cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.02.2014 р. Справа № 914/4837/13
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАРМЮНІОН»,
м. Київ
до відповідача: Приватного торговельно-посередницького малого підприємства фірми «Едельвейс», м. Рава-Руська
про: стягнення 77 869,09 грн.,
Суддя О. Долінська
При секретарі Н.Вашкевич
За участю представників:
позивача: не з'явився,
відповідача: не з'явився.
Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.
На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАРМЮНІОН» до Приватного торговельно-посередницького малого підприємства фірми «Едельвейс» про стягнення 77 869,09 грн. Ухвалою від 30.12.2013 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 23.01.2014р.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач в порушення умов договору поставки №31 від 31.12.2010 р., не здійснив в повному обсязі оплату за поставлений Товар, внаслідок чого виникла основна заборгованість відповідача перед позивачем в сумі 69 114,05 грн. Крім того відповідачу нараховано 5 245,12 грн. - пені та 3 509,92 грн. - 3% річних.
Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду, які містяться в матеріалах справи.
В судове засідання 20.02.2014 р. позивач явки свого представника не забезпечив, незважаючи на те, що належним чином та завчасно був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причин неявки не повідомив, вимоги ухвал суду не виконав.
В судове засідання 20.02.2014 р. відповідач явки свого представника не забезпечив, причин неявки не повідомив, відзиву не подав, вимоги ухвал суду не виконав.
Відповідно до частини першої статті 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином. Судом надіслано відповідачу ухвалу як про порушення провадження у справі від 30.12.2013 р. так і решта ухвал господарського суду про відкладення розгляду даної справина адресу, яка вказана у позовній заяві, а саме: вулиця Калнишевського, будинок 5, місто Рава-Руська, Жовківський район, Львівська область, 80316. За таких обставин відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Суд, керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.
Досліивши матеріали справи, суд установив таке.
Між сторонами у справі укладено договір купівлі-продажу №31 від 31.12.2010 р. (надалі - Договір). За умовами цього договору Постачальник (позивач у справі) зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, поставляти та передати у власність покупця: лікарські засоби та товари медичного призначення (в подальшому - Товар) протягом терміну дії Договору, а Покупець (відповідач у справі) зобов'язується приймати товар та оплачувати його на умовах даного Договору). Постачальник передає покупцю товар в асортименті, кількості та за ціною (узгоджується за заявками, що здійснюються за допомогою електронного, факсимільного чи телефонного зв'язку), та зазначаються у видаткових накладних.(п. 1.3. Договору). При поставці товару, постачальник зобов'язаний надати покупцю супровідну документацію, включаючи видаткову накладну, податкову накладну, копія сертифікату якості виробника на кожну серію лікарського засобу, Реєстр лікарських засобів, копія Висновку відповідності показникам якості покупець в свою чергу зобов'язаний прийняти товар та підписати супровідну документацію (п.1.4. Договору).
Строк дії договору до 31 грудня 2011 р., а в частині розрахунків до повного виконання умов Договору (п.10.2. Договору).
Товар вважається зданим продавцем та прийнятим покупцем за кількістю - з моменту підписання сторонами видаткової накладної. Право власності на товар переходить від продавця до покупця з моменту підписання видаткових накладних (пункти 5.1, 5.3 Договору).
У Додатковій угоді №1 від 09.01.2012 р. погоджено внести зміни в п. 10.2. Договору №31 від 31.12.2010 р., виклавши його в наступній редакції Даний Договір набирає чинності з моменту підписання його обома Сторонами і діє до 31 грудня 2012 р., а в частині розрахунків - до повного виконання Договору.
У відповідності до п.п.6.1.-6.4. Договору, ціна за кожну поставку визначається відповідною накладною і є незмінною. З обставин незалежних від постачальника (зміни економічної політики держави, коливання курсу валют, інфляційні процеси) ціни можуть коригуватися, що відповідно узгоджується сторонами. Загальна ціна Договору визначається, як сума вартості всіх партій товару, які були поставлені за даним Договором протягом усього терміну його дії. Вартість упаковки, маркування, доставки включається в ціну Товару. Розрахунки за даним Договором здійснюють у національній валюті України. Покупець здійснює оплату за поставлений товар протягом 30 календарних днів з дати поставки, на кожну партію окремо, шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок постачальника, зазначений в даному Договорі.
На виконання умов Договору поставки позивачем поставлено, а відповідачем прийнято товар на загальну суму 576 290,71 грн., про що свідчать видаткові накладні (містяться в матеріалах справи), які мають відмітки про отримання відповідачем Товару, засвідчені підписами відповідальних осіб та печаткою відповідача, повноваження відповідальних осіб підтверджується довіреностями, які містяться в матеріалах справи.
Всього відповідач оплатив поставлені товари на суму 514 004,30 грн., що підтверджується бухгалтерською довідкою за період 31.12.2010 р. - 17.05.2013 р.(що в матеріалах справи)
На адресу відповідача 28.01.2013 р. надсилалась претензія вих. №13/13 про оплату заборгованості в сумі 70 114,05 грн.
Після отримання претензії відповідачем проведено часткову оплату в розмірі 1 000,00 грн.
Не оплаченою залишається вартість товару у сумі 69 114,05 грн., інших обставин судом не виявлено, сторонами не надано доказів протилежного. Доказів погашення решти заборгованості у сумі 69 114,05 грн відповідачем не надано. Окрім цього, виходячи з вимог позовної заяви та доданих розрахунків, позивач просить стягнути з відповідача 3 509,92 грн. - 3% річних, 5 245,12 грн. - пені. Таким чином, загальна сума боргу, яку позивач просить стягнути з відповідача становить 77 869,09 грн.
При ухваленні рішення суд керувався таким.
Між сторонами у справі виникли зобов'язання з приводу поставки товару на підставі Договору поставки №31 від 31.12.2010 р. та додаткової угоди №1 від 09.01.2012 р. до договору №31 від 21.12.2010 р. в силу пункту 1 частини другої статті 11 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення передбачено частиною першою пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України: суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною першою статті 692 Цивільного кодексу України визначено, що покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Відповідно до частини першої та третьої статті 651 Цивільного кодекс України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Згідно умов Договору поставки №31 від 31.12.2010 р. та додаткової угоди №1 від 09.01.2012 р. до нього, термін дії договору поставки сторони визначили до 31.12.2012 р., а в частині розрахунків - до повного виконання умов договору. Інші умови договору №31 від 31.12.2010 р. залишились незмінними і сторони підтвердили свої обов'язки за ним (п.1, п.2 додаткової угоди №1 від 09.01.2012 р.).
Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Пунктом 6.4 Договору передбачено, що покупець сплачує за поставлений товар протягом 30 календарних днів з дати поставки за кожну партію товару окремо шляхом перерахування коштів на р/р рахунок постачальника, зазначений в даному Договорі.
В силу статті 610, частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Так як, відповідач отримав товар по видаткових накладних, а саме:
- №ФЮ-0000156, №ФЮ-0000157 від 07.02.2012 р. на суму 28 012,58 грн.
- №ФЮ-0000025, №ФЮ-0000026 від 16.01.2012 р. на суму 13 114,62 грн.
- №ФЮ-0001350, №ФЮ-0001351 від 22.12.2011 р. на суму 13 067,15 грн.
- №ФЮ-0001284 від 09.12.2011 р. на суму 7 439,07 грн.
- №ФЮ-0001222 від 01.12.2011 р. на суму 17 827,30 грн. відповідач частково оплатив 10 346,67 грн. залишок заборгованості 7 480,63 грн.,
проте не оплатив у повному обсязі вартості поставленого товару, порушив строки погашення заборгованості, визначені Договором поставки то вимоги позивача про стягнення основної заборгованості за поставлений товар в сумі 69 114,05 грн. грн. є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Окрім цього, згідно поданого розрахунку позивач просить стягнути з відповідача 3 509,92 грн - 3% річних та 5 245,12 грн - пені.
Згідно з ст. 625 Цивільного Кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача 3 509,92 грн - 3% річних є обґрунтованими та підлягають до стягнення у повному обсязі.
У відповідності до п. 7.3. Договору, За несвоєчасну, згідно п. 6.4. Договору, або неповну оплату отриманого Товару, покупець сплачує постачальнику штрафні санкції у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період за який стягується пеня, від несплаченої суми за кожен день затримки платежу до моменту остаточного розрахунку. Позовна давність про стягнення штрафних санкцій (неустойки, штрафу, пені) встановлюється - 3 (три) роки. Таким чином, перевіривши розрахунок, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 5 245,12 грн. - пені є обґрунтованими та підлягають до стягнення у повному обсязі.
Відповідно до статей 33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 4 3 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідачем не спростовано доводи позовної заяви, а судом не виявлено на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. У відповідності до ст. 49 ГПК України суд покладає на відповідача судовий збір в сумі 1 720,50 грн.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 625, 692, 530 ЦК України, ст.ст.33, 48, 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задовольнити
2. Стягнути з приватного торговельно-посередницького малого підприємства фірми "Едельвейс" (адреса: вулиця Калнишевського, будинок 5, місто Рава-Руська, Жовківський район, Львівська область, 80316; ідентифікаційний код 13808034 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАРМЮНІОН» (адреса: проспект Червонозоряний, 9/1, місто Київ, 03037; ідентифікаційний код 33945406 ) 69 114,05 грн. - основного боргу, 3 509,92 грн. - 3% річних, 5 245,12 грн - пені та 1 720,50 грн. відшкодування витрат понесених на оплату судового збору.
3. Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського
процессуального кодексу України.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 21.02.2014 р.
Суддя Долінська О.З.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2014 |
Оприлюднено | 24.02.2014 |
Номер документу | 37266495 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Долінська О.З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні