921/25/14-г/13 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стопника С.Г.

Розглянув матеріали справи

за позовом Прокурора Зборівського району в інтересах держави в особі Відділу Держземагентства в Зборівському районі Тернопільської області, вул. Б.Хмельницького, 42, м. Зборів, Тернопільська область, 47201 в особі Малашовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області, с. Малашівці, Зборівський район, Тернопільська область, 47253

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Тернопільській області, вул. Липова, 25, м.Тернопіль

до Сільськогосподарського кооперативу "Дніпро", с. Іванківці, Зборівський район, Тернопільська область, 47251

про стягнення 18 812 грн. 87 коп. заподіяної шкоди

За участю представників :

прокурора: Гусак Л.О., посвідчення

позивача 1: не з'явився

позивача 2: Юрик С.І. - сільський голова

відповідача: Рак Я.С. - голова кооперативу

третьої особи: Сидорук В.М., довіреність №19 від 23.01.2014р.

Учасникам судового процесу роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 27, 29, 81-1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.

В судовому засіданні 07.02.2014р. відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть справи: Прокурор Зборівського району Тернопільської області звернувся у господарський суд в інтересах держави в особі Відділу Держземагентства в Зборівському районі Тернопільської області, в особі Малашовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області, с. Малашівці, Зборівський район, Тернопільська область, з позовом до відповідача - Сільськогосподарського кооперативу "Дніпро", с. Іванківці, Зборівський район, Тернопільська область, про стягнення 18812 грн. 87 коп. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного землекористування.

Ухвалою господарського суду від 16.01.2014р. порушено провадження у даній справі, призначено її розгляд на 24.01.2014р., а також залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державну інспекцію сільського господарства в Тернопільській області.

Відповідно до ст.77 ГПК України в судовому засіданні оголошувалась перерва до 07.02.2014р. для надання можливості відповідачу подати письмові заперечення на позов.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали. В обгрунтування заявлених вимог посилаються на акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства від 19.07.2013р., припис від 19.07.2013р., акт обстеження земельної ділянки та інші документи, якими встановлено самовільне використання відповідачем земельних ділянок загальною площею 19,16 га на території Малашовецької сільської ради, в результаті чого державі завдано шкоди в розмірі 18812,87 грн.

Представник відповідача в засіданні та в письмових поясненнях проти позову заперечив, просить в позові відмовити, посилаючись на те, що йому було невідомо про належність використовуваних кооперативом земель загальною площею 19,6 га до земель державної і комунальної власності. Від початку 2013 року кооператив не отримував від Малашовецької сільської ради жодних повідомлень, попереджень чи рішень про заборону використання цих земель. Також зазначає, що земельні ділянки державної чи комунальної власності вважаються сформованими з моменту присвоєння їм кадастрового номера, у зв'язку із чим просив позивачів представити кадастрові плани з кадастровими номерами на земельні ділянки, які вважаються землями комунальної і державної власності. Стосовно проектних доріг, самовільне використання яких було виявлено під час проведення перевірки, то зазначив, що такі на місцевості відмежовані не були, у зв'язку з чим кооперативу не було відомо де саме такі дороги запроектовані. Крім того, звертає увагу суду на розбіжність у розмірах землі, яка використовується кооперативом, зазначеної в акті перевірки, від розміру земельних ділянок, що використовується кооперативом за інформацією Малашовецької сільської ради.

Відділ Держземагентства в Зборівському районі Тернопільської області участь повноважного представника в засіданні не забезпечив.

Третя особа - Державна інспекція сільського господарства в Тернопільській області, письмових пояснень по суті позовних вимог не подала, однак повноважний представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, представників сторін та третьої особи, господарський суд встановив:

Згідно вимог ст.121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст.29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Підставою для представництва прокурором інтересів держави, згідно ч.2 ст.36-1 Закону, є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних чи юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч.1 ст.116 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними, відповідно до ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" вважаються самовільним зайняттям земельних ділянок.

- 19.07.2013 року державним інспектором сільського господарства в Тернопільській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства Сільськогосподарським кооперативом "Дніпро" в особі голови Рака Ярослава Степановича, якою встановлено факт самовільного зайняття та використання землі сільськогосподарського призначення на території Малашовецької сільської ради загальною площею 19,16 га, а саме: 1,3 га - землі під господарськими будівлями та дворами для обслуговування господарських будівель; 11,16 га землі з числа невитребуваних паїв (сім) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 6,7 га землі під проектними дорогами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Вищезазначені площі самовільно зайнятих земельних ділянок також підтверджені наявними в матеріалах справи актами обстеження №000098, №000099 та №000100 від 19.07.2013р.

Приписом державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області №000213 від 19.07.2013р. голову кооперативу зобов'язано усунути порушення вимог земельного законодавства - виготовити документи на право користування земельними ділянками, або звільнити самовільно зайняті земельні ділянки, та повідомити про виконання припису до 19 серпня 2013 року.

Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року, Державною інспекцією сільського господарства в Тернопільській області обраховано шкоду завдану самовільним землекористуванням вищезазначеними земельними ділянками на загальну суму 18812,87 грн. (відповідні Розрахунки з відмітками про вручення голові СГК "Дніпро" долучено до матеріалів справи).

19 липня 2013 року голові кооперативу вручено під розписку попередження про необхідність відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог земельного законодавства, на загальну суму 18812,87 грн. і до 02 серпня 2013 року представити в інспекцію сільського господарства в Тернопільській області копію платіжного документа на підтвердження такої сплати.

Також, 19.07.2013р. відносно голови СГК "Дніпро" Рака С.Я. складено протокол №000408 про адміністративне правопорушення, передбаченого ст.53-1 КУпАП (самовільне зайняття земельної ділянки), та згідно постанови №000362 від 19.07.2013р. накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Дана постанова в установленому порядку не оскаржувалася, що також підтверджено представником відповідача в засіданні, а штраф відповідно до квитанції №21 від 25.07.2013р. повністю сплачено.

Як вбачається з матеріалів справи, припис Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області від 19.07.2013р. відповідачем виконано - самовільно зайняті земельні ділянки звільнено, що підтверджується актом перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства від 06 вересня 2013р., проте 18812,87 грн. шкоди завданої самовільним землекористуванням в дохід бюджету не сплачено, що і стало підставою для звернення прокурора до суду із позовом про стягнення шкоди в примусовому порядку.

У відповідності до ст.211 Земельного кодексу України, за самовільне зайняття земельних ділянок громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.

За змістом ч. 2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Статтею 156 Земельного кодексу України передбачено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, внаслідок тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь; погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь; неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Водночас, Пленум Вищого господарського суду України у п.3.8 постанови від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" роз'яснив, що згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. №110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Оцінивши представлені докази, суд прийшов до висновку, що наявними у справі матеріалами підтверджено факт самовільного зайняття та використання СГК "Дніпро" земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Малашовецької сільської ради загальною площею 19,16 га, а саме: 1,3 га землі під господарськими будівлями та дворами - для обслуговування господарських будівель; 11,16 га землі з числа невитребуваних паїв (сім) - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 6,7 га землі під проектними дорогами - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, за відсутності на те, станом на час виявлення порушення, передбачених законом підстав.

Відтак, враховуючи, що відповідач належними доказами не спростував викладених у позовній заяві обставин та не надав суду доказів, які б свідчили про погашення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в розмірі 18812,87 грн., позовні вимоги підлягають до задоволення як обгрунтовано заявлені.

Заперечення відповідача, зокрема про те, що земельні ділянки, факт самовільного використання яких встановлено за результатами перевірки, не є сформованими, останнім не присвоєно кадастрові номери, і відповідно позивачами не підтверджено право державної та комунальної власності на такі земельні ділянки, а також посилання відповідача на розбіжності у розмірах земельних ділянок, які використовуються кооперативом, зазначених інспекцією в акті перевірки та наданих за інформацією Малашовецької сільської ради, то такі судом до уваги не приймаються, оскільки не спростовують факт самовільного зайняття кооперативом земельних ділянок загальною площею 19,16 га, а приступати до використання землі без правовстановлюючих документів не дозволяється.

Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Сільськогосподарського кооперативу "Дніпро", с. Іванківці, Зборівський район, Тернопільська область, код 30891699:

- на користь Малашовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області, с. Малашівці, Зборівський район, Тернопільська область (р/р 33110331700260 Управління Державної казначейської служби України у Зборівському районі Головного управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області, МФО 838012, ідентифікаційний код 37943418, код класифікації доходів бюджету 24062100) - 18812 (вісімнадцять тисяч вісімсот дванадцять) грн. 87 коп. заподіяної шкоди;

- в дохід Державного бюджету України (одержувач УДКСУ м. Тернопіль 22030001, ЄДРПОУ одержувача 37977726, р/р 31217206783002 у ГУДКСУ у Тернопільській області, ЄДРПОУ суду 03500022, МФО 838012, код класифікації доходу 22030001) - 1827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору.

3.Накази видати стягувачам після набрання рішенням законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.

Повне рішення складено "11" лютого 2014 року.

Суддя С.Г. Стопник

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення07.02.2014
Оприлюднено24.02.2014
Номер документу37257169
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/25/14-г/13

Судовий наказ від 24.02.2014

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Судовий наказ від 24.02.2014

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Рішення від 07.02.2014

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні