Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 лютого 2014 р. № 820/1038/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова до приватного підприємства "Огвикон" про стягнення заборгованості,-
встановив:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до приватного підприємства "Огвикон", в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова заборгованість по фінансовим санкціям та пені в сумі 2023,02 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що приватне підприємство "Огвикон" не виконало вимоги чинного законодавства щодо своєчасного перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, у зв'язку з чим позивачем рішеннями: № 279, 280, 281 від 25.03.2009 р. до ПП "Огвикон" було застосовано фінансові санкції та нараховану пеню на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 1463,02 грн. Вказані рішення були отримані відповідачем, станом на день подачі позову відповідачем не оскаржені та в повному обсязі не сплачені. Крім того, позивачем було проведено перевірку ПП "Огвикон", за результатами якої УПФУ в Жовтневому районі міста Харкова були прийняті рішення: № 533 та № 532 від 17.09.2012 року, якими до відповідача застосовані фінансові санкції та нараховано пеню на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 1360 грн. Вказані рішення були отримані відповідачем, станом на день подачі позову відповідачем не оскаржені та в повному обсязі не сплачені. Відповідачу відповідно до вимог було надіслано вимогу про сплату боргу № Ю-1669 від 07.11.2012 року. Станом на дату судового засідання суму заборгованості відповідачем не сплачено, у зв'язку з чим, позивач просив стягнути заборгованість в сумі 2023,02 грн. в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, за адресою, внесеною до ЄДРЮОФОП, письмових заперечень проти позову до суду не надав, причин неприбуття суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності до суду не надав.
Статтею 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд вважає, що перешкод для розгляду справи немає, а саме: відсутня потреба заслухати свідка чи експерта; особи, які беруть участь у справі, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а тому справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на ч. 6 ст. 128 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач, приватне підприємство "Огвикон", зареєстрований як юридична особа (код 22618143, місцезнаходження: 61125, м. Харків, вул. Мар'їнська, буд. 6-Б) та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення боргу, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов'язує можливість стягнення боргу у судовому порядку, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.
При цьому, питання правомірності нарахування боргу не може бути предметом доказування, оскільки рішення суб'єкта владних повноважень, яким застосовані санкції, не є предметом позову у даній справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.
Відповідно до п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VІ від 08.07.2010 року стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється (абз.5 п.7) на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом (абз.6 п.7).
Згідно з п.9.1 розділу 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 N 21-1, до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року.
Відповідно до п.9.3 розділу 9 Інструкції фінансові санкції за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування накладаються на страхувальника відповідно до частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції, що діяла до 1 січня 2011 року, у таких розмірах: несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції яка була дійсною на момент виникнення спірних правовідносин) рішенням №40 від 01.02.2011 року "Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду", за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Відповідно до ч.8 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до ч.13 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.
До відповідача Рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова:
№ 279 від 25.03.2009 року за несвоєчасну сплату страхових внесків застосовано фінансові санкції в розмірі 161,43 грн. та нарахована пеня в розмірі 36,56 грн.;
№ 280 від 25.03.2009 року за несвоєчасну сплату страхових внесків застосовано фінансові санкції в розмірі 456,42 грн. та нарахована пеня в розмірі 127,78 грн.;
№ 281 від 25.03.2009 року за несвоєчасну сплату страхових внесків застосовано фінансові санкції в розмірі - 841,91 грн. та нарахована пеня в розмірі 106,13 грн. (а.с. 5-7), всього на загальну суму 1463,02 грн.
Зазначені рішення були отримані відповідачем 31.03.2009 р., в установленому Законом порядку відповідачем не оскаржені, застосовані фінансові санкції та нарахована пеня не сплачені.
Судом встановлено, що між Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова та ПП "Огвикон" було укладено договір № 7 від 08.09.2009 року про розстрочення сум штрафів та пені, які підлягають накладенню (нарахуванню) на суми заборгованості зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій, що виникли до 01.01.2009 року на суму 1463,02 грн. з 08.09.2009 року до 20.06.2014 року (а.с. 9-11).
Проте в порушення п.2.2.1 вказаного договору про розстрочення ПП "Огвикон" не сплатив чергову частку розстроченої заборгованості зі сплати штрафів та пені протягом трьох базових звітних періодів, у зв'язку з чим позивач рішенням № 5 про дострокове розірвання договору розстрочення сум штрафів та пені від 17.08.2012 року достроково розірвав з 17.08.2012 року договір № 7 про розстрочення сум штрафів та пені. Відповідно до вказаного рішення з дня дострокового розірвання договору про розстрочення ПП "Огвикон" зобов'язаний сплатити невнесену суму розстроченого боргу зі сплати штрафів та пені в сумі 663,02 грн. (згідно договору було розстрочено сплату боргу у розмірі 1463,02 грн., сплачено 800,00 грн.).
Отже, сума фінансових санкцій та нарахованої пені, які підлягають сплаті відповідачем, за рішеннями № 279, 280, 281 від 25.03.2009 р. становить 663,02 грн., що підтверджується також карткою особового рахунку відповідача.
Доказів сплати вказаного боргу у порядку, передбаченому законодавством України, сторонами до суду не надано, а судом самостійно при виконанні приписів ст.11 КАС України не встановлено.
Крім того, судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова було здійснено перевірку ПП "Огвикон", за результатами якої УПФУ в Жовтневому районі міста Харкова були прийняті рішення:
№ 532 від 17.09.2012 року, яким до відповідача на підставі п. 6 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовано фінансові санкції в розмірі 340,00 грн.;
№ 533 від 17.09.2012 року, яким до відповідача на підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовано фінансові санкції в розмірі 1020,00 грн. (а.с. 13-14), всього на загальну суму 1360,00 грн.
Зазначені рішення були отримані відповідачем 17.09.2012 р., в установленому Законом порядку відповідачем не оскаржені, застосовані фінансові санкції у розмірі 1360,00 грн. не сплачені.
Відповідно до ч. 14 ст. 106 Закону України №1058-ІV рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом.
Протягом 10 робочих днів з дня одержання рішення страхувальник зобов'язаний сплатити зазначені у рішенні суми (абз.2 ч.14 ст.106 Закону України №1058-ІV).
ПП "Огвикон" відповідно до ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на підставі картки особового рахунку страхувальника виставлено вимогу про сплату боргу № Ю-1669 від 07.11.2012 року на суму 2023,02 грн.,яка надіслана на адресу відповідача, однак не була отримана з причин, які не залежать від позивача.
Станом на час розгляду справи сума фінансових санкцій та пені на загальну суму 2023,02 грн. відповідачем не сплачена.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, письмових заперечень проти поданого адміністративного позову до суду не надав.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості зі сплати фінансових санкцій та пені на загальну суму 2023,02 грн. чи доказів оскарження відповідних рішень пенсійного фонду, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 163, 186, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова до приватного підприємства "Огвикон" про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з приватного підприємства "Огвикон" (код 22618143, місцезнаходження: 61125, м. Харків, вул. Мар'їнська, буд. 6-Б) на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, під'їзд 4, поверх 6, код 22682980) заборгованість зі сплати фінансових санкцій та пені на загальну суму 2023 грн. 02 коп. (дві тисячі двадцять три грн. 02 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя К.О. Севастьяненко
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2014 |
Оприлюднено | 03.03.2014 |
Номер документу | 37363840 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Севастьяненко К.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні