Справа № 296/6967/13-ц
2/296/703/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" січня 2014 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Сингаївського О.П.,
при секретарі Галіцькій А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Виробничого кооперативу «Аква», за участю третьої особи Державного реєстратора Виконавчого комітету Житомирської міської ради Корчевної Алли Андріївни про визнання недісною нової редакції статуту Виробничого кооперативу «Аква» -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися в суд з даним позовом до Виробничого кооперативу «Аква» (далі ВК «Аква»), за участю третьої особи Державного реєстратора виконавчого комітету Житомирської міської ради Корчевної А.А., про визнання недісною нової редакції статуту вказаного кооперативу.
Поспіль, ОСОБА_1 подав до справи заяву від 05.11.2013 року б/н (а.с.55-57) про збільшення позовних вимог до ВК «Аква», Державного реєстратора ВК Житомирської МР Корчевної А.А., якими просить визнати: недійсною нову редакцію статуту ВК «Аква», незаконним рішення загальних зборів даного кооперативу про виключення зі складу членів ОСОБА_1; включення до складу членів ОСОБА_6, ОСОБА_7; підтвердження повноважень голови кооперативу; зміну назви кооперативу; сформування пайового фонду кооперативу; затвердження нової редакції статуту кооперативу, уповноваження особи для проведення державної реєстрації нової редакції статуту кооперативу, яке оформлене протоколом № 2 від 24.11.2011 року. Також просив скасувати реєстраційну дію визначеного Державного реєстратора ВК Житомирської МР про внесення до Єдиного державного реєстру запису про реєстрацію нової редакції статуту ВК «Аква», з поновлення запису попереднього стану.
Суд прийняв заяву про збільшення позовних вимог до розгляду по справі та залучив другим відповідачем - Державного реєстратора ВК Житомирської МР Корчевну АА..
29.01.2014 року сторони в судове засідання не з'явились. Про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Відповідач ВК «Аква» заздалегідь повідомлений за адресою місцязнаходження його постійно діючого органу та адресою його керівника, про свідчать рекомендовані поштові повідомлення про вручення судової повістки на 29.01.2014р. Про причини неявки 1 відповідач суд не повідомив. До справи надав заперечення проти позову (а.с.33-36), посилаючись на те, що вимоги позивачів є безпідставними, оскільки такі не є членами кооперативу у зв'язку із звільненням, не вносили вступний внесок та пай у розмірах, визначений статутом кооперативу, а спірний статут відповідає вимогам чинного законодавства.
Від другого відповідача надійшли заяви про розгляд справи без його участі. На позовні вимогах щодо спірного статуту і протоколу не заперечує, що до його дій по рестрації змін по вказаним документам, поклався на розсуд суду.
Від позивачів надійшли заяви про розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги підтримують. Також, від таких надійшло клопотання про заміну належного другого відповідача.
Із листа відділу Державної реєстрації юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців Житомирського міського управління юстиції 02.09.13р. № 356 (а.с.27) вбачається, що рішенням сесії Житомирської міської ради № 573 від 11.07.2013 року відділ державної реєстраційної служби Житомирсьї міської ради - ліквідовано. Відповідно до Закону України № 5461 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Міністерства юстиції України, Міністерства культури України, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів, а також Державного космічного агентства України» з 01.07.2013 року функції державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців передані від міськвиконкомів і райдержадміністрацій до відповідних відділів реєстраційних служб управління юстиції.
Таким чином вбачається, що на час розгляду справи, інститут Державної реєстрації юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців, як новостворений орган, перейшов до підпорядкування територіальним управлінням юстиції.
Виходячи з наведеного, суд задовольнив клопотання позивачів, та не припиняючи розгляду справи, замінив назву другого відповідача, який також є третьою особою, з Державного реєстратора виконавчого комітету Житомирської міської ради Корчевної А.А. на Державного реєстратора Житомирського міського управління юстиції Корчевну А.А..
Вивчивши матеріали справи, заслухавши покази сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.05.1989 року рішенням установчих зборів трьох громан, у т. ч. ОСОБА_4, яке оформлене протоколом № 1 від 16.051.1989 року (а.с.10), прийнято запропонований ОСОБА_4 статут кооперативу «Аква», та обрано його головою кооперативу.
На час організації вказаного кооперату діяльність кооперативів регулював Закон СРСР «Про кооперацію в СРСР» (далі - Закон № 8998-XI від 26.05.1988р.).
За пунктом 1, 2 та 3 статті 11 даного Закону визначено, що кооператив організовується за бажанням громадян виключно на добровільних засадах. Чисельність членів кооперативу не може бути меншою, ніж три особи. Статут кооперативу приймається загальними зборами громадян, які бажають заснувати кооператив.
Кооператив вважається створеним з моменту його державної реєстрації, яка здійснюється виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів за місцезнаходженням кооперативу.
З вказаного статуту кооперативу «Аква» (а.с.17-21) вбачається, що такий відповідно до рішення установчих зборів, яке оформлене протоколом № 1 від 16.05.1989 року, підписаний головою кооперативу - ОСОБА_4 та зареєстрований рішенням виконавчого комітету Корольовської районної ради народних депутатів (протокол № 290 від 05.07.1989р.), про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію кооперативу (а.с.9).
Пунктом 1 та 3 ст. 12 даного Закону визначено, що членом кооперативу може бути кожний громадянин, який досяг 16-річного віку, якщо інше не передбачено законодавством Союзу РСР і союзних республік, виявив бажання і здатний брати участь у здійсненні цілей і завдань кооперативу. У випадках, передбачених цим Законом або статутом кооперативу, його колективними членами можуть бути також інші кооперативи, державні і громадські підприємства та організації. Спори у справах, що виникають з членських відносин, вирішуються органами кооперативу в порядку, визначеному його статутом, а у випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і союзних республік,- судом.
За статтею 13 цього Закону члени кооперативів мають право: брати участь у діяльності кооперативу і управлінні його справами, обирати і бути обраними до органів управління і контролю кооперативу, вносити пропозиції про поліпшення діяльності кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів і службових осіб; одержувати частку доходу (прибутку), яка підлягає розподілу між членами кооперативу відповідно до трудового внеску, а в передбачених статутом випадках також відповідно до майнового внеску в кооператив; користуватися майном кооперативу, пільгами і перевагами, передбаченими для членів кооперативу; одержувати від службових осіб кооперативу інформацію з будь-якого питання, що стосується його діяльності.
Пунтом 2, 3 та 4 статті 14 даного Закону визначено, що найвищим органом управління кооперативу є загальні збори, які для керівництва поточними справами обирають голову, а у великих кооперативах також правління. Кожний член кооперативу, в тому числі колективний, має один голос незалежно від розміру його майнового внеску.
Загальні збори: приймають статут кооперативу, вносять до нього зміни і доповнення; обирають голову кооперативу, правління і ревізійну комісію (ревізора) кооперативу заслуховують звіти про їхню діяльність; вирішують питання про прийняття у члени кооперативу, виключення з нього, а також питання, пов'язані з виходом з кооперативу; приймають і змінюють правила внутрішнього розпорядку кооперативу, положення про оплату праці, про матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну майну кооперативу, та інші внутрішні акти кооперативу; визначають розміри передбачених статутом кооперативу вступних і пайових внесків; затверджують плани діяльності кооперативу і звіти про їх виконання; встановлюють порядок розподілу доходів (прибутку), види, розміри і напрями використання фондів та резервів кооперативу, розглядають питання ціноутворення; вирішують питання реорганізації і припинення діяльності ооперативу, входження його в спілки (об'єднання) і виходу з них.
Рішення в зазначених питаннях належать до виключної компетенції загальних зборів кооперативу. Відповідно до статуту кооперативу або рішення загальних зборів до його виключної компетенції може бути віднесено й інші питання організаційної, господарської і громадської діяльності кооперативу.
У великих кооперативах для вирішення питань, які належать до відання загальних зборів, можуть скликатися збори уповноважених.
Правління кооперативу (голова кооперативу, в якому немає правління) здійснює керівництво поточними справами кооперативу і приймає рішення в питаннях, які не віднесені до виключної компетенції загальних зборів (зборів уповноважених). Головою правління є голова кооперативу.
Голова кооперативу забезпечує виконання рішень загальних зборів (зборів уповноважених) і правління, репрезентує кооператив у відносинах з державними органами, підприємствами, організаціями, установами та іншими кооперативами, укладає договори, провадить інші дії.
За пунктом 2.1. та 2.5. статуту кооперативу від 1989 року прийом в члени кооперативу та вихід з таких здійснюється загальними зборами членів кооперативу.
Пунктом 7.2. даного статуту визначено, що загальні збори членів кооперативу, серед іншого: приймають статут, вносять в такий зміни та доповнення; вирішують питання про прийняття у члени кооперативу.
Пунктом 7.3. даного статуту встановлено, що загальні збори членів кооперативу скликаються в строкі, які встановлені зборами, але не рідше двух разів на рік. Такі збори правомірні вирішувати питання, якщо на таких присутні не менше 2/3 всіх членів кооперативу. Рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.
Згідно протоколів загальних зборів членів кооперативу «Аква» - від 24.04.2003 року (а.с.61) на зборах було присутніх, з врахуванням позивачів, поіменно 10 членів із 14 членів; від 29.12.2004 року (а.с.12) на зборах було присутніми 10 членів із 11 членів; від 29.12.2006 року (а.с.14) на зборах було присутніх, з врахуванням позивачів, поіменно 9 членів. У виписці з протоколу від 04.08.2003 року (а.с.11) та дорученні даного кооперативу від 28.05.2005 року (а.с.13) вказано членом кооперативу ОСОБА_1
Також вбачається, що членом кооперативу «Аква» значиться і ОСОБА_4, оскільки рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 05.10.2006 року у справі № 2-199/06, яке набрало чинності (а.с.16), скасовано рішення загальних зборів кооперативу від 24.04.2005 року про виключення такого з членів даного кооператиу.
Також судом встановлено, що згідно рішенням установчих зборів засновників кооперативу «Аква», яке оформлене протоколом № 1 від 16.05.1989 року (а.с.), його статуту від 1989 року (а.с.17-21), та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 19.04.2011 року (а.с.15) грошові та матеріальні внески засновників і членів до майнового/статутного фонду кооперативу «Аква» не вносилися.
Таким чином вбачається, що кооператив «Аква» засновано трьома громадянами, в такому значиться п'ятнадцять членів кооперативу, які до такого статутний фонд не вносили та розмір такого статутом не встановлений.
В липні 2003 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про кооперацію» (далі - № 1087-IV від 10.07.2003 року), який визначає правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні.
Статтею 7 Закону N 1087-IV визначено, що кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах. Засновниками кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці, та особи без громадянства, а також юридичні особи України та іноземних держав, які беруть участь у діяльності кооперативів через своїх представників. Рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами.
Згідно ст. 8 Закону № 1087-IV статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Статут кооперативу повинен містити відомості, зокрема: мету створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності; умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; права і обов'язки членів та асоційованих членів кооперативу; порядок формування, склад і компетенцію органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок скликання загальних зборів; умови і порядок повернення паю.
Статтею 12 Закону № 1087-IV визначено основні права члена кооперативу, серед яких є участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління;
У відповідності до ст. 15 Закону № 1087-IV вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, серед іншого: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу.
Чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік.
Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.
Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів. Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.
Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийня-ття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об'єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 процентів членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.
Статтею 13 Закону № 1087-IV визначено, що членство в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього; припинення трудової участі в діяльності виробничого кооперативу; несплати внесків у порядку, визначеному статутом кооперативу; смерті члена кооперативу - фізичної особи; ліквідації члена кооперативу - юридичної особи; припиненням діяльності кооперативу.
З оскаржуваного рішення загальних зборів членів виробничого кооперативу «Аква», яке оформлене протоколом № 2 від 24.11.2011 року (а.с.39-40) про: виключення зі складу членів ОСОБА_1; включення до складу членів ОСОБА_6, ОСОБА_7; підтвердження повноважень голови кооперативу ОСОБА_9; зміни назви кооперативу; сформування пайового фонду кооперативу; затвердження нової редакції статуту кооперативу, уповноваження особи для проведення державної реєстрації такого вбачається, що такі збори проведені в неіснуючій юридичній особі, оскільки на час проведення таких значилась юридична особа за попередньою назвою - кооператив «Аква».
Судом встановлено, що до внесення 07.12.2011 року змін до установчих документів юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців значився кооператив «Аква», статутний фонд якого становив 0 грн.
Також в зазначеному протоколі відсутні дані про обрання голови та секретаря таких зборів, про доведення позивачам, засновникам та іншим членам кооперативу «Аква» інформації про скликання 24.11.2011 року загальних зборів кооперативу, з їх повісткою денною, а також про їх присутність на цих зборах, що вказує про відсутній повноважений кворум, необхідний для проведення загальних зборів та прийняття будь-яких рішень.
Належні докази про зменшення засновників або членів кооперативу «Аква», 1 відповідач суду не надав. Що ж до посилання такого на припинення позивачами трудової участі в діяльності кооперативу, то це не свідчить про вихід таких з членів кооперативу, а в розумінні ст. 13 Закону № 1087-IV є підставою для розгляду на загальних зборах питання про їх виключення з членів кооперативу.
Крім того, в зазначеному протоколі питання (п.1) про виключення з членів виробничого кооперативу ОСОБА_1, у зв'язку із його звільненням, є безпідставним, оскільки такий не значиться в протоколі реєстрації членів для участі в загальних зборах виробничого кооперативу «Аква» № 1 від 24.11.2011 року (а.с.41), які, як зазначено даним протоколом, складаються з двох осіб - ОСОБА_10 та ОСОБА_9, що становить 100% членів ВК «Аква».
Не відповідає дійсності в новій редакції статуту виробничого кооперативу «Аква» (п.1.4, п.6.9) інформація про засновників кооперативу «Аква», якими зазначено - ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_9, оскільки з рішення установчих зборів, яке оформлене протоколом № 1 від 16.051.1989 року (а.с.10), вбачається, що такими були громадяни - ОСОБА_4, ОСОБА_11 та ОСОБА_12
Крім того, при збільшені назви, юридична особа не реорганізовувалась і не ліквідовувалась, реєстраційний номер кооперативу - 06961462 не змінювала.
Таким чином вбачається, що оскаржуване рішення загальних зборів членів ВК «Аква», яке оформлене протоколом № 2 від 24.11.2011 року, та нова редакція статуту ВК «Аква», який 07.12.2012 року зареєстрований Державним реєстратором виконавчого комітету Житомирської міської ради Корчевною А.А., прийняті в супереч норм закону та попередньої редакції статуту кооперативу «Аква» від 1989 року, чим порушено права та зоконні інтереси позивачів.
Статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що для внесення змін до установчих документів юридичної особи повино бути, серед іншого, надано: документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи; копія, завірена органом державної реєстрації актів цивільного стану, свідоцтва про смерть фізичної особи або документа, що є підставою для його видачі.
За п.2 ст.4 вказаного Закону порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації.
Поряд з цим, при реєстрації нової ракції статуту Виробничого кооперативу «Аква», 2 відповідачем не встановив наявність законних документів про вихід із складу первинних засновників кооперативу, наявність законних документів (заяв) фізичних осіб про вихід із складу членів кооперативу, а також невідповідність вказаних загальних зборів членів виробничого кооперативу «Аква», який ще не існував, щодо зміни установчих документів діючого кооперативу «Аква».
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позову і задовольняє його у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 7, 8, 12, 13, 15 Закону України «Про кооперацію», ст.ст. 29, 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», ст. ст. 10, 11, 60, 208, 209, 212-215, 223, 224-226 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати недійсною нову редакцію статуту виробничого кооперативу «Аква» (вул. Б.Тена,48, м.Житомир, інд-10012, код-06961462), що зареєстрована 07.12.2011 року Державним реєстратором виконавчого комітете Житомирської міської ради Корчевною А. А.;
Визнати незаконними рішення загальних зборів виробничого кооперативу «Аква» (вул. Б.Тена,48, м.Житомир, інд-10012, код-06961462), яке оформлене протоколом № 2 від 24.11.2011 року, про: виключення зі складу членів ОСОБА_1; включення до складу членів ОСОБА_6, ОСОБА_7; підтвердження повноважень голови кооперативу ОСОБА_9; зміну назви кооперативу; сформування пайового фонду кооперативу; затвердження нової редакції статуту кооперативу, уповноваження особи для проведення державної реєстрації нової редакції статуту виробничого кооперативу «Аква».
Скасувати в Єдиному державному реєстрі запис про зміни в установчих документах кооперативу «Аква», які 07.12.2012 року вчинені Державним реєстратором виконавчого комітету Житомирської міської ради Корчевною А..А. шляхом реєстрації нової редакції статуту виробничого кооперерату «Аква» та зобов'язати Державного реєстратора Житомирського міського управління юстиції Корчевну А.А. відновити запис про попередній стан кооперативу «Аква».
Стягнути з виробничого кооперативу «Аква» (вул. Б.Тена,48, м.Житомир, інд-10012, код-06961462) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, інд-10029, код-НОМЕР_2) 300 грн. оплаченого судового збору.
Стягнути з виробничого кооперативу «Аква» (вул. Б.Тена,48, м.Житомир, інд-10012, код-06961462) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, м. житомир, 10029, код - НОМЕР_1) 115 грн. оплаченого судового збору.
Стягнути з виробничого кооперативу «Аква» (вул. Б.Тена,48, м. Житомир, інд-10012, код-06961462) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_3, інд.-10001, код-НОМЕР_1) 115 грн. оплаченого судового
збору.
Стягнути з виробничого кооперативу «Аква» (вул. Б.Тена,48, м.Житомир, інд-10012, код-06961462) на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_4, інд-10012, код - НОМЕР_1) 115 грн. оплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Житомирської області через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О. П. Сингаївський
Суд | Корольовський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2014 |
Оприлюднено | 28.02.2014 |
Номер документу | 37331921 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Корольовський районний суд м. Житомира
Сингаївський О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні