Рішення
від 12.02.2014 по справі 910/24984/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/24984/13 12.02.14

За позовом Комунального підприємства «Господар Дарницького району міста Києва»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «СИСТЕМ-ФАРМА»

третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Дочірнє підприємство «Екос» по експлуатації та ремонту житлового фонду та об'єктів соціально-побутового призначення Публічного акціонерного товариства «Холдингова компанія «Київміськбуд»

про стягнення 4 650,84 грн.

Суддя Гавриловська І.О.

У судових засіданнях брали участь представники учасників судового процесу:

від позивача: Перелигіна О.А. - дов. № 1932 від 09.07.13 р.

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до ТОВ «СИСТЕМ-ФАРМА» про стягнення 4 500,00 грн. боргу по орендній платі та 3% річних у розмірі 150,84 грн. у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди нежитлових приміщень № 258 від 19.03.12 р.

Ухвалою суду від 26.12.13 р. за даним позовом було порушено провадження у справі № 910/24984/13 та призначено її розгляд на 03.02.14 р., зобов'язано сторін надати певні документи.

Представник позивача в судовому засіданні 03.02.14 р. надав документи на виконання вимог ухвали суду від 26.12.13 р., позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання 03.02.14 р. не з'явились, про причини неявки суду не повідомили, вимог ухвали суду від 26.12.13 р. не виконали.

Враховуючи наведене, господарський суд з метою з'ясування всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору в даній справі, ухвалою суду від 03.02.14 р. відклав розгляд даної справи та повторно зобов'язав відповідача та третю особу виконати вимоги ухвали суду від 26.12.13 р.

Представник позивача в судовому засіданні 12.02.14 р. повторно підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання 12.02.14 р. не з'явились, вимог ухвал суду в даній справі не виконали, про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.

Враховуючи, що матеріали справи містять докази належного повідомлення відповідача та третьої особи про час та місце судового засідання, ненадання ними витребуваних судом документів, зважаючи на те, що представник позивача не заперечує проти вирішення справи без участі представника відповідача та третьої особи в даному судовому засіданні, а також приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо документів для розгляду спору по суті, то за таких обставин суд приходить до висновку про можливість розгляду справи на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними матеріалами без участі представників вищезазначених учасників судового процесу.

Розглянувши подані матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «СИСТЕМ-ФАРМА» (орендар) та Дочірнє підприємство «Екос» по експлуатації та ремонту житлового фонду та об'єктів соціально-побутового призначення Публічного акціонерного товариства «Холдингова компанія «Київміськбуд» (орендодавець) був укладений договір оренди нежитлових приміщень № 258 від 19.03.12 р., відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування приміщення (надалі - приміщення), яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, 3, загальною площею 75,0 кв.м., для розміщення аптеки.

Частиною 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

У відповідності до розділу 3 договору № 258 від 19.03.12 р., приймання-передача приміщення, що орендується, здійснюється двосторонньою комісією, що складається з уповноважених представників сторін; приміщення, що орендується, повинне бути передане орендодавцем та прийняте орендарем протягом 30-ти календарних днів з моменту підписання даного договору; при передачі приміщення, що орендується складається акт приймання-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін; приміщення, що орендується, вважається переданим в оренду з моменту підписання акту приймання-передачі.

На виконання вищевказаної умови договору № 258 від 19.03.12 р., згідно з актом приймання-передачі від 01.05.12 р. було передано орендодавцем орендарю нежитлове приміщення за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, 3, загальною площею 75,0 кв.м.

Згідно з п. п. 4.1. та 4.2. договору № 258 від 19.03.12 р., термін оренди становить до 31.12.12 р. без права пролонгації та викупу приміщення; термін оренди може бути скорочений за згодою сторін та в інших випадках,передбачених даним договором.

Відповідно до п. 5.1. вищевказаного договору, розмір орендної плати за 1 кв.м. приміщення становить 60,00 грн., в т.ч. ПДВ 20 %. Загальна орендна плата на місяць згідно даного договору становить 4 500,00 грн., в т.ч. ПДВ 20 %.

Пунктом 5.2. договору № 258 від 19.03.12 р. визначено, що протягом 30-ти банківських днів з дати підписання даного договору, орендар зобов'язується сплатити орендодавцю гарантійний платіж в розмірі місячної орендної плати за останній місяць користування приміщенням для забезпечення виконання грошових зобов'язань за договором.

Згідно з п. 5.3., 5.3.1. та 5.3.2. договору № 258 від 19.03.12 р., орендна плата нараховується орендарю починаючи з моменту підписання акту приймання-передачі до моменту підписання сторонами акту приймання-передачі приміщення з оренди та сплачується орендарем наступним чином:

- перший платіж, що визначається пропорційно до кількості днів оренди за перший місяць користування. Сплачується до 10.05.12 р.;

- наступні платежі сплачуються авансом щомісячно до 05 (п'ятого) числа поточного (розрахункового) місяця, тобто до п'ятого числа поточного місяця за поточний оплачуваний місяць орендного користування.

Відповідно до п. 5.5. договору № 258 від 19.03.12 р., орендна плата вноситься відповідно до договору або рахунків, що виставляються орендодавцем. Одержувати рахунок в орендодавця є обов'язком орендаря. Несвоєчасне отримання орендарем рахунку в орендодавця не звільняє його від зобов'язання своєчасно сплатити орендну плату. Орендар зобов'язаний на вимогу орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків по орендній платі та інших платежах і оформляти відповідні акти звірки.

Орендар зобов'язаний щомісяця підписувати акти наданих послуг та один примірник повертати орендодавцю. У випадку ненадання орендарем підписаного акту наданих послуг до 5-го числа місяця, наступного за звітним, акт вважається прийнятим орендарем, а послуги по орендній платі наданими.

Розділами 6 та 7 договору № 258 від 19.03.12 р. визначені права та обов'язки орендаря та орендодавця за даним договором.

Згідно з п. 9.1. договору № 258 від 19.03.12 р., за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України та вимогами цього договору.

У випадку неналежної або несвоєчасної сплати орендної плати, орендар зобов'язується сплатити орендодавцю неустойку у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми прострочення платежу, за кожний день такого прострочення (п. 9.2. договору).

Сума пені, зазначеної у п. 9.2. даного договору, включається окремою графою до рахунку на сплату орендної плати за наступний місяць оренди. У випадку несплати такої пені, орендодавець має право в односторонньому порядку погасити цю заборгованість за рахунок гарантійного платежу, у відповідності до п. 5.2. цього договору.

Додатковою угодою від 08.11.12 р. до договору № 258 від 19.03.12 р. на виконання розпорядження Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації № 509 від 12.10.12 р. «Про визначення балансоутримувачів відомчих гуртожитків ПАТ «ХК «Київміськбуд», сторони дійшли згоди щодо зміни сторони орендодавця за даним договором на Комунальне підприємство «Господар Дарницького району міста Києва».

Позивач пояснив суду, що відповідач зобов'язання за договором № 258 від 19.03.12 р. за грудень 2012 р. щодо оплати за оренду приміщення належним чином не виконав, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість у розмірі 4 500,00 грн.

За таких обставин КП «Господар Дарницького району міста Києва» звернулося до господарського суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «СИСТЕМ-ФАРМА» про стягнення 4 500,00 грн. боргу по орендній платі та 3% річних у розмірі 150,84 грн. у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди нежитлових приміщень № 258 від 19.03.12 р.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною першою статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим до виконання сторонами.

У відповідності до частини 1 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З матеріалів справи вбачається, що позивач взяті на себе зобов'язання виконав належним чином, зауважень щодо отриманого в оренду приміщення за договором № 258 від 19.03.2012 р. від відповідача не надходило, тоді як відповідач у визначений цим договором строк орендну плату за грудень 2012 р. не сплатив.

Відповідач жодних обґрунтованих заперечень, належних доказів та контррозрахунку на спростування обставин, викладених позивачем у позовній заяві, суду не надав.

Таким чином, враховуючи те, що наявні у справі матеріали свідчать про обґрунтованість вимог позивача в частині стягнення 4 500,00 грн. основної заборгованості, а відповідач в установленому законом порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, розміру позовних вимог не оспорив та не довів суду належними і допустимими доказами належного виконання ним своїх зобов'язань, то позовна вимога КП «Господар Дарницького району міста Києва» в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «СИСТЕМ-ФАРМА» суми основної заборгованості за договором оренди нежитлових приміщень № 258 від 19.03.2012 р. у розмірі 4 500,00 грн. визнається судом такою, що підлягає задоволенню.

КП «Господар Дарницького району міста Києва» просить суд також стягнути з відповідача 150,84 грн. трьох річних процентів за період з 06.12.12 р. до 18.12.13 р., у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем грошового зобов'язання за договором оренди нежитлових приміщень № 258 від 19.03.2012 р.

Згідно зі ст. 614 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлене договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, частина 1 статті 625 Цивільного кодексу України встановлює виняток із загального правила статті 614 Цивільного кодексу України, що закріплює принцип вини як підставу відповідальності боржника.

Отже, відсутність у боржника грошей у готівковій формі або грошових коштів на його рахунку в банку, і як наслідок, неможливість виконання ним грошового зобов'язання, якщо навіть у цьому немає його провини, не звільняють боржника від відповідальності за прострочення грошового зобов'язання.

Слід зазначити, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення боргу враховуючи індекс інфляції та відсотків річних є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.

Дослідивши та перевіривши наданий позивачем розрахунок трьох відсотків річних, господарський суд виявив математичні помилки в розрахунку, та здійснив власний розрахунок цієї вимоги.

Оскільки матеріалами справи підтверджується прострочення виконання відповідачем грошового зобов'язання за договором № 258 від 19.03.2012 р. за грудень 2012 р. станом на 18.12.13 р., то з нього, на підставі статті 625 Цивільного кодексу України, за розрахунком суду, підлягають стягненню 139,41 грн. трьох відсотків річних за період з 06.12.12 р. до 18.12.13 р.

Таким чином позовні вимоги КП «Господар Дарницького району міста Києва» до ТОВ «СИСТЕМ-ФАРМА» підлягають задоволенню частково.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 525, 526, 530, 625, 629, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст. 193, 283, 286 Господарського кодексу України ст. ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СИСТЕМ-ФАРМА» (01103, м. Київ, бульвар Дружби народів, 28-А, кв. 53, код ЄДРПОУ 34478682) на користь Комунального підприємства «Господар Дарницького району міста Києва» (02096, м. Київ, вул. Заслонова, 3, код ЄДПОУ 14315687) 4 500 (чотири тисячі п'ятсот) грн. 00 коп. заборгованості, 139 (сто тридцять дев'ять) грн. 41 коп. трьох відсотків річних та 1 716 (одна тисяча сімсот шістнадцять) грн. 27 коп. витрат на сплату судового збору.

3. У решті позовних вимог відмовити.

4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

5. Дане рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення його повного тексту і може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Повне рішення складено 17.02.14 р.

Суддя Гавриловська І.О.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.02.2014
Оприлюднено25.02.2014
Номер документу37275278
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/24984/13

Ухвала від 03.02.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гавриловська І.О.

Рішення від 12.02.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гавриловська І.О.

Ухвала від 26.12.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гавриловська І.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні