ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
20 лютого 2014 року Справа № 913/415/14
Провадження №28/913/415/14
За позовом Прокурора м. Алчевська в інтересах держави в особі Алчевської міської ради , м. Алчевськ Луганської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Валентина» , м. Алчевськ Луганської області
про стягнення орендної плати за землю у сумі 33614 грн 88 коп.
Суддя Семендяєва І.В.,
секретар судового засідання Мартинцева Н.М.
у засіданні брали участь:
від заявника: Голоденко К.О. посвідчення № 020155 від 03.09.2013, прокурор відділу прокуратури м. Луганська;
від позивача: Романова Н.В., довіреність № 1/23-5509 від 11.12.2013, заступника начальника управління з питань землевпорядкування та зовнішньої реклами;
від позивача: Корнющенко Н,О., довіреність № 1/11-2946 від 19.07.2013, головний спеціаліст-юрисконсульт відділу договірно-правової роботи юридичного управління виконавчого комітету Алчевської міської ради;
від відповідача: представник не прибув.
Суть пору: прокурором заявлені вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у сумі 29413грн 02 коп. за період з травня 2013 по листопад 2013 (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог).
Підставою свого позову прокурор зазначив неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди землі від 14.07.2006.
Відповідач до судового засідання не прибув, про час та місце слухання справи був належним чином повідомлений, причини неявки суду не повідомив, своє право на участь у судовому засіданні не реалізував; відзив на позов не надав.
Позивач у судовому засіданні 20.02.2014 надав заяву про зменшення позовних вимог та вказав, що періодом заборгованості є травень - листопад 2013.
Дана заява приймається судом до розгляду.
Суд, враховуючи думку прокурора й позивачів, вважає за необхідне розглянути справу в даному судовому засіданні за наявними у неї матеріалами за відсутності представника відповідача, явка якого не визнавалась судом обов'язковою; неподання відзиву на позов згідно ст. 75 ГПК України не є перешкодою для розгляду справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора та представників позивача, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області
в с т а н о в и в:
Позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі від 14.07.2006, державна реєстрація 07.08.2006 за № 040641200113, за умовами якого орендодавець (позивач) надає, а орендар (відповідач) приймає на підставі рішення Алчевської міської ради від 29.06.2006 № 3/22 в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,0787 га - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться у м. Алчевськ на пр. Леніна, 24, строком до 31.12.2015.
Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 334,29 грн. за 1 кв.м. (вартість 263086, 23 грн.).
За умовами п. 9 договору орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі земельного податку, який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки з коефіцієнтом 2,5, який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки. На час укладання договору розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить 548,10 грн.
Згідно п. 11 договору строки внесення орендної плати встановлюються згідно чинного законодавства та узгоджуються з органами, які здійснюють облік та нарахування орендної плати.
Відповідно до п. 14 договору розмір орендної плати переглядається орендодавцем з укладанням додаткової угоди сторін або автоматично (без укладання додаткової угоди сторін) у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, затвердження нової грошової оцінки земель міста; внаслідок інфляції - щорічно у порядку, визначеному у п. 10 цього договору; у разі затвердження нової методики нарахування орендної плати, внесення змін або доповнень до чинної, затвердження нового порядку нормативної грошової оцінки земель; зміни функціонального призначення будівлі у порядку, визначеному законодавством. У випадку автоматичного перегляду орендодавець у місячний термін опубліковує повідомлення про такі зміни у місцевих друкованих засобах масової інформації (Алчевській міській громадсько-політичній газеті «Огні») та на офіційному сайті Алчевської міської ради в мережі Інтернет. Якщо протягом місяця після опублікування від орендаря не надійшло письмових заперечень про такі зміни, вони вважаються прийнятими ним, а орендна плата переглядається автоматично.
Додатковою угодою № 3 від 01.09.2008 сторони внесли зміни до п. 9 договору, зазначивши, що з 01 липня 2008 п. 9 договору викласти у наступній редакції: « 9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить2974,71 грн., що складає 7,07% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».
Як зазначає прокурор у позові, відповідач з травня по листопад 2013 використовував земельну ділянку, не сплачуючи при цьому орендну плату у повному обсязі, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість у сумі 29413 грн 02 коп., що стало підставою для звернення прокурора з даним позовом.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Згідно ст.20 Закону України „Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Статтями 13, 14 Закону України „Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесені орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та в установлений термін у відповідності з договором.
Заборгованість відповідача з орендної плати за договором оренди землі від 14.07.2006 виникла за період травень-листопад 2013. Позивач розрахував розмір місячної орендної плати за вказаний період з урахуванням розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки 50422 грн. 34 коп., і який складає 4201 грн. 86 коп., з чим погоджується суд з огляду на наступне.
За умовами п. 9 договору в редакції додаткової угоди № 3 від 01.09.2008 орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить 2074,71 грн., що складає 7,07% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки
Ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Таким чином, розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Дане положення застосовується незалежно від того, що у п. 9 договору передбачений розмір земельного податку, який діє на момент укладання договору.
Як на час укладання договорів оренди земельних ділянок, так і на час виникнення спору, обов'язковим елементом визначення розміру орендних платежів є нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. 5 Закону України "Про оцінку земель"), яка у відповідності до положень статті 18 цього закону, проводиться не рідше ніж на 5-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов'язку їх виконання, оскільки відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 14 договору розмір орендної плати переглядається орендодавцем з укладанням додаткової угоди сторін або автоматично (без укладання додаткової угоди сторін) у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, затвердження нової грошової оцінки земель міста; внаслідок інфляції - щорічно у порядку, визначеному у п. 10 цього договору; у разі затвердження нової методики нарахування орендної плати, внесення змін або доповнень до чинної, затвердження нового порядку нормативної грошової оцінки земель; зміни функціонального призначення будівлі у порядку, визначеному законодавством. У випадку автоматичного перегляду орендодавець у місячний термін опубліковує повідомлення про такі зміни у місцевих друкованих засобах масової інформації (Алчевській міській громадсько-політичній газеті «Огні») та на офіційному сайті Алчевської міської ради в мережі Інтернет. Якщо протягом місяця після опублікування від орендаря не надійшло письмових заперечень про такі зміни, вони вважаються прийнятими ним, а орендна плата переглядається автоматично.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 713187 грн. 27 коп. (а.с. 30).
Отже, річна орендна плата обчислюється наступним чином:
Річна орендна плата = грошова оцінка земельної ділянки (розмір якої встановлюється з урахуванням функціонального коефіцієнту) х 1% (розмір земельного податку, відповідно до Податкового кодексу України) х площу земельної ділянки х 7,07 (договірний коефіцієнт за додатковою угодою № 3):
Річна орендна плата за 2013 рік (з урахуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 2,5) х 787 кв.м. х 906, 21 (грошова оцінка за 1 кв.м.) х 1% х 7,07 = 50422, 34 грн.
Орендна плата за місяць: 50422,34/12 = 4201,86 грн.
Таким чином, заборгованість з орендної плати за період з травня по листопад 2013 включно склалась 29413 грн 02 коп.
Суд приймає до уваги той факт, що відповідачем до Алчевської ОДПІ була подана податкова декларація з плати за землю за 2013 рік, в якій саме відповідач зазначив, що за 2013 рік нараховано 50 422 грн. 34 коп. орендної плати, а щомісячні платежі з орендної плати складають 4 201 грн. 86 коп. (а.с. 23-24). Тобто відповідач погодився з розміром щомісячної орендної плати у сумі 4201 грн. 86 коп.
Пунктом 11 договору оренди землі передбачено, що строки внесення орендної плати встановлюються згідно чинного законодавства та узгоджуються з органами, які здійснюють облік та нарахування орендної плати.
Питання, пов'язані з платою за землю, зокрема, строк сплати за землю врегульоване розділом ХІІІ Податкового кодексу України «Плата за землю». Пунктом 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог ст. ст. 285-287 р. ХІІІ Податкового кодексу України.
Строк сплати плати за землю встановлено ст. 287 Податкового кодексу України облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, що місяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Саме такий строк внесення орендної плати визначив позивач при розрахунку суми боргу.
Враховуючи вищезазначені умови договору оренди землі, приписи вищевикладених норм земельного законодавства, неподання суду відповідачем доказів внесення орендної плати, суд дійшов висновку, що відповідач не проводив оплату за користування земельною ділянкою, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість за період з травня по листопад 2013 включно у сумі 29413 грн 02 коп.
Відповідно до приписів ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог і заперечень.
Враховуючи викладене, позовні вимоги прокурора задовольняються в повному обсязі.
Судовий збір, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, стягується з відповідача в доход Державного бюджету України, оскільки прокурор у відповідності до Закону України «Про судовий збір» звільнений від його сплати.
У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов Прокурора м. Алчевська в інтересах держави в особі Алчевської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Валентина» про стягнення орендної плати за землю у сумі 29413 грн 02 коп. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Валентина» , м.Алчевськ, пр. Леніна, 24, ідентифікаційний код 23488369, на користь Алчевської міської ради, м. Алчевськ, вул. Леніна, 48, ідентифікаційний код 25991285, заборгованість у сумі 29413 грн 02 коп., видати наказ.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Валентина» , м.Алчевськ, пр. Леніна, 24, ідентифікаційний код 23488369, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, код отримувача 37991503, одержувач - УДКСУ у м. Луганську, банк - ГУ ДКСУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001, символ 206, судовий збір у сумі 1827 грн. 00 коп., видати наказ Алчевській ОДПІ Головного управління Міндоходів.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 25.02.2014.
Суддя І.В. Семендяєва
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2014 |
Оприлюднено | 25.02.2014 |
Номер документу | 37300455 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Семендяєва І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні