cpg1251
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
26 лютого 2014 р. Справа № 802/335/14-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука Андрія Валерійовича, розглянувши у порядку письмового провадження матеріали справи
за позовом: Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерство доходів і зборів України
до: товариства з обмеженою відповідальністю "Каспіантрейд"
про: подовження дії спеціальної санкції
ВСТАНОВИВ:
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - позивач) звернулось в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Каспіантрейд" (далі - ТОВ "Каспіантрейд", відповідач) про продовження дії спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на підставі подання Державної податкової служби України від 26.03.2013р. №3407/5/22-3316 було видано наказ від 10.06.2013р. № 577 "Про застосування спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України", яким тимчасово зупинено зовнішньоекономічну діяльність товариства з обмеженою відповідальністю "Каспіантрейд". Підставою для застосування зазначеної санкції до відповідача було порушення останнім вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла на момент виникнення відносин між суб'єктами). Враховуючи, що відповідачем порушення вищенаведеного закону не усунуті, позивач вважає достатніми підстави для подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Ухвалою суду від 17.02.2014р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача Міністерство доходів і зборів України.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, письмових пояснень з обґрунтуванням причини неявки суду не надав, про дату час та місце судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином. Однак на адресу суду повернувся конверт із зазначенням поштового відділення: " за зазначеною адресою не значиться".
Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача в судове засідання також не з'явився, письмових пояснень з обґрунтуванням причини неявки суду не надав, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, суд, у відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України, визнав можливим проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 23.09.1994р. № 185/94-ВР, виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Як свідчать матеріали справи, Вінницька обласна дирекція ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" листом 29.12.2012р. №35-7-2-02/803 БТ повідомлено ДПІ у м.Вінниці, що товариство з обмеженою відповідальністю "Каспіантрейд", зареєстроване за ідентифікаційним кодом 38190147 та за адресою: вул. Соборна, 87 А, м.Вінниця, за договором №2 від 07.06.2012р. виявлені порушення строків розрахунків за зовнішньоекономічною операцією (а.с.19).
Статтею 35 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.1991р. № 959-XII (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин між суб'єктами) (надалі - Закону) встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).
У відповідності до ч.1 ст. 37 Закону, за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Відповідно до пункту 3.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 №52, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 травня 2000 за № 260/4481 - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності означає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими статтею 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", за винятком: завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосування цієї санкції; завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або відправлена в Україну іноземними суб'єктами господарської діяльності до застосування цієї санкції.
Частина 2 статті 37 Закону передбачає, що санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду.
Відповідно до п.1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011р. № 634/2011, Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.
Крім того, абз. 17 п.п. 14 п. 4 зазначеного Положення, Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань, застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, спеціальні санкції, передбачені Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
З урахуванням вищевикладеного, Державна податкова служба України (надалі - ДПС України) відповідно до спільної Постанови Кабінету Міністрів України та Національного банку України від 26.12.1995 №1044 "Про заходи щодо забезпечення контролю за зовнішньоекономічною діяльністю та валютного контролю" звернулась до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з поданням від 26.03.2013р. № 3407/5/22-3316 щодо застосування спеціальних санкцій до українських суб'єктів господарювання, серед яких і ТОВ "Каспіантрейд" (а.с. 9-10).
На підтвердження цього, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України виданий наказ від 10.06.2013 № 577 про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, яким тимчасово зупинено зовнішньоекономічну діяльність ТОВ "Каспіантрейд" (а.с.11).
Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
На підставі положень ч. 7, 8 ст. 37 Закону, подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
У зв'язку з цим, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України направлено лист на адресу Міністерства доходів і зборів України від 19.09.2013р. № 4122-17/32738-06 з проханням висловити позицію щодо доцільності скасування дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та застосування спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності або подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до зазначених у додатках суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності (а.с. 12-14).
Листом від 18.10.2013р. № 14980/5/99-99-22-03-01-16 "Про надання пропозицій" Міністерство доходів і зборів України повідомила Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про те, що Міністерство доходів і зборів України вважає за доцільне подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої доТОВ "Каспіантрейд" (а.с. 15-17).
Доказів усунення відповідачем порушень вимог ст.1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин між суб'єктами) на момент звернення до суду не надано.
Матеріалів, які б свідчили про відсутність або усунення фактів порушення на день розгляду справи або ж спростували доводи позивача суду не подано.
Беручи до уваги вищезазначені факти, позовні вимоги щодо подовження дії спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, визнаються судом такими, що підлягають задоволенню, оскільки відповідач не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог .
Згідно з частиною 9 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, матеріали справи, суд погоджується з доводами позивача щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 10.06.2013р. № 577, на термін до усунення ним порушення ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин між суб'єктами), а саме, до зарахування на валютні рахунки ТОВ "Каспіантрейд" в уповноважених банках простроченої заборгованості в розмірі 12,50 тис. дол. США, яка виникла при здісненні експортних операцій на виконання зовнішньоекономічного контракту №2 від 07.06.2012р., укладеного між ТОВ "Каспіантрейд" та компанією неризидентом ТОВ "Свій сад" (Російська Федерація).
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням вимог частини 4 статті 94 КАС України підстави для присудження на користь позивача сплаченого при зверненні до адміністративного суду судового збору відсутні.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до товариства з обмеженою відповідальністю "Каспіантрейд" наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 10.06.2013р. №577 на термін до усунення товариством з обмеженою відповідальністю "Каспіантрейд" порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин між суб'єктами), а саме, до зарахування на валютні рахунки товариства з обмеженою відповідальністю "Каспіантрейд" в уповноважених банках простроченої заборгованості в розмірі 12,50 тис. дол. США, яка виникла при здісненні експортних операцій на виконання зовнішньоекономічного контракту №2 від 07.06.2012р., укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Каспіантрейд" та компанією неризидентом товариством з обмеженою відповідальністю "Свій сад" (Російська Федерація).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Томчук Андрій Валерійович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2014 |
Оприлюднено | 27.02.2014 |
Номер документу | 37367513 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні