Рішення
від 19.02.2014 по справі 482/2196/13-ц
НОВООДЕСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

19.02.2014

Справа № 482/2196/13-ц

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

19 лютого 2014 року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді - Демінської О.І., при секретарі - Пазюк І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоодеської районної державної адміністрації Миколаївської області, Товариства з додатковою відповідальністю «Сільгоспгосподарство Гур'ївка» про припинення дії договору оренди земельної частки (пай), -

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2013 р. позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Новоодеської РДА Миколаївської області, ТДВ «Сільгоспгосподарство Гур'ївка» про визнання договору оренди землі №796 від 30.09.2011 р., укладеного між відповідачами, недійсним.

На обгрунтування позову вказала, що 12.09.2013 р. отримала свідоцтво про право власності на земельну ділянку площею 7,9923 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на АДРЕСА_1. Маючи намір передати вказану земельну ділянку в оренду ТДВ «Сільгоспгосподарство Гур'ївка» дізналася про існування такого договору, укладеного 30.09.2011 р. між Новоодеською РДА Миколаївської області та ТДВ «Сільгоспгосподарство Гур'ївка» строком на 49 років.

Уточнивши позовні вимоги позивач, пославшись на те, що спірний договір порушує її права на володіння та користування належною їй земельною ділянкою, а тому з посиланням на ст. 598 ЦК України і ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)» остаточно просила суд припинити його дію у зв'язку із отриманням нею після укладення вказаного договору оренди свідоцтво про право власності на земельну ділянку.

У судове засідання позивач не з'явилася, надала суду письмову заяву, відповідно якій просила про задоволення уточнених позовних вимог та про розгляд справи за її відсутності.

Представник Новоодеської РДА Миколаївської області в судове засідання не зявився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, відповідно якій уточнені позовні вимоги позивача визнав в повному обсязі, не заперечував проти їх задоволення.

Представник ТДВ «Сільгоспгосподарство Гур'ївка» у судове засідання не зявився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, відповідно якій уточнені позовні вимоги позивача визнав в повному обсязі, не заперечував проти їх задоволення.

Вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.

З матеріалів справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 7,9923 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на АДРЕСА_1, кадастровий номер 4824882000:03:000:0173 (свідоцтво про право власності на нерухоме майно №9293472 від 12.09.2013 р., витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №9293885 від 12.09.2013 р.

Право власності на вказану земельну ділянку позивач отримала шляхом реалізації права на земельну частку (пай) отриманого при розпаюванні земель колективного сільськогосподарського підприємства «Заповіт Ілліча», правонаступником якого є ТДВ «Сільгоспгосподарство Гур'ївка».

Право на земельну частку (пай), отримане при розпаюванні земель колективного сільськогосподарського підприємства «Заповіт Ілліча», позивач використала шляхом отримання відповідного сертифікату на її ім'я лише 08.02.2013 р., що підтверджено листом Відділу Держземагенства у Новоодеському районі Миколлаївської області №6-4-6-21/2888 від 18.12.2013 р., згідно якому ОСОБА_1 видано сертифікат про право на земельну частку (пай) серії МК№027958 від 08.02.2013 р.

Відповідно договору оренди землі № 796, укладеним 30.09.2011 р. між Новоодеською РДА Миколаївської області та ТДВ «Сільгоспгосподарство Гур'ївка» на підставі розпорядження Новоодеською РДА Миколаївської області №833-р від06.12.2010 р. «Про поновлення договору оренди землі СЗАТ «Гурївка», останньому було передано в оренду строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 7,9923 га, в тому числі 7,9923 га сільськогосподарських угідь, з них 7,9923 га рілля багорної (не витребувані паї). Вказаний договір був зареєстрований у відділі Держкомзему у Новоодеському районі Миколаївської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.02.2012р.

Згідно Плану до договору оренди земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору оренди землі предметом цього договору є земельна ділянка кадастровий номер 4824882000:03:000:0173.

Відповідно вимогам ст.ст. 11, 15 ЦПК України, кожна особа має право на судовий захист свого цивільного права, що виникає з підстав, передбачених чинним законодавством, у разі порушення, невизнання або оспорювання прав, свобод чи інтересів, що виникають, зокрема, із земельних відносин.

Ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» передбачено, що право на земельну частку (пай) мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

Підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської ради чи районної державної адміністрації.

П. 16 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України передбачалося, що громадянам-власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державного акта на право власності.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.

Пунктом 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5.06.03 № 899-ІV, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Невитребувані земельні частки (паї) належать до земель приватної власності.

Згідно Указу Президента України від 3 грудня 1999 р. № 1529/99 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» запроваджено обов'язкове укладання підприємствами, установами, організаціями, які використовують землю для сільськогосподарських потреб, договорів оренди земельної частки (паю), майнового паю з власниками цих часток, паїв з виплатою орендної плати у натуральній або грошовій формах. Також передбачено, що у ході реалізації положень цього Указу, інших актів Президента України щодо реформування колективних сільськогосподарських підприємств та створення приватних (приватно-орендних) сільськогосподарських підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб'єктів господарювання, які засновуються на приватній власності, а також під час укладення договорів оренди земельних часток (паїв) виходити з того, що саме сертифікат на право на земельну частку (пай) є правовстановлюючим документом, що засвідчує право володіти, користуватися та розпоряджатися зазначеною часткою.

Таким чином, відповідна рада чи місцева адміністрація, керуючись зазначеними положеннями, може надавати в оренду земельну частку (пай), власник якої не реалізував свого права, включивши до договору оренди положення про термін договору.

Можливість укладення саме такого договору спеціально передбачають Указ Президента України "Про гарантування захисту економічних інтересів та поліпшення соціального забезпечення селян-пенсіонерів, які мають право на земельну частку (пай)" від 15 грудня 1998 р. № 1353, Указ Президента України „Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 3 грудня 1999 р. № 1529, а також Наказ Державного комітету України із земельних ресурсів (Держкомзему) "Про затвердження форми Типового договору оренди земельної частки (паю)" від 17 січня 2000 р. за № 5, який був виданий на виконання названого указу й затвердив форму Типового договору оренди земельної частки (паю). Наведені нормативні акти є частиною українського законодавства, на сьогодні не скасовані, у встановленому порядку недійсними не визнані, тому є чинними.

В силу пункту 2.3 Типового договору оренди земельної частки (паю(затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17 січня 2000 р. № 5), після виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання державного акта на право приватної власності на землю зобов'язання сторін припиняються відповідно до чинного законодавства.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 12.09.2013 р. набула права власності на земельну ділянку площею 7,9923 га, кадастровий номер 4824882000:03:000:0173, яка передана в оренду як не витребуваний пай ТДВ «Сільгоспгосподарство Гур'ївка», що перешкоджає їй як власнику земельної ділянки використовувати землю та розпоряджатися нею та призводить до порушення її прав.

Враховуючи вимоги ст. 15 Цивільного кодексу України, відповідно яким підставою для судового захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання, те, що з часу виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) і отримання позивачкою правовстановлюючого документу на цю земельну ділянку вона набула статусу її власника, що призвело до зміни предмету оренди та статусу сторін договору оренди, договір оренди земельної частки (паю) має припиняться.

Наведене свідчить про наявність правових підстав щодо задоволення вимог позивача про припинення договору оренди земельної частки (пай).

Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Припинити дію Договору оренди землі №796 від 30 вересня 2011 р., укладеного між Новоодеською районною державною адміністрацією Миколаївської області та Товариством з додатковою відповідальністю «Сільгоспгосподарство Гур'ївка» про передачу в оренду земельної ділянки загальною площею 7,9923 га, в тому числі 7,9923 га сільськогосподарських угідь, з них 7,9923 га рілля багорної (не витребувані паї), кадастровий номер 4824882000:03:000:0173, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Новоодеському районі Миколаївської області від 14.02.2012р.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляціного суду Миколаївської області через Новоодеський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Новоодеського районного суду

Миколаївської області О.І. ДЕМІНСЬКА

СудНовоодеський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення19.02.2014
Оприлюднено26.02.2014
Номер документу37283243
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —482/2196/13-ц

Рішення від 19.02.2014

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Демінська О. І.

Ухвала від 20.11.2013

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Демінська О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні